Guest 968714

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι φοιτητής μεταγγραφής στο ΑΠΘ και προσπαθώ να κατανοήσω πως λειτουργούν τα ΑΜ στο ΑΠΘ για ένα προσωπικό μου project που αφορά την ταυτοποίηση φοιτητών. Γνωρίζω ότι υπάρχουν 2 είδη μητρώου, το ΑΠΜ και το ΑΜ. Εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω για το ΑΜ όπως αναγράφεται στο πίσω μέρος του πάσου. Πιο συγκεκριμένα το ακριβές μοτίβο με το οποίο είναι γραμμένο(για τα περισσότερα πανεπιστήμια αποτελείται από κάποιον κωδικό που αντιστοιχεί στο τμήμα, έτος εισαγωγής και αριθμό εισαγωγής). Για παράδειγμα για το πανεπιστήμιο ΕΚΠΑ το μοτίβο του ΑΜ που αναγράφεται στο πάσο είναι [4 ψήφιος κωδικός τμήματος][4 ψηφιο έτος εισαγωγής][5 ψήφιος αριθμός εισαγωγής]. Οποιαδήποτε πληροφορία, όπως το αν το ΑΜ αποτελείται μόνο από αριθμούς και το τι μήκος έχει είναι πολίτιμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας! 🤠
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Αποτελείται μόνο από αριθμούς και μάλιστα 16.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Αποτελείται μόνο από αριθμούς και μάλιστα 16.
Yπάρχει κάποια συνάφεια με το έτος εισαγωγής κλπ ? Εμάς στο Πα.Πα για έτος εισαγωγής 2020 , το ΑΜ αρχίζει με 1084- , για μετεγγραφέντες εκείνης της χρονιάς είναι 1090- κλπ.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Οι κωδικοί είναι ίδιοι για όλα τα τμήματα(τα 4 digits).Δεν βγάζει το κάθε τμήμα διαφορετικά ΑΜ. Η διαφορά τους έγκειται στο έτος εισαγωγής(και στο αν προέρχεσαι από μετεγγραφή). Για το 2019 πχ το ΑΜ ξεκινάει με 1074- , για το 2018 με 1064- ,για το 2017 1054- κοκ.

↗️

Σε πολυ παλιά ΑΜ δεν ξέρω πώς παει, συνήθως είχαν πολύ λίγα ψηφία , γι'αυτό. Τα παραπάνω που ανέφερα είναι τα πιο καινούρια και νομίζω σε αφορούν περισσότερο.

Όπως είπα, οι κωδικοί είναι πάντα της μορφής : κωδικός_έτους(4 ψηφία)χχχ(3 ψηφία άκυρα)
εδώ να σημειώσω πως μου έχουν πει ότι αυτά τα άκυρα ψηφία έχουν να κάνουν με τον τόπο μόνιμης κατοικίας αλλά δεν το έχω διασταυρώσει και δεν ξέρω αν αληθεύει γενικά


Ελπίζω κάπως να βοήθησα :)
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Στο εκπα πάντως είναι 4 ψηφία κωδικός τμηματος, 4 ψηφία έτος εισαγωγής και μετά 5 ψηφία που κάποιος μου είχε πει ότι είναι η σειρά με την οποία έκανες την εγγραφή στο σάιτ, δεν ξέρω αν όντως ισχύει, είναι πχ από 00001 έως 00200(ανάλογα με τους εισακτεους)
Οπότε είναι πχ ΧΧΧΧ-2022-00054(τυχαίο παράδειγμα).
Τώρα δεν ξέρω αν διαφοροποιείται κάτι για εισακτεους από μετεγγραφή η κατατακτήριες αλλά νομίζω πως όχι γιατί όπως έχω δει από τα τμήματα εργαστηρίων και τις ανακοινώσεις βαθμών, όλοι εχουν την ίδια μορφή ΑΜ , υποθέτω ότι απλώς θα παίρνουν τον επόμενο ΑΜ, δηλαδή αν ήταν τελευταίο το 00200 θα πάρουν το 00201 αλλά δεν παίρνω και όρκο
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Το μήκος είναι σταθερά πάντα 7 ψηφία. Από το 2015 μέχρι και τώρα. Για παλαιότερα .. δεν έχω εικόνα.

έχω κάνει ένα edit για αυτά τα 3 ψηφία
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Επίσης εφόσον στο thread συζητάμε και για το Πα.Πα/ΕΚΠΑ οφείλω να αλλάξω τον τίτλο για να απευθύνεται και στα άλλα πανεπιστήμια/να είναι πιο γενικός?
με τι έχει να κάνει το project σου βτω ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nevsky διαφωνείς με κάτι αγαπητέ ; Μήπως επειδή είμαι γυναίκα δεν τα λέω καλά;;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Yπάρχει κάποια συνάφεια με το έτος εισαγωγής κλπ ? Εμάς στο Πα.Πα για έτος εισαγωγής 2020 , το ΑΜ αρχίζει με 1084- , για μετεγγραφέντες εκείνης της χρονιάς είναι 1090- κλπ.
Ναι αυτό ψάχνω να βρω. Βρήκα ότι υπάρχει μία συνάφεια στα πρώτα ψηφία με τους συμφοιτητές μου (τον ενημέρωσα στο πμ που μου έστειλε) και προσπαθώ να αποκωδικοποιήσω και τα υπόλοιπα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top