Απουσιολόγοι

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Και εγω πηρα το απουσιολογιο αλλα μετα το εδωσα σε μια συμμαθητρια μου που το ηθελε δεν ξερετε τι τραβηξα. Ειδικα με μερικες φιλες μου που ηθελαν να μην τις βαζω απουσιες. Εσεις τι θα κανετε αν μετα θυμωσουν συνυθως δεν το εκανα αλλα υπηρχαν και περιπτωσεις που το εκανα. Αν εισασταν στην θεση μου τι θα κανατε;

Είναι πολύ άσχημο αυτό..επειδή δηλαδή είσαι απουσιολόγος,να το εκμεταλλεύονται οι φίλες σου για να μην τους βάζεις απουσίες!εγώ στη θέση σου δν ξέρω τι θα έκανα,γιατί μπορεί να βρεις κ το μπελά σου..στο λέω γιατί εμένα μου έχει τύχει!δυστυχώς επειδή θεωρείται δημόσιο έγγραφο πρέπει να κάνεις σωστά τη δουλειά σου,όσο άσχημο κ αν είναι(βέβαια οι περισσότεροι δεν την κάνουμε,αλλά τέσπα).Πάντως άμα βλέπεις το απροχώρητο καλύτερα να το δώσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εχω το μεγαλυτερο βαθμο στην ταξη μου, αλλα εχω παραχωρησει το απουσιολογιο στο παιδι με το 2ο μεγαλυτερο βαθμο και ο λογος ειναι οτι θελω να αποφυγω καποιες δυσαρεστες καταστασεις που αναφερουν πολλοι πιο πανω. Οι κοπανες στην ταξη μου αποτελουν συχνο φαινομενο απο αρκετα ατομα και η αληθεια ειναι οτι αν δεν κανεις σε ορισμενους το χατιρι γινεσαι αντιπαθητικος...

Στην τελική,γιατί δεν αναλαμβάνουν το ρόλο αυτό οι ίδιοι οι καθηγητές;
Συμφωνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Κι εγω υπηρξα απουσιολογος στο γυμνασιο(ευτυχως οχι στο λυκειο) και δεν ειναι πολυ καλη εμπειρια γιατι σου ζητουν χαρες και φοβασαι μηπως βρεις τον μπελα σου, οι καθηγητες ξεχνουσαν να βαλουν υπογραφη και ετρεχα να τους βρω για αυτο αρχισα την πλαστογραφια:P....Παντως απουσια δεν χαρισα σε κανενα.Και οταν ειχα ορεξη για κατσακι εγραφα πρωτα το ονομα μου στο απουσιολογιο και εφευγα σαν κυριος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
ναι ξερω για αυτην την δουλεια πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
...έτσι, έτσι το ρουφιανίλικι να αρχίζει από νωρίς στην ζωή μας...

....και ο ποιανού του πέφτει βαρύ το απουσιολόγιο λόγω "συνείδησης" και "υπευθυνότητας" τάχα μου, ας το δώσει αλλού! δεν μας δίνουν και με το ζόρι.

Κάνεις λάθος, με το ζόρι το δίνουνε κι απο κει και πέρα παιδάκια, άσχετα με το τι λέει ο κανονισμός, ο καθένας έχει δικαίωμα να είναι στο μάθημα όποτε γουστάρει και μη νομιζετε ότι προκειται να τον αφησει κανένας στην ιδια τάξη επειδη εσεις ειστε τυπικοι δηθεν και βαζετε απουσίες...Στο τέλος χαμένοι βγαίνετε γιατι βάζετε, τσακωνεστε, βγαινετε οι κακοί και σκάει ο υπευθυνος καθηγητής και σβήνει κανονικά και με το νόμο όσες θέλει. Δική μου πρόταση ειναι να βαζετε μονο οταν δε σας παίρνει να κρύψετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Εμείς εδώ δεν έχουμε απουσιολόγους. Έχει ο κάθε καθηγητής το απουσιολογιο του αντι η κάθε τάξη και κάθε φορά που μπαίνει σε μια τάξη παίρνει απουσίες. Τόσο απλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εμείς εδώ δεν έχουμε απουσιολόγους. Έχει ο κάθε καθηγητής το απουσιολογιο του αντι η κάθε τάξη και κάθε φορά που μπαίνει σε μια τάξη παίρνει απουσίες. Τόσο απλά..
πως κι ετσι?σε ιδιωτικο εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
όχι σε δημόσιο. Αλλα μένω Κύπρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κοιτάξτε δεν νομίζω ότι ο θεσμός πρέπει να καταργηθει. Το ότι γίνεσαι απουσιολόγος είναι κατά κάποιον τρόπο τιμή, ότι σου αναθέτει το σχολείο μια σημαντική αποστολή. Σίγουρά όλοι οι απουσιολόγοι ήρθαμε σε πολύ δύσκολη θέση από ορισμενους μ*****ς που το μόνο που κάνουν είναι να κάνουν απουσίες και ύστερα να έχουν την απαίτηση να μην τους γράφουμε κιόλας. Κάτσε ρε φίλε, αυτοί δηλαδή που παρακολουθούν κανονικά κορόιδα είναι? Όχι φιλαράκο, δεν είναι:nono:

Να μη μιλήσω για τους άλλους μ*****ς που θεωρούν ότι ο όρος απουσιολόγος είναι ταυτόσημος με το "φυτό". Αυτοί που το λένε αυτό είναι κατά 99% άτομα που δεν τα φτάνουν και τα κάνουν κρεμαστάρια, ένα άλλο 0,5% είναι καλοί μαθητές οι οποίοι φοβούνται μην κακοχαρακτηριστούν ως "φυτά" από τους συμμαθητές τους μη χ***ω, ενώ ένα άλλο 0,5% αποτελούν οι καλοί μαθητές που φοβούνται να έχουν ευθύνες και να λένε κάποια στιγμή "όχι" σε αυτούς τους ψευτόμαγκες που νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν τους πάντες ό,τι θέλουν

Φυσικά υπάρχουν και πολλοί που αναγνωρίζουν την αξία ενός απουσιολόγου και δεν φέρνουν προσκόμματα στο (δύσκολο όσο κι αν φαίνεται εύκολο-σκεφτείτέ μόνο την ψυχολογική πίεση) έργο του

Τέλος, να προσθέσω ορισμένους καθηγητές που με τον τρόπο τους και σχεδόν πάντα προμελετημένα και ενσυνείδητα φροντίζουν να διαιωνίσουν το δήθεν "στερεότυπο" του απουσιολόγου-φυτού. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι κανονικοί καθηγητές

Αυτά, γιατί με πνίγει το δίκαιο


Δεν ειναι κορόιδα φίλε μου, επιλογές κάνεις. Δεν κάνεις χάρη σε κανέναν όταν είσαι στο μάθημα, στον εαυτό σου κάνεις. Και ο οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα να κάνει απουσίες/κοπάνες χωρίς να δέχεται τη ρετσινιά αυτουνού που κάνει πολλές απουσίες, χωρίς χαρτάκια να φτάνουν στο σπίτι του και χωρίς το κλασικό κήρυγμα του υπεύθυνου καθηγητή. Δε γουστάρει να είναι στο μάθημα στην τελική, για δικούς του λόγους. Κι αφου τελικά δε μένει κανένας (σημερα με τα φροντιστήρια δε μπορείς να λες ανεπαρκή έναν άνθρωπο που έχει 150 ωριαίες απουσίες), τότε δεν υπάρχει λόγος να γινεται ολο αυτο το παραμύθι με τις απουσίες. Δεν έχει δικαίωμα ο άλλος αντι να κάτσει μια ωρα να φάει στη μάπα ένα βαρετό υπαλληλάκο, να κάτσει στο παγκάκι με τη γκόμενά του να κάνουν τα δικά τους; Απο που κι ως που η επάρκεια ενος μαθητη χαρακτηριζεται με το αν ειναι το σώμα του μέσα στην τάξη; Και για τη λυση του παραμυθιού, αν κάποιος πάθει κάτι υπεύθυνος ειναι ο καθηγητής της ώρας και ο Διευθυντής. Εσένα δε σου κάνουν τιποτα, δεν έχεις την ευθύνη των μαθητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Να μη μιλήσω για τους άλλους μ*****ς που θεωρούν ότι ο όρος απουσιολόγος είναι ταυτόσημος με το "φυτό". Αυτοί που το λένε αυτό είναι κατά 99% άτομα που δεν τα φτάνουν και τα κάνουν κρεμαστάρια, ένα άλλο 0,5% είναι καλοί μαθητές οι οποίοι φοβούνται μην κακοχαρακτηριστούν ως "φυτά" από τους συμμαθητές τους μη χ***ω, ενώ ένα άλλο 0,5% αποτελούν οι καλοί μαθητές που φοβούνται να έχουν ευθύνες και να λένε κάποια στιγμή "όχι" σε αυτούς τους ψευτόμαγκες που νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν τους πάντες ό,τι θέλουν
Στεκομαι σ' αυτο γιατι με αντιπροσωπευει.. Δεν ειμαι σε καμια περιπτωση ευθυνοφοβη κι αυτο αποδεικνυεται απο τις επιδοσεις μου (να μην το περηφανευτουμε κιολας αλλα.. :P:P ). Επισης δεν φοβαμαι τους ψευτομαγκες της ταξης μου αφενος γιατι δεν υπαρχουν κι αφετερου γιατι ξερουν οτι οι απουσιολογοι κανουν οτι καλυτερο μπορουν για τις απουσιες αλλα ως ενα σημειο.. Ομως δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει οι καλοι μαθητες να ειναι επιφορτισμενοι με κατι που εντελει ειναι επιζημιο για τις κοινωνικες σχεσεις τους, την αυτοπεποιθηση τους και τη γενικοτερη σχεση τους με το σχολειο, οταν μπορουν καλλιστα οι καθηγητες μα αναλαβουν το απουσιολογιο. Αυτο θα ηταν πολυυυ καλυτερο:
Εμείς εδώ δεν έχουμε απουσιολόγους. Έχει ο κάθε καθηγητής το απουσιολογιο του αντι η κάθε τάξη και κάθε φορά που μπαίνει σε μια τάξη παίρνει απουσίες. Τόσο απλά..



Αυτά, γιατί με πνίγει το δίκαιο
Λιγο νερο; :D
-----------------------------------------
Δεν ειναι κορόιδα φίλε μου, επιλογές κάνεις. Δεν κάνεις χάρη σε κανέναν όταν είσαι στο μάθημα, στον εαυτό σου κάνεις. Και ο οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα να κάνει απουσίες/κοπάνες χωρίς να δέχεται τη ρετσινιά αυτουνού που κάνει πολλές απουσίες, χωρίς χαρτάκια να φτάνουν στο σπίτι του και χωρίς το κλασικό κήρυγμα του υπεύθυνου καθηγητή.
Χα, αν δεν αναλαμβανει κανεις τις συνεπειες των πραξεων του, ζητω που καηκαμε!

Δε γουστάρει να είναι στο μάθημα στην τελική, για δικούς του λόγους. Κι αφου τελικά δε μένει κανένας (σημερα με τα φροντιστήρια δε μπορείς να λες ανεπαρκή έναν άνθρωπο που έχει 150 ωριαίες απουσίες), τότε δεν υπάρχει λόγος να γινεται ολο αυτο το παραμύθι με τις απουσίες. Δεν έχει δικαίωμα ο άλλος αντι να κάτσει μια ωρα να φάει στη μάπα ένα βαρετό υπαλληλάκο, να κάτσει στο παγκάκι με τη γκόμενά του να κάνουν τα δικά τους; Απο που κι ως που η επάρκεια ενος μαθητη χαρακτηριζεται με το αν ειναι το σώμα του μέσα στην τάξη;
Ε κατσε τωρα. Ἠ παω σχολειο ἠ δε παω. Το σχολειο δεν ειναι πανεπιστημιο για να μπορεις να παιρνεις απο αλλους σημειωσεις και να τη σκαπουλαρεις ολη την ωρα. Κι οποιος δε γουσταρει να παει στο μαθημα, ας κατσει σπιτι του για παντα. Τι κουβαλιεται στο σχολειο στην τελικη, αφου δεν ενδιαφερεται;

Και για τη λυση του παραμυθιού, αν κάποιος πάθει κάτι υπεύθυνος ειναι ο καθηγητής της ώρας και ο Διευθυντής. Εσένα δε σου κάνουν τιποτα, δεν έχεις την ευθύνη των μαθητών.
Ναι καλα... Στη δευτερα γυμνασιου ειχαμε παει εκδρομη κι οταν γυρισαμε οι καθηγητες λογικα ξεχασανε τελειως την ταξη μας και μεσα στην αναμπουμπουλα φυγανε ολοι (οι καθηγητες) χωρις να υπογραψουν στο απουσιολογιο (που ηταν υπ' ευθυνη μου). Οι συμμαθητες μου με πιεζαν να φυγουν γιατι ειχαν αστικα και λεωφορεια να προλαβουν κι ετσι εγω τους αφησα. Ε λοιπον την επομενη μερα, στην ωρα της προσευχης, ο διευθυντης με φωναζει μπροστα σε ολο το σχολειο και μου λεει οτι απο δω και περα δεν θα εχω το απουσιολογιο καθως ειμαι ανικανη να το χειριστω με υπευθυνοτητα.. Δε το συζητω τι ρεζιλι ηταν αυτο.. με πιασαν και τα κλαματα. Δεν εχει την ευθυνη ο απουσιολογος λοιπον;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
...έτσι, έτσι το ρουφιανίλικι να αρχίζει από νωρίς στην ζωή μας...

ρουφιανιλίκι??!! Δεν τα πιατεύω αυτά που ακούω....
Στην τελική αν δε το θες μπορείς να πεις να σε αλλάξουν. Όποιος όμως το θέλει έχει αναλάβει ένα έργο. Δεν είναι ρουφιάνεμα-ο Χριστός και η Παναγία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Death_Angel

Δραστήριο μέλος

Ο Φουφουτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 685 μηνύματα.
όχι σε δημόσιο. Αλλα μένω Κύπρο

κυπρο ε???ξερω κατι παιδια απο την κυπρο....τους εχω γνωρισεις σε ενα παιχνιδι......ο ενας εχει κανει και εγγραφη,λεγετε tratrafe2:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δεν ειναι κορόιδα φίλε μου, επιλογές κάνεις. Δεν κάνεις χάρη σε κανέναν όταν είσαι στο μάθημα, στον εαυτό σου κάνεις. Και ο οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα να κάνει απουσίες/κοπάνες χωρίς να δέχεται τη ρετσινιά αυτουνού που κάνει πολλές απουσίες, χωρίς χαρτάκια να φτάνουν στο σπίτι του και χωρίς το κλασικό κήρυγμα του υπεύθυνου καθηγητή. Δε γουστάρει να είναι στο μάθημα στην τελική, για δικούς του λόγους. Κι αφου τελικά δε μένει κανένας (σημερα με τα φροντιστήρια δε μπορείς να λες ανεπαρκή έναν άνθρωπο που έχει 150 ωριαίες απουσίες), τότε δεν υπάρχει λόγος να γινεται ολο αυτο το παραμύθι με τις απουσίες. Δεν έχει δικαίωμα ο άλλος αντι να κάτσει μια ωρα να φάει στη μάπα ένα βαρετό υπαλληλάκο, να κάτσει στο παγκάκι με τη γκόμενά του να κάνουν τα δικά τους; Απο που κι ως που η επάρκεια ενος μαθητη χαρακτηριζεται με το αν ειναι το σώμα του μέσα στην τάξη; Και για τη λυση του παραμυθιού, αν κάποιος πάθει κάτι υπεύθυνος ειναι ο καθηγητής της ώρας και ο Διευθυντής. Εσένα δε σου κάνουν τιποτα, δεν έχεις την ευθύνη των μαθητών.


Όποιος δε θέλει να είναι μέσα στην τάξη, για δικούς του λόγους, ας μην είναι συμφωνώ.
Αλλά αν είναι να φεύγει, θα φεύγει κύριος, και όχι να παρακαλάει να του χαριστουν οι απουσίες. Στο κάτω κάτω, το δικαίωμα να φύγεις είναι δικαίωμα και το υποστηρίζω και το σέβομαι, αλλά και η ευθύνη είναι ευθύνη. Την απουσία θα τη φας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν ειναι κορόιδα φίλε μου, επιλογές κάνεις. Δεν κάνεις χάρη σε κανέναν όταν είσαι στο μάθημα, στον εαυτό σου κάνεις. Και ο οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα να κάνει απουσίες/κοπάνες χωρίς να δέχεται τη ρετσινιά αυτουνού που κάνει πολλές απουσίες, χωρίς χαρτάκια να φτάνουν στο σπίτι του και χωρίς το κλασικό κήρυγμα του υπεύθυνου καθηγητή. Δε γουστάρει να είναι στο μάθημα στην τελική, για δικούς του λόγους. Κι αφου τελικά δε μένει κανένας (σημερα με τα φροντιστήρια δε μπορείς να λες ανεπαρκή έναν άνθρωπο που έχει 150 ωριαίες απουσίες), τότε δεν υπάρχει λόγος να γινεται ολο αυτο το παραμύθι με τις απουσίες. Δεν έχει δικαίωμα ο άλλος αντι να κάτσει μια ωρα να φάει στη μάπα ένα βαρετό υπαλληλάκο, να κάτσει στο παγκάκι με τη γκόμενά του να κάνουν τα δικά τους; Απο που κι ως που η επάρκεια ενος μαθητη χαρακτηριζεται με το αν ειναι το σώμα του μέσα στην τάξη; Και για τη λυση του παραμυθιού, αν κάποιος πάθει κάτι υπεύθυνος ειναι ο καθηγητής της ώρας και ο Διευθυντής. Εσένα δε σου κάνουν τιποτα, δεν έχεις την ευθύνη των μαθητών.
Κάνεις λάθος Μιβ.
Ας πάει με την γκόμενα αλλά θα φάει την απουσία.
Να μην πηγαίνει στον απουσιολόγο να τον παρακαλάει και στην τελικήνα τον βρίζει.
Έλα τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι δεν έρχομαι τώρα γιατί όταν κάποιος δε γουστάρει τον καθηγητή του δε μπορεί να τρώει απουσία επειδή έτσι λέει ο κανονισμός ο οποίος εν προκειμένω είναι λάθος. Κι εγώ υπήρξα απουσιολόγος για αρκετό καιρό και σε ορισμένα μαθηματα και καθηγητές παίρνει άνετα να κρύψεις κι όταν μπορείς να το κάνεις, μόνο χαιρέκακος μπορεις να εισαι για να πεις όχι. Όταν σε παίρνει να κρύψεις δεν καταλαβαινω γιατί να μην το κάνεις. Τα υπόλοιπα ειναι θεωρίες...δεν χρειαζεται να πάρει κάποιος μια ευθυνη για να μη μπει μια ώρα στην τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ο απουσιολόγος βάζει απουσίες.
Δεν κάνει χάρες. Έτσι υποτίθεται.
Επειδή όλοι οι απουσιολόγοι φοβούνται το ''τι θα πει η τάξη'' κάνουν ότι λένε τα ψευτομαγκάκια για το ξύσουν λίγη ώρα παραπάνω.
Στην τελική ας μην έρθουν καν σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατι να βάλεις όταν μπορείς να μη βάλεις...Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, παρ'ότι ημουν αρκετά χρόνια απουσιολόγος...Ό,τι και να σου λεει ο διευθυντής σου, νομικη ευθυνη δεν έχεις καμία. Έχει ο διδάσκοντας καθηγητης και ο Διευθυντής οι οποίοι οφειλουν να τσεκάρουν...Αν όχι, κακό του κεφαλιού τους. Δεν ειναι δυνατόν να θεωρείς "τιμή" το ότι ξεκουραζεις τα χεράκια του καθηγητή σου κάνοντας ως χαμαλικι τη δική του δουλειά, προκειμενου να πινει με περισσοτερη άνεση το καφεδάκι του. Δηλαδή έλεος, το άκουσα κι αυτό σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αφού δεν γουστάρεις να βάζεις μην το παίρνεις καν.
Ούτε εδώ υπάρχοει νομική ευθύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
6 χρόνια απουσιολόγος. Κοπάνες οφείλω να πω έκανα ελάχιστες 5-6(δεν συμπεριλαμβάνονται αποχές/πορείες κτλ,σε αυτά πάντα έφευγα) σε όλα τα 6 χρόνια. Το συνηθισμένο ήταν να μην πηγαίνω σχολείο καθόλου επειδή βαριόμουν και έβγαινα για καφέ με κάνα φίλο που έκανε το ίδιο, έτσι δικαιολογούσε η μάνα μου τις απουσίες με δικαιολογία δήθεν ήμουν άρρωστος. Πάντως τις 2-3 φορές που έφυγα κοπανιστός, μέχρι και ο διευθυντής πήρε τηλέφωνο σπίτι...

Όσο για τις απουσίες. Οκ γενικώς χάριζα αρκετές, ειδικά στο Λύκειο. Προσπαθούσα να κρύψω όποτε μπορούσα. Μέχρι και οι καθηγητές το κατάλαβαν και έλεγαν στους γονείς μου να σταματήσω να το κάνω γιατί θα έχω προβλήματα. Μιά φορά παραλίγο να πάρω και αποβολή(2α Λυκείου). Από τότε και στο εξής άρχισα να βάζω κανονικά και να μην χαρίζω, εκτός από κολλητούς/κολλητές, για τους οποίους άξιζε να ρισκάρεις. Τώρα για τα υπόλοιπα αχάριστα παιδάκια, έγινα ανελέειτος. Γιατί όντως ήταν αχάριστα, εμ κινδύνευα και γω και ούτε ένα ευχαριστώ. Υπήρχαν περιπτώσεις κοριτσιών που με έγλειφαν κανονικά να τους χαρίσω και άλλες απουσίες, ενώ ήδη τους είχα χαρίσει καμιά 20αριά(και λίγα λέω). Η λογική τους: ε αφού δεν με έβαλες χθες, θα φύγω και σήμερα, αλλά μη με βάλεις. Ότι νάναι. Και το μόνο ευχαριστώ τους ήταν να με θάβουν και να με κοροιδεύουν πισώπλατα γιατί δεν είχαν το θάρρος να το κάνουν μπροστά μου. (Φυτό, καμμένε, πορωμένε και έτσι... ντάξει δεν με ενοχλούσε μιας και δεν έκανα καθόλου παρέα με αυτές οπότε άσ' τες να λένε). ΕΓΩ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΨΩ ΓΙΑ ΑΧΑΡΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ; ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ; Τα αγόρια ομολογώ με κατανοούσαν, μιας και έκανα παρέα με τα περισσότερα, οπότε δεν είχα πρόβλημα. Αν τους έβαζα, οκ καταλάβαιναν χωρίς να κάνουν σκηνικό. Αλλά μερικές τσ**** αχαριστία πλήρως. Μόνο μια φορά τόλμησε μία να με βρίσει στα ίσια, και ίσα ίσα κρατήθηκα να μην την αρχίσω στις φάπες. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ; ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΦΑΛΜΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ... όχι δικό μου. Ας το πληρώσουν.

Η δουλειά του απουσιολόγου είναι δύσκολη. Όχι γενικά η διαδικασία που ακολουθείς καθημερινά, αλλά το συνεχές πρήξιμο από συγκεκριμένα άτομα που στην τελική δεν σου λένε ούτε ένα ευχαριστώ και μόνο κακό σου κάνουν.

Ίσως μόνο η δικιά μου εμπειρία να ήταν τραυματική στην τελική :P... ίσως γίνομαι δραματικός... αλλά δεν ήταν και η πιο ανάλαφρη δουλειά να έρχεσαι αντιμέτωπος με 20 άτομα καθημερινά (τρόπος του λέγειν!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
κυπρο ε???ξερω κατι παιδια απο την κυπρο....τους εχω γνωρισεις σε ενα παιχνιδι......ο ενας εχει κανει και εγγραφη,λεγετε tratrafe2:D
Α ναι, τον ξέρω πολύ καλο παιδί, πηγαίναμε μαζί νηπιαγωγείο!
είμαστε 750000 κάτοικοι καλέ. Αν θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεριμένος:P

Νομίζω πάντως ότι όλα αυτά θα αποφεύγονταν αν έβαζε ο καθηγητής την απουσία και όχι ο μαθητής. Εδώ αυτό το σύστημα δουλεύει πολύ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top