Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Επειδή δν έχω καταλήξει ακόμα στο τι θέλω να κάνω στο μέλλον, θα μπορούσα τελειώνοντας αυτή τη σχολή να βγω εξωτερικό και να κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε Forensics?? Και μετά καριέρα βλέπε CSI...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Επειδή δν έχω καταλήξει ακόμα στο τι θέλω να κάνω στο μέλλον, θα μπορούσα τελειώνοντας αυτή τη σχολή να βγω εξωτερικό και να κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε Forensics?? Και μετά καριέρα βλέπε CSI...

Σίγουρα, υπάρχουν πολλά σχετικά μεταπτυχιακά. Φαντάζομαι ότι θα σε ιντριγκάρει το Μαιάμι, οπότε να ένα στο πανεπιστήμιο της Φλόριντα. Και άλλα δύο: το ένα στο πανεπιστήμιο της Πενσυλβάνια, το άλλο στο πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ, στην Ολλανδία. Θα βρεις πολλά αν ψάξεις με τους όρους forensic science και msc (master) στο google.

Επίσης, προτείνω να δηλώσεις το μάθημα επιλογής Γενετική στη Δικαιοσύνη & στην Ιατροδικαστική (εαρινό εξαμήνο Γ' έτους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!! Και οσο για την προταση, οντως σκοπευα να επιλεξω το συγκεκριμενο μαθημα επιλογης, καθως το εχω ψαξει και αυτο! :) Και κατι ακομα... Στη σχολη γινονται ερευνες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Έχω και μια άλλη απορία... Επειδή ακούω διάφορα από διάφορους, είναι αλήθεια ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν είναι τόσο "¨γκλαμουράτη" και ότι περνάνε απλά όλοι που δεν κατάφεραν να μπουν ιατρική ή κλασσική βιολογία??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Έχω και μια άλλη απορία... Επειδή ακούω διάφορα από διάφορους, είναι αλήθεια ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν είναι τόσο "¨γκλαμουράτη" και ότι περνάνε απλά όλοι που δεν κατάφεραν να μπουν ιατρική ή κλασσική βιολογία??
:wall::whatever:
Στο μόνο που μπορώ να συμφωνήσω είναι ότι συνήθως αυτά τα παιδιά (όπως και εγώ ) είχαν μέσα στις επιλογές τους το Βιολογικό, άλλωστε τα προγράμματα σπουδών έχουν ελάχιστες διαφορές και τα δικαιώματα είναι τα ίδια! Άσε που από αυτήν την σχολή βγαίνεις και ήδη κάτι πιο εξειδικευμένο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
:wall::whatever:
Στο μόνο που μπορώ να συμφωνήσω είναι ότι συνήθως αυτά τα παιδιά (όπως και εγώ ) είχαν μέσα στις επιλογές τους το Βιολογικό, άλλωστε τα προγράμματα σπουδών έχουν ελάχιστες διαφορές και τα δικαιώματα είναι τα ίδια! Άσε που από αυτήν την σχολή βγαίνεις και ήδη κάτι πιο εξειδικευμένο;)

Εγω δε λέω την μοριακη βιολογία εναλλακτικη ιατρικη (καμία σχεση με την ιατρικη δεν έχει), λέω οτι η σχολη είναι κακή γιατι σου περιορίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα και ουσιαστικά δε προσφέρει τπτ παραπάνω απο ενα γενικό βιολογικό τμημα. Τώρα αν είναι καλή η όχι φαίνεται και απο τα πόστ των αποφοίτων στο παρών θέμα.
Καλο τέτοιου είδους τμημα είναι των βιολογικων εφαρμογών των Ιωαννίνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για αυτό το τμήμα. Ενδιαφέρομαι να περάσω ΜΒΓ, μιας και είμαι από Αλεξανδρούπολη (οικονομική κατάσταση - σπουδές σε άλλη πόλη), μου αρέσει πολύ η Βιολογία και θα ήθελα να ασχοληθώ ιδιαίτερα με τον κλάδο της Γενετικής.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για αυτό το τμήμα. Ενδιαφέρομαι να περάσω ΜΒΓ, μιας και είμαι από Αλεξανδρούπολη (οικονομική κατάσταση - σπουδές σε άλλη πόλη), μου αρέσει πολύ η Βιολογία και θα ήθελα να ασχοληθώ ιδιαίτερα με τον κλάδο της Γενετικής.
Ευχαριστώ!

Το θέμα έχει προχωρήσει αρκετά και μπορείς βλέποντας το ιστορικο του thread να δεις αποψεις φοιτητών αλλά και απόφοιτοων για την σχολή.
Γνώμη μου είναι ότι το τμήμα σε εξειδικεύει κοινώς σε περιορίζει αρκετά.
Όταν άνοιξε το τμήμα ήταν από τις top επιλογές των μαθητών (είχε βάση λίγο κατω από την ιατρική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δηλαδή εξειδίκευση είναι κακή; :-/ Ίσα ίσα, δε μετράει περισσότερο εφόσον θες να ασχοληθείς με ένα συγκεκριμένο αντικείμενο; :-/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Βαγιαλενα μου,αν διαβασεις το θρεντ θα τα βρεις ολα χιλιοαπαντημενα.
Το να σου λεω εγω ή ο καθε αγνωστος στο διαδικτυο μια αποψη δεν σημαινει πως εχουμε ταυτοχρονα και το αλαθητο του παπα επι του θεματος.Απλα λεμε τις προσωπικες μας αποψεις.

Προσωπικα,θεωρω πως ναι,η εξειδικευση σε τοσο μεγαλο βαθμο απο το προπτυχιακο ακομα επιπεδο,σε περιοριζει.Θεωρω πως η σφαιρικοτητα που προσφερει το βιολογικο ειναι προτιμητεα 1)καθως στα 18 σου δεν ξερεις με τι ασχολειται η γενετικη απλα φανταζεσαι οποτε καλο ειναι να χεις ''πισινες'' αν δεν σου αρεσει 2)αν πραγματι σου αρεσει τοσο η γενετικη,μπορεις να την ακολουθησεις κανοντας καποιο μεταπτυχιακο κλπ μεσα απο το βιολογικο αφου η γενετικη ειναι παρακλαδι της βιολογιας.Καλο ειναι να χουμε ονειρα,να κινητοποιουμαστε κλπ αλλα και να σκεφτομαστε τους πιο ρεαλιστικους τροπους ωστε να τα επιτυχουμε για να μην χρειαζομαστε τους γονεις να μας θρεφουν παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
η σχολή αποδείχθηκε φούσκα και δεν αξιζει
καλύτερο να φοιτήσετε σε ένα συμβατικό τμημα βιολογίας
επίσης το τμήμα υποχρηματίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostin__

Νεοφερμένος

Η lostin__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
η σχολή αποδείχθηκε φούσκα και δεν αξιζει
καλύτερο να φοιτήσετε σε ένα συμβατικό τμημα βιολογίας
επίσης το τμήμα υποχρηματίζεται.
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα απλά ρισπεκτ:worship::worship::worship: Για πες μας κι' άλλα:popcorn:







:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
η σχολή αποδείχθηκε φούσκα και δεν αξιζει
καλύτερο να φοιτήσετε σε ένα συμβατικό τμημα βιολογίας
επίσης το τμήμα υποχρηματίζεται.
Πάντα ενημερωμένος..ας μην πω να μας το αναλύσεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
ας το αναλύσει, να γελάσουμε λιγάκι..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Ειμαι και εγω τελειοφοιτος και τωρα τελειωνω το διδακτορικο μου.
Εμπειρια...ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ.
1)Οι σπουδες παρα πολυ ενδιαγρουσες.
2)Επαγγελματικη αποκατασταση ΜΗΔΕΝ.
Διδακτορικο στον δημοκριτο πριν 3 χρονια με υποτροφια 400 ευρω τον μηνα. (τωρα ακουσα ειναι 600) Μεταδιδακτορικος ερευνητης με συμβαση εργου 1200 μεικτα...ητοις 870 ευρω καθαρα αφου πληρωνεις ΤΕΒΕ. και απο ωραριο...10-20.00.

Σε διαγνωστικο κεντρο δημοσιο ναι...αλλα μεγαλος συναγωνισμος με "κλασσικους" βιολογουσ βιοχημικους κλπ...μισθος 900 ευρω...με διδακτορικο και εμπειρια στην καλυτερη 1200-1300.
Για αυτο και σηκωθηκα και εφυγα και ειμαι Ολλανδια...που τα χρηματα ειναι πολυ καλυτερα και το επιπεδο ερευνας..σε επιπεδο χρηματοδοτησης αναλώσιμων.

Εμπειρια...αν σας ενδιαφερει η ερευνα σπουδαστε Ιατρικη και απο εκει και περα ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ μπορειτε να κανετε ενα διδακτορικο σε γενετικη η μοριακη βιολογια.
Πλεονεκτηματα ¨1)Εχετε επαφη με ασθενεις..αρα και οι γιατροι ειναι περιζητητοι για ερευνα σε γενετικη ανθρωπου.
2)τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι καλα προσδιορισμενα και εχουν τια ιδια δικαιωματα με βιολογους αλλα οχι το αναποδο.
χρηματα και ειδικευση πολυ καλυτερα και αμεσα..ιδιως με 2-3 χρονια εξωτερικο.
Καλη τωχη σε ολους σας αλλα αυτη η σχολη ειναι ΠΕΘΑΜΕΝΗ στην ελλαδα..αν ειναι να γινεται φαρμακευτικοι αντιπροσωποι η ιατρικη επισκεπτες γιατι καποιος να σπουδασει μοριακη βιολογια?

Μια διευκρινιση ηθελα να κανω.
Για να κανεις ερευνα ητοις να εργαστεις ως μεταδιδακτορικος ..."Ερευνητης Δ"...η αργοτερα ως μονιμος "Ερευνητης Α-Ερευνητης Γ" ...Ερευνητης Α ειναι συνηθως και full καθηγητης... το MINIMUM που ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ειναι διδακτορικο φυσικα...
στις μερες μας το ΜΑΣΤΕΡ ειναι ΤΙΠΟΤΑ για μορικακη βιολογια..σε σχεση με την ερευνα και οπουδηποτε στον κοσμο.
στην καλυτερη με ΜΑΣΤΕΡ δουλευεις σαν ΤΕΧΝΙΚΟΣ σε ενα εργαστηριο...ειμαι λιγο απολυτος σε αυτο..γιατι δουλεθω σε εργαστηριο που κανουν ερευνα και εδψ στην ολλανδια οπως δουλεψα και στον Δημοκριτο και για λιγους μηνες στο ΕΙΕ...

Λοιπον κοίταξα το ιστορικό του θεματος και είδα ενα πόστ που γράφτηκε προ κρίσης ενος απόφοιτου της σχολης. Είναι πράγματα που θα έλεγα στην ανάλυση μου αλλα δε τα γράφω γιατι θα με λέτε τρόλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εμενα παντως σαν ονομα, "Μοριακη βιολογια και Γενετικη" μου ακουγεται πολυ γκλαμουρατη σαν σχολη. Το λες και το ευχαριστιεσαι, ταπωνεις τους αλλους και τους αφηνεις να ψαχνουν να βρουν τι ακριβως σπουδαζεις. Και μονο για το ονομα αξιζει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εμενα παντως σαν ονομα, "Μοριακη βιολογια και Γενετικη" μου ακουγεται πολυ γκλαμουρατη σαν σχολη. Το λες και το ευχαριστιεσαι, ταπωνεις τους αλλους και τους αφηνεις να ψαχνουν να βρουν τι ακριβως σπουδαζεις. Και μονο για το ονομα αξιζει:D
Mόνο απ'το όνομα χωρίς να ξέρω το τμήμα ακούγεται υπερβολικά εξειδικευμένο και δεν νομίζω να είναι για τα μέτρα της Ελλαδίτσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδιά, από του χρόνου χωριζόμαστε σε κατευθύνσεις και επέλεξα θετική με κύριο στόχο να συνεχίσω με αυτή και στην τρίτη λυκείου έτσι, ώστε να εισαχθώ σε αυτό το τμήμα... Πιστεύετε ότι αξίζει σαν τμήμα; Θα ήθελα να τονίσω ότι μου αρέσει πάρα πολύ η Βιολογία και ιδιαίτερα η Γενετική, για την οποία έχω γνωρίσει κάποια πολύ πολύ βασικά στοιχεία στην τρίτη γυμνασίου αλλά έχω κατανοήσει περισσότερα γι' αυτήν με δική μου πρωτοβουλία και έρευνα. Επίσης, μένω Αλεξανδρούπολη, οπότε δεν τίθεται θέμα οικονομικών, γιατί τώρα πια και αυτός είναι ένας αξιοσημείωτος παράγοντας που οφείλουμε να σκεφτούμε...
Θα ήθελα να προσθέσω πως μου αρέσει πολύ και η Φυσική, απλώς αν θα επέλεγα Φυσική θα ήταν μόνο και μόνο για την Αστρονομία στη συνέχεια και αντίστοιχα τη Βιολογία για τη Γενετική. Δεδομένου ότι "καθαρόαιμο" τμήμα Αστρονομίας δεν υπάρχει, στράφηκα περισσότερο στη ΜΒΓ του ΔΠΘ. Επειδή στη συζήτηση εντόπισα αρκετά αρνητικά σχόλια και ιδιαίτερα πριν το 2009, θεωρώ πως αυτά πήγαζαν από το γεγονός ότι εκείνο το καιρό η σχολή στεγαζόταν σε κάτι αποθήκες, από όσο γνωρίζω και ο εξοπλισμός ήταν ξεπερασμένος. Πιστεύω πως εν έτει 2013 ή και πόσο μάλλον 2015 που θα τελειώσω εγώ το λύκειο το τμήμα έχει και θα έχει εξελιχθεί σε μεγάλο βαθμό... Από εκεί και μετά παρουσιάζεται ένα κώλυμα όσο αναφορά την επαγγελματική κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα στον ευρύτερο χώρο της έρευνας και κυρίως στη Γενετική...
Σε γενικές γραμμές θα μου προτείνατε να συνεχίσω έχοντας ως στόχο το ΤΜΒΓ;
Σας ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Επειδή μένεις Αλεξαδρούπολη ισως αξίζει να πας σε αυτή την σχολή αλλά σε κάθε άλλη περίπτωση θα πρότεινα ένα καθαρόαιμο τμήμα βιολογία με πιο ευρύ προσανατολισμό ώστε να εξειδικευθείς στην συνέχεια με ένα μεταπτυχιακό εκεί που θέλεις. Δυστυχως δε μπορέις να γνωρίζεις τόσο μική ποιος είναι ο τομέας της βιολογίας που σου αρέσει.

Επίσης το τμήμα υποχρηματοδοτείται και δε πρόκειτια να ανανεωθεί μετά από 3-5 χρόνια λόγω κρίσης.

Από ότι γνωρίζω στα εργαστήρια εκεί δεν υπάρχουν ούτε αυτοματες πιπέτες........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostin__

Νεοφερμένος

Η lostin__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Επειδή μένεις Αλεξαδρούπολη ισως αξίζει να πας σε αυτή την σχολή αλλά σε κάθε άλλη περίπτωση θα πρότεινα ένα καθαρόαιμο τμήμα βιολογία με πιο ευρύ προσανατολισμό ώστε να εξειδικευθείς στην συνέχεια με ένα μεταπτυχιακό εκεί που θέλεις. Δυστυχως δε μπορέις να γνωρίζεις τόσο μική ποιος είναι ο τομέας της βιολογίας που σου αρέσει.

Επίσης το τμήμα υποχρηματοδοτείται και δε πρόκειτια να ανανεωθεί μετά από 3-5 χρόνια λόγω κρίσης.

Από ότι γνωρίζω στα εργαστήρια εκεί δεν υπάρχουν ούτε αυτοματες πιπέτες........

Mε τα καλαμάκια ρουφάμε...


:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top