Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Πιάνο

  • Αρμόνιο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ξεκίνα με αρμόνιο. Στοιχίζει πιο φθηνά (μιας και ήδη έχετε αρμόνιο στο σπίτι). Αν βαρεθείς και σταματήσεις δεν θα κοστίσει. Αν όμως πραγματικά σε ενδιαφέρει μπορείς όποια στιγμή το θελήσεις, και αφού θα έχεις ήδη αρκετές γνώσεις για αρμόνιο να μεταπηδήσεις στο πιάνο.
Εκτός από τα ακριβά και μεγάλα πιάνα, κυκλοφορούν στην αγορά και πολύ καλής ποιότητας ηλεκτρικά πιάνα με μικρότερο όγκο και σχετικά φθηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βασικα (τωρα θυμηθηκα την πληρη ιστορια, πανε και 9 χρονια απο τοτε) εγω ηθελα να ξεκινησω πιανο! Ομως επειδη δεν ειχαμε οικονομικη δυνατοτητα να αγορασουμε πιανο, αγορασαμε αρμονιο που ηταν φθηνοτερο με την προοπτικη καποια στιγμη που θα εχουμε λεφτα να μεταπηδησω στο πιανο (κατι που δεν εγινε ποτε :P). Ο καθηγητης μου ειχε πει οτι δεν θα αντιμετωπιζα κανενα προβλημα.
Σκεψου και αυτο το ενδεχομενο λοιπον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos!

Νεοφερμένος

Ο Aggelos! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες .. Ξεκίνα με αρμόνια και αν σ'αρέσει μετα απο καιρό , ξεκίνα και πιάνο αφού ήδη θα ξέρεις τα βασικά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω πιάνο. Το κάθε τι κλασικό είναι αναντικατάστατο και έχει μοναδικό ήχο. Κάτα τη γνώμη μου το κάθε ηλεκτρικό/ηλεκτρονικό έχει χαμηλής ποιότητας ήχο σε σχέση με το κλασικό.:no1:

Το μόνο αρνητικό που του βρίσκω είναι ο όγκος του και τα λεφτά του, δυστυχώς.:(

Να προσθέσω ότι από "πληκτροειδή" προτιμώ το εκκλησιαστικό όργανο, αλλά είναι λίγο άβολο το άτιμο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Synthesizer FTW μπορείς να κάνεις θαύματα!Αν είχα και κανένα Moog Modular.Ωχχ τι σκέφτομαι τώρα ο ανθρωπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mourkas

Νεοφερμένος

Ο Mourkas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λοιπόν να σου πω και γω την άποψη μου.

Ασχολούμαι από τα 7 με τη μουσική και άρχισα με αρμόνιο και θα σου προτείνω να κάνεις το ίδιο.

Στο αρμόνιο εξασκείς περισσότερο το δεξί σου χέρι συνοδεύοντας το με το αριστερό χρησιμοποιώντας διάφορες συγχορδίες(συνήθως).

Το πιάνο το άρχισα πρoσωπικά από την 1 γυμνασίου μέχρι τη δευτέρα λυκείου, ποιο πέρα δεν άντεξα το βαρέθηκα και άρχισα με άλλα όργανα καθώς πηγαίνω σε μουσικό γυμνάσιο και λύκειο αλλά και σε ωδείο.
Είναι ποιο δύσκολο γιατί χρησιμοποιείς και τα δύο χέρια ταυτόχρονα, δε παίζεις μόνο συγχορδίες με το αριστερό αλλά και μελωδία με την οποία συνοδεύεις συνήθως το δεξί χέρι.

Προτείνω αρμόνιο όπως έκανα και γω και μετά αν θες να συνεχίσεις με πιάνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Προτίνω αρμόνιο αλλά αν σου αρέσει πιο πολύ το πιάνο να μάθεις πιάνο.
Κάνε αυτό που σου αρέσει και θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mourkas

Νεοφερμένος

Ο Mourkas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με τον msm, αρκεί να υπάρχει όρεξη και μεράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Η μονη διαφορα μεταξυ αρμονιου και πιανου αν δε κανω λαθος ειναι στα πληκτρα..Στο πιανο ας πουμε οτι τα δαχτυλα "γυμναζονται" περισσοτερο..Δεν εχω ακουμπησει ποτε πιανο στη ζωη μου, ξεκινησα κατευθειαν με αρμονιο, αλλα εγω προσωπικα πιστευω πως θα πρεπε να ξεκινησεις με πιανο και υστερα να συνεχισεις με αρμονιο..Θα μαθεις να παιζεις και καλυτερα πιστευω..Καποια κομματια καπου χρειαζονται πιο χαλαρο παιξιμο, καπου αλλου πιο δυνατο..Τωρα αν δε σε ενδιαφερει και τοσο αυτο ξεκινα κατευθειαν με αρμονιο..Εχεις παρα πολλες δυνατοτητες..Μπορεις να προσθετεις ηχους που εχει το αρμονιο στα κομματια σου, να ακουγεται ηχος απο αλλο οργανο, εχει μετρονομο και αλλα τετοια ωραια τεσπα συν του οτι το κουβαλας κ ευκολα σε περιπτωση που θες να μπεις σε καποιο συγκροτημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Κοίταξε.... εφόσων σε ενδιαφέρει η κλασσικη μουσική ΠΙΑΝΟ ΧΩΡΙΣ 2Η ΣΚΕΨΗ!! δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο όργανο.... οπότε μην συμμερίζεσαι τις απόψεις "ΜΟΝΟ πιάνο, είναι καλύτερο από αρμόνιο", ή το αντίθετο.
Εάν ψάχνεσαι και για κάτι πιο μοντέρνο θα σου συνιστούσα κ πάλι πιάνο, γιατί όπως θα ξέρεις, εάν ξερεις ένα κλασσικό όργανο, είσαι σε θέση να παίξεις όλα τα όργανα που βγαίνουν απο αυτό.
Τώρα, κοίτα.. Εγώ ας πούμε.. παίζω πιάνο χρόνια, αλλά έχω και το αρμονιάκι μ!.. κ είμαι μια χαρά κ καλύπτομαι απόλυτα ΚΑΙ από τα δυο!
Επίσης, το πιάνο σου προσφέρει δυνατότητες τις οποίες δεν θα μπορέσεις να απολαύσεις σε ενα αρμόνιο, το να βρεθείς τόσο κοντά στο ΦΥΣΙΚΟ ήχο. Εκεί.. εσύ είσαι ο κυρίαρχος γιατί κανεις τον ήχο ΟΟΟΤΙ θες!.. Το αρμόνιο μπορεί να σου προσφέρει 10000000 ήχους και ρυθμούς, όμως όλα είναι ηλεκρονικά.. είναι μηχάνημα, εν αντιθέσει στο πιάνο ο ήχος είναι ένας, όμως ΕΣΥ βγάζεις τον ήχο ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣ. Ότι θές να εκφράσεις, θα το εκφράσεις, ειτε για βάθος, για συναίσθημα, για χρώμα, για δυναμική, για στύλ, για ό,τι αλλο φανταστείς. Στο αρμόνιο, το πλήκτρο είναι ένα "κουμπι" που ενεργοποιεί έναν ήχο σε ενα συγκεκριμένο τονικό ύψος. Και αυτή είναι η βασική διαφορά των 2: Το ένα είναι φυσικό και το άλλο ηλεκτρονικό.

Διαλέγεις και παίρνεις!
Αλλά..... ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην ξεκινήσεις πιάνο έχοντας αρμόνιο...........//ΣΦΑΛΜΑ!!!

Πάνος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
οποτε μαλλον θα ξεκινησω αρμονιο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να παρουμε πιανο....αλλα να ρωτησω κατι?...αν ξεκινησω αρμονιο τι ειδους κομματια θα εχουν τα βιβλια για εξασκηση?....για το πιανο θα εχουν κλασικα κομματια αλλα για το αρμονιο??....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Θα κανεις ασκήσεις ομως δεν ξερω ακριβως (δεν κανω αρμόνιο...). Θυμάμαι πάντως όταν έκανα τα θεωρητικά τυχαινε στν διπλανή αιθουσα να κανουν αρμόνιο :Ρ
Σε αυτές που άκουγα, το παιδι (ηταν σε αρχικη ταξη) έβαζε τον ρυθμο και επαιζε μελωδια και τις συγχορδίες, οχι τιποτα δυσκολο..το κακο είναι ότι δεν έχεις περιθώρεια για λάθη γιατι χάνεις τον ρυθμο και πρέπει να μπείς αμέσως και στο σωστό σημειο! :Ρ αλλά αυτό είναι το τελευταίο που θα επρεπε να σκεφτεσαι!! Όμως μετα απο κάποιο διαστημα θα πάρεις και τραγούδια....
Κοιτα... βέβαια μπορεις (για αρχη) να παρεις αρμονιο για πιάνο αλλα θα πρεπει και να πηγαινεις και στο ωδείο σου για μελετη.... (ετσι έκανα για 1χρονο κ κατι) αλλά στον 2ο χρονο το μέγιστο πρέπει να πάρεις πιάνο γιατί αρχίζεις να μπαίνεις στα "βαθια"...

(Οταν λέω κομμάτια μην φαντάζεσαι τπτ τρελό!..... κυρίως έντεχνα και δεκαετία 50-70 (κ στο πιανο δηλαδη! Ότι κομμάτι έβγαλα, το έβγαλα μόνος!))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εγώ παρακολουθούσα μαθήματα πιάνου για 8 χρόνια (ξεκίνησα από Α' Δημοτικού) και είχα φτάσει σε καλό επίπεδο, αλλά το σταμάτησα όταν πήγα Γ' Γυμνασίου γιατί βαρέθηκα. Όμως μου αρέσει πολύ.

Έχω πιάνο στο σπίτι μου και μερικές φορές παίζω κιόλας, όσο θυμάμαι βέβαια μιας και πέρασαν τόσα χρόνια από τότε που σταμάτησα. Και το αρμόνιο μου αρέσει επειδή μπορείς με τη βοήθεια των κουμπιών να συνθέσεις κομμάτια...Αλλά και πάλι θα έβαζα το πιάνο 1ο στην προτίμησή μου. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Πιάνο ! Καμία σύγκριση . Αν πας όμως σε ωδείο για πιάνο θα εστιάσεις στην κλασική μουσική . Έχουν μεταξύ τούς πολλές διαφορές πάντως . Στην αφή , στην αίσθηση , στην έκταση , στο ρεπερτόριο , στο βαθμό δυσκολίας . Και στην τιμή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
κι εγω σου λεω αρμονιο.μου αρεσει περισσοτερο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
προσωπικά προτιμώ την αίσθηση του πιάνου,παρά του αρμονίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimishr1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εγώ 4 χρόνια πήγαινα αρμόνιο και μπορώ να πώ ότι μου αρέσει πιο πολύ σε σχέση με το πιάνο. Καταρχήν είναι πιο "εύκολο" και επιπλέον η ποικιλλία ήχων που παρέχει, αλλά και το γεγονός ότι μπορείς να δημιουργήσεις τον δικό σου ήχο (δεν το έχω κάνει, αλλά έχω δει να γίνεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Και εγώ προτειμώ την αίσθηση του πιάνου διότι προσφέρει αυθεντικότητα και ποιότητα, δίνοντας σε κομμάτια Beethoven, Chopin, Rachmaninoff, άλλο αέρα που σου σηκώνει την τρίχα...

Με το πιάνο εκφράζεσαι απόλυτα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*M_anos*

Νεοφερμένος

Ο *M_anos* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εκανα αρμονιο για 4 χρονια και 1 χρονο πιανο (μισο δηλ. δεν αντεξα παραπανω).Το πιανο γενικα ειναι αρκετα πιο δυσκολα απο το αρμονιο. Προσωπικα δεν μου αρεσε γιατι τα κομματια που κανεις ειναι πολυ κλασικα, το αρμονιο ειναι πολυ πιο μοντερνο γενικα και πιο ευχαριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Και εγώ προτειμώ την αίσθηση του πιάνου διότι προσφέρει αυθεντικότητα και ποιότητα, δίνοντας σε κομμάτια Beethoven, Chopin, Rachmaninoff, άλλο αέρα που σου σηκώνει την τρίχα...

Με το πιάνο εκφράζεσαι απόλυτα...:)


Πιανίστας κ εσύ ??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top