Απόφοιτος Λυκείου: Πανελλήνιες από ΕΠΑ.Λ. Ημερήσιο ή Κατατακτήριες για Ιατρική;

ΕΙΡΗΝΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Νοσηλευτικής ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα στην Ομάδα. Παιδιά θέλω βοήθεια. Έχω τελείώσει λύκειο ενιαίο το 2006. Έχω σπουδάσει νοσηλευτική στο ΤΕΙ Αθήνας, δηλαδή το σημερινό ΠΑΔΑ. Θέλω ιατρική. Να δώσω πανελλήνιες από ΕΠΑ.Λ. ημερήσιο, γίνεται;;;
Όχι εσπερινό γιατί πραγματικά ελάχιστες οι θέσεις, ή κατακατήριες;
Θέλω πληροφορίες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
για να δώσεις απο επαλ πρέπει να παρακολούθησεις και τη β και τη γ λυκείου , καλύτερα κατατακτήριες
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Δίνεις τρομακτικά λίγα στοιχεία για την θέση σου.

Τι επαφή έχεις με το διάβασμα, με την επιστήμη σου;

Εικάζω είναι δυσκολότερο να διαβάσω 3 καθαρά ιατρικά έργα από τα λυκειακά μαθήματα του εσπερινού επαλ.

Αλλά η ιατρική από επαλ είναι νομίζω στα ύψη (για να περάσεις πρέπει να γράψεις το αντίστοιχο 20/20).

Αν θέλει ας μας πει ο αγαπητός @Ryuzaki .
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
ΕΠΑΛ γελοία εύκολα θέματα γελοία μικρή ύλη. Λίγες οι θέσεις αλλά και πάλι εύκολα. Δεν υπάρχει σύγκριση με τις κατατακτήριες

Όσο άτομα ξέρω μεγαλύτερης ηλικίας στην ιατρική είναι από ΕΠΑΛ. Εκτός από μια που (νομίζω) είχε μπει με κατατακτήριες αλλά ήταν βιολόγος και ασχολούνταν αρκετά με βιοχημεία κλπ
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν έχεις αποφοιτήσει από γενικό λύκειο, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δώσεις πανελ²ήνιες από ΕΠΑΛ είτε ημερήσιο είτε εσπερινό. (Αν γινόταν, θα το έκανε η μισή Ελ²άδα).

1703366413723.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Αν έχεις αποφοιτήσει από γενικό λύκειο, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δώσεις πανελ²ήνιες από ΕΠΑΛ είτε ημερήσιο είτε εσπερινό. (Αν γινόταν, θα το έκανε η μισή Ελ²άδα).



Δεν ισχύει αυτό, παρακολουθείς τα μαθήματα ειδικότητας και όχι τα γενικής παιδείας.

Στο τέλος αντί να πάρεις πτυχίο ειδικότητας και απολυτήριο λυκείου θα πάρεις μόνο πτυχίο ειδικότητας
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Δύσκολη επιλογή....

Πριν 5 χρόνια θα σου έλεγα νυχτερινό επαλ ασυζητητί (έμεναν κενές θέσεις), πλέον όπως είπε και ο @Panzerkampfwagen τη μυρίστηκαν τη δουλειά και οι βάσεις είναι κοντά στο 20.

Ημερήσιο ΕΠΑΛ 2 χρόνια κι έπειτα πανελλήνιες από εκεί το βρίσκω πιο βιώσιμο. Βέβαια πάλι χρειάζεσαι κοντά 19-19.5, οπότε τον ίδιο κόπο θα καταβάλεις. Απλά θα είναι λίγο πιο ευνοϊκό το κομμάτι της τύχης.
Προσοχή εδώ γιατί συναγωνίζεσαι σε τέτοιες βαθμολογίες άτομα που εξετάζονται προφορικά.

Κατατακτήριες: Παπαγαλία + φροντιστήριο στην περίπτωσή σου αναγκαίο, και σίγουρα στόχευση σε πόλη όπως Πάτρα, Αλεξανδρούπολη, Λάρισα, Κρήτη. Με αυτή τη σειρά. Σε καμία περίπτωση Αθήνα/Θεσσαλονίκη.

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου πω κάνε αυτό είναι πιο εύκολο, τα δεδομένα παραθέτω ώστε να επιλέξεις τι είναι για εσένα πιο κατάλληλο...
 

ΕΙΡΗΝΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Νοσηλευτικής ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δύσκολη επιλογή....

Πριν 5 χρόνια θα σου έλεγα νυχτερινό επαλ ασυζητητί (έμεναν κενές θέσεις), πλέον όπως είπε και ο @Panzerkampfwagen τη μυρίστηκαν τη δουλειά και οι βάσεις είναι κοντά στο 20.

Ημερήσιο ΕΠΑΛ 2 χρόνια κι έπειτα πανελλήνιες από εκεί το βρίσκω πιο βιώσιμο. Βέβαια πάλι χρειάζεσαι κοντά 19-19.5, οπότε τον ίδιο κόπο θα καταβάλεις. Απλά θα είναι λίγο πιο ευνοϊκό το κομμάτι της τύχης.
Προσοχή εδώ γιατί συναγωνίζεσαι σε τέτοιες βαθμολογίες άτομα που εξετάζονται προφορικά.

Κατατακτήριες: Παπαγαλία + φροντιστήριο στην περίπτωσή σου αναγκαίο, και σίγουρα στόχευση σε πόλη όπως Πάτρα, Αλεξανδρούπολη, Λάρισα, Κρήτη. Με αυτή τη σειρά. Σε καμία περίπτωση Αθήνα/Θεσσαλονίκη.

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου πω κάνε αυτό είναι πιο εύκολο, τα δεδομένα παραθέτω ώστε να επιλέξεις τι είναι για εσένα πιο κατάλληλο...
εννοειται. Εγω απλα ρωταω και επειτα αποφασιζω.Στο νυχτερινο δεν αξιζει καθόλου γιατι οι θεσεις ειναι απειροελαχιστες. Το θεμα ειναι αν γραφτώ β λυκειο σε ημερησιο, και μετα γ για να δωσω, δύο χρόνια τι μαθηματα θα παρακολουθω?
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Εάν δεν έχει αλλάξει κατι τε τελευταία χρόνια, τα μαθήματα της κατεύθυνσης της υγείας.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
εννοειται. Εγω απλα ρωταω και επειτα αποφασιζω.Στο νυχτερινο δεν αξιζει καθόλου γιατι οι θεσεις ειναι απειροελαχιστες. Το θεμα ειναι αν γραφτώ β λυκειο σε ημερησιο, και μετα γ για να δωσω, δύο χρόνια τι μαθηματα θα παρακολουθω?
Το μόνο "ευνοϊκό" στην περίπτωσή σου είναι πως πολύ πιο εύκολα θα μπεις στο κλίμα των λυκειακών μαθημάτων (που φαντάζομαι ώρες-ώρες θυμίζουν παραμυθάκι πιο πολύ από πανεπιστημιακό textbook) παρά των μαρτυρικών 600σέλιδων εγχειριδίων.

Αλλά και πάλι, μιλάμε για το απόλυτο 20/20 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αυτό είναι πάντα δύσκολο.
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ. ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΛΥΚΕΙΟ ΕΝΙΑΙΟ ΤΟ 2006. ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΑΔΑ. ΘΕΛΩ ΙΑΤΡΙΚΗ. ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΑΠΟ ΕΠΑΛ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ??? ΟΧΙ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ Ή ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ.
ΘΕΛΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Αρχικα στο Επαλ θα παρακολουθησεις 2 χρονιες στο τομεα υγειας και προνοιας. Επειδη εχεις τελειωσει γενικο λυκειο θα κανεις μονι τα μαθηματα ειδικοτητας. Τωρα στα Ημερησια επαλ η φαση ειναι πολυ δυσκολη θα πρεπει να γραψεις Αριστα σε ολα τα μαθηματα γιατι υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος αμα δεις και τις βασεις και παλι ειναι λιγες οι θεσεις αφου τις καταλαμβανει το γενικο λυκειο. Τα εσπερινα ισως σου ταιριαζουν καλυτερα γιατι μπορει να ειναι το 1% αλλα δεν πανε πολλοι και μαλιστα για ιατρικη θα ειναι πιο ευκολο για σενα και επιτυχης. Τα μαθηματα των επαλ εχουν την φημη της ευκολιας και μιας και εχεις τελειωσει νοσηλευτικη ανατομια υγειινη τα εχεις στο τσεπακι μαθηματικα πρεπει να γραψεις καλα που ειναι η αλγεβρα του γενικου λυκειου της β λυκειου. Οι κατακτηριες ειναι αρκετα πιο δυσκολες αλλης φιλοσοφιας και εχει μεγαλο ανταγωνισμο και δεν ξερω ποσο δικαιο ειναι η επιλογη των θεσεων. Και ειναι και πιο ακριβη η προετοιμασια. Σε καθε περιπτωση μπορεις να δωσεις κατακτηριες το 2025 και να δωσεις και πανελληνιες το 2026 αφου ειναι 2χρονια τα επαλ. Μπορεις να δοκιμασεις και το γενικο που γραφεσαι και δινεις τωρα πχ
 

ΕΙΡΗΝΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Νοσηλευτικής ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ΕΠΑΛ γελοία εύκολα θέματα γελοία μικρή ύλη. Λίγες οι θέσεις αλλά και πάλι εύκολα. Δεν υπάρχει σύγκριση με τις κατατακτήριες

Όσο άτομα ξέρω μεγαλύτερης ηλικίας στην ιατρική είναι από ΕΠΑΛ. Εκτός από μια που (νομίζω) είχε μπει με κατατακτήριες αλλά ήταν βιολόγος και ασχολούνταν αρκετά με βιοχημεία κλπ
ΩΡΑΙΑ .Εστω ότι παω και γραφτω σε Επαλ. θα παρακολουθήσω δύο χρόνια μόνο τα 4 μαθηματα που θα δωσω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δύσκολη επιλογή....

Πριν 5 χρόνια θα σου έλεγα νυχτερινό επαλ ασυζητητί (έμεναν κενές θέσεις), πλέον όπως είπε και ο @Panzerkampfwagen τη μυρίστηκαν τη δουλειά και οι βάσεις είναι κοντά στο 20.

Ημερήσιο ΕΠΑΛ 2 χρόνια κι έπειτα πανελλήνιες από εκεί το βρίσκω πιο βιώσιμο. Βέβαια πάλι χρειάζεσαι κοντά 19-19.5, οπότε τον ίδιο κόπο θα καταβάλεις. Απλά θα είναι λίγο πιο ευνοϊκό το κομμάτι της τύχης.
Προσοχή εδώ γιατί συναγωνίζεσαι σε τέτοιες βαθμολογίες άτομα που εξετάζονται προφορικά.

Κατατακτήριες: Παπαγαλία + φροντιστήριο στην περίπτωσή σου αναγκαίο, και σίγουρα στόχευση σε πόλη όπως Πάτρα, Αλεξανδρούπολη, Λάρισα, Κρήτη. Με αυτή τη σειρά. Σε καμία περίπτωση Αθήνα/Θεσσαλονίκη.

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου πω κάνε αυτό είναι πιο εύκολο, τα δεδομένα παραθέτω ώστε να επιλέξεις τι είναι για εσένα πιο κατάλληλο...
εννοειται και χιλια ευχαριστώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δύσκολη επιλογή....

Πριν 5 χρόνια θα σου έλεγα νυχτερινό επαλ ασυζητητί (έμεναν κενές θέσεις), πλέον όπως είπε και ο @Panzerkampfwagen τη μυρίστηκαν τη δουλειά και οι βάσεις είναι κοντά στο 20.

Ημερήσιο ΕΠΑΛ 2 χρόνια κι έπειτα πανελλήνιες από εκεί το βρίσκω πιο βιώσιμο. Βέβαια πάλι χρειάζεσαι κοντά 19-19.5, οπότε τον ίδιο κόπο θα καταβάλεις. Απλά θα είναι λίγο πιο ευνοϊκό το κομμάτι της τύχης.
Προσοχή εδώ γιατί συναγωνίζεσαι σε τέτοιες βαθμολογίες άτομα που εξετάζονται προφορικά.

Κατατακτήριες: Παπαγαλία + φροντιστήριο στην περίπτωσή σου αναγκαίο, και σίγουρα στόχευση σε πόλη όπως Πάτρα, Αλεξανδρούπολη, Λάρισα, Κρήτη. Με αυτή τη σειρά. Σε καμία περίπτωση Αθήνα/Θεσσαλονίκη.

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου πω κάνε αυτό είναι πιο εύκολο, τα δεδομένα παραθέτω ώστε να επιλέξεις τι είναι για εσένα πιο κατάλληλο...
εννοειται και χιλια ευχαριστώ
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όχι βέβαια, μη συνδέεις το πτυχίο ΕΠΑΛ με τις πανελλήνιες (άλλο το ένα, άλλο το άλλο).

Πτυχίο ΕΠΑΛ ημερήσιο ή εσπερινό (χωρίς τα της γενικής παιδείας, ούσα ήδη απολυτηριουχος λυκείου) σημαίνει 23 ώρες μάθημα την εβδομάδα Β λυκείου (από τις συνολικά 35) και 23 ώρες μάθημα την εβδομάδα στη Γ λυκείου (από τις συνολικά 35). Στο τέλος θα αποκτήσεις πτυχίο, π.χ. Βοηθού Νοσηλευτη ΔΕ (με το αντίστοιχο πτυχίο Πανεπιστημίου και απολυτήριο ΓΕΛ... ΔΕΝ μπορείς να αιτηθείς για αυτες τις θέσεις, τις ΔΕ, αν το θελήσεις) με τα όποια επαγγελματικά δικαιώματα απορρέουν από αυτό.

Αν ενδιαφέρεσαι μετά να δώσεις Πανελλήνιες, μπορείς να δώσεις είτε μέσω ΓΕΛ, είτε μέσω ΕΠΑΛ-υγείας. Αυτό σημαίνει, για το ΕΠΑΛ-υγείας, ότι θα εξετάσεις σε 2 μαθήματα ειδικότητας (γ λυκείου) και δύο μαθήματα γενικής παιδείας (νέα ελληνικά και μαθηματικά, τα οποία θεωρειται οτι έχεις εσύ διδαχθεί στο γενικό λύκειο).

Για Ιατρική από τον Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας των ΕΠΑΛ με το νέο σύστημα πανελληνίων, σημαίνει μόρια >19k.
 

ΕΙΡΗΝΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Νοσηλευτικής ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Όχι βέβαια, μη συνδέεις το πτυχίο ΕΠΑΛ με τις πανελλήνιες (άλλο το ένα, άλλο το άλλο).

Πτυχίο ΕΠΑΛ ημερήσιο ή εσπερινό (χωρίς τα της γενικής παιδείας, ούσα ήδη απολυτηριουχος λυκείου) σημαίνει 23 ώρες μάθημα την εβδομάδα Β λυκείου (από τις συνολικά 35) και 23 ώρες μάθημα την εβδομάδα στη Γ λυκείου (από τις συνολικά 35). Στο τέλος θα αποκτήσεις πτυχίο, π.χ. Βοηθού Νοσηλευτη ΔΕ (με το αντίστοιχο πτυχίο Πανεπιστημίου και απολυτήριο ΓΕΛ... ΔΕΝ μπορείς να αιτηθείς για αυτες τις θέσεις, τις ΔΕ, αν το θελήσεις) με τα όποια επαγγελματικά δικαιώματα απορρέουν από αυτό.

Αν ενδιαφέρεσαι μετά να δώσεις Πανελλήνιες, μπορείς να δώσεις είτε μέσω ΓΕΛ, είτε μέσω ΕΠΑΛ-υγείας. Αυτό σημαίνει, για το ΕΠΑΛ-υγείας, ότι θα εξετάσεις σε 2 μαθήματα ειδικότητας (γ λυκείου) και δύο μαθήματα γενικής παιδείας (νέα ελληνικά και μαθηματικά, τα οποία θεωρειται οτι έχεις εσύ διδαχθεί στο γενικό λύκειο).

Για Ιατρική από τον Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας των ΕΠΑΛ με το νέο σύστημα πανελληνίων, σημαίνει μόρια >19k.
ευχαριστω. τα γνωρίζω αυτά. απλά ρώτησα τι κατα τι γνώμη σας θα με συνέφερε, αν με αντιλαμβάνεστε
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Επειδή πιο πάνω έγραφες "θα παρακολουθήσω 2 χρόνια στο επαλ μόνο τα 4 μαθήματα που θα δώσω;"...

Το τι σε συμφέρει, άγνωστο... δηλαδή και τα δύο έχουν συν και πλην. Σίγουρα πιο εύκολη/ξεκούραστη προετοιμασία για την εξέταση στη δεδομένη περίπτωση είναι το ΕΠΑΛ, αλλά με αναμονή 2 έτη και να γράψεις 19+ (δεν ξερω αν το μπορείς). Με κατατακτηριες, του χρόνου τέτοιο καιρό θα έχεις μάθει τι έκανες, αλλά με πιο δύσκολη μελέτη πανεπιστημιακων συγγραμμάτων και άγνωστο ανταγωνισμό (σίγουρα όχι χαμηλό, όμως) και επίπεδο για επιτυχία επίσης άγνωστο.

Στη θέση σου, αν δεν είχα θέμα χρόνου, μάλλον θα δοκίμαζα και τα δύο παράλληλα και ο,τι καθόταν. Γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο στο τέλος να μην υπάρχει η επιθυμητή εκδοχή (επιτυχία στην ιατρική), ωστόσο θα είχα στο τέλος σίγουρα το πτυχίο ΕΠΑΛ από οποιαδήποτε ειδικότητα του τομέα υγειας-προνοιας-ευεξιας (όχι απαραίτητα βοηθού νοσηλευτικής).
 

ΕΙΡΗΝΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Νοσηλευτικής ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Επειδή πιο πάνω έγραφες "θα παρακολουθήσω 2 χρόνια στο επαλ μόνο τα 4 μαθήματα που θα δώσω;"...

Το τι σε συμφέρει, άγνωστο... δηλαδή και τα δύο έχουν συν και πλην. Σίγουρα πιο εύκολη/ξεκούραστη προετοιμασία για την εξέταση στη δεδομένη περίπτωση είναι το ΕΠΑΛ, αλλά με αναμονή 2 έτη και να γράψεις 19+ (δεν ξερω αν το μπορείς). Με κατατακτηριες, του χρόνου τέτοιο καιρό θα έχεις μάθει τι έκανες, αλλά με πιο δύσκολη μελέτη πανεπιστημιακων συγγραμμάτων και άγνωστο ανταγωνισμό (σίγουρα όχι χαμηλό, όμως) και επίπεδο για επιτυχία επίσης άγνωστο.

Στη θέση σου, αν δεν είχα θέμα χρόνου, μάλλον θα δοκίμαζα και τα δύο παράλληλα και ο,τι καθόταν. Γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο στο τέλος να μην υπάρχει η επιθυμητή εκδοχή (επιτυχία στην ιατρική), ωστόσο θα είχα στο τέλος σίγουρα το πτυχίο ΕΠΑΛ από οποιαδήποτε ειδικότητα του τομέα υγειας-προνοιας-ευεξιας (όχι απαραίτητα βοηθού νοσηλευτικής).
σε ευχαριστω πολύ για τις εκτενείς απαντήσεις. Πρέπει να τα ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά.
 

Christr22

Νεοφερμένος

Η Christr22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Το θέμα αυτής την ανάρτησης είναι η επιλογή Ημερήσιου ή Εσπερινού ΕΠΑΛ και αφορά την αδελφή μου. Αρχικά, γνωρίζω πως έχει αναπτυχθεί πολλάκις σε αυτό το φόρουμ η συγκεκριμένη ερώτηση. Ήθελα όμως να σας παρουσιάσω το background της αδελφής μου και όποιος έχει γνώσεις και πληροφορίες σχετικά με αυτό το θέμα, παρακαλώ να με ενημερώσει. Λοιπόν, η αδελφή μου αποφοίτησε από ΕΠΑΛ το 2019. Έδωσε πανελλήνιες και εισήχθη σε μια σχολη Πληροφορικής. Η αλήθεια είναι πως δεν της άρεσε το αντικείμενο αυτό, οπότε παράτησε την σχολη μετά από δυο χρόνια. Λίγους μήνες μετά, έφυγε στο εξωτερικό για να εργαστεί και να σκεφτεί τις επόμενες κινήσεις της. Έπειτα από δυο χρόνια θέλει να επιστρέψει και να ξαναδώσει εξετάσεις, αυτή την φορά από τον τομέα Υγείας με στόχο υψηλόβαθμες σχολές( Ιατρικη, Οδόντιατρικη κτλ). Δεν της ήρθε έτσι βέβαια, το σκεφτόταν εδώ και πολύ καιρό και εν τελεί το πήρε απόφαση, καθώς θα δώσω και εγώ κατατακτήριες για Ιατρική του χρόνου έχοντας το πτυχίο μου. 🤞 Το ερώτημα μου λοιπόν είναι, να πάει Ημερήσιο ή Εσπερινό; Συγγνωμη για το μανίκι και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. ☺️
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,577 μηνύματα.
Καρφωτη επαλ εσπερινο
Δες εδω τις διαφορες μοριων διαχρονικα
Οι γνωσεις απο το επαλ ημερησιο ή εσπερινο δεν εχουν νοημα... οτι κανει η ιδια και το φροντ.... και πρεπει να κανει πολλα για να πιασει το σουπερ αριστα ,οσο και ευκολα να ειναι τα θεματα.
Μα θα πεις η αλεξανδρουπολη παιρνει 7 απο ημερησια και 1 απο εσπερινα...οκ αστην να παιρνει και μισο..η διαφορα αυτη ειναι ενσωματωμενη στα μορια και ειναι διαχρονικη.
Προσοχη... αυτος ο ενας που μπαινει ειναι πρωην γελιτης με πειρα που προσπαθει μεσω επαλ για ευκολοτερα θεματα.

Ιατρικη Αλεξανδουπολη

1707557123766.png

Ιατρικη Αθηνας

1707557191217.png

Οδοντιατροι αθηνας

1707557422312.png

Οδοντιατροι ΑΠΘ
1707557512715.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Το θέμα αυτής την ανάρτησης είναι η επιλογή Ημερήσιου ή Εσπερινού ΕΠΑΛ και αφορά την αδελφή μου. Αρχικά, γνωρίζω πως έχει αναπτυχθεί πολλάκις σε αυτό το φόρουμ η συγκεκριμένη ερώτηση. Ήθελα όμως να σας παρουσιάσω το background της αδελφής μου και όποιος έχει γνώσεις και πληροφορίες σχετικά με αυτό το θέμα, παρακαλώ να με ενημερώσει. Λοιπόν, η αδελφή μου αποφοίτησε από ΕΠΑΛ το 2019. Έδωσε πανελλήνιες και εισήχθη σε μια σχολη Πληροφορικής. Η αλήθεια είναι πως δεν της άρεσε το αντικείμενο αυτό, οπότε παράτησε την σχολη μετά από δυο χρόνια. Λίγους μήνες μετά, έφυγε στο εξωτερικό για να εργαστεί και να σκεφτεί τις επόμενες κινήσεις της. Έπειτα από δυο χρόνια θέλει να επιστρέψει και να ξαναδώσει εξετάσεις, αυτή την φορά από τον τομέα Υγείας με στόχο υψηλόβαθμες σχολές( Ιατρικη, Οδόντιατρικη κτλ). Δεν της ήρθε έτσι βέβαια, το σκεφτόταν εδώ και πολύ καιρό και εν τελεί το πήρε απόφαση, καθώς θα δώσω και εγώ κατατακτήριες για Ιατρική του χρόνου έχοντας το πτυχίο μου. 🤞 Το ερώτημα μου λοιπόν είναι, να πάει Ημερήσιο ή Εσπερινό; Συγγνωμη για το μανίκι και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. ☺️
Ο μαιτρ της κουβέντας είναι ο αγαπητός @Ryuzaki

Ωστόσο επειδή πρόσφατα έδωσα κατατακτήριες και πέρασα με πολύ καλή σειρά θα σου πω ότι η επιλογή δεν είναι απλή.

  • Οι κατατακτήριες απαιτούν να έχεις ήδη ένα πτυχίο ΑΕΙ. Οπότε από τη στιγμή που η αδερφή σου δεν γουστάρει τη σχολή της και οι πιθανότητες να την βγάλει είναι μηδαμινές το ενδεχόμενο αυτό απορρίπτεται.
  • Από Εσπερινό ΕΠΑΛ κοιτάς μεν πολύ ευκολότερη και μικρότερη ύλη, αλλά στοχεύεις στο απόλυτο 20, όπου ένα στραβό κόμμα μπορεί να σε αφήσει απ' έξω.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ταυτίζομαι με τις απόψεις των συναδέλφων από επάνω @γιαννης_00 @Panzerkampfwagen

Κατατακτήριες στην περίπτωση της είναι no-go αφού δεν έχει πτυχίο.

Αλλιώς ίσως συνέφερε καθώς θα έχεις περάσει ήδη εσυ πρώτος τη διαδικασία και θα της έδινες υλικό και μεθοδολογία.

Όποτε πάμε στη λύση του ΕΠΑΛ, όπου κοιτώντας τις βάσεις των τελευταίων χρόνων όπως παρατέθηκαν πιο πάνω, το Εσπερινό μοιάζει μονόδρομος!

Θα χρειαστεί να κανει 2 χρόνια, όπου θα παρακολουθεί μόνο τα μαθήματα της νέας ειδικότητας του τομέα Υγείας, και όχι τα γενικής παιδείας ως απόφοιτη.

Παράλληλα, ακριβώς επειδή όπως αναφέρθηκε οι βάσεις παραμένουν υψηλές λόγω των λιγοστών θέσεων, η προετοιμασία της πρέπει να αρχίσει ήδη από την 1η χρόνια, όπου θα καλύψει την ύλη.

Τη δεύτερη, θα την τελειοποίησει και θα την διατηρήσει με επαναλήψεις!

Βέβαια γράφεις ότι θέλει 2 χρόνια μέχρι να έρθει από το εξωτερικό όπου έφυγε για δουλειά, όποτε αθροιστικά μιλάμε για πλάνο 4ετιας. Δεν το θεωρώ απίθανο μέχρι τότε να έχουν καταργηθεί οι ξεχωριστες πανελλήνιες από Εσπερινό ΕΠΑΛ (ή ακόμη και ημερήσιο) και να δίνει μαζί με τους άλλους σε κοινά θέματα.
 
Top