Από ΤΕΕ σε Λύκειο

Ιάσωνας38804

Νεοφερμένος

Ο Ιάσωνας38804 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω κάτι? Είχα τελειώσει το 2002 ΤΕΕ Β'Κυκλου Πληροφορικης(δηλαδή εχω κάνει και τις 3 τάξεις στα ΤΕΕ).
Αν θελησω να πάω στο Λυκειο σε ποια τάξη θα εισαχθώ?
(Θέλω να δώσω πανελληνιες για να περασω σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ γι αυτο θελω να παω στο λυκειο)
Είμαι πτυχιούχος ΙΕΚ Πληροφορικής.Και θελω το κατι παραπάνω,δηλαδη ΑΕΙ ή ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω κάτι? Είχα τελειώσει το 2002 ΤΕΕ Β'Κυκλου Πληροφορικης(δηλαδή εχω κάνει και τις 3 τάξεις στα ΤΕΕ).
Αν θελησω να πάω στο Λυκειο σε ποια τάξη θα εισαχθώ?
(Θέλω να δώσω πανελληνιες για να περασω σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ γι αυτο θελω να παω στο λυκειο)


Απ' ότι βλέοω Ιάσονα είσαι πτυχιούχος. Αν είσαι απόφοιτος οποιούδηποτε τμήματος/σχολής (και όχι ιδιωτικού κολλεγίου/ΙΕΚ/ΚΕΣ) της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης τότε έχεις τι δικαίωμα να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα/σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που σε ενδιαφέρει.

Ως απόφοιτος β΄ κύκλου ΤΕΕ έχεις το δικαίωμα να δώσεις τις ειδικές πανελλήνιες εξετάσεις που δίνουν οι τελειόφοιτοι και απόφοιτοι των Επαγγελματικών Λυκείων Ομάδας Α για εισαγωγή στα ΤΕΙ και ισοδύναμες σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (π.χ. Αστυφυλάκων, Υπαξιωματικών κλπ.) χωρίς να χρειαστεί να ξαναφοιτήσεις. Οι εξετάσεις αυτές είναι σε διαφορετική ύλη και μαθήματα για υποψηφίους ΕΠΑΛ Α και ΤΕΕ. Σε 1-2 χρόνια θα δίνουν εξετάσεις οι υποψήφιοι και των δύο κατηγοριών πιθανότατα στα ίδια θέματα.

Αν θες ΑΕΙ (και όχι με κατατακτήριες εξτάσεις εφόσον έχεις πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ) τότε ο δρόμος είναι ένας: Πανελλήνιες εξετάσεις είτε Γενικού Ενιαίου Λυκείου είτε Επαγγελματικού Λυκείου Ομάδας Β.

Όμως σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να ξαναφοιτήσεις στο λύκειο. Θα σου αναγνωριστεί η Α΄ Τάξη είτε ΓΕΛ είτε ΕΠΑΛ Β. Δε νομίζω ότι θα σου αναγνωριστεί άλλη τάξη, οπότε θα πρέπει να φοιτήσεις στην Β΄ και στην Γ΄ Τάξη ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ Β. Με επιφύλαξη και όχι με σιγουριά, αν πας ΕΠΑΛ Β΄ να σου αναγνωριστεί και η Β΄ Τάξη του τομέα που είχες επιλέξει στο ΤΕΕ. Πάντως θα πρέπει να φοιτήσεις και σε αυτήν την περίπτωση στην Γ΄ Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιάσωνας38804

Νεοφερμένος

Ο Ιάσωνας38804 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πτυχιούχος ΙΕΚ ειμαι
Ευχαριστω παντως
-----------------------------------------
Να ρωτήσω πάλι (δε κατάλαβα σορρυ)Επειδή προτιμάω ΑΕΙ. Έχοντας τελειώσει ΤΕΕ Β΄κυκλου σε ποια τάξη του Γενικού Λυκείου θα εισαχθώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στην Β΄ Τάξη ΓΕΛ αν πας ΓΕΛ. Αν πας ΕΠΑΛ Β ίσως και στη Γ΄ αλλά δεν το γνωρίζω στα σίγουρα. Αν όχι στη Γ΄ τότε στη Β΄ και για ΕΠΑΛ Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιάσωνας38804

Νεοφερμένος

Ο Ιάσωνας38804 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα:
Οι προσφερόμενες θέσεις για απόφοιτους ΕΠΑΛ από τα ΑΕΙ σε τι ποσοστό% είναι σε σχέση με των προσφερόμενων θέσεων από Γενικό Λύκειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα:
Οι προσφερόμενες θέσεις για απόφοιτους ΕΠΑΛ από τα ΑΕΙ σε τι ποσοστό% είναι σε σχέση με των προσφερόμενων θέσεων από Γενικό Λύκειο?

Για ομάδα Α 15% σε Τει τώρα αν πάς ομάδα Β νομίζω δίνεις τα ίδια μαθήματα με ενιαία οπότε έχεις το ίδιο ποσοστό με τα ενιαία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιάσωνας38804

Νεοφερμένος

Ο Ιάσωνας38804 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ πολύ
Αν ξέρει και κανείς άλλος ας το επιβεβαιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απο την ομαδα Α στα επαλ μπορεις να ειχαχθεις μονο σε ΤΕΙ οπως ηταν και στα ΤΕΕ ποσοστο δεν ξερω!!απο επαλ ομαδα Β μπορεις να εισαχθεις και ΑΕΙ και ΤΕΙ δινοντας τα ιδια μαθηματα με το ΓΕΛ στο ιδιο ποσοστο με τα γενικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιάσωνας38804

Νεοφερμένος

Ο Ιάσωνας38804 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λοιπόν γράφτηκα στο γενικό λυκειο στη Β τάξη τελικά.
Ασχετο.Εγώ που είμαι 26 χρονών λέτε να έχω πρόβλημα με τα παιδιά τα 16χρονα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιάσωνας38804

Νεοφερμένος

Ο Ιάσωνας38804 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ακόμα κανείς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aroukart

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aroukart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
κ γιατι να παει επαλ?φετος μπορεις να δωσεις τα μαθηματα του τεε για να περασεις σε στρατιωτικες-αστυνομικες σχολες καθως κ τει της ειδικοτητητας σου...θα δωσεις 3 μαθηματα μαθηματικα,εκθεση,δικτυα.θα χασεις 2 χρονια στο γελ ενω στο τεε φετος θα δωσεις βεβαια δν μπορεις να πας σε καποιο αει μονο τει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα,η ηλικια δεν ειναι προβλημα,νομιζω οτι σε εναν αντρα το 16 με το 26 δεν εχει μεγαλη διαφορα,η τρελα παραμενει η ιδια!

προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα υπηρχα καποια αντιοστοιχη περπτωση στο σχολειο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top