Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

nasos21

Νεοφερμένος

Ο Nάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
θα φύγεις που θα φύγεις , ποιο το πρόβλημα ?εξάλλου όσο πιο μακριά τόσο πιο καλά ;)
Απλα μπορει να παω και με την αδερφη μου Λαρισα οποτε...
Ειναι και αυτο ενα κριτηριο...
Τελικα ισχυει; Με ενα μεταπτυχιακο στην μοριακη βιολογια και μοριακη γενετικη αποκτας και τα επαγγελματικα δικαιωματα που εχουν οι πτυχιουχοι αυτης της σχολης; (οχι οτι διαφερουν τρομερα, εχω διαβασει τα φεκ)

Ενω ρε φιλε αν τελειωσεις ΜΒΓ, μετα δεν μπορεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο η και διδακτορικο στην βιοχημεια??.. Βουτα λιγα την γλωσσα στο μυαλο σου πριν γραψεις οτι γραφεις.
Οσο για την επαγγελματικη αποκατασταση των βιοχημικων σε σχεση με τους ΜΒΓ..... πλεον δεν θα μπω ουτε στον κοπω να σχολιασω το λιγοτερα ΑΝΟΗΤΑ (μην πω καμια αλλη λεξη)...πραγματα που γραφεις.
Αν αυτο που λες ισχυει να το αποδειξεις με ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ παραδειγματα... ειδαλλως τριχες.
Τελικα πια εχει πιο μεγαλη επαγγελματικη αποκατασταση;
Αντε να κανω και το μηχανογραφικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ρε φίλε τα sites γι' αυτό τα 'χουν οι σχολές. Μοριακή // Βιοχημείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos21

Νεοφερμένος

Ο Nάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ρε φίλε τα sites γι' αυτό τα 'χουν οι σχολές. Μοριακή // Βιοχημείας

Νομίζεις τα σιτε δεν τα ειδα; Απλα θελω περισσοτερες πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
θεωρειτε απο τις καλυτερες σχολες..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c.k

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς που να έχει τελειώσει αυτή τη σχολή ή τουλάχιστον να ξέρει κάποιον απόφοιτο τις σχολής να μας πει τι προοπτικές εχει και αν οι μοριακοί βιολόγοι μπορούν να δουλέψουν στην 2 ο βαθμια εκπαίδευση ?

κανενας ? οεο? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προοπτικες όχι πολυ καλές στον ελλαδικό τουλάχισοτν χώρο.
Ναι μπορούν να δουλέψον στην δευτοβάθμια ως βιολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
bozgnr@gmail.com

παίρνω πτυχίο ΜΒΓ σε δύο εβδομάδες και θα μείνω στη σχολή αυτή για διδακτορικό.. εάν υπάρχουν απορίες, επικοινωνήστε μαζί μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναρκίσσα

Νεοφερμένος

Η Ναρκίσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι? Τα μαθήματα αυτής της σχολής είναι κυρίως θεωρητικά(πέρα από τα εργαστήρια που σαφέστατα υπάρχουν και είναι και πολλά) ή περιέχουν και πολλά μαθηματικά, φυσικές κτλπ? (όταν λέω "θεωρητικά", εννοώ πως δεν υπάρχουν μαθηματικές/φυσικές ασκήσεις ή είναι ελάχιστες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας!Θα ήθελα να ρωτήσω με τι ασχολέιται ένας γενετιστής... έψαξα στο Google άλλα δεν βρηκα ακριβη στοιχεία και ορισμό
Για την ακρίβεια διάβασα απλά ότι ασχολείται με τη μελετη του DNA,την κλονωποίηση,τη διαγνωση ασθενειών όπως ο καρκινος.
Επίσης θεωρείται γενετιστής αποφοιτος Βιολογίας με μεταπτυχιακό/διδακτ. στη γενετική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ποιοι περάσατε φέτος στη μοριακή βιολογία?πώς σας φαίνεται αυτή η σχολή? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay.ouaou

Νεοφερμένος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
bozgnr@gmail.com

παίρνω πτυχίο ΜΒΓ σε δύο εβδομάδες και θα μείνω στη σχολή αυτή για διδακτορικό.. εάν υπάρχουν απορίες, επικοινωνήστε μαζί μου ;)



Ειναι οσο δυσκολη οσο λενε? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σχετικό. Plus, you misspelled hard as shit.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.

κοιτα αντικειμενικα τετοιου ειδους σχολες εχουν ενα παραπανω επιπεδο δυσκολιας.

Plus, you misspelled hard as shit.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay.ouaou

Νεοφερμένος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ναι αλλα αξιζει! ισχυει αυτο που λενε ολοι οι καθηγητες βιολογοι? οτι ειναι καλυτερο να τελειωσεις το τμημα γενικης βιολογιας παρα μοριακης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ναι αλλα αξιζει! ισχυει αυτο που λενε ολοι οι καθηγητες βιολογοι? οτι ειναι καλυτερο να τελειωσεις το τμημα γενικης βιολογιας παρα μοριακης?
θα πω προσωπική άποψη..νομίζω πως είναι καλύτερο αν θέλεις να ασχοληθείς γενικότερα με την βιολογία να περάσεις σε ένα τμήμα Βιολογίας..το συγκεκριμένο τμήμα(μοριακής βιολογίας) το θεωρώ αρκετά εξειδικευμένο , ενώ μπορείς να ακολουθήσεις την μοριακή γενετική κάνοντας ένα μεταπτυχιακό αφού τελειώσεις το Βιολογικό τμήμα. Εκεί που υστερεί για μένα . είναι στο γεγονός πως απο το βιολογικό τμήμα θα πάρεις σφαιρικότερες γνώσεις περι βιολογίας.
Ας πει και ο shadow που σπουδάζει σε βιολογικό ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τι να πω, δεν έχει άλλα. :P

Αλλά ναι, αυτό το "καλύτερο" καλύτερα μην το γενικεύεις (στην ουάου το λέω) γιατί δεν υπάρχει αντικειμενικά καλύτερη επιλογή απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει αντικειμενικά ένας τρόπος να δεις τη βιολογία. Ο καθένας ασχολείται για τους δικούς του λόγους και δικές του απαντήσεις θέλει να βρει εκεί μέσα. Δεν υπάρχουν standards κι απ' τη στιμή που Homo universalis δεν παίζουν πια δεν έχει νόημα να λες ότι τα βιολογικά είναι προτιμότερα έτσι αόριστα.

Από εκεί και πέρα έχει να κάνει και με το πώς το βλέπει ο καθένας ε, κι εσύ έπεσες σε καθηγητές που θεωρούν απαραίτητη μια γενική επαφή πρώτα πριν την εξειδίκευση. Δεν είναι κακό, καθόλου, όχι. In fact κι εγώ μ' αυτή την άποψη περισσότερο συμπλέω. Αλλά δεν είναι επίσης κακό να ξέρει κάποιος ήδη πριν το πανεπιστήμιο τι θέλει να κάνει ultimately στη ζωή του ακόμα και σε πιο ειδικό επίπεδο κι άρα να διαλέξει ανάλογη σχολή. Τίτλοι και ταμπέλες στο πτυχίο σου δεν έχουν καμιά σημασία απ' τη στιγμή που κάνεις αυτό που γουστάρεις περισσότερο απ' ό,τι άλλο.

Τώρα, για το τι παίρνεις απ' τη σχολή ίσως έχει κάποιο νόημα να το ψάξεις λίγο περισσότερο αλλά και πάλι οι διαφορές σε επίπεδο πτυχίου, έτσι, χωρίς κάτι παραπάνω, ΣΗΜΕΡΑ --πόσο μάλλον αύριο που θα πάρεις εσύ πτυχίο-- είναι σχεδόν ασήμαντες γιατί λίγο πολύ ασήμαντο είναι και το πτυχίο σαν standalone unit. Οπότε τελικά όλα για μένα έχουν να κάνουν με το ενδιαφέρον σου και μόνο.

Είσαι 100% σίγουρη ότι θες να ξεκινήσεις --κι άρα κατά πάσα πιθανότητα να συνεχίσεις-- με μοριακή και βιοχημεία αποκλειστικά; Ε, τότε κοιτάς προς τα εκεί ή βιολογικά που, σημαντικό, δε σε κάνουν λιγότερο μοριακό βιολόγο από τ' άλλα (βλέπε ΙΤΕ σε μας). Σκέφτεσαι ότι δε θες να το κλείσεις κάπως από τώρα ή ότι μέσα σε 4 χρόνια μπορεί να βαρεθείς και να θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο; Βιολογικά τότε. Το καλό μ' αυτά είναι ότι αντικειμενικά σου δίνουν μεγαλύτερο εύρος επιλογών κι άρα περισσότερο χρόνο να σκεφτείς μέσα απ' την εμπειρία σου εκεί μέσα κάπως.

Αλλά ξανά, in the end δεν έχει σημασία από πού ξεκινάς αρκεί να 'σαι χωμένη στα πράγματα. Από εκεί και πέρα την πορεία την καθορίζεις εσύ ακόμα και μέσα στη σχολή με τα μαθήματα που επιλέγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay.ouaou

Νεοφερμένος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυυ guys :)
το σιγουρο ειναι πως θα ασχοληθω με τη βιολογια. τωρα με το θεμα της επιλογης σχολης θα δειξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πετράν13

Νεοφερμένος

Ο Πετράν13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Hello everybody! Πρώτη μου φορά εδώ πέρα αν και διαβαζα post εδώ και καιρό. Τελείωσα φέτος το Λύκειο και πέρασα ΜΒΓ στην Αλεξ/πολη. Ο αρχικός μου στόχος ήταν Ιατρική αλλά τα πράγματα δεν μου ήρθαν όπως τα περίμενα. Θέλω να ρωτήσω, καθώς είδα ότι υπάρχουν αρκετοί φοιτητές και απόφοιτοι το τμήματος, αν θα άξιζε να τελειώσω τη σχολή και μετά να συνεχίσω τις σπουδές μου για ιατρική στο εξωτερικό. Γιατί οι πανελλήνιες ήταν αρκετά ψυχοφθόρα διαδικασια και δεν θα ήθελα να το ξαναζήσω.
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Hello everybody! Πρώτη μου φορά εδώ πέρα αν και διαβαζα post εδώ και καιρό. Τελείωσα φέτος το Λύκειο και πέρασα ΜΒΓ στην Αλεξ/πολη. Ο αρχικός μου στόχος ήταν Ιατρική αλλά τα πράγματα δεν μου ήρθαν όπως τα περίμενα. Θέλω να ρωτήσω, καθώς είδα ότι υπάρχουν αρκετοί φοιτητές και απόφοιτοι το τμήματος, αν θα άξιζε να τελειώσω τη σχολή και μετά να συνεχίσω τις σπουδές μου για ιατρική στο εξωτερικό. Γιατί οι πανελλήνιες ήταν αρκετά ψυχοφθόρα διαδικασια και δεν θα ήθελα να το ξαναζήσω.
Ευχαριστώ :)

Αξίζει, ναι. Απόφοιτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top