Απόκτηση προφοράς

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε οτι κάποιος ξέρει καλά αγγλικά, δηλαδή τέλειο λεξιλόγιο και γραμματική, αλλά όταν είναι να μιλήσει, μιλάει αγγλικά με την ελληνική προφορά... Μπορεί κάποιος να αποκτήσει και να μιλάει κανονικά με βρετανική ή αμερικανική προφορά; Κι αν ναι πως; Αυτά που λένε απο την τηλεόραση μπορεί κάποιος να μάθει προφορά, ΔΕΝ ισχύει, είναι χαζομάρες. Κανένας άλλος τρόπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε οτι κάποιος ξέρει καλά αγγλικά, δηλαδή τέλειο λεξιλόγιο και γραμματική, αλλά όταν είναι να μιλήσει, μιλάει αγγλικά με την ελληνική προφορά... Μπορεί κάποιος να αποκτήσει και να μιλάει κανονικά με βρετανική ή αμερικανική προφορά; Κι αν ναι πως; Αυτά που λένε απο την τηλεόραση μπορεί κάποιος να μάθει προφορά, ΔΕΝ ισχύει, είναι χαζομάρες. Κανένας άλλος τρόπος;
χαχα...εγώ το διδασκομαι! :P η λύση είναι μια, ό,τι γλώσσα και να μαθαίνεις! ΑΚΟΥ ΑΚΟΥ ΑΚΟΥ, ΔΙΑΒΑΖΕ ΔΙΑΒΑΖΕ ΔΙΑΒΑΖΕ ΔΙΑΒΑΖΕ ΔΙΑΒΑΖΕ...ΚΤΛ ΚΤΛ! Αν θες να μάθεις την βρετανική ακου αντίστοιχα βίντεο κτλ... Αν πάλι θέλεις Αμερικάνικα το ίδιο.
Η προφορά είναι σημαντικό στοιχείο της γλώσσας! Σύμφωνα με έρευνες η καλή και σωστή προφορά αυξάνει την εμπιστοσύνη που έχει ο ακροατής στον ομιλητή με αποτέλεσμα ομιλητές με σωστή προφορά να γίνονται πιο πειστικοί σε αντίθεση με άλλους.
Για να πετύχεις σωστή προφορά χρειάζεται ΕΞΑΣΚΗΣΗ, ΕΞΑΣΚΗΣΗ, ΕΞΑΣΚΗΣΗ! :redface::redface:
Πρέπει να παρακολουθείς τις κινήσεις του στόματος του άλλου, να είσαι περίεργος και ενθουσιώδης!
Προσπάθησε ακόμα και να μιμηθείς!
(Ποπο...ωραία τα λεω:P)
Καλή επιτυχια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με την Αθηνά. Εγώ βέβαια δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη προφορά, ακόμα και στα γαλλικά που είναι κάπως ιδιότροπη. Αυτό πιστεύω πως ευθύνεται στο ότι όλες μου οι καθηγήτριες ήταν native speakers και την πρώτη φορά που άκουσα ξένη γλώσσα στη ζωή μου, ήταν με κανονική προφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Λυπαμαι που θα διαφωνησω αλλα το να αποκτησεις προφορα περαν της τριβης(χρονια πολλα λεμε τωρα) στη χωρα που σε απασχολει και δεν ειναι βεβαιο αυτο δεν αποκτας....Ελληνες καθηγητες πανεπιστημιου που μου εκαναν μαθημα σε μεταπτυχιακα και διδακτορικα που ηταν πανω απο 15 χρονια σε αγγλια και ηπα για σπουδες και σε θεσεις σε πανεπιστημια και τους καταλαβαινα σε διαλεξεις 3ωρες ανετοτατα(εκτος απο τις λεξεις που δεν ηξερα βεβαια)χωρις να με κουραζουν και επισκεπτες καθηγητες Αγγλοι και Αμερικανοι που πραγματικα μετα απο 1-2 ωρες με κουραζαν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ και τους εχανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Θα ηθελα και εγω να βελτιωσω την προφορα μου.. Καλα, η αμερικανικη δεν ειναι και τιποτα το σπουδαιο βεβαια..
Αλλα θα ηθελα να μπορω να μιλησω και με βρετανικη προφορα..
Παντως, οταν "παριστανω" τον Αγγλο, η προφορα που χρησιμοποιω ειναι παρμενη απο τραγουδια, απο βιντεακια, απο τουριστες που εχω ακουσει, και τετοια..
Οπως και να εχει παντως, η βλαχο-ελληνικη προφορα, ειναι η πιο ξεκουραστη..

Υποθετω, δεν θα ειναι και τοσο δυσκολο αν εχεις τα καταλληλα ερεθισματα.. Καλα, αναλογα και τον ανθρωπο βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Βλαχοελληνικη?Μαλλον δεν γνωριζεις οτι η ελληνικη ειναι μια απο τις πιο εκλεπτυσμενες γλωσσες στο ακουσμα της...
Παρεμπιπτοντως, τα πιο καλα αγγλικα να ξερετε τα μιλανε στη περιοχη του Cambridge και γυρω εκει...




Υ.Γ Κατι πολυ προσωπικο...οσο πιο "βλαχικη" ειναι μια προφορα(δειχνει προφανως οτι εισαι και απο καποιο πολυ συγκεκριμενο μερος) τοσο μεγαλυτερη διαφοροποιηση και ριζες σου δινει μεσα σε αυτη πραγματικη την εν γενει κριση σε ολα τα επιπεδα...ολοι κοντευουμε να γινουμε μια ενιαια μαζα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Βλαχοελληνικη?Μαλλον δεν γνωριζεις οτι η ελληνικη ειναι μια απο τις πιο εκλεπτυσμενες γλωσσες στο ακουσμα της...
Παρεμπιπτοντως, τα πιο καλα αγγλικα να ξερετε τα μιλανε στη περιοχη του Cambridge και γυρω εκει...




Υ.Γ Κατι πολυ προσωπικο...οσο πιο "βλαχικη" ειναι μια προφορα(δειχνει προφανως οτι εισαι και απο καποιο πολυ συγκεκριμενο μερος) τοσο μεγαλυτερη διαφοροποιηση και ριζες σου δινει μεσα σε αυτη πραγματικη την εν γενει κριση σε ολα τα επιπεδα...ολοι κοντευουμε να γινουμε μια ενιαια μαζα....

καλά, το βλαχοελληνική το εννοεί σε σχέση με τους φωνολογικούς κανόνες της αγγλικής. μην το παίρνεις τόσο πατριωτικά xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
καλά, το βλαχοελληνική το εννοεί σε σχέση με τους φωνολογικούς κανόνες της αγγλικής. μην το παίρνεις τόσο πατριωτικά xD
Α γεια σου, και νομιζα οτι ειπα κατι τελειως εξωπραγματικο, και προσβλητικο...
Βλαχοελληνικη?Μαλλον δεν γνωριζεις οτι η ελληνικη ειναι μια απο τις πιο εκλεπτυσμενες γλωσσες στο ακουσμα της...
Παρεμπιπτοντως, τα πιο καλα αγγλικα να ξερετε τα μιλανε στη περιοχη του Cambridge και γυρω εκει...
Υ.Γ Κατι πολυ προσωπικο...οσο πιο "βλαχικη" ειναι μια προφορα(δειχνει προφανως οτι εισαι και απο καποιο πολυ συγκεκριμενο μερος) τοσο μεγαλυτερη διαφοροποιηση και ριζες σου δινει μεσα σε αυτη πραγματικη την εν γενει κριση σε ολα τα επιπεδα...ολοι κοντευουμε να γινουμε μια ενιαια μαζα....
:offtopic:
Ωραια, επιτρεψε μου για να μην παρεξηγηθουμε να θεσω οπου βλαχο-ελληνικη = αναγνωση και προφορα ξενων λεξεων σαν να ηταν ελληνικες
Επισης, ΚΑΙ ΟΜΩΣ, το γνωριζω αυτο.. Ειδες, και δεν μου το χες..!
Σωστα... Γιατι ειναι γνωστο σε ολους οτι αν καποιος χαρακτηρισει κατι βλαχικο ή "βλαχικο" (δηλαδη με τη σημασια που προσπαθησα εγω παραπανω να δωσω), τοτε αυτοματως γνωριζουμε και το μερος που μεγαλωσε!..
Μπορει να σου κανει εντυπωση, αλλα το ενστερνιζομαι αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε οτι κάποιος ξέρει καλά αγγλικά, δηλαδή τέλειο λεξιλόγιο και γραμματική, αλλά όταν είναι να μιλήσει, μιλάει αγγλικά με την ελληνική προφορά... Μπορεί κάποιος να αποκτήσει και να μιλάει κανονικά με βρετανική ή αμερικανική προφορά; Κι αν ναι πως; Αυτά που λένε απο την τηλεόραση μπορεί κάποιος να μάθει προφορά, ΔΕΝ ισχύει, είναι χαζομάρες. Κανένας άλλος τρόπος;

Θέτω όπου κάποιος = Χ.

Αυτό που πρέπει να κάνει ο Χ είναι να αποκτήσει ακουστικά ερεθίσματα από την προφορά που θέλει να υιοθετήσει. Και καλώς ή κακώς, είτε συμφωνείς είτε όχι, αυτό γίνεται με πολύ έκθεση σε τέτοια πράγματα όπως:
Μουσική, ταινίες, σειρές - το να μιλά συχνά και να μην ντρέπεται κάποιος μήπως ακουστεί γελοίος. Βοηθάει πολύ, αν υπάρχει κάποιος που μιλάει καλά στο συγγενικό περιβάλλον γιατί μπορεί ο Χ να κάνει εξάσκηση εύκολα!;)
Αλλά σκέψου. Εγώ μέχρι την Γ Γυμνασίου είχα αμερικανική προφορά. Μετά πήγα Αγγλία για λίγες μέρες και άκουγα μόνο τη βρετανική προφορά. Άρχισα να ακούω αγγλική μουσική, να βλέπω βρετανικές σειρές και τσουπ! British it is!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Πάρε ένα CD που περιέχει όλες τις αγγλικές λέξεις και άκου το.
Βλέπε ταινίες χωρίς υπότιτλους και να έχεις την προσοχή σου στα λόγια των ηθοποιών.
Άκου ξένους ραδιοφωνικούς σταθμούς, μέσω internet πχ

Ε μετά πιστεύω πως θα σου βγαίνει αυτόματα η σωστή προφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πάρε ένα CD που περιέχει όλες τις αγγλικές λέξεις και άκου το.
Βλέπε ταινίες χωρίς υπότιτλους και να έχεις την προσοχή σου στα λόγια των ηθοποιών.
Άκου ξένους ραδιοφωνικούς σταθμούς, μέσω internet πχ

Ε μετά πιστεύω πως θα σου βγαίνει αυτόματα η σωστή προφορά...

Καλυτερα ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ για να κανει και την μεταφραση σε αγνωστες λεξεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
μεταξυ μας, ειναι παρα πολυ δυσκολο.. με τα χρονια και την τριβη με τη γλωσσα βελτιωνεται πολυ αλλα μην περιμενεις "native" αποτελεσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
εμενα μου φαινεται πως αν δεν πας στη χωρα που μιλιεται η γλωσσα,ειναι αρκετα δυσκολο να εχεις αριστη προφορα...καλα βεβαια μπορει να υπαρχουν κι εξαιρεσεις,γιατι πολλοι ειναι που εχουν καθηγητες με αρκετα καλη προφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σ΄αυτό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ ενάμιση χρόνο στο Λονδίνο, κάθε άλλο παρά αγγλική προφορά άκουγα..!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εγώ πάλι, δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ να αποκτήσω νατίφ προφορά,
γιατί και να τα κατάφερνα,
με το νοτιο-ευρωπαϊκό σουλούπι μου,
δεν με πέρναγα ποτέ για Άρειος... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Μεγάλωσα μιλώντας με αγγλική προφορά και μπορώ να πω πως η προσαρμογή στην τάξη είναι λίγο περίεργη γιατί στην αρχή κάθε χρονιάς νιώθω κάμποσα μάτια καρφωμένα πάνω μου όποτε ανοίγω το στόμα μου στο μάθημα αγγλικών. Επίσης έρχονται όλα τα παιδιά και σου λένε να πεις κάτι, λες και μιλάς κινέζικα. Όλες οι προφορές καλές είναι αρκεί να μιλάς σωστά τη γλώσσα. Το μόνο που ακούω και με ενοχλεί είναι το ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός -s- και -sh- στην ''ελληνική προφορά''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αμα το έχεις ψώνιο, γίνεται και μάλιστα ούτε που το παίρνεις χαμπάρι. Πρέπει όμως να σ' αρέσει, όχι να το κάνεις με το ζόρι. Εγώ δεν ξέρω ακριβώς πως το έκανα, έγινε πολύ γρήγορα και χωρίς κόπο. Θυμάμαι όμως ότι από την αρχή σκεφτόμουν στα Αγγλικά τι θα πω και εννοείται έβλεπα ταινίες και άκουγα τραγούδια.
Αν δεν σε βοηθάει αυτό, δοκίμασε να κάνεις φωνητική. Αλλά φρόντισε να είναι ο καθηγητής από την χωρα που θες. Μπορείς να πας στην Αγγλική Φιλολογία να παρακολουθήσεις δωρεάν, αλλά δεν στο συνιστώ. Στην Αθήνα τουλάχιστον οι καθηγητές θα σε μπερδέψουν περισσότερο, μιας και δεν τα λένε και τόσο σωστά. Ασε που το ζητούμενο είναι να σου βγαίνει φυσικά και όχι επιτηδευμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Μεγάλωσα μιλώντας με αγγλική προφορά και μπορώ να πω πως η προσαρμογή στην τάξη είναι λίγο περίεργη γιατί στην αρχή κάθε χρονιάς νιώθω κάμποσα μάτια καρφωμένα πάνω μου όποτε ανοίγω το στόμα μου στο μάθημα αγγλικών. Επίσης έρχονται όλα τα παιδιά και σου λένε να πεις κάτι, λες και μιλάς κινέζικα. Όλες οι προφορές καλές είναι αρκεί να μιλάς σωστά τη γλώσσα. Το μόνο που ακούω και με ενοχλεί είναι το ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός -s- και -sh- στην ''ελληνική προφορά''.

Εγώ έχω Αυστραλιανή προφορά οπότε καταλαβαίνω τι γινόταν στο σχολείο ;)

Συμφωνώ με το s / sh . Δεν μπορώ να το ακούω . Όπως επίσης και το wh .Η λέξη what δεν πρέπει να προφέρεται "γουοτ"¨!!


Και να μην ξεχάσω αυτό που πραγματικά μου ανάβει τα λαμπάκια.....

Να ακούω (και από καθηγητές) τη λέξη aren't να προφέρεται άρεν-τ !!! .. Ας τους πει κάποιος επιτέλους ότι όπως στη λέξη are δεν προφέρεται το e.. έτσι και στην λέξη aren't δε προφέρεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top