Από Φυσικό σε Μοριακή Βιολογία

mpek

Νεοφερμένος

Η mpek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σ αυτό εχεις ενα δίκιο.Ενα ομως(!),γιατι απο την αλλη ειναι πολλοι οπως εγώ που δεν αγαπουν αυτό που κάνουν,οπότε καλύτερα να δινόταν η ευκαιρία σε καποιον που θα εχει ορεξη για τη φυσική ,γιατι εκείνος θα κάτσει και θα το ψάξει παραπάνω,στον ελέυθερο του χρόνο θα διαβάσει ενα βιβλίο σχετικο και επειδη θα του αρέσει θα το απορροφήσει και καλύτερα και γενικα θα αποδόσει καλύτερα και θα ανακτήσει το κενο που δεν του εδωσαν οι βασικές του σπουδες.Συν οτι θα το ευχαριστηθεί.ενώ εγώ οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpek

Νεοφερμένος

Η mpek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σ αυτό εχεις ενα δίκιο.Ενα ομως(!),γιατι απο την αλλη ειναι πολλοι οπως εγώ που δεν αγαπουν αυτό που κάνουν,οπότε καλύτερα να δινόταν η ευκαιρία σε καποιον που θα εχει ορεξη για τη φυσική ,γιατι εκείνος θα κάτσει και θα το ψάξει παραπάνω,στον ελέυθερο του χρόνο θα διαβάσει ενα βιβλίο σχετικο και επειδη θα του αρέσει θα το απορροφήσει και καλύτερα και γενικα θα αποδόσει καλύτερα και θα ανακτήσει το κενο που δεν του εδωσαν οι βασικές του σπουδες.Συν οτι θα το ευχαριστηθεί.ενώ εγώ οχι.
και αυτός ειναι ο λόγος που θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό.γιατι πιστεύω οτι μπορώ να αναπληρώσω το κενό.αλλα και να το πιστευω εγώ,ο εργοδότης μου σιγουρα θα προτιμήσει καποιον με βασικες σπουδες και μεταπτυχικό στη βιολογία.Ισως και εγω να τον προτιμουσα στη θέση του...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margooo

Νεοφερμένος

Η Margooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Και μένα με κέρδισε η επιστήμη μου. Πέρασα από πολλές διακυμάνσεις (βλέπεις ζυγός είμαι..:D :laugh: πλάκα κάνω) για το αν μου αρέσει ή όχι, αλλά το πάλεψα μόνος μου και έφτυσα αίμα μέχρι να κοντεύω τώρα για το πτυχίο (θέμα χρόνου). :D :clapup::clapup:Να σκέφτεσαι θετικά και δημιουργικά πως μπορείς να γίνεις μεγάλη επιστήμονας πάνω στην Γεωπονία. ;) Η Γεωπονία είναι μια επιστήμη με πολύ μέλλον στο εξωτερικό αν σκεφτείς την ανάπτυξη σε τομείς βιοτεχνολογίας αλλά και τον τεράστιο αγροτικό τομέα που έχουν με εξαγωγές αγροτικών προϊόντων σε όλον τον κόσμο (π.χ. Γαλλία) ο οποίος "κινείται" με συμβουλές Γεωπόνων με μεταπτυχιακές εξειδικεύσεις.

Ο κλάδος των sciences: μαθηματικά, χημεία, βιολογία, φυσική, γεωλογία, γεωπονία, επιστήμη υλικών, πληροφορική, γεωγραφία, περιβαλλοντικές επιστήμες γνωρίζει παγκοσμίως μεγάλη άνθιση άλλο αν στην Ελλάδα τον απαξιώνουμε γιατί όλοι θέλουμε να γίνουμε γιατροί ή μηχανικοί ή στρατιωτικοί ή δάσκαλοι. Το θέμα είναι να το ψάξετε τι σας κάνει.

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!:) ειναι πραγματικα εμψυχωτικο μετα την απογοητευση που ''εφαγα''..αλλα εχω αρχισει κ βλεπω τη γεωπονια με αλλο ματι!!:rolleyes: κ πιστευω οτι θα μου αρεσει πολυ..αν ασχοληθω κ με τη βιοτεχνολογια θα ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,895 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!:) ειναι πραγματικα εμψυχωτικο μετα την απογοητευση που ''εφαγα''..αλλα εχω αρχισει κ βλεπω τη γεωπονια με αλλο ματι!!:rolleyes: κ πιστευω οτι θα μου αρεσει πολυ..αν ασχοληθω κ με τη βιοτεχνολογια θα ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα! :)

xαίρομαι...:) :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margooo

Νεοφερμένος

Η Margooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

euler92

Νεοφερμένος

Ο euler92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πωπω...κι εγώ στην ίδια θέση βρίσκομαι.:P
Με τα μόρια που είχα νόμιζα πως θα πέρναγα στη σχολή μοριακή βιολογίας και γενετικής ή στη βιοχημεία και βιοτεχνολογία.Όμως οι βάσεις ανέβηκαν και βέθηκα στο φυσικό!H φυσική σαν επιστήμη μου αρέσει πολύ,με συναρπάζει προς το παρoν,και είμαι πολύ αισιόδοξος για τις σπουδές μου.Ωστόσω,η μοριακή βιολογία ήταν το μεγάλο μου όνειρο,και δεν ξέρω ποιά είναι η θέση μου πλέον και αν θα πρέπει να κάτσω στη σχολή που πέρασα ή όχι.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Margooo

Νεοφερμένος

Η Margooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πωπω...κι εγώ στην ίδια θέση βρίσκομαι.:P
Με τα μόρια που είχα νόμιζα πως θα πέρναγα στη σχολή μοριακή βιολογίας και γενετικής ή στη βιοχημεία και βιοτεχνολογία.Όμως οι βάσεις ανέβηκαν και βέθηκα στο φυσικό!H φυσική σαν επιστήμη μου αρέσει πολύ,με συναρπάζει προς το παρών,και είμαι πολύ αισιόδοξος για τις σπουδές μου.Ωστόσω,η μοριακή βιολογία ήταν το μεγάλο μου όνειρο,και δεν ξέρω ποιά είναι η θέση μου πλέον και αν θα πρέπει να κάτσω στη σχολή που πέρασα ή όχι.:(

Απο τη στιγμη που σου αρεσει δεν εχεις λογο να μην πας!Παλεψε το!! ;) Ποτε δεν ξερεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,895 μηνύματα.
Πάντως στην πρώτη δυσκολία της επιστήμης σας ή σε κάποιες δυσκολίες μην αναθεωρείτε και μην ξενερώνετε σκεφτόμενοι ότι αν ήσασταν αλλού θα περνάγατε πιο ωραία. Υποθετικά είναι όλα. Πουθενά σε καμία επιστήμη δεν είναι όλα τόσο ρόδινα και ωραία όσο φαίνονται από τον οδηγό σπουδών ή όσο ωραία ακούγονται κάποιοι τίτλοι σιδηρόδρομοι άλλων επιστημών. Ρωτείστε τους 3ετείς φοιτητές αυτών των επιστημών πόσο...ωραία περνάνε. :DΠαντού υπάρχουν μαθήματα παγίδες, καθηγητές ιδιότροποι,...κτλ δηλ., "ευχάριστες" εκπλήξεις. :P Για να πάρεις πτυχίο πρέπει να δεχτείς και τις χαρές και τις πίκρες. Δεν είναι εύκολη υπόθεση και θέλει κουράγια...εκτός και αν είστε μέλη φοιτητικών παρατάξεων. Για τον μέσο ακομμάτιστο φοιτητή (χωρίς βύσματα,..κτλ) η λήψη πτυχίου είναι μια Ιθάκη...;) Τώρα μπορεί να σας ακούγομαι κάπως ή να μην λέω λόγια ευχάριστα, αλλά όταν φτάσετε στο 4ο έτος θα με θυμηθείτε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margooo

Νεοφερμένος

Η Margooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σιγουρα τιποτα δν ειναι ευκολο κ ευτυχως που υπαρχει κ καποιος απο ''μεσα'' που μας λεει τα πραγματα οπως ειναι!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top