Απουσίες Γ' Λυκείου

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εν τω μεταξύ έκανα 111 απουσίες ,τις μετρήσαμε κιόλας πριν λίγο καιρό με την υποδιευθύντρια (βασικά ήταν 92 μέχρι εκείνην τη μέρα και μετά πρόσθεσα και όσες δεν είχε περάσει ακόμα)..και σήμερα στον ελεγχο μου εγραφε συνολο απουσιων 80 :| :|
70 δικαιολογημενες και 10 αδικαιολογητες.... ενω εκανα ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40 αδικαιολογητες :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Απουσίες Γ' Λυκείου? καντε οσες θελετε δεν προκειται να σας κανουν κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

DimDim

Νεοφερμένος

Ο DimDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γνωρίζει κανένας από εσάς εάν ισχύει ακόμα ο νόμος που λέει ότι αν βγάλεις πάνω από 15, το όριο απουσιών αυξάνεται στις 164 ή όχι; Γιατί άκουσα ότι καταργήθηκε στις αρχές της χρονιάς και θέλω να σιγουρευτώ..

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ένας φίλος μου που ρώτησε στο σχολείο του, του είπαν ότι αυτό το μέτρο πρέπει να ψηφιστεί από το συμβούλιο του σχολείου, αλλιώς δεν ισχύει. Το κάθε σχολείο θα αποφασίσει αν σε αυτό θα μπορούν οι μαθητές να κάνουν έως 164 απουσίες,ή όχι. Σε εμάς δεν έχει αλλάξει κάτι, αν βγάζουμε πάνω από 15,ναι,με χαρτί γιατρού μπορούμε να κάνουμε 164 απουσίες.
Γενικά, σε τέτοια θέματα σχετικά με τις απουσίες, να ρωτάς τους καθηγητές σου και στην καλύτερη περίπτωση τον ίδιο τον λυκειάρχη,ή κάποιον καθηγητή που εμπιστεύεστε πολύ, γιατί όλοι οι άλλοι, φίλοι, καθηγητές στο φροντιστήριο, κτλ λένε κάτι διαφορετικό :P Οι καθηγητές γνωρίζουν καλύτερα, οπότε αυτούς να ακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισχύει αλλά εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια του συλλόγου καθηγητών. Αν λοιπόν ο σύλλογος καθηγητών ενός σχολείου αποφασίσει να χαρακτηρίσει επαρκή τη φοίτηση μαθητή που έκανε από 115 έως 164 απουσίες τότε θα πρέπει να συντάξει ειδική πράξη. Για να συμβεί αυτό ο μαθητής θα πρέπει να πληρεί τα εξής 1)΄Ολες οι απουσίες πάνω από τις πενήντα (50) θα πρέπει να είναι δικαιολογημένες και να οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται από δημόσιο νοσοκομείο, σχολιατρική υπηρεσία ή ιδιώτη γιατρό (αυτό πρέπει να το έχετε προβλέψει καθώς τα ιατρικά δικαιολογητικά έχουν προθεσμία κατάθεσης στο σχολείο σας μέσα σε δέκα (10) μέρες αφότου επιστρέψατε) και 2) Ο γενικός μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας να είναι τουλάχιστον ΠΛΗΡΕΣ δεκαπέντε (15) και η διαγωγή κοσμιωτάτη. Μην το επιχειρήσετε αν δε συνεννοηθείτε προηγουμένως με το λυκειάρχη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Λοιπόν τα ίδια ισχύουν και σε εμάς μονο που η υπεύθυνη καθηγήτρια της τάξης μου μας ειπε πως δεν εχει βγει η εγκύκλιος για το αν άμυνα δεχτούν φέτος το περαιτέρω όριο των 164 απουσιών, οπότε λέει οτι κάνουμε θα το κάνουμε με δική μας ευθύνη. Εγω έχω σκοπό να τις πάρω τις 50 γιατι δεν βγαίνω πουθενα για πουθενά. Σας είπαν εσάς κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν τα ίδια ισχύουν και σε εμάς μονο που η υπεύθυνη καθηγήτρια της τάξης μου μας ειπε πως δεν εχει βγει η εγκύκλιος για το αν άμυνα δεχτούν φέτος το περαιτέρω όριο των 164 απουσιών, οπότε λέει οτι κάνουμε θα το κάνουμε με δική μας ευθύνη. Εγω έχω σκοπό να τις πάρω τις 50 γιατι δεν βγαίνω πουθενα για πουθενά. Σας είπαν εσάς κάτι τέτοιο;

Δεν υπάρχει καμία εγκύκλιος που πρέπει να έρθει. Το θέμα των απουσιών ρυθμίζεται με το άρθρο 36 του ΠΔ 60/29-3-2006 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 65/30-3-2006 τ.Α και ισχύει. Δες την ανάρτηση 405 που έχω κάνει στο θέμα "Απουσίες Γ Λυκείου". Μάλλον ο σύλλογος καθηγητών του σχολείου σου δε θέλει να μπει στον κόπο να κάνει την απαιτούμενη διαδικασία. Πρόσεξέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εμένα μου είπε η υπεύθυνη καθηγήτρια ότι άνετα θα μου τις δώσουν λόγω μέσο όρου και επειδή όσες έχω κάνει μέχρι τώρα έχουν δικαιολογηθεί από το νοσοκομείο.Αλλά δε ξέρω τι θα γίνει.

Η μαλακία είναι ότι μερικές που πηγαίνουν φροντιστήριο σε καθηγήτριες του σχολείου θα καλυφθούν άνετα στο θέμα των απουσιών.Ελπίζω με τους βασιλικούς να ποτιστούμε και εμείς οι γλάστρες τουλάχιστον. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ σωστές πληροφορίες σου έδωσε η καθηγήτριά σου όπως και στην methexys παραπάνω. ΄Ετσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Η απόφαση αυτή εναπόκειται στο σύλλογο καθηγητών του κάθε σχολείου. Το ότι στα δικά σας σχολεία το κάνουν δεν σημαίνει ότι γίνεται παντού. Γι αυτό χρειάζεται συνεννόηση με το λυκειάρχη πριν αποφασίσετε να κάνετε τις απουσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Η μαλακία είναι ότι ..

Δεν βριζουμε καλη μου. Τζιιιιζ. Και εγω θα τις πάρω σίγουρα γιατι δεν βγαίνω πουθενα για πουθενα. Αν και εμάς δεν ειναι τοσο εύκολοι, τέλως πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν βριζουμε καλη μου. Τζιιιιζ. Και εγω θα τις πάρω σίγουρα γιατι δεν βγαίνω πουθενα για πουθενα. Αν και εμάς δεν ειναι τοσο εύκολοι, τέλως πάντων.

Μα δε ταίριαζε καλύτερα άλλη λέξη. :Ρ
Εγώ θέλω να ελπίζω ότι θα ναι αρκετά εύκολοι. Γιατί τώρα αρχίζουν να πιέζουν στο φρο με τις επαναλήψεις και δε βρίσκω χρόνο με αποτέλεσμα να χάνω ύπνο. Χωρίς 8ωρο δε λειτουργώ :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Μα δε ταίριαζε καλύτερα άλλη λέξη. :Ρ
Εγώ θέλω να ελπίζω ότι θα ναι αρκετά εύκολοι. Γιατί τώρα αρχίζουν να πιέζουν στο φρο με τις επαναλήψεις και δε βρίσκω χρόνο με αποτέλεσμα να χάνω ύπνο. Χωρίς 8ωρο δε λειτουργώ :Ρ

Καλα μιλάμε εσυ δουλεύεις υπό άθλιες συνθήκες και έπειτα απο ενα οκτάωρο ύπνου. Εσυ είσαι καληηηηηηη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, το δικο μου προβλημα είναι ότι λόγω καποιου προβλήματος υγείας που προέκυψε φέτος, χρειάστηκε να λείψω διάσπαρτες μέρες μεσα στη χρονιά για να επισκεφθω έναν γιατρό στη Θεσσαλονίκη (μένω Καβάλα) με αποτέλεσμα τώρα να έχω 53 απουσίες... Οι 40 σίγουρα είναι δικαιολογημένες. Στις 21 Μαϊου λέγεται ότι θα κλείσουν τα σχολεία και στις 27 ξεκινάμε! Θα πάρω σίγουρα και τις +50 αλλα νιώθω ότι και πάλι δε θα είναι αρκετές :(:(:( Μήπως υπάρχει κάποιος που τα έχει περάσει αυτά για να μου πει πως να οργανωθώ? Ή μήπως αγχώνομαι τσαμπα? (σόρρυ για το μεγαλούτσικο μήνυμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, το δικο μου προβλημα είναι ότι λόγω καποιου προβλήματος υγείας που προέκυψε φέτος, χρειάστηκε να λείψω διάσπαρτες μέρες μεσα στη χρονιά για να επισκεφθω έναν γιατρό στη Θεσσαλονίκη (μένω Καβάλα) με αποτέλεσμα τώρα να έχω 53 απουσίες... Οι 40 σίγουρα είναι δικαιολογημένες. Στις 21 Μαϊου λέγεται ότι θα κλείσουν τα σχολεία και στις 27 ξεκινάμε! Θα πάρω σίγουρα και τις +50 αλλα νιώθω ότι και πάλι δε θα είναι αρκετές :(:(:( Μήπως υπάρχει κάποιος που τα έχει περάσει αυτά για να μου πει πως να οργανωθώ? Ή μήπως αγχώνομαι τσαμπα? (σόρρυ για το μεγαλούτσικο μήνυμα)

Και εγώ φέτος δίνω, οπότε τώρα τα περνάω αυτά, πάντως πιστεύω ότι αγχώνεσαι τζάμπα :P Οι απουσίες που έχεις είναι υπεραρκετές. Αν δεν έχεις να καλύψεις μεγάλα κενά, τότε, ακόμα και αν πηγαίνεις ολόκληρο τον Απρίλιο (που αν βγάλεις το Πάσχα, δεν μένουν και πολλές μέρες) και κάνεις απουσίες μόνο τον Μάιο, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου χρειάζεται να πηγαίνεις και σχολείο κάποιες μέρες για να..ξεσκάς (που φτάσαμε...να πηγαίνουμε σχολείο για να ξεσκάμε..αλλά τέλος πάντων, αυτό είναι άλλο θέμα!!) Αν δεν έχεις μεγάλα κενά σου φτάνουν οι απουσίες. Σκέψου ότι έχουμε και τις διακοπές του Πάσχα, την πρωτομαγιά, και μέσα στον Μάιο θα γίνουν εκλογές, οπότε θα χαθούν μέρες, και δεν θα πάρεις απουσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, το δικο μου προβλημα είναι ότι λόγω καποιου προβλήματος υγείας που προέκυψε φέτος, χρειάστηκε να λείψω διάσπαρτες μέρες μεσα στη χρονιά για να επισκεφθω έναν γιατρό στη Θεσσαλονίκη (μένω Καβάλα) με αποτέλεσμα τώρα να έχω 53 απουσίες... Οι 40 σίγουρα είναι δικαιολογημένες. Στις 21 Μαϊου λέγεται ότι θα κλείσουν τα σχολεία και στις 27 ξεκινάμε! Θα πάρω σίγουρα και τις +50 αλλα νιώθω ότι και πάλι δε θα είναι αρκετές :(:(:( Μήπως υπάρχει κάποιος που τα έχει περάσει αυτά για να μου πει πως να οργανωθώ? Ή μήπως αγχώνομαι τσαμπα? (σόρρυ για το μεγαλούτσικο μήνυμα)
Έχω τις ιδιες απουσίες γιατί είχα και εγώ ένα πρόβλημα υγείας φέτος . 40+ δικαιολογημένες,10+ αδικαιολόγητες.Γύρω στις 54-55 .
Ρώτησα σήμερα την υπεύθυνη τμήματος αν έχω την δυνατότητα να λείψω σχεδόν όλο το Μάιο και αν θα μου δώσουν τις +50 και μου είπε ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα.Συμμαθήτριες μου έχουν περισσότερες και ήδη σταματάνε που και που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Όσοι δεν πάνε πενταήμερη, κάθονται σπίτι τους χωρίς απουσίες;
Ή πρέπει να πάνε σχολείο (χωρίς να γίνεται μάθημα) και αν δεν πάνε θα πάρουν κανονικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Όσοι δεν πάνε πενταήμερη, κάθονται σπίτι τους χωρίς απουσίες;
Ή πρέπει να πάνε σχολείο (χωρίς να γίνεται μάθημα) και αν δεν πάνε θα πάρουν κανονικά;
Δεν περνουν απουσιες ..καθονται σπιτι
Αν και πρεπει να πανε εκδρομη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όσοι δεν πάνε πενταήμερη, κάθονται σπίτι τους χωρίς απουσίες;
Ή πρέπει να πάνε σχολείο (χωρίς να γίνεται μάθημα) και αν δεν πάνε θα πάρουν κανονικά;
Πρέπει να έχει να κάνει με το σχολείο αλλά μάλλον κανείς δεν σας λέει να πάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά, μια που βγήκε το πρόγραμμα των Πανελληνίων, υπάρχει κανένας που γνωρίζει πως μπορούμε να κάνουμε τις απουσίες; Είναι μέχρι 114; 164; Δεν έχω καμία και θέλω να υπολογίσω από πότε μπορώ να αρχίσω να λείπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top