Από πού να αρχίσω να διαβάζω μετά από τόσα χρόνια για Υγείας και Ζωής;

Yvonnikou

Νεοφερμένος

Η Yvonnikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το λύκειο το τελείωσα χωρίς πολύ διάβασμα πριν 7 χρόνια.
Ε λοιπόν αποφάσισα επιτέλους να ξαναδώσω πανελλήνιες. Βέβαια ο στόχος μου είναι το 19 (χαχαχα χαχα χα...χα...)
Ναι το ξέρω πολύ δύσκολο αλλά αλήθεια δεν με νοιάζει θέλω όσο τίποτα να στρωθώ. Απλά μου λείπει η καθοδήγηση. Από την πρώτη λυκείου τα έπιασα τα μαθήματα ( θετική κατεύθυνση) και αλήθεια τα σχολικά δεν αρκούν... είναι μισογραμμενα 😭 δεν έχω λεφτά για φροντιστήρια...δεν ξέρω τι να κάνω 🥺
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Το λύκειο το τελείωσα χωρίς πολύ διάβασμα πριν 7 χρόνια.
Ε λοιπόν αποφάσισα επιτέλους να ξαναδώσω πανελλήνιες. Βέβαια ο στόχος μου είναι το 19 (χαχαχα χαχα χα...χα...)
Ναι το ξέρω πολύ δύσκολο αλλά αλήθεια δεν με νοιάζει θέλω όσο τίποτα να στρωθώ. Απλά μου λείπει η καθοδήγηση. Από την πρώτη λυκείου τα έπιασα τα μαθήματα ( θετική κατεύθυνση) και αλήθεια τα σχολικά δεν αρκούν... είναι μισογραμμενα 😭 δεν έχω λεφτά για φροντιστήρια...δεν ξέρω τι να κάνω 🥺
Τι κατεύθυνση ήσουν και για ποια κατεύθυνση θες να δώσεις;
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Με μαθηματικά, ετσι;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Πρέπει να διαβάσεις και την προαπαιτούμενη ύλη από Α' και Β' Λυκείου πριν πιάσεις τη Γ'.

Για παράδειγμα για μαθηματικά, καλό θα είναι να πάρεις για αρχή ένα καλό βοήθημα (πχ Άλγεβρα Α' Λυκείου του Παπαδάκη) και να το ξεκοκαλίσεις.

Για φυσική και χημεία, υποθέτω κάτι παρόμοιο αλλά θα σου πουν οι άλλοι γιατί δεν ξέρω :)

Μην αποκλείσεις το γεγονός να δώσεις μετά από δύο χρόνια για να έχεις χρόνο να διαβάσεις ή να δώσεις το 2023 σαν μια προ-δοκιμή αντέχοντας ενδεχόμενη ματαίωση.
 

Yvonnikou

Νεοφερμένος

Η Yvonnikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Χωρίς μαθηματικά 😅
Εγώ από την αρχή τα πήρα απλά τα βιβλία από μόνα τους νιώθω πως είναι ελλιπής και επειδή δεν μπορώ λόγο οικονομικού να αγοράσω λυσαρια αναρωτιωμουν αν υπάρχουν άλλοι μέθοδοι για καλύτερη κατανόηση της ύλης.
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς τι σχολή θέλεις;
Κατά δεύτερον, στο διαδίκτυο υπάρχει άπλετο υλικό, μέχρι και βοηθήματα σε pdf μορφή ή σημειώσεις καθηγητών. Αν τα οργανώσεις, ξεσκίσεις τα βιβλία, διαβάσεις περαιτέρω yt, σημειώσεις κλπ και λύσεις όλα τα παλιά θέματα πανελληνίων ξανά και ξανά από όλα τα είδη εξετάσεων και τους 3 τελευταίους μήνες πας σε κάποιο φροντιστήριο για επανάληψη είσαι καλυμμένος και για υψηλόβαθμες σχολές.
Τώρα η έκθεση είναι το θέμα και θέλει καθηγητή.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Χωρίς μαθηματικά 😅
Εγώ από την αρχή τα πήρα απλά τα βιβλία από μόνα τους νιώθω πως είναι ελλιπής και επειδή δεν μπορώ λόγο οικονομικού να αγοράσω λυσαρια αναρωτιωμουν αν υπάρχουν άλλοι μέθοδοι για καλύτερη κατανόηση της ύλης.
Άρα είσαι στο πεδίο υγείας λοιπόν, με βιολογία. Εφόσον οικονομικώς δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις με φροντιστήρια τότε σου είναι απαραίτητα τα βοηθήματα. Δεν είναι πολύ ακριβά και ίσως μπορέσεις να βρεις και δεύτερο χέρι. 19k χωρίς φροντιστήριο και μόνο με τα σχολικά δεν βγαίνουν για κανέναν λόγο. Been there done that.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top