Απόψεις για το Τμήμα Πληροφορικής στη Θεσσαλονίκη

El_Rey

Νεοφερμένος

Ο El_Rey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είπα να ψαχτώ λιγάκι για το τι θέλω να ακολουθήσω και ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτές τις σχολές. Για το τμήμα στο ΤΕΙ έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά και για το τμήμα στο ΑΠΘ. Το δίλημμα όμως είναι ποιο από τα δύο; Το ΑΕΙ έχω πιστεύω πιο "βαρύ" χαρτί αλλά είναι πιο δύσκολο να μπεις. Επίσης, αυτά τα τμήματα διάβασα ότι είναι κορεσμένα καθώς και ότι δεν έχουν μεγάλη απορροφητικότητα πλέον. Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει σε αυτές τι σχολές ή που να έχει ιδέα για το τι παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
μια ερώτηση:
σου αρέσει να γράφεις κώδικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Rey

Νεοφερμένος

Ο El_Rey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μια ερώτηση:
σου αρέσει να γράφεις κώδικα;

Ναι, είχα ασχοληθεί και παλαιότερα με διάφορες γλώσσες. Επίσης έχει μαθηματικά και άλλα τέτοια "θετικά" μαθήματα που με αρέσουν αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, λοιπόν φέτος θα πάω 3 λυκείου και θα ήθελα απο τώρα να ξέρω ποια απο της δύο σχολές είναι για εμένα...

ΑΕΙ ή ΤΕΙ Πληροφορικής Θεσσαλονίκης??? Ενδιαφέρομαι να γίνω προγραμματιστής...... Μέχρι τώρα που έχω ρωτήσει οι περισσότεροι μου λένε πως για εμένα το καλύτερο θα ήταν το ΤΕΙ διότι βασίζεται στην πρακτική και όχι στην θεωρία όπως το ΑΕΙ. Κάτι το οποίο στην περίπτωση μου με βολεύει περισσότερο. Ξέρω ότι ο προγραμματισμός είναι ο,τι κάνεις εσύ ο ίδιος και το πόσο θα ασχοληθείς μόνος σου αλλα θα ήθελα να κάνω την σωστή επιλογή.

Αληθεύει λοιπόν οτι στο ΤΕΙ θα σε κάνει περισσότερο προγραμματιστή απ'ότι το ΑΕΙ που στοχεύει περισσότερο στην Θεωρεία και στο να γίνεις περισσότερο δάσκαλος??

Ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias1994

Νεοφερμένος

Ο ilias1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
νομιζω για προγραμματιστης ειναι το πληροφορικης και μμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Υπάρχει σκέτη σχολή πληροφορικής γι'αυτό το πράγμα μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Other

Νεοφερμένος

Η Other αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπερα,ειμαι νεο μελος.Δινω πανελληνιες και θα παω πληροφορικη θεσσαλονικης το πιθανοτερο.
Καταρχην το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω αυτοπεποιθηση και φοβαμαι πως δεν θα τα βγαλω περα στην σχολη,οταν αγχωνομαι τα ψηλοχανω και σκεφτομαι αν κανουμε ενα μαθημα χειριζομενοι υπολογιστες και μας ζητησουν κατι και τα χασω και ψαχνομαι θα γινω ρεζιλι η κατι τετοιο.Θελω να μου πειτε αν οι καθηγητες του πανεπηστημιου βοηθανε καπως σε τετοια θεματα.
Παρολα αυτα εχω υψηλους στοχους και θελω να ακολουθησω ακαδημαικη καριερα,τι θα πρεπει να ακολουθησω απο μεταπτυχιακα κλπ χαρτια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Καλησπερα,ειμαι νεο μελος.Δινω πανελληνιες και θα παω πληροφορικη θεσσαλονικης το πιθανοτερο.
Καταρχην το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω αυτοπεποιθηση και φοβαμαι πως δεν θα τα βγαλω περα στην σχολη,οταν αγχωνομαι τα ψηλοχανω και σκεφτομαι αν κανουμε ενα μαθημα χειριζομενοι υπολογιστες και μας ζητησουν κατι και τα χασω και ψαχνομαι θα γινω ρεζιλι η κατι τετοιο.Θελω να μου πειτε αν οι καθηγητες του πανεπηστημιου βοηθανε καπως σε τετοια θεματα.
Παρολα αυτα εχω υψηλους στοχους και θελω να ακολουθησω ακαδημαικη καριερα,τι θα πρεπει να ακολουθησω απο μεταπτυχιακα κλπ χαρτια:)

Καλησπέρα! Καταρχήν, να ευχηθω καλη επιτυχια στις εξετασεις! κι εγω φετος δινω μαζι με εσενα και το ονειρο μου ειναι να περασω πληροφορικη στο απθ. ευχομαι να περασουμε και οι δυο και να ειμαστε συμφοιτητες! δευτερον, προσπαθησε να δουλεψεις αυτο το κακο που εχεις οταν αγχωνεσαι, κι εγω το εχω αυτο το ελλατωμα αλλα προσπαθω να το αντιμετωπισω. οι καθηγητες του πανεπιστημιου απο οτι ακουω σπανια ειναι προθυμοι να βοηθησουν (αναλογα τον καθηγητη βεβαια), μπαινουν, κανουν οτι ειναι να κανουν και βγαινουν, και καποιοι ξερω οτι δεν απαντανε σε αποριες, ειδικα αν ειναι κατι που επρεπε να το ξες απο το λυκειο. τωρα, οσο αφορα τα μεταπτυχιακα κ.τ.λ., ψαξε στο ιντερνετ και θα βρεις παρα πολυ υλικο, μπες στο σαιτ της πληροφορικης στο απθ και θα βρεις πληροφοριες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Οι καθηγητές στα πανεπιστήμια είνα οπως στο σχολείο, οι καλοί είναι μειοψειφία. Δεν πρέπει να βασίζεσαι σ αυτό.
Το σημαντικό ομως είναι να δεις το πρόβλημα που έχεις και απ οτι κατάλαβα είναι οτι στρεσάρεσαι μήπως πεις καμμιά πατάτα και γελάνε οι αλλοι, καθώς και οτι αγχώνεσαι γενικότερα.
Οσο για τα χαρτια που απαιτούνται για ακαδημαική καρίερα, πρέπει να έχεις προπτυχιακό, μάστερ, διδακτορικό και δημοσιεύσεις.
Στην πληροφορική που σκέπτεσαι να πας τι σ αρέσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Other

Νεοφερμένος

Η Other αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα! Καταρχήν, να ευχηθω καλη επιτυχια στις εξετασεις! κι εγω φετος δινω μαζι με εσενα και το ονειρο μου ειναι να περασω πληροφορικη στο απθ. ευχομαι να περασουμε και οι δυο και να ειμαστε συμφοιτητες! δευτερον, προσπαθησε να δουλεψεις αυτο το κακο που εχεις οταν αγχωνεσαι, κι εγω το εχω αυτο το ελλατωμα αλλα προσπαθω να το αντιμετωπισω. οι καθηγητες του πανεπιστημιου απο οτι ακουω σπανια ειναι προθυμοι να βοηθησουν (αναλογα τον καθηγητη βεβαια), μπαινουν, κανουν οτι ειναι να κανουν και βγαινουν, και καποιοι ξερω οτι δεν απαντανε σε αποριες, ειδικα αν ειναι κατι που επρεπε να το ξες απο το λυκειο. τωρα, οσο αφορα τα μεταπτυχιακα κ.τ.λ., ψαξε στο ιντερνετ και θα βρεις παρα πολυ υλικο, μπες στο σαιτ της πληροφορικης στο απθ και θα βρεις πληροφοριες. :)
Σε ευχαριστω πολυ Στεφανε για τν απαντηση σου και καλη επιτυχια στον κοινο μας στοχο,το οτι ειναι τοσο αδιαφοροι ειναι θετικο για μενα δυστυχως παντα.:worry:

Οι καθηγητές στα πανεπιστήμια είνα οπως στο σχολείο, οι καλοί είναι μειοψειφία. Δεν πρέπει να βασίζεσαι σ αυτό.
Το σημαντικό ομως είναι να δεις το πρόβλημα που έχεις και απ οτι κατάλαβα είναι οτι στρεσάρεσαι μήπως πεις καμμιά πατάτα και γελάνε οι αλλοι, καθώς και οτι αγχώνεσαι γενικότερα.
Οσο για τα χαρτια που απαιτούνται για ακαδημαική καρίερα, πρέπει να έχεις προπτυχιακό, μάστερ, διδακτορικό και δημοσιεύσεις.
Στην πληροφορική που σκέπτεσαι να πας τι σ αρέσει?

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,προσπαθω πολυ να λυσω αυτο το προβλημα δεν βλεπω αποτελεσματα μεχρι στιγμης:worry:Μου αρεσει σαν αντικειμενο απο παντα,απο πολυ μικρη αυτο σκεφτομουν,δεν θα μπορουσα να κανω κατι αλλο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δηλαδή πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου? Τι δουλειά να κάνεις ακριβως? Με τι ν ασχολείσαι πανω στην πληροφορική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Other

Νεοφερμένος

Η Other αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δηλαδή πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου? Τι δουλειά να κάνεις ακριβως? Με τι ν ασχολείσαι πανω στην πληροφορική?

Φανταζομαι τον εαυτο μου ως καθηγητρια πανεπηστημιου σε τμημα πληροφορικης αυτο θα ηταν το ιδανικο για μενα :D Με ενδιαφερει η εξειδικευση στα επικοινωνιακα συστηματα αλλα ακομα δεν το εχω ψαξει τοσο πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Καλησπερα,ειμαι νεο μελος.Δινω πανελληνιες και θα παω πληροφορικη θεσσαλονικης το πιθανοτερο.
Καταρχην το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω αυτοπεποιθηση και φοβαμαι πως δεν θα τα βγαλω περα στην σχολη,οταν αγχωνομαι τα ψηλοχανω και σκεφτομαι αν κανουμε ενα μαθημα χειριζομενοι υπολογιστες και μας ζητησουν κατι και τα χασω και ψαχνομαι θα γινω ρεζιλι η κατι τετοιο.Θελω να μου πειτε αν οι καθηγητες του πανεπηστημιου βοηθανε καπως σε τετοια θεματα.
Παρολα αυτα εχω υψηλους στοχους και θελω να ακολουθησω ακαδημαικη καριερα,τι θα πρεπει να ακολουθησω απο μεταπτυχιακα κλπ χαρτια:)

Kαλή επιτυχία στους στόχους σου. Πώς είσαι τόσο σίγουρη τι θέλεις να κάνεις μετά από 20 χρόνια και πόσο μάλλον σε μια επιστήμη που δεν ξέρεις την ακριβή διάστασή της; Εδώ καλά καλά, και οι ίδιοι οι φοιτητές αγνοούν πολλά πράγματα πάνω στην επιστήμη που σπουδάζουν πόσο μάλλον μια μαθήτρια. Μέχρι τότε αν και εφόσον επιλέξεις (αλλά και σε επιλέξουν) να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα θα έχεις αποκτήσει νέες εμπειρίες, νέα γνώση, νέα βιώματα, διαφορετική αντίληψη για πολλά πράγματα στη ζωή.

Οι καθηγητές Πανεπιστημίου είναι άνθρωποι καθημερινοί, δηλ., θα συναντήσεις μια διαφορετική προσωπικότητα με τα δικά της στοιχεία. Όπως είπαν και οι άλλοι, θα συναντήσεις καλούς, ανθρώπινους, συνεργάσιμους, αυστηρούς, απόμακρους, κοινωνικά ιδιότροπους,... . Ο καθένας έχει το στυλ του. Τις ιδιοτροπίες του, τα δικά του "κουμπιά" χειρισμού. Για να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα θα χρειαστείς απαραίτητα μεταπτυχιακό και διδακτορικό τίτλο σπουδών.

Το μεταπτυχιακό είναι αρκετά δύσκολο και δεν σημαίνει ότι ο κάθε πτυχιούχος Πανεπιστημίου είναι σε θέση να συνεχίσει για μεταπτυχιακές σπουδές (άλλο αν η Ελληνική πραγματικότητα δείχνει αυτό, σημασία έχει να δούμε πόσοι το τελειώνουν και πόσοι το παρατάνε). Το διδακτορικό έχει αρκετά δύσκολο πλαίσιο σπουδών σε σχέση με το μεταπτυχιακό διότι συνδέεται άμεσα με την έρευνα. Εκεί διεξάγεις δική σου έρευνα και στην ερευνητική εργασία για το δίπλωμα παρουσιάζεις τα δικά σου ερευνητικά αποτελέσματα (με κάποιες λεπτομέρειες που δεν σε αφορούν ακόμη). Μπορεί να αποβεί εις μάτην όλος ο κόπος. Κανείς δεν εγγυάται τόσο "βαρύ" επιστημονικό τίτλο σπουδών.

Η μετέπειτα πορεία ως μεταδιδακτορική ερευνήτρια απαιτεί άλλες δημοσιεύσεις και εργασίες και όλα αυτά σε αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα (που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ανάλογα με τον βιοπορισμό ή τελοσπάντων τη ζωή σου). Εκεί για να διοριστείς μέλος ΔΕΠ σε κάποιο Πανεπιστημιακό Τμήμα (διότι πληροφορική δεν διδάσκουν μόνο σε Τμήμα Πληροφορικής, άρα μπορείς να εργαστείς και σε άλλα Τμήματα με μαθήματα πληροφορικής στο πρόγραμμα σπουδών τους) θέλει γνωριμίες, να μην είσαι αγαθούλα, ενδεχόμενα καλές δημοσιεύσεις και λίγο "μέσο". Εναλλακτικά θα πρέπει να είσαι η διάνοια του πλανήτη για να υποκλιθεί η επιστημονική κοινότητα μπροστά σου αλλά και πάλι οι ανθρώπινες κοινωνίες δυστυχώς δεν είναι ιδανικές. Υπάρχουν πολλές "τρύπες" και ανθρώπινες ατέλειες, ελαττώματα, παθογένειες,...κλπ. Θα τα γνωρίσεις μεγαλώνοντας, όπου θα δεις κάποια πράγματα με ώριμο μάτι. Η κοινωνία σε καμία χώρα του κόσμου δεν είναι ρομαντική και τίποτα δεν χαρίζεται σε κανέναν. Το επάγγελμα του Ακαδημαϊκού, δεν είναι ένα οποιοδήποτε επάγγελμα. Έχει μεγάλη διαδρομή μέχρι την Ιθάκη με Κύκλωπες, Λαιστρυγόνες...

Επίσης πρέπει να δεις σε ποιο αντικείμενο της Πληροφορικής θέλεις να ειδικευτείς διότι η φράση "μ' αρέσει η Πληροφορική είναι τόσο γενικόλογη όσο μ' αρέσει η μαγειρική". Τι σ' αρέσει ακριβώς στην Πληροφορική; Η Πληροφορική είναι μια επιστήμη στην εποχή μας με μεγάλο εύρος ειδικεύσεων και διεπιστημονικών κλάδων με άλλες επιστήμες π.χ. Βιολογία, Μαθηματικά, Οικονομία, Παιδαγωγικά, Φυσική,...κλπ. Γίνεται έρευνα τόσο στους τομείς της Πληροφορικής όσο και σε επιστήμες που χρησιμοποιούν ένα μέρος της (συμβάλλοντας στην επιστημονική πρόοδο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μην εισαι σιγουρη τι θα θες μετα απο 15 χρονια. Γιατι πολυ πιθανον καπου τοσα θα περασεις μεχρι να διεκδικησεις θεση ΔΕΠ. Και απο οσο ειχα δει σε ενα πινακα με μισθους ακαδημαικων, ο μισθος του λεκτορα κυμαινεται στα €1,200. Δεν τα λες και τρομερα λεφτα μετα απο τοσα χρονια αγωνα.

Θα αλλαξεις πολλες φορες αποψη. Μην κανεις τοσα σχεδια γιατι πολλες φορες τα πραγματα αλλαζουν απο τη μια στιγμη στην αλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εαν είσαι καλή στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης και στα μαθηματικά, τοτε δε θα χεις πρόβλημα. Εφόσον λες οτι σ αρέσουν τα επικοινωνιακά συστήματα, καταλαβαίνω οτι το πας προς το κομμάτι των τηλεπικοινωνιών, που περιλαμβάνει τα δίκτυα επικοινωνιών (πληροφοριακα συστήματα, θεωρία πληροφορίας, ουρές αναμονής, ψηφιακές επικοινωνίες κλπ) και τις τηλεπικοινωνίες (κινητή-σταθερή τηλεφωνία, δορυφόροι, σήματα, κλπ). Τέλος είναι θετικό που απο μικρή έχεις συγκεκριμένο στόχο και οχι απλώς να τα πάς καλά, επομένως δε μένει παρα να φροντίσεις να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες προς την επίτευξη αυτού του στόχου. Είναι άλλωστε και ένα αντικείμενο πολύ πιασάρικο στην αγορά εργασίας του εξωτερικού αλλα και τη Ελλάδος ακόμα. Πιστεύω ομως οτι μάλλον πρέπει να στοχεύσεις σε τμήμα μηχανικών και οχι σε τμήμα computer science. Για την ώρα βεβαια ξεσκίσου στα σχολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα,ειμαι νεο μελος.Δινω πανελληνιες και θα παω πληροφορικη θεσσαλονικης το πιθανοτερο.
Καταρχην το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω αυτοπεποιθηση και φοβαμαι πως δεν θα τα βγαλω περα στην σχολη,οταν αγχωνομαι τα ψηλοχανω και σκεφτομαι αν κανουμε ενα μαθημα χειριζομενοι υπολογιστες και μας ζητησουν κατι και τα χασω και ψαχνομαι θα γινω ρεζιλι η κατι τετοιο.Θελω να μου πειτε αν οι καθηγητες του πανεπηστημιου βοηθανε καπως σε τετοια θεματα.
Παρολα αυτα εχω υψηλους στοχους και θελω να ακολουθησω ακαδημαικη καριερα,τι θα πρεπει να ακολουθησω απο μεταπτυχιακα κλπ χαρτια:)
Οι καθηγητές κάνουν μάθημα στο αμφιθεατρό και μόνο, αναφέρεσαι στα εργαστήρια για τα οποία μη φοβάσαι τίποτα. Εκεί θα είστε σε ολογομελείς ομάδες κλπ, αλλά οι βοηθοί θα σας εξηγήσουν πως ει΄ναι απόλυτα φυσιολογικό να έχετε την οποιαδήποτε δυσκολία. Γενικά, πολλοί έχουν κάνει "χαζά" λάθη και ούτε γάτα, ούτε ζημιά. :P

Bonus: Μην ακούς τα πέρι κλάδων της πληροφορικής κλπ, είσαι πολύ μικρή και δεν μπορείς να τα ξέρεις αυτά ακόμα. Μπες σε μια σχολή Πληροφορικής(και όχι ΗΜΜΥ) αφού πιστεύεις ότι αυτό σαρέσει και βλέπεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Καλησπερα,ειμαι νεο μελος.Δινω πανελληνιες και θα παω πληροφορικη θεσσαλονικης το πιθανοτερο.
Καταρχην το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω αυτοπεποιθηση και φοβαμαι πως δεν θα τα βγαλω περα στην σχολη,οταν αγχωνομαι τα ψηλοχανω και σκεφτομαι αν κανουμε ενα μαθημα χειριζομενοι υπολογιστες και μας ζητησουν κατι και τα χασω και ψαχνομαι θα γινω ρεζιλι η κατι τετοιο.Θελω να μου πειτε αν οι καθηγητες του πανεπηστημιου βοηθανε καπως σε τετοια θεματα.
Παρολα αυτα εχω υψηλους στοχους και θελω να ακολουθησω ακαδημαικη καριερα,τι θα πρεπει να ακολουθησω απο μεταπτυχιακα κλπ χαρτια:)

Καλη σου επιτυχια! Πρωτου επιλέξεις σχολη να το ψαξεις καλα, στο λεω σαν συμβουλη...:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Bonus: Μην ακούς τα πέρι κλάδων της πληροφορικής κλπ, είσαι πολύ μικρή και δεν μπορείς να τα ξέρεις αυτά ακόμα. Μπες σε μια σχολή Πληροφορικής(και όχι ΗΜΜΥ) αφού πιστεύεις ότι αυτό σαρέσει και βλέπεις.;)

Οι τηλεπικοινωνίες είναι κλάδος μας πάντως, όπως φαίνεται εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Other

Νεοφερμένος

Η Other αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γνωριζω πολυ τις δυσκολιες και ξερω πως υπαρχει πολυ μεγαλο ποσοστο να τα παρατησω για ακαδημαικη καριερα αλλα ειναι καλο να ξεκινας με μεγαλοπνοους στοχους και ονειρα( σε λογικα πλαισια παντα) και σιγουρα κατι καλο θα πετυχεις.:)
Οι τηλεπικοινωνίες είναι κλάδος μας πάντως, όπως φαίνεται εδώ
Ειναι πολυ ενδιαφερον κλαδος πραγματικα,το τμημα σου ασχολειται κυριως με τις τηλεποικοινωνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
και οι 2 τομείς περιλαμβάνουν τηλεπικοινωνίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top