Απόψεις για το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ

Sapfo

Νεοφερμένος

Η Sapfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας! Φέτος έδινα πανελλαδικές εξετάσεις και συγκέντρωσα 17.475 μόρια στην κατεύθυνση Ανθρωπιστικών σπουδών. Στόχος μου εξ αρχής αλλά και από πολύ μικρή ηλικία το Ιστορικό Αρχαιολογικό του ΕΚΠΑ. Κατά πάσα πιθανότητα με το βαθμό μου περνάω στο τμήμα. Ήθελα,λοιπόν, να ρωτήσω κατά πόσο το τμήμα αυτό εκπλήρωσε τις προσδοκίες σας (απευθύνομαι κυρίως στους φοιτητές και στους απόφοιτούς του) και αν ο τομέας Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης παρέχει επαρκή φιλολογική κατάρτηση σε περίπτωση που ο απόφοιτος θελήσει να στραφεί στον χώρο της εκπαίδευσης (δημόσιας ή ιδιωτικής). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Sapfo

Νεοφερμένος

Η Sapfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και βέβαια θα ήταν χαρά μου να ακούσω κάθε άποψη για το τμήμα!
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γεια σας! Φέτος έδινα πανελλαδικές εξετάσεις και συγκέντρωσα 17.475 μόρια στην κατεύθυνση Ανθρωπιστικών σπουδών. Στόχος μου εξ αρχής αλλά και από πολύ μικρή ηλικία το Ιστορικό Αρχαιολογικό του ΕΚΠΑ. Κατά πάσα πιθανότητα με το βαθμό μου περνάω στο τμήμα. Ήθελα,λοιπόν, να ρωτήσω κατά πόσο το τμήμα αυτό εκπλήρωσε τις προσδοκίες σας (απευθύνομαι κυρίως στους φοιτητές και στους απόφοιτούς του) και αν ο τομέας Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης παρέχει επαρκή φιλολογική κατάρτηση σε περίπτωση που ο απόφοιτος θελήσει να στραφεί στον χώρο της εκπαίδευσης (δημόσιας ή ιδιωτικής). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γεια σού! Συγχαρητήρια για το βαθμό που συγκέντρωσες! Μπορώ να σου πω πως το τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας τού ΕΚΠΑ είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον! Το μόνο ''αρνητικό'' του - αν είναι αρνητικό - είναι πως το πρόγραμμα σπουδών είναι κάπως παρωχημένο σε κάποιο βαθμό και επικεντρώνεται πιο πολύ στο συμβατικό όρο τής αρχαιολογίας και τής ιστορίας, σε σχέση πάντα με τα υπόλοιπα παρεμφερή τμήματα τής Ελλάδας. Παρόλα ταύτα, είναι ένα τμήμα που θα σού διδάξει πολύ ενδιαφέροντες τομείς για το παρελθόν και όχι μόνο. Η αλήθεια είναι βέβαια πως πιο πολύ για φιλολόγους μάς προορίζουν - δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, αφού το θέλεις κιόλας!
 

Sapfo

Νεοφερμένος

Η Sapfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Χαίρομαι πολύ με αυτά που παρέθεσες και δεν πειράζει. Αν και λίγο παρωχημένο...και πάλι όμορφα πιστεύω θα είναι! Η αλήθεια δεν είναι προτεραιότητά μου η απορρόφηση στην εκπαίδευση απλά ήθελα να σιγουρέψω ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Χαίρομαι πολύ με αυτά που παρέθεσες και δεν πειράζει. Αν και λίγο παρωχημένο...και πάλι όμορφα πιστεύω θα είναι! Η αλήθεια δεν είναι προτεραιότητά μου η απορρόφηση στην εκπαίδευση απλά ήθελα να σιγουρέψω ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!
Για οποιαδήποτε άλλη απορία σου, με χαρά θα σού απαντήσουμε!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπράβο βρε κοπέλα μου, πολύ μού αρέσει να βλέπω αισιόδοξους ανθρώπους! Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει αυτή η σπουδή, εννοείται να την ακολουθήσεις. Μια χαρά τμήμα είναι το Ιστ. Αρχ., θα μάθεις πολύ ωραία πράγματα :)

Και κάτι ακόμα. Είσαι ήδη μέσα από τους πρώτους του τμήματος !
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Προσωπικά έχοντας περάσει στο τμήμα χωρίς αρχικά να είμαι 100% σίγουρη για την επιλογή μου, θα έλεγα πως με ικανοποίησε πολύ. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από ότι περίμενα. Μιλάω από άποψη μαθημάτων, καθηγητών κτλ.
Δεν είμαι σίγουρη πως αντιλαμβάνομαι τι εννοεί ο συνάδελφος με το ότι επικεντρώνεται περισσότερο στην συμβατικό ορο της ιστορίας και της αρχαιολογίας (μάλλον επειδή δεν ειμαι εξοικειωμένη με το πρόγραμμα σπουδών των άλλων τμημάτων). @Yiorgosk θα μπορούσες να παραθέσεις κάποιο παράδειγμα;
Προφανώς υπάρχει θέμα με την αποκατάσταση αργότερα των αποφοίτων του τμήματος, όπως και σε άλλες αντίστοιχες σχολές του α πεδίου.
Όσον αφορά την φιλολογική κατάρτηση, η γνώμη μου είναι πως όχι. Τα φιλολογικά μαθήματα είναι πολλά και στο τμήμα κάνουμε 2 λατινικά, 3-4 αρχαία, 2 λογοτεχνίες. Τώρα που δεν εξεταζοσασταν στα λατινικά στο λύκειο και θα τα διδαχθείτε από την αρχή στο πανεπιστήμιο δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση, αλλά στην δική μου χρόνια που μπαίναμε στο τμήμα μετά από δύο χρόνια λατινικων, βγαίναμε με λιγότερες γνώσεις από αυτές που είχαμε εισερχόμενοι στο τμημα. Αυτό δεν είναι μόνο δική μου άποψη, είναι κάτι που μας έλεγαν και καθηγητές μας, παροτρύνοντας μας πχ να δίνουμε τα λατινικά και τα αρχαία στα πρώτα έτη πριν τα ξεχάσουμε. Στα αρχαία, η διδασκαλία και η εξέταση είναι διαφορετική από αυτή του λυκείου. Δίνεται λιγότερη βάση στην γραμματική κτλ και έτσι πολλά μπορεί να τα ξεχάσεις. Αν πρέπει να μάθεις κάτι, απλά το μαθαίνεις μόνος σου. Για παράδειγμα, δεν διδασκόμαστε στο λύκειο την βαρειά ή τον δυϊκό αριθμό. Δεν τον διδαχθηκα ούτε στο πανεπιστήμιο. Απλά κάποια στιγμή κάποιος καθηγητής σε μάθημα αρχαίων είπε πως πρέπει να ξέρουμε και αυτό και να το διαβάσουμε μόνοι μας.
Αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος δεν μπορεί να βγει σωστός φιλόλογος από το τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας, σημαίνει πως δεν αρκούν οι γνώσεις που παρέχονται από το συγκεκριμένο τμημα και χρειάζεται αρκετή προσωπική προσπάθεια και μελέτη.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Προσωπικά έχοντας περάσει στο τμήμα χωρίς αρχικά να είμαι 100% σίγουρη για την επιλογή μου, θα έλεγα πως με ικανοποίησε πολύ. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από ότι περίμενα. Μιλάω από άποψη μαθημάτων, καθηγητών κτλ.
Δεν είμαι σίγουρη πως αντιλαμβάνομαι τι εννοεί ο συνάδελφος με το ότι επικεντρώνεται περισσότερο στην συμβατικό ορο της ιστορίας και της αρχαιολογίας (μάλλον επειδή δεν ειμαι εξοικειωμένη με το πρόγραμμα σπουδών των άλλων τμημάτων). @Yiorgosk θα μπορούσες να παραθέσεις κάποιο παράδειγμα;
Προφανώς υπάρχει θέμα με την αποκατάσταση αργότερα των αποφοίτων του τμήματος, όπως και σε άλλες αντίστοιχες σχολές του α πεδίου.
Όσον αφορά την φιλολογική κατάρτηση, η γνώμη μου είναι πως όχι. Τα φιλολογικά μαθήματα είναι πολλά και στο τμήμα κάνουμε 2 λατινικά, 3-4 αρχαία, 2 λογοτεχνίες. Τώρα που δεν εξεταζοσασταν στα λατινικά στο λύκειο και θα τα διδαχθείτε από την αρχή στο πανεπιστήμιο δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση, αλλά στην δική μου χρόνια που μπαίναμε στο τμήμα μετά από δύο χρόνια λατινικων, βγαίναμε με λιγότερες γνώσεις από αυτές που είχαμε εισερχόμενοι στο τμημα. Αυτό δεν είναι μόνο δική μου άποψη, είναι κάτι που μας έλεγαν και καθηγητές μας, παροτρύνοντας μας πχ να δίνουμε τα λατινικά και τα αρχαία στα πρώτα έτη πριν τα ξεχάσουμε. Στα αρχαία, η διδασκαλία και η εξέταση είναι διαφορετική από αυτή του λυκείου. Δίνεται λιγότερη βάση στην γραμματική κτλ και έτσι πολλά μπορεί να τα ξεχάσεις. Αν πρέπει να μάθεις κάτι, απλά το μαθαίνεις μόνος σου. Για παράδειγμα, δεν διδασκόμαστε στο λύκειο την βαρειά ή τον δυϊκό αριθμό. Δεν τον διδαχθηκα ούτε στο πανεπιστήμιο. Απλά κάποια στιγμή κάποιος καθηγητής σε μάθημα αρχαίων είπε πως πρέπει να ξέρουμε και αυτό και να το διαβάσουμε μόνοι μας.
Αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος δεν μπορεί να βγει σωστός φιλόλογος από το τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας, σημαίνει πως δεν αρκούν οι γνώσεις που παρέχονται από το συγκεκριμένο τμημα και χρειάζεται αρκετή προσωπική προσπάθεια και μελέτη.
Βλέποντας και προγράμματα σπουδών των άλλων παρεμφερων τμημάτων, βλέπω και μαθήματα τα οποία αποσκοπουν σε μια άλλη πλευρά τής επιστήμης ( όπως ενάλια αρχαιολογία, ανθρωπολογικες, φιλοσοφικές προσεγγισεις). Σε καμία περίπτωση όμως δεν αναιρεί το ποσο ενδιαφέρον τμήμα είναι.
 

Sapfo

Νεοφερμένος

Η Sapfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας είναι πραγματικά βοηθητικές! Ήθελα επίσης να σας ρωτήσω εάν στο συγκεκριμένο τμήμα είναι δυνατή η επιστημονική ενασχόληση με τον αρχαίο ελληνικό μύθο (και τα συναφή αντικείμενα). Συγγνώμη εάν η απορία μου μοιάζει παράξενη αλλά για μένα αυτό το θέμα είναι σημαντικο...!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Βλέποντας και προγράμματα σπουδών των άλλων παρεμφερων τμημάτων, βλέπω και μαθήματα τα οποία αποσκοπουν σε μια άλλη πλευρά τής επιστήμης ( όπως ενάλια αρχαιολογία, ανθρωπολογικες, φιλοσοφικές προσεγγισεις). Σε καμία περίπτωση όμως δεν αναιρεί το ποσο ενδιαφέρον τμήμα είναι.

Ναι, κατάλαβα τι εννοείς. Ισχύει πως δεν δίνεται ιδιαίτερη βάση σε τέτοια μαθήματα αλλά έχουμε κάποια. Φιλοσοφικές προσεγγίσεις υπήρχε σαν μάθημα σε μεταπτυχιακό επίπεδο και έχουμε μαθήματα όπως αρχαιομετρία και μουσειοπαιδαγωγική.

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας είναι πραγματικά βοηθητικές! Ήθελα επίσης να σας ρωτήσω εάν στο συγκεκριμένο τμήμα είναι δυνατή η επιστημονική ενασχόληση με τον αρχαίο ελληνικό μύθο (και τα συναφή αντικείμενα). Συγγνώμη εάν η απορία μου μοιάζει παράξενη αλλά για μένα αυτό το θέμα είναι σημαντικο...!

Δεν ξέρω αν θα έχεις κάποιο σχετικό μάθημα, καθώς τα επιλεγόμενα που προσφέρονται και τα σεμιναριακά μαθήματα δεν είναι τα ίδια κάθε χρόνο. Πέρσυ προσφερόταν σεμιναριακό μάθημα για μύθους της μεταμόρφωσης στην εικονογραφία των αγγείων. Αν σε ενδιαφέρει μια αρχαιολογική προσέγγιση, δηλαδή η απεικόνιση των μύθων είτε ειναι πάνω σε αγγεία είτε είναι σε ναούς/στην γλυπτική είναι ένα θέμα που μπορείς να προσεγγίσεις γενικά μέσα από ένα τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας. Αν σε ενδιαφέρει σε πιο φιλολογικό επίπεδο, μέσα από τις τραγωδίες/κωμωδίες κτλ ίσως σου ταιριάζει καλύτερα η φιλολογία. Γενικότερα εξαρτάται από το από ποιά σκοπιά θες να εξετάσεις έναν μύθο. Ακόμα και από την σκοπιά των ανατολικών πολιτισμών μπορεί να εξεταστεί. Για παράδειγμα υπάρχουν και μελέτες και άρθρα που σχετίζονται με το ιστορικό υπόβαθρο των ομηρικών επών. Ένας καθηγητής του τμήματος είχε γράψει πχ άρθρο για ένα ιστορικό πρόσωπο (από την Λυκία νομίζω) πάνω στο οποίο μπορεί να βασιζόταν ο μύθος του Αχιλλέα.
 

Sapfo

Νεοφερμένος

Η Sapfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έχουν πολύ ενδιαφέρον αυτά που αναφέρεις και σε ευχαριστώ! Όντως είναι λογικό ανάλογα με την επιστήμη να αλλάζει η οπτική γωνία. Νομίζω ότι με καλύπτει αυτή η απάντηση μια και τα θέματα που με απασχολούν είχαν ως τώρα πιο θεωρητικό χαρακτήρα (π.χ ανθρωπομορφισμός των θεών, αρχέτυπα,ο μύθος ως έννοια κ.τ.λ) οπότε θα ήταν μια ευκαιρία εμβάθυνσης η προσέγγιση που παρέθεσες! :inlove:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ιδιαίτερα αν το δούμε από τη συγκριτική σκοπιά,όπως λες, του κλασικού ελληνικού με τους ανατολικούς πολιτισμούς είναι εξαιρετικό!:thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία:

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Ποσο δυσκολο ειναι κανεις να βγει αρχαιολογος απο το συγκεκριμένο τμημα?
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Έχουν πολύ ενδιαφέρον αυτά που αναφέρεις και σε ευχαριστώ! Όντως είναι λογικό ανάλογα με την επιστήμη να αλλάζει η οπτική γωνία. Νομίζω ότι με καλύπτει αυτή η απάντηση μια και τα θέματα που με απασχολούν είχαν ως τώρα πιο θεωρητικό χαρακτήρα (π.χ ανθρωπομορφισμός των θεών, αρχέτυπα,ο μύθος ως έννοια κ.τ.λ) οπότε θα ήταν μια ευκαιρία εμβάθυνσης η προσέγγιση που παρέθεσες! :inlove:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ιδιαίτερα αν το δούμε από τη συγκριτική σκοπιά,όπως λες, του κλασικού ελληνικού με τους ανατολικούς πολιτισμούς είναι εξαιρετικό!:thumbup:

Απλά δεν έχεις γνωρίσει ακόμα την αρχαιολογία και την ιστορία την έχεις δει μόνο μέσα από το σχολείο. Στα πλαίσια των σπουδών σου μπορεί να βρεις και άλλες θέματα που θα σε ενδιαφέρουν. Ωστόσο, μου κάνει λίγο εντύπωση που δεν αναφέρεις κάποιο πιο ιστορικό ή αρχαιολογικό θέμα που να σε ενδιαφέρει. Γιατί διάλεξες το συγκεκριμένο τμήμα και όχι την φιλολογία;
Η φιλολογία, η αρχαιολογία και η ιστορία είναι πολύ κοντά σαν επιστήμες. Οι βασική τους διαφορά είναι ο τρόπος που θα εξετάσουν ένα κείμενο. Και ο ιστορικός και ο κλασικός φιλόλογος μπορεί να μελετήσουν τα Ομηρικά έπη ή τις τραγωδίες, καθώς και τις ιστορικές πηγές. Ο ιστορικός μελετώντας μια τραγωδία θα ενδιαφερθεί για τις ιστορικές πληροφορίες που μπορεί να αντλήσει από αυτήν και όχι τόσο για τα πιο θεωρητικά ζητήματα που αφορούν το ίδιο το κείμενο και πως απεικονίζονται μέσα σε αυτό πχ οι θεοί. Και η ιστορία έχει διαφορετικές προσεγγίσεις πχ κοινωνική ιστορία κτλ.
Σε προπτυχιακό επίπεδο, στο ιστορικό αρχαιολογικό τουλάχιστον, θα έχεις πρωτίστως μαθήματα ιστορίας και αρχαιολογίας/ιστορίας τέχνης. Ενδεχομένως σε κάποιο σεμινάριο να έχεις την ευκαιρία να κάνεις κάποια εργασία που θα σε ενδιαφέρει (αντί για πτυχιακή έχουμε δύο σεμιναριακές εργασίες) αλλά είναι και θέμα τύχης το να προσφέρεται την χρονιά εκείνη κάποιο σεμινάριο που θα σε ενδιαφέρει κτλ. Μεγαλύτερη εξειδίκευση συναντάται στο μεταπτυχιακό. Πιστεύω πως κατά την διάρκεια των σπουδών σου θα βρεις πράγματα που θα σε ενδιαφέρουν να ασχοληθείς αργότερα αλλά σκέψου καλά το γιατί επιλέγεις αυτό το τμήμα. Σε μεταπτυχιακό επίπεδο υπάρχει η δυνατότητα και ένας απόφοιτος φιλολογίας να κάνει μεταπτυχιακό στο ιστορικό αρχαιολογικό και το αντίστροφο. Και οι δύο σχολές έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα λίγο πολύ (εκτός αν πάρεις κατεύθυνση αρχαιολογίας όπου θα έχεις και δικαιώματα αρχαιολόγου).

Ποσο δυσκολο ειναι κανεις να βγει αρχαιολογος απο το συγκεκριμένο τμημα?

Αν διαλέξεις κατεύθυνση αρχαιολογίας, βγαίνεις αρχαιολόγος, δεν θέλει κάποιο μεταπτυχιακό για να αποκτήσεις τα επαγγελματικά δικαιώματα. Τώρα το να δουλέψεις κιόλας είναι ένα άλλο θέμα.
 

Sapfo

Νεοφερμένος

Η Sapfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είναι δικαιολογημένη η απορία σου!Προφανώς και με ενδιαφέρουν και άλλα θέματα που άπτονται της ιστορίας και της αρχαιολογίας και η επιλογή μου δεν είναι τυχαία. Απλά η ερώτησή μου αφορούσε ένα αρκετά συγκεκριμένο ζήτημα για αυτό και εστίασα εκεί :). Σε ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top