Απορίες για τις βάσεις

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
δηλαδή εγώ με 600 μόρια πάνω από τη νοσηλευτική αθήνας δεν έχω λόγο να φοβάμαι, έτσι δεν είναι?? ή υπάρχει περίπτωση να ανέβει τόσο πολύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
δηλαδή εγώ με 600 μόρια πάνω από τη νοσηλευτική αθήνας δεν έχω λόγο να φοβάμαι, έτσι δεν είναι?? ή υπάρχει περίπτωση να ανέβει τόσο πολύ?

Θεωρητικά ναι, έχεις αρκετά μόρια παραπάνω. Το θέμα είναι πως ποτέ δε ξέρεις τι θα συμβεί με τη ζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Έχω μια απορία .....

Οι βάσεις του 2009 αναφέρονται στους μαθητές που θα γράψουν Πανελλήνιες τον Μάιο του 2010 ????

Και κάτι άλλο ... Στο i - school υπάρχουν δύο αρχεία με βάσεις ένα με 90% και ένα με 10%....

Ποιά η διαφορά τους ??? Και τι πάει να πει 90% και 10% ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ναι οι βασεις αναφερονται σε αυτους π εγραψαν τωρα

το 90% ειναι για οσους δινουν πρωτη φορα πανελληνιες.

το 10% δεν θυμαμαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Έχω μια απορία .....

Οι βάσεις του 2009 αναφέρονται στους μαθητές που θα γράψουν Πανελλήνιες τον Μάιο του 2010 ????

Και κάτι άλλο ... Στο i - school υπάρχουν δύο αρχεία με βάσεις ένα με 90% και ένα με 10%....

Ποιά η διαφορά τους ??? Και τι πάει να πει 90% και 10% ???
λοιπον οι βασεις του 2009 αναφερονται στα παιδια που γραψαμε το 2009...
90%ειναι οι βασεις για τα παιδια που δωσαν φετος εξετασεις και εκαναν φετος μηχανογραφικο.Δηλαδη το 90% των θεσεων της σχολης καλυπτεται απο αυτα τα παιδια.
10% οι βασεις για τα παιδια που δωσαν αλλες χρονιες και εκαναν φετος μηχανογραφικο με την βαθμολογια που εβγαλαν τη χρονια που εδωσαν.
το 10% των θεσεων της σχολης καλυπτεται απο αυτα τα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
λοιπον οι βασεις του 2009 αναφερονται στα παιδια που γραψαμε το 2009...
90%ειναι οι βασεις για τα παιδια που δωσαν φετος εξετασεις και εκαναν φετος μηχανογραφικο.Δηλαδη το 90% των θεσεων της σχολης καλυπτεται απο αυτα τα παιδια.
10% οι βασεις για τα παιδια που δωσαν αλλες χρονιες και εκαναν φετος μηχανογραφικο με την βαθμολογια που εβγαλαν τη χρονια που εδωσαν.
το 10% των θεσεων της σχολης καλυπτεται απο αυτα τα παιδια.
είσαι σίγουρος ???? Γιατί εγώ έχω ακούσει πως οι βάσεις του 2009 είναι για τους μαθητές που θα γράψουν τώρα Πανελλήνιες (αυτές οι βάσεις βγήκαν σήμερα στις ειδήσεις του ΝΕΤ) ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
είσαι σίγουρος ???? Γιατί εγώ έχω ακούσει πως οι βάσεις του 2009 είναι για τους μαθητές που θα γράψουν τώρα Πανελλήνιες (αυτές οι βάσεις βγήκαν σήμερα στις ειδήσεις του ΝΕΤ) ....

μα τι λες;
η βαση ειναι ο βαθμος του μαθητη που μπηκε στη σχολη με το χαμηλοτερο βαθμο και αφορουν καθαρα τους μαθητες που εγραψαν πανελληνιες φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
μα τι λες;
η βαση ειναι ο βαθμος του μαθητη που μπηκε στη σχολη με το χαμηλοτερο βαθμο και αφορουν καθαρα τους μαθητες που εγραψαν πανελληνιες φετος.
ναι !! Και με αυτες τις βάσεις θα γράψουν οι μαθητές αυτή τη σχολική χρονιά .... σωστα ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι !! Και με αυτες τις βάσεις θα γράψουν οι μαθητές αυτή τη σχολική χρονιά .... σωστα ???

καμια σχεση. την επομενη χρονια θα γραψετε, θα βγαλετε τους βαθμους σας και θα κανετε μηχανογραφικο στο οποιο θα δηλωσετε σε ποια σχολη θελετε να μπειτε με ποια σειρα προτιμησησ. καθε σχολη θα δεχτει εναν ορισμενο αριθμο ατομων, παντα βαθμολογικα. αν καταφερεις να εισαι μεσα στα ατομα που δεχεται η σχολη τοτε μπηκες. οι φετινες βασεις δεν εχουν σχεση με αυτες που θα ειναι του χρονου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmedjim

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ναι !! Και με αυτες τις βάσεις θα γράψουν οι μαθητές αυτή τη σχολική χρονιά .... σωστα ???

μην μπερδευεσαι.ο μονος λογος για τον οποιο εσενα θα επρεπε να σε απασχολουν οι βασεις του 2009 ειναι για να δεις που περιπου κυμαινεται η βαση της σχολης στην οποια επιθυμεις να εισαχθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχω μια απορία .....

Οι βάσεις του 2009 αναφέρονται στους μαθητές που θα γράψουν Πανελλήνιες τον Μάιο του 2010 ????

Και κάτι άλλο ... Στο i - school υπάρχουν δύο αρχεία με βάσεις ένα με 90% και ένα με 10%....

Ποιά η διαφορά τους ??? Και τι πάει να πει 90% και 10% ???

Οι βάσεις του 90% αφορούν τους υποψηφίους (τελειόφοιτους και απόφοιτους) που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις το ίδιο έτος που υποβάλλουν μηχανογραφικό δελτίο. Κάθε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης διαθέτει έναν καθορισμένο από του υπουργείο παιδείας αριθμό εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις. Οι υποψήφιοι αυτής της κατηγορίας διεκδικούν το 90% αυτών των θέσεων.

Οι βάσεις του 10% αφορούν τους υποψηφίους (απόφοιτους) που έδωσαν τελευταία φορά πανελλήνιες εξετάσεις σε προγενέστερο έτος από εκείνο που υποβάλλουν μηχανογραφικό δελτίο χωρίς νέα εξέταση. Κάθε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης διαθέτει έναν καθορισμένο από του υπουργείο παιδείας αριθμό εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις. Οι υποψήφιοι αυτής της κατηγορίας διεκδικούν το 10% αυτών των θέσεων. Από το 2001 μέχρι και το 2008 όλοι οι απόφοιτοι (που έχουν δώσει πανελλήνιες εξετάσεις τουλάχιστον μία φορά) είχαν το δικαίωμα να υποβάλλουν μηχανογραφικό δελτίο με το 10% όσες φορές ήθελαν (δεν υπήρχε περιορισμός). Από το 2010, δικαίωμα υποβολής μηχανογραφικού δελτίου με το 10% χωρίς νέα εξέταση θα έχουν οι απόφοιτοι που έδωσαν τελευταία φορά πανελλήνιες εξετάσεις 1 ή 2 το πολύ έτη πριν από το έτος υποβολής του δελτίου. Αυτό θα ισχύσει αναδρομικά και για τους απόφοιτους του 2009. Δηλαδή οι απόφοιτοι του 2009 που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις το 2009 θα έχουν δικαιωμα υποβολής μηχανογραφικού δελτίου με το 10% χωρίς νέα εξέταση για τα έτη 2010 και 2011 (εφόσον δεν ξαναδώσουν πανελλήνιες εξετάσεις).

Ο αριθμός των υποψηφίων που κατατάσσονται στα τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (απόφοιτοι ΑΕΙ-ΤΕΙ) καθώς και ο μέγιστος αριθμός των μετεγγραφομένων φοιτητών καθορίζονται ξεχωριστά από τον αριθμό των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις. Επίσης οι υποψήφιοι (τελειόφοιτοι και απόφοιτοι) ΕΠΑΛ Α που διεκδικούν την εισαγωγή τους στα ΤΕΙ εισάγωνται σε αυτά ως υπεράριθμοι με ξεχωριστή διαδικασία από την εισαγωγή με πανελλήνιες εξετάσεις (ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια.
Ειδα τις περσινες βασεις οπου ελεγε τον βαθμο πρωτου και τελευταιου και τις θεσεις και τους επιτυχοντες. Μου εκανε εντυπωση οτι ενω μια συγκεκριμενη σχολη ειχε 350 θεσεις, στις βασεις εγραφε 250, το ιδιο και σε αλλες σχολες π.χ 175 θεσεις 175 επιτυχοντες ενω στην ανακοινωση με τον αριθμο εισακτεων ηταν 200 οι θεσεις. Μπορει κανεις να μου εξηγησει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια.
Ειδα τις περσινες βασεις οπου ελεγε τον βαθμο πρωτου και τελευταιου και τις θεσεις και τους επιτυχοντες. Μου εκανε εντυπωση οτι ενω μια συγκεκριμενη σχολη ειχε 350 θεσεις, στις βασεις εγραφε 250, το ιδιο και σε αλλες σχολες π.χ 175 θεσεις 175 επιτυχοντες ενω στην ανακοινωση με τον αριθμο εισακτεων ηταν 200 οι θεσεις. Μπορει κανεις να μου εξηγησει;
οτι οσοι δηλωσαν αυτη τη σχολη μπηκαν δεν καλυφθηκε ο αριθμος των θεσεων:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
οτι οσοι δηλωσαν αυτη τη σχολη μπηκαν δεν καλυφθηκε ο αριθμος των θεσεων:clapup:

δηλαδη μπηκαν λιγοτεροι απο τις θεσεις που υπηρχαν;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
σ' ευχαριστω πολυ rolingstones.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Να ρωτήσω αν για παραδειγμα δυο ατομα εχουν βγάλει τα ίδια μόρια και θελουν να περάσουν σε μια σχολη και η βάση της σχολης ειναι τα μόρια που έχουν βγάλει δηλαδη ειναι οι τελευταοι θα περάσουν και οι δύο η έχι σημασία η σειρα που θα δηλώσουν δήλαή αν ο ενας την εχει δηλώσει 1η επιλογη και ο άλλος 5η έχει σημασία???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Να ρωτήσω αν για παραδειγμα δυο ατομα εχουν βγάλει τα ίδια μόρια και θελουν να περάσουν σε μια σχολη και η βάση της σχολης ειναι τα μόρια που έχουν βγάλει δηλαδη ειναι οι τελευταοι θα περάσουν και οι δύο η έχι σημασία η σειρα που θα δηλώσουν δήλαή αν ο ενας την εχει δηλώσει 1η επιλογη και ο άλλος 5η έχει σημασία???

Αν υπαρξει ισοβαθμια μπαινει αυτος με το μεγαλυτερο Γενικο Βαθμο Προσβασης.Αν παλι υπαρξει ισοβαθμια,μπαινει αυτος με το μεγαλυτερο αθροισμα των 2 μαθηματων βαρυτητας.Αν και παλι υπαρχει ισοβαθμια-εξαιρετικα απιθανο-μπαινουν και οι δυο!
Με εξαιρεση τις στρατιωτικες σχολες που μετα μπαινει η σειρα προτιμησης.

Τι χαλαροτητα ειναι αυτη ρε παιδια μετα τις πανελληνιες!Οταν πριν ενα μηνα ειχα τα εξαντλητικα ωραρια,δεν το περιμενα οτι θα μαι ΤΟΣΟΟΟ χαλαρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna650

Νεοφερμένος

Η anna650 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Απλα αν ενα τμημα δεχεται πχ 50 πρωτοετεις και για την τελευταια θεση υπαρχουν 2 ατομα με τον ιδιο βαθμο τοτε θα μπει οποιος απ τους δυο εχει το τμημα στην υψηλοτερη θεση στη σειρα προτιμησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλα αν ενα τμημα δεχεται πχ 50 πρωτοετεις και για την τελευταια θεση υπαρχουν 2 ατομα με τον ιδιο βαθμο τοτε θα μπει οποιος απ τους δυο εχει το τμημα στην υψηλοτερη θεση στη σειρα προτιμησης...

Όχι! Μπαίνουν και οι 2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top