Γενικό -  Απορίες σχετικά με τα μαθήματα της Θεωρητικής

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γεια σας! Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί πάρα πολύ... Είδα λίγο την ύλη της εισαγωγής στα αρχαία...33 σελίδες μόνο σελίδες, χωρίς εικόνες! Πώς βγαίνει αυτό το πράμα; Αυτές οι πηγές στην Ιστορία πώς είναι; Δύσκολες; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Με την λογοτεχνία τι παίζει; Που βρίσκεται η δυσκολία εκεί; Εσείς σε πόσο βγάλατε τις ύλες; Από πότε ξεκινήσατε μαθήματα για την τρίτη;

Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Η εισαγωγή στα αρχαία δεν είναι δύσκολη,οι πηγές στην ιστορία αν μάθεις τον τρόπο είναι πολύ απλές,η λογοτεχνία είναι πολύ υποκειμενικό-καλύτερα να διαβάζεις πολλές φορές τις σημειώσεις σου παρά να τις μαθαίνεις απέξω..Μέχρι το Φεβρουάριο περίπου βγαίνει η ύλη...Εγώ από το καλοκαίρι είχα ξεκινήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lookthetree

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Η εισαγωγή στα αρχαία δεν είναι δύσκολη,οι πηγές στην ιστορία αν μάθεις τον τρόπο είναι πολύ απλές,η λογοτεχνία είναι πολύ υποκειμενικό-καλύτερα να διαβάζεις πολλές φορές τις σημειώσεις σου παρά να τις μαθαίνεις απέξω..Μέχρι το Φεβρουάριο περίπου βγαίνει η ύλη...Εγώ από το καλοκαίρι είχα ξεκινήσει!
Μια απο τα ιδια...απλως η ιστορια ειναι στην αρχη λιγο πιο κουραστικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Γεια σας! Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί πάρα πολύ... Είδα λίγο την ύλη της εισαγωγής στα αρχαία...33 σελίδες μόνο σελίδες, χωρίς εικόνες! Πώς βγαίνει αυτό το πράμα; Αυτές οι πηγές στην Ιστορία πώς είναι; Δύσκολες; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Με την λογοτεχνία τι παίζει; Που βρίσκεται η δυσκολία εκεί; Εσείς σε πόσο βγάλατε τις ύλες; Από πότε ξεκινήσατε μαθήματα για την τρίτη;

Αυτά!

Αν διαβάσεις σωστά μην αγχώνεσε. Αλλά τώρα δεν τα ρωτάμε αυτά.. Τώρα έχουμε άλλα άγχη... την Παρασκευή... αααααααα.... :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά ιστορία άρχισα ήδη και σε 1,5 βδομάδα έχω βγάλει την μισή ύλη σχεδόν (40 σελ) και τις ξερω νερο. Στα αρχαία όμως με το που είδα 33 σελίδες μόνο κείμενο χωρίς εικόνες κάτι... κώλωσα! Όταν λέτε απο το καλοκαίρι εννοείτε Αύγουστο; Έχω αγχωθει γιατι ποτε μου δεν ημουν σε ενα προγραμμα... Παντα διαβαζα στα διαλλείματα και πρίν τα διαγωνίσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδιά ιστορία άρχισα ήδη και σε 1,5 βδομάδα έχω βγάλει την μισή ύλη σχεδόν (40 σελ) και τις ξερω νερο. Στα αρχαία όμως με το που είδα 33 σελίδες μόνο κείμενο χωρίς εικόνες κάτι... κώλωσα! Όταν λέτε απο το καλοκαίρι εννοείτε Αύγουστο; Έχω αγχωθει γιατι ποτε μου δεν ημουν σε ενα προγραμμα... Παντα διαβαζα στα διαλλείματα και πρίν τα διαγωνίσματα!

Καταρχάς η ύλη της ιστορίας είναι 150 σελίδες... Όταν λέμε από καλοκαίρι εννοούμε από 1η Ιουλίου.. Κάτσε στρώσου αδελφέ. Φέτος τα πράγματα θα ναι πολύ δύσκολα για εσάς. Εκτός αν γίνουν εθνικές εκλογές :P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lookthetree

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Καταρχάς η ύλη της ιστορίας είναι 150 σελίδες... Όταν λέμε από καλοκαίρι εννοούμε από 1η Ιουλίου.. Κάτσε στρώσου αδελφέ. Φέτος τα πράγματα θα ναι πολύ δύσκολα για εσάς. Εκτός αν γίνουν εθνικές εκλογές :P!
τι λες ρε φιλε σιγα μη ειναι και 200... 60 καθαρες σελιδες ειναι η υλη της ιστοριας...και δεν χρειαζεται καθολου αγχος απλως θα προετοιμαστεις παρα πολυ καλα και οταν ερθει εκεινη η κρισιμη ωρα θα πρεπει να εισαι ετοι,ος να ανταπεξελθεις...καλο κουραγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
τι λες ρε φιλε σιγα μη ειναι και 200... 60 καθαρες σελιδες ειναι η υλη της ιστοριας...και δεν χρειαζεται καθολου αγχος απλως θα προετοιμαστεις παρα πολυ καλα και οταν ερθει εκεινη η κρισιμη ωρα θα πρεπει να εισαι ετοι,ος να ανταπεξελθεις...καλο κουραγιο...

Αλήθεια; Δν τις μέτρησα ποτέ. Απλά έτσι μ πανε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξανδρα ν

Νεοφερμένος

Η αλεξανδρα ν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
το αγχος ειναι ανασταλτικος παραγοντας!προσοχη!αποβαλτε το!δεν αξιζει !πιστεψτε με!οτι εκανα αγχωμενη δεν μου εβγαινε οπως επρεπε!η μεγαλη δυσκολια της θεωρητικης ειναι το πολυ διαβασμα ,η πολυ αποστηθιση που χρειαζεται!ειναι κουραστικο κ στα αρχαια και ιστορια και σε ολα και το πιο δυσκολο:να σε αξιολογουν υποκειμενικα!!!ξεκινα απ το καλοκαιρι,οχι ποσοτητα!!για μενα μετραει το συνεπες διαβασμα.και μη φοβασαι ολα θα πανε καλα!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lookthetree

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
το αγχος ειναι ανασταλτικος παραγοντας!προσοχη!αποβαλτε το!δεν αξιζει !πιστεψτε με!οτι εκανα αγχωμενη δεν μου εβγαινε οπως επρεπε!η μεγαλη δυσκολια της θεωρητικης ειναι το πολυ διαβασμα ,η πολυ αποστηθιση που χρειαζεται!ειναι κουραστικο κ στα αρχαια και ιστορια και σε ολα και το πιο δυσκολο:να σε αξιολογουν υποκειμενικα!!!ξεκινα απ το καλοκαιρι,οχι ποσοτητα!!για μενα μετραει το συνεπες διαβασμα.και μη φοβασαι ολα θα πανε καλα!!:bye:
μια χαρα σωστα τα λες να προσθεσω και εγω κατι ισως στην αρχη σου φανουν ολα βουνο π.χ στην ιστορια η οπως στα αρχαια μπορει να σ σπασουν κ λιγο τα νευρα αλλα αμα τα μαθεις καλα πιστεψε με δεν θα εχεις κανενα προβλημα...απλως στην θεωρητικη οπως ημουν κ εγω φετος οπως ειπε κ η αλεξανδρα το παν ειναι η αποστηθιση...ειναι ετσι η κατευθυνση αλλα τι να κανουμε δεν γινεται κ αλλιως...Λοιπον καλο κουραγιο κ καλη συνεχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
τι λες ρε φιλε σιγα μη ειναι και 200... 60 καθαρες σελιδες ειναι η υλη της ιστοριας
Οχι και 60 σελιδες η υλη της ιστοριας... ηταν περισσοτερες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lookthetree

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Οχι και 60 σελιδες η υλη της ιστοριας... ηταν περισσοτερες :)
60 ηταν καθομασταν κα τις μετρουσαμε με τον καθηγητη μ γτ ουτε εγω το ειχα πιστεψει οταν το πρωτο ακουσα αλλα τελικα οντως ηταν 60...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
60 ηταν καθομασταν κα τις μετρουσαμε με τον καθηγητη μ γτ ουτε εγω το ειχα πιστεψει οταν το πρωτο ακουσα αλλα τελικα οντως ηταν 60...:)
Φιλε ,οταν λες 60 σελιδες εννοεις χωρις τις εικονες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ρε παιδιά τις μέτρησα 90 σελίδες είναι XD

Λέτε να συνεχίσω και τις υπόλοιπες ενότητες π τελείωσα αγροτικη οικονομια και και διαμορφωση πολιτικων κομμάτων; Θα ναι ευκολο να μπω σε προγραμμα δεδομενου οτι τοσο καιρο γραφω καλα απο τυχη (πεφτουν αυτα π ξερω λολ) και οτι εκανα διαβασματα του ποδιου (στα διαλλειματα). Με την λογοτεχνια τι παιζει; Πειτε κατι και για αυτην! Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ρε παιδιά τις μέτρησα 90 σελίδες είναι XD

Λέτε να συνεχίσω και τις υπόλοιπες ενότητες π τελείωσα αγροτικη οικονομια και και διαμορφωση πολιτικων κομμάτων; Θα ναι ευκολο να μπω σε προγραμμα δεδομενου οτι τοσο καιρο γραφω καλα απο τυχη (πεφτουν αυτα π ξερω λολ) και οτι εκανα διαβασματα του ποδιου (στα διαλλειματα). Με την λογοτεχνια τι παιζει; Πειτε κατι και για αυτην! Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Aν εχει τελειωσει με τα δυο πρωτα κεφαλαια στην ιστορια απο τωρα νομιζω οτι εισαι σε πααααρα πολυ καλο δρομο φίλε μου :no1:.Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να κανεις επανάληψη αυτα που εχεις μαθεις (απεξω)και μετεπειτα να χαλαρωσεις λιγο με την ιστορια τουλάχιστον!
Αυτη τη χρονια η τυχη δεν θα σε βοηθησει οποτε μη στηριζεσαι σ'αυτη.Παντως απο τα λεγομενα σου φαινεται οτι τηρει ενα προγραμμα.Πιστεψε με οτι ειναι πολλοι οι πειρασμοι κατα τη διαρκεια της σχολικης χρονιας η ποια ειναι κρισιμη για σενα.Προσπαθησε να μην ενδωσεις να εχεις παντα κατα νου τον στοχο σου.Το ξερω ειναι δυσκολο!!!Αν ομως ξεκινησεις τη χρονια αυτη δυναμικα χωρις να αφηνεις κενα σε κανενα μαθημα (φυσικα εννοω τα πανελλαδικως εξεταζομενα)ειναι βεβαιο δεν θα παρεκκλινεις απο την πορεια σου.Θα σου ειναι δυσκολο να τα παρατησεις.
Σε οτι αφορα τη λογοτεχνια ειναι κριμα να μαθαινεις παπαγαλια τις σημειωσεις,μη σπαταλας το χρονο σου!Αξιοποιησε τον μαθαινοντας καλυτερα αλλα μαθημα( Αρχαια, λατινικα,ιστορια)Σαφως και υπαρχουν καποια πραγματα στη λογοτεχνια που καλο ειναι να τα μαθεις απεξω(καμια σχεση με την ιστορια τη βιολογια τα Αρχαια ).
Να θυμασαι ΠΑΝΤΑ αρχιζεις το διαβασμα σου με τις σημειωσεις του βιβλιου.Συντομα θα βαλω αγγελια για καποια βοηθηματα καποια απο αυτα ειναι για το μαθημα της λογοτεχνιας.Εχεις προτεραιοτητα,αν θες:)

Α! κατι ακομη ασχετο με τη λογοτεχνια καλο θα ηταν να μαθεις καλά γυρω στα 5-6 μαθηματα στα λατινικα(πληρη συντακτικη αναγνωριση,αρχικους χρονους-δεν ειναι ευκολοι-τις ιδιαιτεροτητες του καθε μαθηματος) πριν ξεκινησει η νεα σχολικη χρονια.Επισης να δωσεις βαρος στη γραμματική των λατινικων.ΠΡΟΣΕΧΕ κ μην αγορασεις βοηθημα στα λατινικα δεν προσφερουν τιποτα ιδιαιτερο(ειχα αγορασει γι'αυτο στο λεω)
Τελος, να ξεκουραστεις( τωρα που εχεις χρονο) και να μην αγχωνεσαι σε περιμενει μια δυσκολη χρονια η οποια θελει επιμονη και υπομονη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την βοήθεια! Αυτό π λες για το βοήθημα στα λατινικά είναι αλήθεια! Το φετινό π ειχα για το φροντιστήριο το χρησιμοποιουσαμε μονο για τις μεταφρασεις. Θα λάβω σοβαρα υπόψιν αυτα που λες. Όταν λες αγγελιες για καποια βοηθηματα εννοεις βοηθηματα του εμποριου ή δικές σου σημείωσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την βοήθεια! Αυτό π λες για το βοήθημα στα λατινικά είναι αλήθεια! Το φετινό π ειχα για το φροντιστήριο το χρησιμοποιουσαμε μονο για τις μεταφρασεις. Θα λάβω σοβαρα υπόψιν αυτα που λες. Όταν λες αγγελιες για καποια βοηθηματα εννοεις βοηθηματα του εμποριου ή δικές σου σημείωσεις;
Να σε καλα,οταν λεω αγγελια εννοω κατα κυριο λογο βοηθηματα του εμποριου!Θα ηθελα να δωσω και σημειωσεις απο το φροντιστηριο (ειναι πολυ καλες :))αλλα πρωτα θα ηταν φρονιμο να ζητησω την αδεια απο τους καθηγητες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ελεος με την ιστορια πια...Το 20 σου δινει 14.000 μορια μονο λογω συντελεστη...Διαβασε καλα αρχαια,λατινικα και βιολογια...Αυτα θα σε σωσουν...Δεν εννοω να μην διαβαζεις ιστορια...Αλλα μην κουραστεις απο τωρα με αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lookthetree

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
αυτο δεν το επιασα δλδ αμα γραψεις 20 ιστορια παιρνρις αυτοματως 14.000 μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
εγώ θα συμβούλευα τα διάβασμα να το αρχίσετε τέλος Αυγούστου.
Αν αρχίσατε από τώρα δεν θα έχετε κουράγιο μετά τα χριστούγεννα, τότε δηλαδή που πέφτει ΤΟ διάβασμα.
Απλά ξεκουραστείτε και απολαύστε το καλοκαίρι σας!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top