Απόφοιτοι και Συμπεράσματα

Titakos

Νεοφερμένος

Ο Titakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Απόφοιτοι και Συμπεράσματα... τι θέλει να πει ο ποιητής;; :P

Δημιούργησα αυτό το θέμα για όσους απόφοιτους θέλουν να πουν μετά από 12 χρόνια εκπαίδευσης , τι συμπεράσματα έβγαλαν, που έκαναν λάθη στην πορεία τους και αν μετάνιωσαν για κάτι, ώστε να παραδειγματίζονται και οι επόμενοι.

Ας αρχίσω εγώ λοιπόν! Για 8 χρόνια ήμουν το "καμάρι" της τάξης, άριστα παντού κτλ Μετά άρχισε η καθοδική πορεία και έφτασα φέτος να τελειώσω με απολυτήριο λίγο πάνω από 17 και με την εισαγωγή μου στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης (περίπου 15κ μόρια)! Δεν μπορώ να πω ότι διάβαζα στην Γ λυκείου, (μεγάλο λάθος μου) διάβασα τον τελευταίο μήνα αρκετά σκληρά (+αρκετές ώρες φροντιστήρια) και έτσι εξηγείται το αποτέλεσμα. Λόγω της φιλοδοξίας μου (γενικά) απογοητεύτηκα από τον εαυτό μου και κυρίως γιατί δεν προσπάθησα όσο έπρεπε. Το αντιλήφθηκα κάπως αργά όταν έψαχνα για πανεπιστήμια στην Αμερική και όλοι μου ζητούσαν βαθμούς κάθε τάξης από 19,6-19,9 και proficiency το οποίο παράτησα στην μέση όταν έπρεπε να το πάρω. Τώρα ήμουν στο δίλημμα να ξαναδώσω ή όχι! Δεν θα ξαναδώσω. Υπάρχουν αρκετές καλές προοπτικές και από τα ΤΕΙ ή ΑΤΕΙ ή όπως θέλουν αλλιώς να τα λένε...! Μεγαλύτερο λάθος μου που δεν συνέχισα να έχω μια σταθερή πορεία και καθότι εξεταζόμουν στο ελληνικό σύστημα και σνόμπαρα γενικά την αξία των γνώσεων (του στυλ μου χρειάζεται μόνο η Κατεύθυνση) και της υγιούς βαθμοθηρίας.

Συμπέρασμα, όσες περισσότερες γνώσεις αποκτήσουμε και στην κατάλληλη ηλικία τόσο καλύτερα για μας. Το να μην διαβάζουμε φυσικά και δεν είναι ούτε μαγκιά ούτε τρόπος αντίδρασης.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν με πήραν και τα χρόνια! :PΑν θέλουν ας πουν κι άλλοι αντίστοιχες ιστορίες και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πάρα πολλά άτομα στο forum αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!~Giwt@~!

Νεοφερμένος

Η !~Giwt@~! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Λυπάμαι που αφίερωνα ώρες για πραγματα που δε θυμάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Λυπάμαι που αφίερωνα ώρες για πραγματα που δε θυμάμαι...

Λυπάμαι που δεν αφιέρωνα ώρες για πράγματα που θυμάμαι ... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι τόσο μεγάλη η διάρκεια ενός πάνω-κάτω απαράλλαχτου συστήματος, που αναγκαστικά κάποτε θα κάνεις κοιλιά. Χωρις να γινομαι ξενολιγούρης, οταν στην Αγγλία οι βαθμίδες και οι φιλοσοφίες τους αλλάζουν κάθε 3-4 χρόνια, αυτό ειναι κάπως δυσκολότερο να συμβεί. Συν του ότι υπάρχει παντα μετα τα 16 η διέξοδος "δουλειά". Δε μπορούν να σπουδάσουν όλοι στο πανεπιστήμιο και πέρα απ'τους ίδιους, το σύστημα πρεπει να πείθει και τις οικογένειές τους γι'αυτό. Κάποιος πρέπει να κάνει και δουλειές για τις οποίες δεν χρειάζεται πτυχίο πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
υπάρχει παντα μετα τα 16 η διέξοδος "δουλειά". Δε μπορούν να σπουδάσουν όλοι στο πανεπιστήμιο και πέρα απ'τους ίδιους, το σύστημα πρεπει να πείθει και τις οικογένειές τους γι'αυτό. Κάποιος πρέπει να κάνει και δουλειές για τις οποίες δεν χρειάζεται πτυχίο πανεπιστημίου.

yeap. Μόνο που το 1998 δυστυχώς η "μεταρρύθμιση Αρσένη" κινήθηκε ακριβώς στο αντίθετο. Δηλαδή στην αποσύνδεση του πτυχίου με την αγορά εργασίας και της εισαγωγής όσο το δυνατό περισσότερους σε ΑΕΙ/ΑΤΕΙ με σχεδόν το διπλασιασμό προσφερόμενων θέσεων σε κάθε Σχολή και Ίδρυσης σε κάθε πόλη και ΑΕΙ και κάθε χωριό και ΑΤΕΙ. Αποτέλεσμα? Αύξηση των πτυχιούχων ανέργων (κάτι που το κοινωνικό σύνολο πλήρωσε για να τους εκπαιδεύσει μιας και τα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ είναι Δημόσιου χαρακτήρα και τελικά δεν τους "εκμεταλλεύεται"... ή μάλλον τους "εκμεταλλεύονται" σε άλλες χώρες όπως τον υποφαινόμενο) και άναπόφευκτα της πτώσης στην ποιότητα της τριτοβάθμιας παιδείας σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν (διπλασιασμός φοιτητών/σπουδαστών... κρατικές δαπάνες στα ίδια επίπεδα)...

Μετά από όλα αυτά... πώς να πεισθεί η οικογένεια στην Ελλάδα (με το βραχνά-μεγαλομανία κιόλας της τελευταίας εκατονταετίας: το παιδί μου να σπουδάσει να "προκόψει" και να γίνει "σεβαστό" άτομο στην κοινωνία), για την "τεχνική/χειρωνακτική" εργασία? Όμως μια κοινωνία χρειάζεται από τον εργάτη στα χωράφια και το ρακοσυλλέκτη μέχρι τον πανεπιστήμονα ξέρω 'γω στη NASA (οκ, στην Ελλάδα έχουμε τη MASA)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Λυπάμαι που δεν αφιέρωνα ώρες για πράγματα που θυμάμαι ... :(
Συμφωνω απολυτα.:)
Ευτυχως το καταλαβα σχετικα γρηγορα(α' λυκειου) και εκει ο,τι εκρινα αχρηστη γνωση το αγνοουσα.Περασα εκει που θελω με αρκετη ευκολια και ελαχιστο κοπο, εξεταζομενος ομως κατα την αποψη μου με λαθος κριτηρια(πανελληνιες).
Εγω περασα μια χαρα αυτα τα 12 χρονια,παντως.Μεσα στη σαπιλα,την ηλιθιοτητα και την παραφροσυνη του σχολειου, μπορεις κανοντας τις δικες σου αποφασεις, να διασκεδασεις κανοντας την πλακα σου, και να πετυχεις και τους στοχους σου.Γιατι το σχολειο στο λυκειο ειναι σαν ενα 5 χρονο παιδακι που επρεπε να κανω κατι απλο για να το κοροϊδεψω και να του παρω την καραμελα που θελω να δοκιμασω(σχολη).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Μετά από όλα αυτά... πώς να πεισθεί η οικογένεια στην Ελλάδα (με το βραχνά-μεγαλομανία κιόλας της τελευταίας εκατονταετίας: το παιδί μου να σπουδάσει να "προκόψει" και να γίνει "σεβαστό" άτομο στην κοινωνία), για την "τεχνική/χειρωνακτική" εργασία? Όμως μια κοινωνία χρειάζεται από τον εργάτη στα χωράφια και το ρακοσυλλέκτη μέχρι τον πανεπιστήμονα ξέρω 'γω στη NASA (οκ, στην Ελλάδα έχουμε τη MASA)...:)

Στην Ελλαδα γενικα υπαρχει αυτη η μεγαλομανια-επαρση για το πτυχιο.. Θα μπορουσε το κρατος να προωθει χειρονακτικα επαγγελματα φτιαχνοντας "σχολες" που να μαθενεις την δουλεια χωρις να χρειαστουν εισαγωγικες.
Τελως παντων καταληγουμε στο οτι το πανεπιστημιο στην Ελλαδα αυτο που καταφερνει ειναι να μεταφερει την ανεργια 5 χρονια μετα. αντι για τα 18 βγαινεις στα 23. Ο μονος εγκυημενος τροπος για να βρεις δουλεια ειναι να γινεις ή παπας ή μπατσος.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Titakos

Νεοφερμένος

Ο Titakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ή δάσκαλός για τα επόμενα 2 χρόνια! Bullshits! Όποιος είδε προχθές το βράδυ Ευαγγελάτο στον Ant1, κάποια στιγμή έκαναν σύνδεση με ένα παλικάρι στο Ντουμπάι 25 ετών απόφοιτος από Βρετανικό πανεπιστήμιο Πολιτικός Μηχανικός. Εδώ και 3 χρόνια δουλεύει σε μια ισπανική εταιρία και παίρνει 9.000?/μήνα, δηλαδή από τα 22-23 του εννόω ο αντίστοιχος στην Ελλάδα παλέβει να βγάλει το πολυτεχνείο στην ώρα του. That's the point. Χάσιμο χρόνου και μαζική παραγωγή άχρηστων πτυχίων στην Ελλάδα. Δεν έχψ ξενομανία, αλλά καλύτερα έξω όσοι πήγαν ΚΑΙ προσπάθησαν, κατάφεραν κάτι περισσότερο απ' ότι στην Ελλάδα. Επίσης δεν θα γίνουν όλοι επιστήμονες σε αυτή την κοινωνία. Όλοι χρειάζονται, όπως προείπε κάποιος. Επειδή λόγω και τις ιδιότητας του forum, εδω μέσα όλοι θέλουν να γίνουν "επιστήμονες", ας μην κρυβόμαστε κανείς δεν θα γούσταρε να καθαρίζει σκάλες όσο τίμια δουλειά και αν είναι. Όλους μας προσελκύει το καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι αλλά ορισμένοι δεν κάνουν γι'αυτό φίλε μου, άσχετα αν τους αρέσει ή όχι. Δε μπορεί κάποιος να βγαίνει απ'το Γυμνάσιο με 10,5 και να έχει αξιώσεις να πάει να σπουδάσει σε πανεπιστήμιο. Ας πάει στο Τεχνικό. Μια εποχή χωρίς ανεργία, που έμπαινε στο πανεπιστήμιο ΟΠΟΙΟΣ μπορούσε και κανένας άλλος, υπήρχαν εξετάσεις ακόμη και για να περάσεις στο Γυμνάσιο απ'το Δημοτικό. Τότε ηταν καλύτερα ή χειρότερα; Και χωρίς κανένα φροντιστήριο. Αν ειχες μυαλό, πήγαινες πανεπιστήμιο, αν όχι, πήγαινες στα καράβια και χωρίς πολλές κουβέντες. Μήπως ειναι λίγο άστοχο να φτάνουμε στις Πανελλήνιες και στο Πανεπιστήμιο για να κάνουμε ξεσκαρτάρισμα στους ανθρώπους; Δεν θα ήταν λογικότερο να ξεχωρίζουν από νωρίς ποιοι θα πάνε και που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Titakos

Νεοφερμένος

Ο Titakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλύτερα θα ήταν και αν υπήρχε αυτό, προσωπικά, δεν πιστεύω να έκανα κοιλιά στην πορεία μου. Θα βρισκόμουν σε συνεχή εγρήγορση. Στην Γερμανία πχ. για να πας Gymnasium πρέπει να δώσεις εξετάσεις και μόνοι αυτοί που περάσουν εκεί θα πάνε για το πανεπιστήμιο. Οι υπόλοιποι μαθαίνουν τέχνες για στελεχώσουν την βιομηχανία. Τώρα θα μου πεις οι δικοί μας τι σκ@τ@ θα στελεχώσουν τις βραχονησίδες;;; Και εκεί έρχεται καπάκι ο παράγοντας γονιός ( ο μέσος Έλληνας) και σου λέει κοίτα εγώ πληρώνω πόσα λεφτά στην παραπαιδεία για αν κάνεις κάτι στην ζώη σου, κοίτα να γίνεις γιατρός-δικηγόρος-μηχανικός και αν μπεις Σ.Α.Σ.Σ εκεί να δεις γλέντια. Αν πιαστούν καλά, αυτοί βγάζουν λεφτά στην Ελλάδα κακά τα ψέματα. Εμένα προσωπικά δεν μου είπαν τπτ τέτοιο, είναι open-minded :P και είμαι περίφανος. Μου λέγαν γίνε ότι θες και δεν είναι αδιαφορία, ελευθερία είναι! Όταν βλέπω συμμαθητές μου που ήθελαν πολυτεχνεία και τα έπιαναν να μπαίνουν αστυνομικοί και δάσκαλοι, επειδή οι γονείς τους, τους πίεζαν. Άλλη καταστροφή και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danni

Νεοφερμένος

Η danni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
τι να πω!ελλαδαρα οεοεοε!εμενα λπν το συμπερασμα,παραπονο μου ειναι οτι ολα τα παιδακια προωθουνται στα μαθηματικα η τα αρχαια!γιατι αλλωστε ειναι γνωστο οτι υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωπων οι φιλολογοι κ οι πολ.μηχανικοι! ολοι οι αλλοι λθπουμαστε πολυ,αλλα γεννη8ηκατε σε λα8ος χωρα!
-----------------------------------------
τι να πω!ελλαδαρα οεοεοεε!το συμπερασμα-παραπονο μου ειναι οτι το σχολειο προωθει τα παιδακια μονο στα αρχαια η τα μαθηματικα!γιατι ειναι γνωστο αλλωστε οτι υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωπων , οι φιλολογοι κ οι πολ.μηχανικοι!ολοι οι αλλοι λυπουμαστε αλλα γεννηθηκατε σε λαθος χωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top