Απορίες για τις βάσεις

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έστω μια σχολή με 18000 μόρια και εγώ έχω βγάλει 18200 πχ.
Η σχολή αυτή παίρνει 200 άτομα.

Λοιπόν, άν ο τελευταίος 200ος έχει μπει με 18250 εγώ μπαίνω ή όχι?

Δηλάδη θέλω να ρωτήσω, παίζει ρόλο στην είσοδο τα μόρια (όταν τα έχεις), η προτίμηση που την έχω δηλώσει ή ο αριθμός των φοιτητών που παίρνει η σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η βάση της σχολής είναι τα μόρια του τελευταίου εισακτέου.
Δηλαδή οι βάσεις διαμορφώνονται απο τα μόρια αυτών που τις έχουν δηλώσει.
Εσύ θα μπείς στην πρώτη σχολή, με βάση τη σειρά προτίμησης, για την οποία έχεις περισσότερα ή ίσα μόρια απο/με τη βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έστω μια σχολή με 18000 μόρια και εγώ έχω βγάλει 18200 πχ.
Η σχολή αυτή παίρνει 200 άτομα.

Λοιπόν, άν ο τελευταίος 200ος έχει μπει με 18250 εγώ μπαίνω ή όχι?

Δηλάδη θέλω να ρωτήσω, παίζει ρόλο στην είσοδο τα μόρια (όταν τα έχεις), η προτίμηση που την έχω δηλώσει ή ο αριθμός των φοιτητών που παίρνει η σχολή?


Δεν έχεις καταλάβει κάτι. Η βάση εισαγωγής σε ένα τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης δεν είναι παρά η βαθμολογία του τελευταίου υποψηφίου. Δεν είναι ένα βαθμολογικό όριο που θέτει το υπουργείο παιδείας και από αυτούς που την έχουν δηλώσει όσοι έχουν παραπάνω μόρια περνάνε ενώ όσοι έχουν λιγότερα κόβονται.

Δεν έχει νόημα να λες μία σχολή με 18000 μόρια και ο τελευταίος έχει 18250. Είναι λάθος. Η βάση αυτής της σχολής είναι 18250. Εσύ έχεις 18200. Δεν την πιάνεις την βάση, άρα δεν εισάγεσαι σε αυτήν την σχολή.

Αυτό που καθορίζεται από το υπουργείο σε κάθε σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι ο αριθμός των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις. Την βάση την διαμορφώνει η βαθμολογία του τελευταίου υποψηφίου που εισάγεται σε αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
είμαι δεύτερο εξάμηνο τώρα :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
κοινώς ξεθάψιμο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasakisxxx

Νεοφερμένος

Ο thanasakisxxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας ! :)
Με την βαση του 10, αν βγαλω 9.500 μορια περναω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
αφου ξεθαφτηκε το θεμα να κανω και εγω μια ερωτηση σχετικη ωστε να μην ανοιγω αλλο.
στο μηχανογραφικο πειτε οτι εχω βαλει 5 σχολες και περναω στην πρωτη μου επιλογη.τελικα ομως δεν θελω να μπω σε αυτη αλλα στην 2 επιλογη.γινεται αυτο?η πρεπει να παω αναγκαστικα στην πρωτη?ειναι μια απορια που εχω πολυ καιρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
αφου ξεθαφτηκε το θεμα να κανω και εγω μια ερωτηση σχετικη ωστε να μην ανοιγω αλλο.
στο μηχανογραφικο πειτε οτι εχω βαλει 5 σχολες και περναω στην πρωτη μου επιλογη.τελικα ομως δεν θελω να μπω σε αυτη αλλα στην 2 επιλογη.γινεται αυτο?η πρεπει να παω αναγκαστικα στην πρωτη?ειναι μια απορια που εχω πολυ καιρο


Δεν γίνεται. Αναγκαστικά στην 1η επιλογή που περνάς. Όταν βγουν οι βάσεις μην ξεχάσεις να πάρεις το ατομικό δελτίο επιτυχίας από το λύκειο που εξέδωσε την βεβαίωση πρόσβασης. Εκεί γράφεται η σχολή που περνάς και δεν μπορείς να το αλλάξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Δεν γίνεται. Αναγκαστικά στην 1η επιλογή που περνάς. Όταν βγουν οι βάσεις μην ξεχάσεις να πάρεις το ατομικό δελτίο επιτυχίας από το λύκειο που εξέδωσε την βεβαίωση πρόσβασης. Εκεί γράφεται η σχολή που περνάς και δεν μπορείς να το αλλάξεις
ευχαριστω για την απαντηση.παντως κριμα για οσους αλλαξουν γνωμη τελευταια στιγμη.στοιχιζει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ναι όμως για να μπεις σε κάποια άλλη σχολή, αν το εχεις μετανοιώσει, πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ναι όμως για να μπεις σε κάποια άλλη σχολή, αν το εχεις μετανοιώσει, πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις??

Έχεις 2 επιλογές. Να κάνεις μηχανογραφικό με το 10% ή να ξαναδώσεις εξετάσεις.

Εαν κάποιος έχει τελειώσει ένα τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και επιθυμεί να εισαχθεί σε κάποιο άλλο τότε μπορεί να δώσει κατατακτήριες εξετάσεις.

Για το 1ο πτυχίο ο δρόμος είναι ένας. Πανελλήνιες εξετάσεις με το 90% ή το 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannk8

Νεοφερμένος

Ο ioannk8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
τι ρολο παιζει ο αριθμοσ εισακτεων???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
καθορίζει σε ένα μικρό βαθμό τη βάση του εκάστοτε τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannk8

Νεοφερμένος

Ο ioannk8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
δεν το καταλαβαινω αυτο ... πιο πρακτικα δλδ αν περναω στην σχολη με τον βαθμο μου υπαρχει περιπτωση να μην μπω διοτι θα εχουν καλυψει τισ θεσεισ των εισακτεων ατομα με ψηλωτερη βαθμολογια:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το 2ο κομμάτι της πρότασής σου ισχύει... Δηλαδή: "μην μπω διοτι θα εχουν καλυψει τισ θεσεισ των εισακτεων ατομα με ψηλωτερη βαθμολογια".

Αυτό ακριβώς σημαίνει και "βάση" σε σχέση με τον αριθμό εισακτέων. Με άλλα λόγια, αν το ΥΠΕΠΘ αποφάσισε ότι στη σχολή Χ θα μπουν 100 άτομα, αυτό σημαίνει ότι θα μπουν από αυτούς που τη δήλωσαν οι 100 με τον υψηλότερο βαθμό.

Αν είσαι ο 101ος καλύτερος βαθμός, τότε θα είσαι εκτός της Χ σχολής και θα εισαχθείς στην αμέσως επόμενη δειλωθείσα σου σχολή (την Υ ας πούμε), η οποία (φυσικά) θα έχει χαμηλότερη βαθμολογία από την Χ και (με τη μορφή ντόμινο) θα συμβάλλεις με τη σειρά σου στη διαμόρφωση της βάσης στην Υ σχολή και πάει λέγοντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
δεν το καταλαβαινω αυτο ... πιο πρακτικα δλδ αν περναω στην σχολη με τον βαθμο μου υπαρχει περιπτωση να μην μπω διοτι θα εχουν καλυψει τισ θεσεισ των εισακτεων ατομα με ψηλωτερη βαθμολογια:'(


βασικά δεν έχεις καταλάβει την έννοια των βάσεων... :)

Π.χ.
Αν μια σχολή παίρνει 100 φοιτητές (το ορίζει το υπουργείο αυτό σε συνεργασία με το εκάστοτε τμήμα) τότε στην σχολή περνάτε οι 100 πρώτοι δλδ οι 100 με την υψηλότερη βαθμολογία που έχουν ορίσει ως επιλογή τους την σχολή. Οπότε ο 100ος (δλδ ο τελευταίος) ορίζει και την βάση της σχολής.

Για αυτό αναφερόμαστε άλλωστε και στην ζήτηση της κάθε σχολής. Δηλαδή αν η σχολή που θες είχε βάση πέρσι 17.000 μόρια και εσύ ας πούμε έχεις γράψει 17.300 μόρια λογικά υποθέτεις πως είσαι. Έστω ότι η σχολή αυτή παίρνει 100 άτομα. Αυτή την χρονιά λοιπόν που έχεις γράψει εσύ 17.300 υπάρχει η πιθανότητα να έχουν δηλώσει πολλά παιδιά την συγκεκριμένη σχολή, οι οποίοι έχουν και υψηλούς βαθμούς αντιστοιχα (οπότε η ζήτηση αυξάνεται). Αν λοιπόν ο 100ος που έχει δηλώσει αυτή την σχολή (και δεν έχει περάσει σε κάποια άλλη σχολή) έχει, ας πούμε 17.350, τότε εσύ δεν περνάς σε αυτήν την σχολή και αυτόματα η βάση γίνεται 17.350 και περνας στην επόμενη επιλογή σου. Βέβαια μπορεί να γίνει και το αντίθετο, δλδ να μην την δηλώσουν αρκετά παιδιά και έτσι η βάση να πέσει οπότε να είσαι μέσα... ;)

edit.Με πρόλαβες φίλε VouDou...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannk8

Νεοφερμένος

Ο ioannk8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
οποτε απαξ και δω οτι η βαθμολογια μου ειναι μεγαλητερη απ την εκαστοτε βαση τησ σχολησ ειμαι μεσα?>>>>> ευχαριστω παιδια για την αμεση βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
οποτε απαξ και δω οτι η βαθμολογια μου ειναι μεγαλητερη απ την εκαστοτε βαση τησ σχολησ ειμαι μεσα?>>>>> ευχαριστω παιδια για την αμεση βοηθεια

και με τα δυο πόδια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η βάση εισαγωγής σε μία σχολή διαμορφώνεται από τους εξής παράγοντες:

1) τον αριθμό των εισακτέων σε αυτήν την σχολή
2) τον αριθμό των υποψηφίων που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις
3) τις επιδόσεις των υποψηφίων στις πανελλήνιες εξετάσεις
4) τις επιλογές των υποψηφίων στο μηχανογραφικό δελτίο

Την βάση δεν την καθορίζει το υπουργείο παιδείας. Η βάση είναι η βαθμολογία (μόρια) του τελευταίου υποψηφίου που εισάγεται σε αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
οποτε απαξ και δω οτι η βαθμολογια μου ειναι μεγαλητερη απ την εκαστοτε βαση τησ σχολησ ειμαι μεσα?>>>>> ευχαριστω παιδια για την αμεση βοηθεια

Αν ο βαθμός που έβγαλες έχει μια απόσταση ασφαλείας από την περσινή βάση τότε ναι λογικά. Αν όμως είσαι 50 μόρια πάνω δεν είναι 100% σίγουρο. Από την άλλη και λιγότερα μόρια να έχεις (συγκριτικά πάντα με τη περσινή βάση) ενδέχεται να μπεις πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top