Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

Cuban91

Νεοφερμένος

Ο Cuban91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
GNR ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ....στην ελλαδα και ΜΟΝΟ...η δειγματοληψια θεωρειται νομικα κατοχυρωμενη ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΞΗ...επομενως, για να παρει ενα εργαστηριο, δειγματα πρεπει να υπαρχει βιοπαθολογος ο οποιος κανει συμβαση με τα ταμεια, και στελνει σε εργαστηρια ''φασον'' τα δειγματα..ειναι δηλαδη ενας μεσιτης...τωρα π.χ. για μια εξεταση του προστατικου αντιγουνου PSA, IKA δικαιολογει, 45ο ευρω πχ..ο το εργαστηριο παιρνει 310, με κοστος εξετασεις, 280 (+30) και ο γιατρος...τα υπολοιπα 150 που θεωρειται η ΔΙΑΓΝΩΣΗ...αυτο προσπαθει να αλλαξει η ΠΕΒ. Εμεις υπογραφουμε για την αρτιοτητα του αποτελεσματος αλλα ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το δωσουμε στον ασθενη. Στα νοσοκομεια ωστοσο υπαρχουν βιοεπιστημονες (2) π.χ. Λαικο νοσοκομειο, που ο διευθυντης του βιοπαθολογικου ειναι ΒΙΟΛΟΓΟΣ και οχι γιατρος.ωστοσο αυτο ειναι το ΤΡΑΓΙΚΟ της υποθεσης.. επισης τα τελευταια 5 χρονια εχουν προκυρηχθει μεσω ΑΣΕΠ μολις 3 θεσεις βιοεπιστημονων σε νοσοκομεια για καλυπτονται απο ΙΑΤΡΟΥΣ βιοπαθολογους...ειναι τρελο αλλα αυτο γινεται.
δεν το δικαιολογω...απλως το περιγραφω....

Ας πουμε οτι εχω αδικο σε πραματα που αφορουν την δειγματοληψια..Πες μου απο ποια σχολη βγηκες μοριακος βιολογος ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπον, θα παρακαλουσα πολυ να ηρεμησουν τα πνευματα και να σταματησετε να συναγωνιζεστε για "το ποιος την εχει μεγαλυτερη (τη σχολη:P)"...
Το παρον thread εχει γινει χιλιαδες φορες αιτια για flame και ο ανθρωπος που απλα ψαχνει να βρει πληροφοριες για τη σχολη, θα χασει το μπουσουλα με οσα γραφετε!! Αν θελετε να ανοιξετε μια "διαμαχη" αυτου του τυπου, καντε ενα θεμα "Μοριακη Βιολογια VS Βιολογικο Vs Iατρικη Vs και γω δεν ξερω τι αλλο"... Νομιζω πως εχει παρουσιαστει η κατασταση την παρουσα στιγμη, εχουν ακουστει οι γνωμες και των δυο "στρατοπεδων", οποτε απο εδω και περα θα σας παρακαλουσα να γραφετε μονο αν εχετε να αναφερετε καποια γενικοτερη πληροφορια η να θεσετε καποια απορια για το τμημα!! Τα μηνυματα αντιδικιας θα μεταφερονται στον καδο...

Φιλικα,
Foreverfreak.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Φίλε για ΙΙΒΕΑΑ Κ ΦΛΕΜΙΝΓΚ τι έχεις να πεις?! κ πες μου λίγο το ιστορικό σου. τι έχεις σπουδάσει πέρα από το χημικό κρήτης?

Ti πρόβλημα έχει το Χημικό Κρήτης; Τουλάχιστον οι Χημικοί έχουν δυνατότητα να ανοίξουν δικιά τους επιχείρηση (Χημείο) και με ένα μεταπτυχιακό στην βιοχημεία μη νομίζεις ότι θα διαφέρετε μελλοντικά....


Αυτό δεν αποκλείει ούτε τη δυνατότητα να υπογράψουμε μία τέτοιου τύπου κλινική εξέταση ούτε κ το να ανοίξουμε δικό μας εργαστήριο :/:

Στην Ελλάδα μικροβιολογικό εργαστήριο μπορούν να ανοίξουν μόνο Ιατροί. Στις περισσότερες άλλες χώρες όπως νομίζω και στην Κύπρο (δεν είμαι σίγουρος) τέτοια δυνστότητα έχουν και οι χημικοί και οι βιολόγοι.

ρε παιδια με ζαλισατε και γραφω αυριο......... κωστας 1 κατσε και κλαιγε τη μοιρα σου δες τα ολα αρνητικα φερε τη συντελεια του κοσμου καταργησου την ατιμη κοινωνια ξαναδωσε πανελληνιες δωσε κατατακτηριες μπες σε οποια σχολη θες που να σου παρεχει οτι θεωρεις οτι σου χρειαζετε για το μελλον καψε το υπουργειο και τον ιατρικο συλλογο που σε καπελωνουν αλλα ΠΟΤΕ ΜΗΝ απαξιωνεις τη δουλεια και τις σπουδες καποιου ΠΟΤΕ μην κοβεις τα φτερα ανθρωπων που αγαπουν αυτο που κανουν και ΠΟΤΕ μην αποθαρυνεις παιδια που διαβαζουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ επειδη θελουν να μπουν σε μια συγκεκριμενη σχολη.......δε λεω να χαιδευουμε αυτια αλλα δε χρειαζεται και η ανευ λογου υποτιμηση και επιθεση πλεον ολα δυσκολα ειναι και για ολα χρειαζεται δουλεια και κουραση......και εισοδηματιας να εισαι αν δε πας να μαζεψεις τα νοικια θα φαλιρησεις.........επιπλεον πολυ θα με ενδιεφερε να απαντησεις στον cubansomething για το ποια ακριβως σχολη τελειωσες γιατι οντως δε συμπιπτουν οι ημερομηνιες, εκτος αν εκανες μονο μεταπτυχιακο στη ΜΒΓ οποτε παω πασο.αυτα σορρυ για τυχον ορθογραφικα(ειναι που εχει πεσει ο βαθμος εισαγωγης και δε ξερει ο κοσμος να διαβαζει και να γραφει) και καληνυχτα

Όλοι αυτοί σχεδόν που πάνε στην σχολή θέλουν να ασχοληθούν με την έρευνα. Η Ελλάδα με την υποχρηματοδότηση που πέφτει στα πανεπιστήμια η έρευνα έχει πέσει. Επίσης μην νομίζετε ότι ένας καθηγητής που κάνει μια έρευνα στο Καποδιστριακό θα προτιμήσει Μοριακό Βιολόγο και όχι Βιολόγο του ΕΚΠΑ. Δεν χρειάζεται να κάνετε ανάκριση.. ητώντς βιογραφικά φόρουμ είναι. κοιτώντας τα παλιά ποστ αυτού του θέματος μπορείς να διαβάζεις και άλλες απόψεις απόφοιτων την Μοριακής Βιολογίας...... Δεν υποτιμώ την σχολή (ούτε ο Κώστας1) λέγοντας για τις αδικίες που γίνονται στο επάγγελμα (πρόκειται για μια σχολή πολύ καλή (τέλεια ως προς το επίπεδο σπουδών) που δυστυχώς δεν εκτιμάται στα ΦΕΚ όπως θα έπρεπε). Νομίζω όλοι οι φοιτητές ως μελλοντικοί εργαζόμενοι πρέπει να είναι είναι ενημερώμένοι για αυτά ακόμα και αν δεν είναι δικηγόροι αφού πρόκειται για το άμεσο μέλλον τους. Οι φοιτητές πρέπει να ξυπνήσουν και να ασχοληθούν με θέματα που πραγματικά τους ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ath_ell

Νεοφερμένος

Η ath_ell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπον, θαρρω πως πλεον η συζητηση εχει περασει σε προσωπικο επιπεδο...Ας σταματησουμε να συγκρινουμε σχολες (ιατρικη,μοριακη,χημικο κτλ κτλ κτλ...) γιατι αυτο ειναι αδικο για εμας τους ιδιους...Ο καθενας απο εμας περασε σε μια σχολη την ο οποια ο ΙΔΙΟΣ επελεξε συμπληρωνοντας την με το ΙΔΙΟ του το χερι στο μηχανογραφικο του...
Κοινως, το αν περασε ο Κωστας1 μοριακη βιολογια πριν δεκα χρονια κ απογοητευτηκε στην πορεια ειναι ΚΑΘΑΡΑ δικο του θεμα, οπως κ αν περασαμε εμεις μοριακη κ οχι ιατρικη,ζαμπονοκοπτικη ή ΤΕΙ Ηλιοθεραπειας Μυκονου ΕΠΙΣΗΣ δικο μας θεμα....Είμαστε ολοι ΕΝΗΛΙΚΕΣ, ή τουλαχιστον ετσι δηλωνουμε, επομενως καλο θα ηταν τους ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ με περιεχομενο απογνωσης, μοιρολατρειας και πεσιμισμου να τους αναφερουμε σε ΑΛΛΑ forum που ΔΕΝ καθοδηγουν νεα παιδια....----->Αυτος ηταν και ο λογος που εγω προσωπικα πηρα την πρωτοβουλια να γραψω εδω προχθες...

YΓ : Grow uP!It's useful sometimes.....;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina P.

Νεοφερμένος

Η Nina P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε όλους!!Δεν θα απαντήσω στον καθένα ξεχωριστά γιατί πιστεύω ότι δεν αξίζει. Αρχικά, θέλω να απαντήσω στον focko να μην ανακατεύεται σε κάτι που δεν έχει ιδέα! Όπως είδες κανείς δε σου πρόσβαλλε τη σχολή σου κ ειδικά με τόσο θράσος. Είναι δικαίωμα σου να έχεις την άποψή σου, αλλά δεν είναι το να σπιλώνεις αυτή των άλλων. Βρέθηκες στο δίλημμα της νοσηλευτικής με τη μοριακή βιολογία!Πρόβλημά σου! Είναι 2 εντελώς διαφορετικοί τομείς που το μόνο κοινό που έχουν είναι μια άσπρη ποδιά και τίποτα άλλο. Σε αυτές λοιπόν τις περιπτώσεις δεν πρέπει να υφίσταται καν αυτό το δίλλημα και το λέω όχι μόνο σε σένα αλλά και στα άτομα που έρχονται γιατί δεν πέτυχαν στην ιατρική ή άλλες παραϊατρικές σχολές και νομίζουν ότι έχουν σχέση! Δεν θα σου αναλύσω φυσικά το τι κάνουμε, διότι προφανώς δε σε ενδιαφέρει, γιατί ειδάλλως θα είχες ρίξει μια ματιά ενημερωτική να μάθεις τις βασικές διαφορές έστω! Εγώ αυτό που κατάλαβα, είναι ότι έχεις κόμπλεξ με τον εαυτό σου και δεν είσαι ευχαριστημένος με εσένα. Προφανώς ήθελες την ιατρική και δε μπόρεσες να την πετύχεις κ επειδή οι καθηγητές προσπάθησαν καλώς ή κακώς να σε κατευθύνουν, την πληρώνουμε εμείς! Λυπάμαι που δεν πέτυχες στην ιατρική και κατέληξες στη νοσηλευτική αλλά εμείς δε φταίμε σε κάτι. Απορώ, πραγματικά, πώς μπορείς τόσο εύκολα και απροκάλυπτα τόσο να προσβάλλεις εμάς τους φοιτητές και τους καθηγητές της σχολής μας που έχουν κάνει τόση προσπάθεια, που ούτε καν τη φαντάζεσαι, όσο και να γκρεμίζεις τα όνειρα και τις βλέψεις των επερχόμενων φοιτητών. Η σχολή μας συνεχώς αναβαθμίζεται και αυτοί οι καθηγητές έφτασαν τη σχολή να είναι σ' ένα αξιοπρεπέστατο κτίριο με αξιοπρεπή εξοπλισμό, από το χώρο ενός μόνο δωματίου με έναν υπολογιστή και μερικά θρανία. Όχι ότι σε νοιάζει αλλά οφείλω να το πω. Η εξέλιξη σε μια σχολή, εκτός από τη θέληση των στελεχών της και από τις χορηγήσεις, επέρχεται μέσω της διαφήμισης και των απαιτήσεων των φοιτητών της. Αυτοί είναι η δύναμη κάθε σχολής κι αυτή που την έφτασε εκεί που είναι η κάθε μια. Με ποιο δικαίωμα λοιπό, χωρίς να έχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ τολμάς να προσπαθήσεις να επηρεάσεις τα μέλη αυτού του site και να τα απογοητεύσεις. Πώς θα σου φαινόταν, αν κάποιος έγραφε το αντίστοιχο για τη δική σου σχολή και χωρίς να ξέρει έλεγε ότι η νοσηλευτική έχει να κάνει με την "καθαριότητα" των ασθενών, αν με καταλαβαίνεις, και ότι το μόνο που κάνουν είναι να υπακούν στις εντολές των γιατρών. Θα σ' άρεσε?? Αν και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, διότι ιατρική ήθελες.. η νοσηλευτική ήταν απλώς μία λύση. Τέλος πάντων, σταμάτα να ασχολείσαι με τη σχολή μας και τα σχόλια σου αλλού! Έλα, σπούδασε εδώ και μετά πες ότι θες! Ειδάλλως, ασχολήσου με τη σχολή σου και να κρατάς τη γνώμη σου για το τμήμα μας για τον εαυτό σου!Όσο για τη γενική γνώση και την εξειδίκευση, θεωρητικά ναι, είναι καλύτερο, αλλά μάλλον έχεις ξεχάσει ότι η εποχή μας ονομάζεται "εποχή της εξειδίκευσης". Στην ουσία χάνεις χρόνο με τις γενικότητες. Ναι η ιατρική είναι μεγάλος κλάδος και σίγουρος, αλλά το θέμα είναι να ξέρεις τι θες!Άμα θες να ασχοληθείς με άτομα πήγαινε ιατρική, άμα θες να ασχοληθείς με φάρμακα, έρευνες, κυτταρικό και υποκυτταρικό επίπεδο γίνε μοριακός βιολόγος. A! Και παρεμπιπτόντως το όνομα δεν είναι για μούρη αλλά είναι αυτό ακριβώς που κάνεις στη σχολή! Ο Francis Crick χρησιμοποίησε τον όρο "μοριακός βιολόγος" ως απάντηση σε αυτούς που τον ρωτούσαν τι τελικά είναι, βιολόγος? βιοχημικός? κρυσταλλογραφος? γενετιστής? Οπότε στην ουσία δεν πουλάει μούρη η σχολή απλώς σε πληροφορεί με το όνομά της πάνω σε τι θα εκπαιδευτείς και θα πάρεις ένα βασικό υπόβαθρο για να συνεχίσεις αυτό που θα επιλέξεις!
kosta1: Θα συμφωνήσω απόλυτα με την konstantina. Δε φταίμε εμείς που εσύ είσαι ας πούμε άτυχος και δε μπορείς να βρεις αυτό που θες. Μπράβο σου, βέβαια, που παλεύεις για τα διακαιώματα σου! Είσαι ομολογώ ο πρώτος από τη σχολή που αποφοίτησε περίπου εκείνη την περίοδο και δεν έχεις αποκατασταθεί, όπως θέλεις τουλάχιστον! Λοιπόν, έχω μιλήσει με μια συνάδελφό σου και μου χει πει ότι τα δικαιώματα μας δεν είναι καν επισήμως κατοχυρωμένα! Αλλά θα ψηφιστούν και θα υπογραφούν τώρα! Μην είσαι απαισιόδοξος και στη τελική, μη διαλύεις τη δικιά μας τη ψυχολογία επειδή εσένα δε σου πήγαν καλά τα πράγματα! Όλα με αγώνα κατακτώνται και στην ουσία η κάθε γενιά παλεύει για τα διακαιώματα της επόμενης. Τι νομίζεις? Δεν ήταν έτσι τα επαγγέλματα, όπως τα ξέρεις εσύ! Η κάθε σχολή και το κάθε τμήμα έκανε τους αγώνες του για τη κατοχύρωση των δικαιωμάτων του. Δεν είμαστε οι πρώτοι. Άλλωστε, η βιολογία γενικά αναπτύχθηκε ας πούμε τα τελευταία χρόνια και ο κόσμος άρχισε να ενδιαφέρεται, γιατί όπως ξέρεις το Ελλαδιστάν μας είναι πολύ πίσω! Έτσι με τους δικούς σας αγώνες εμείς θα έχουμε καλύτερες ευκαιρίες και αντίστοιχα με τους δικούς μας οι επόμενες γενιές! Σίγουρα η Ελλάδα δεν είναι ο καλύτερος τόπος για την άσκηση αυτού του επαγγέλματος αλλά με καλή θέληση και ψάξιμο και αγάπη γι΄αυτό που έχεις επιλέξει όλα γίνονται. Επίσης, η μοριακή βιολογία δεν είναι κλάδος που ακολουθείς για να _____ στο τάλιρο, αλλά το επιλέγεις γιατί πραγματικά το θέλεις! Οπότε αν εσύ είχες τέτοιες βλέψεις, μάλλον έκανες λάθος επιλογή! Συνέχισε τον αγώνα σου, εύχομαι πραγματικά να σου πάνε όλα καλά αλλά σταμάτα να τα βλέπεις όλα τόσο πεσιμιστικά, αμετάβλητα και ανέλπιδα όλα! Ή καν το, αλλά μη το μεταδίδεις! Πες την προσωπική σου εμπειρία, σίγουρα ξέρεις κάτι παραπάνω μιας και είσαι στα πράγματα, αλλά μη ξεχνάς ότι τελείωσες τη σχολή πριν ακόμα αποκτήσει σχεδόν το οποιοδήποτε δικαίωμα...οπότε ναι, το πτυχίο σου δεν είχε σχεδόν καμία αξία, ήταν απλώς το υπόστρωμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπον παρακαλω να σταματησουν τωρα οι προσωπικοι χαρακτηρισμοι, εχετε ξεφυγει εντελως!! Τα ακυρα post θα σβηστουν το συντομοτερο για να αποφυγουμε τα χειροτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Το θέμα ανοίχτηκε και πάλι.

Σας παρακαλώ, για μια ακόμα φορά, να κρατήσετε ένα ήπιο κλίμα στη συζητησή σας και να αποφεύγετε τις προσωπικές επιθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VivianVivian

Νεοφερμένος

Η VivianVivian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το όνειρό μου ήταν να γίνω γιατρός.........Γιατί καλώς ή κακώς, σκεφτόμουν και σκέφτομαι ανθρωποκεντρικά................Χρόνια τώρα, ένιωθα ότι δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να μπορείς να βοηθήσεις έναν άνθρωπο και να τον κάνεις καλά........Βέβαια, οι Πανελλαδικές δε μου έκαναν τη χάρη.... Τα μόριά μου, δεν έφταναν για Ιατρική.... Ευτυχώς, όμως, στην Τρίτη Λυκείου, μέσα σε όλον αυτό τον κυκεώνα, έκανα μία υπέροχη γνωριμία...... Ανακάλυψα τη Βιολογία! Κι ακόμα και κάτω από τις συνθήκες της καθημερινής πίεσης, την αγάπησα! Το μόνο μάθημα που πραγματικά με έλκυε........... Και έτσι, όταν είδα ότι τα μόριά μου δεν ήταν αρκετά για Ιατρική, επέλεξα Μοριακή Βιολογία και Γενετική........Γιατί ψάχνοντας και διαβάζοντας στοιχεία για τη σχολή αυτή(και φυσικά συγκρίνοντάς την με τα Βιολογικά), ένιωσα ότι εκεί θα ήμουν πιο ευτυχισμένη απ' ό,τι σε οποιαδήποτε άλλη σχολή επέλεγα με βάση τα μόριά μου.................. Κι αυτό γιατί για μένα η Μοριακή Βιολογία συνδυάζει Ιατρική και Βιολογία................ Δηλαδή, τις δύο επιστήμες που αγαπώ.. Και αν και είμαι ακόμη στο πρώτο έτος και ίσως είναι πολύ νωρίς για να κρίνω, θέλω να πω ότι η σχολή που επέλεξα δε με έχει διαψεύσει............. Πραγματικά έχει κοινά στοιχεία με την Ιατρική............ Και πραγματικά, έχει τεράστιο ενδιαφέρον.................. Είναι πολύ καλύτερη απ'όσο περίμενα και απ'όσο ήλπιζα....... Και εύχομαι να συνεχίσω να το πιστεύω αυτό και στην πορεία................ Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι και να μην αφορίζουμε καμία σχολή............... Κάθε σχολή έχει τη δική της αξία και είναι μοναδική............. Δεν μπορεί κανείς να υποτιμά κάτι που για κάποιον άλλο είναι συνειδητή επιλογή και που πιστεύει ότι είναι το καλύτερο δυνατό για εκείνον......... Όσο για τις δυσκολίες αποκατάστασης........... και τί έχει σίγουρη αποκατάσταση σήμερα;;;;;; ΟΛΑ αβέβαια είναι..........ΟΛΑ με κόπο επιτυγχάνονται..................Όπου και να ανήκεις, χρειάζεται πολύ αγώνα για να προχωρήσεις και να ξεχωρίσεις.... Και πάλι, είναι αμφίβολο το αν τελικά θα τα καταφέρεις........... Ακόμη και οι δημόσιοι υπάλληλοι,πια, κινδυνεύουν.........!! Ειδικά στις μέρες μας, ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι σίγουρο........... Οπότε, τί μας μένει;;; Το μόνο που μας μένει, είναι είτε να τα παρατήσουμε και να μην ελπίζουμε, είτε να τολμήσουμε κι ας φάμε τα μούτρα μας.... Ε, εγώ προτιμώ να τολμήσω κι ας φάω τα μούτρα μου! Η Ιατρική παραμένει εξιδανικευμένο και υψηλό όνειρο, αλλά τη Μοριακή Βιολογία δε θέλω να την αφήσω! Μου δίνει πολλά, κι ας μη μου δώσει σίγουρη δουλειά αύριο -μεθαύριο............ Σάμπως αν γινόμουν γιατρός θα δυσκολευόμουν λιγότερο στην αγορά εργασίας;;;; Μπα.............. Τα ίδια θα τραβούσα! Μακάρι ο Θεός να με αξιώσει να συνδυάσω τις δύο μου αγάπες, Ιατρική και Βιολογία............ Εγώ θα το παλέψω προς αυτή την κατεύθυνση.............. Ό,τι και να γίνει, όμως, εμένα μία είναι η συμβουλή μου: Τολμήστε!!!!!!!!!!!!!!!! Αφού τίποτα μα τίποτα δεν είναι εύκολο σ'αυτή τη ζωή, καλύτερα να παλεύεις και να παιδεύεσαι για κάτι που αγαπάς, γουστάρεις και είναι το όνειρό σου............ Κι ας φας και φόλα!! Χίλιες φορές έτσι, παρά με πεσιμισμό και φοβίες μια ζωή........... Άλλωστε, τί είχαμε τί χάσαμε..................... Τίποτα δε μας ανήκει! Εμείς νομίζουμε έτσι! Και φυσικά, δεν είμαι μόνο ονειροπόλα. Εννοείται πως οι γονείς μου δε θα με πληρώνουν επ'άπειρον, και ούτε θα κάνω στο μέλλον οικογένεια χωρίς να μπορώ να συνεισφέρω και να παρέχω τα μέγιστα στα δικά μου παιδιά........... Και οι θυσίες και οι συμβιβασμοί και οι απογοητεύσεις στο πρόγραμμα είναι....... Όμως, είμαι ακόμη 19 και όσο μπορώ να ονειροβατώ και να ενθουσιάζομαι, δε θα επιτρέψω στον πεσιμισμό και στην άρνηση να με καταβάλουν! Αρκετά το έκανα τόσο καιρό.... Όπως είπα και ξαναείπα πριν, ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα αγαθά κόποις κτώνται!!!!!!!!!!!! Οπότε για την ώρα.................... θα χαρώ τη σχολή μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 'Εμπαινε, Μ.Β.Γ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν έχεις τίποτα να ζηλέψεις από καμία σχολή!!!!!!! Συνδυάζεις πολλά, και αξίζεις ακόμη περισσότερα!!! Και μακάρι να μην πάρω ποτέ πίσω αυτά τα λόγια μου...............!!
Υ.Γ.1: Καμία σχολή δεν είναι ανώτερη από καμία άλλη..................... Απλά στον καθένα ταιριάζει κάτι διαφορετικό............
Υ.Γ.2:Να Ονειρεύεστε και να Αισιοδοξείτε!!! Κάνει πολύ καλό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ξερω πολλοι εδω θα μου επιτεθειτε, ωστοσο απο προσωπικες εμπειριες προσπαθω να δωσω την οποια γνωση εχω στα παιδια που θα δωσουν πανελλαδικες.
@VivianVivian..αν σπουδαζες ιατρικη και μετα εκανες ενα μεταπτυχιακο η διδακτορικο στην μοριακη γενετικη οπως κανουν παρα πολλοι συναδελφοι στο εργαστηριο που βρισκομαι στην ολλανδια, δεν θα εκανες μοριακη βιολογια?

Η συμβουλη μου σε ατομα που ενδιαφερονται, για βιοχημεια, η για γενετικη. Με το κειμενο νομοθετικο πλαισιο στην ελλαδα αν μπορειτε να σπουδαστε ιατρικη, ακομη και σε χωρες της ΕΕ ειναι πολυ καλυτερο και να το κανετε. Οι δυνατοτητες που ανοιγονται μετα τοσο σε επιπεδο μοριακης βιολογιας, γενετικης, βιοχημειας ειναι πολυ περισσοτερες απο το αν τελειωσετε ενα τμημα βιοεπιστημων. Πολυ απλα γιατι εχετε επαφη με ανθρωπινα δειγματα και ασθενεις.Κατι που ειδικα στην γενετικη ειναι ενα Must. Γνωριζω προσωπικα ιατρο που εχει το δικο group και δουλευει σε Drosophilla, προσπαθωντας να χαρακτηρισει νευροβιολογικα γονιδια που ευθυνονται για την διανοητικη καθυστερηση. Αυτο που δεν καταλαβαινουν καποιοι 18-19 χρονων ειναι οτι η επιστημη ειναι ενα ΠΛΕΓΜΑ που δεν διαχωριζεται σε γενετικη, βιοχημεια κτλ. Το θεμα ειναι αν μπορεις και ΝΟΜΙΚΑ να παντρεψεις ολα τα προηγουμενα.

Τελος, φθανοντας και στο υλιστικο μερος, σε οποια χωρα του πολιτισμενου η απολιτιστου κοσμου οι συμβασεις εργασιας των ιατρων ειναι καλυτερες απο των βιολογων. Στο κατω, κατω η μοριακη βιολογια ειναι ενα φασμα γνωσης που ολοι οι βιοεπιστημονες και γιατροι που ασχολουνται με ερευνα αλλα και διαγνωση βρισκουν καθημερινα. Το θεμα ειναι η καλυτερη θεση εκκινησης τοσο για προσωπικη εξελιξη αλλα και για χρηματοδοτηση απο διαφορα προγραμματα για διεξαγωγη ερευνας.

Τελειωνοντας θα ηθελα να δωσω ενα παραδειγμα που τωρα βρισκεται στο επικεντρο. Ειναι η γοδιακη θεραπεια. Φυσικα και βιολογοι αλλα και γιατροι με μαστερ η διδακτορικα στην μοριακη βιολογια ασχολουνται με το τεχνικο μερος του θεματος αλλα αυτο που λεγεται translational research, καθοριζονται ΚΥΡΙΩΣ απο ιατρους που ερχονται σε επαφη με ασθενεις.

Καλη συνεχεια σε ολους.

Στο τελευται μου ποστ, φυσικα και δεν αναφερομαι σε αυτους που π.χ θελουν να ασχοληθουν με την μοριακη βιολογια φυτων. Ωστοσο και εκει ακομα, υπαρχουν παρα πολλοι γεωπονοι που ισως να εχουν και καλυτερο background απο ενα αποφοιτο ΜΒΓ, η βιοεπιστημων γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Χαλαρώστε κανένας δεν υποβίβασε την μοριακή βιολογία. Δείτε το σαν έναυσμανα διεκδικήσετε και ως φοιτητικός σύλλογος τα δικαιώματα που σας ανήκουν σύμφωνα με τις γνώσεις σας που δεν αμφιβάλω ότι έχετε. Όταν σας λέμε ότι η μοριακή βιολογία και γεννετικής είναι ίδια με την βιολογία ενοούμε τα επαγγελματικά δικαιώματα και καμία σχέση με τις γνώσεις (πριν αποκτήσετε τα επαγγελματικά δικαιώματα των βιολόγων δεν είχατε κανένα δικαίωμα). Τα δικαιώματα διεκδικούνται δεν χαρίζονται. Το ότι οι γιατροί έχουν την αποκλειστικότητα σε τομείς που δεν τους ανήκουν είναι γενικό φαινόμενο και δεν αφορά μόνο τη μοριακή βιολογια.

Πως θα σας φαινόταν ενας φαρμακοποιός που δεν θα μπορεί να έχει στο όνομα του φαρμακείου. Αυτή η κατάσταση ισχύει στη μοριακή βιολογία. Ο απόφοιτος μοριακής βιολογίας δεν μπορεί να φτιάξει το δικό του εργαστήριο. Το επιχειρημα ότι σε όλους τους κλάδους υπάρχει ανεργία είναι άκυρο. Και οι φαρμακοποιοί έχουν μεγάλη ανεργία αλλά έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. Αν σέβεστε το πτυχίο σας πρέπει να διεκδικήσετε τα δικαιώματα που έχετε στις υπόλοιπες χώρες και στην Ελλάδα και να σταματήσετε να ζείτε σε μια ουτοπία γιατί η αγορά εργασίας είναι πιο κοντά από όσο πιστεύετε και θα τα βρείτε μποστά σας. Κανονικά εργααστήριο έπρεπε να μπορείται να φτιάξετε μονο και μονο με το πτυχίο σας (εδώ και με διδακτορικό δεν μπορείτε να φτιάξετε). Είστε καταδικασμένοι να είστε υπάλληλοι ενός γιατρού ακόμα και αν οι γνώσεις είναι πολύ παραπάνω.

Το ότι μπορείτε να απασχοληθείτε στην έρευνα δεν είναι επαγγελματικό δικαίωμα. Στην έρευνα μπορεί να απασχοληθεί ο κάθε απόφοιτος ΑΕΙ.

Αν και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, διότι ιατρική ήθελες.. η νοσηλευτική ήταν απλώς μία λύση. Τέλος πάντων, σταμάτα να ασχολείσαι με τη σχολή μας και τα σχόλια σου αλλού! Έλα, σπούδασε εδώ και μετά πες ότι θες! Ειδάλλως, ασχολήσου με τη σχολή σου και να κρατάς τη γνώμη σου για το τμήμα μας για τον εαυτό σου!Όσο για τη γενική γνώση και την εξειδίκευση, θεωρητικά ναι, είναι καλύτερο, αλλά μάλλον έχεις ξεχάσει ότι η εποχή μας ονομάζεται "εποχή της εξειδίκευσης". Στην ουσία χάνεις χρόνο με τις γενικότητες. Ναι η ιατρική είναι μεγάλος κλάδος και σίγουρος, αλλά το θέμα είναι να ξέρεις τι θες!Άμα θες να ασχοληθείς με άτομα πήγαινε ιατρική, άμα θες να ασχοληθείς με φάρμακα, έρευνες, κυτταρικό και υποκυτταρικό επίπεδο γίνε μοριακός βιολόγος. A! Και παρεμπιπτόντως το όνομα δεν είναι για μούρη αλλά είναι αυτό ακριβώς που κάνεις στη σχολή! Ο Francis Crick χρησιμοποίησε τον όρο "μοριακός βιολόγος" ως απάντηση σε αυτούς που τον ρωτούσαν τι τελικά είναι, βιολόγος? βιοχημικός? κρυσταλλογραφος? γενετιστής? Οπότε στην ουσία δεν πουλάει μούρη η σχολή απλώς σε πληροφορεί με το όνομά της πάνω σε τι θα εκπαιδευτείς και θα πάρεις ένα βασικό υπόβαθρο για να συνεχίσεις αυτό που θα επιλέξεις!

Προφανώς αν έπιανα ιατρική στις πανελλαδικές θα έμπαινα (δε θα πω ψέματα). Μέχρι να δουλέψω δεν είχα πρόβλημα κανένα με την νοσηλευτική ίσα ίσα σκεφτόμουνα να συνεχίσω ακαδημαϊκά.
Ο λόγος που σπουδάζω ιατρική είναι επειδή στην Ελλάδα επικρατεί ιεροκρατία και όσα μεταπτυχιακά και διδακτορικά να κάνω στην νοσηλευτική ένας ειδικευόμενος θα είναι πάνω από μένα. Δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση όταν έχεις τελειώσει ένα τμήμα και έχεις βρει δουλειά με έναν καλό για τα ελληνικά δεδομένα μισθό βα αποφασίσεις στην συνέχεια να διαβάσεις εξαντλητικά για ένα χρόνο τουλάχιστον χρόνο (εγώ διάβασα 2 χρόνια) προκειμένου να περάσεις σε μια σχολή που απαιτεί και αυτή με την δικιά της αρκετό διάβασμα.

Ως νοσηλευτής δε θα μπορώ να ποτέ να συνταγογράφώ ή να παραγγέλνω φάρμακα , να κάνω διασταυρώσεις στην μετάγγιση (θα πρέπει να ψάχνω έναν ιατρό (ακόμα και αγροτικό) να ελέγχει τον κωδικό του αίματος και να υπογράφει). Ακόμα και οι λήψεις αιμάτων αποτελεί ιατρική πράξη άσχετα αν στην πράξη το κάνουν αρκετοί νοσηλευτές.

Δεν σύγκρινα την νοσηλευτική και την μοριακή βιολογία ως επίπεδο σπουδών. Η μοριακή βιολογία έχει μεγαλύτερο υπόβαθρό και σαφώς το επίπεδο σπουδών είναι καλύτερο από την νοσηλευτική εγώ μίλησα για επαγγελματική αποκατάσταση. Δεν έγραψα γενικότητες αναφέρθηκα μόνο για τα επαγγελματικά διακιώματα τα υπόλοιπα δεν είμαι σε θέση να τα ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina P.

Νεοφερμένος

Η Nina P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αχ ειδες τι ωραία που τα λες τωρα? Με πόσο ωραιο τρόπο περνάς αυτο που θελεις να πεις? Σχεδον για ολους αυτο ειναι το θεμα...αλλα οπως ειπα και στον κωστα ολα εξελίσσονται! Εδώ δεν υπάρχει στον εκπαιδευτικό τομέα που ήταν ανέκαθεν το στάνταρ θα υπάρχει στη μοριακή?η στην οποιαδήποτε βιολογία? Γιατί νοσηλευτική?2 ξαδέρφες μου τελείωσαν...η μια ειναι ανεργη κι η αλλη τι να πω.....το παλευει χρονια και δουλευει για 500 ευρω. Ακομα κι η ιατρικη έρχεται να συγκλίνει με τη βιοπαθολογία και τη γενετική...έχουν μαζευτει παρα πολλοι και χρειαζεται κι αυτη να παει ενα βήμα πιο πέρα! Ωραία, λοιπόν, λύθηκε το πρόβλημα και απο δω και πέρα καλό θα ηταν να μιλάμε για καταστασεις αλλα και για ονειρα προσπαθώντας ο ενας να βοηθησει τον αλλο χωρις να αποκλειουμε και να κατηγορουμε τπτ!!!!!!!!!!!!Πολυ ωραια!Πολύ χαιρομαι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Αναφέρομαι για την πανεπιστημιακή νοσηλευτική εκεί που η ζήτηση ακόμα και σταν ΑΣΕΠ είναι μικρότερη από την προσφορά. Όταν τέλεοωσα τον στρατό έκανα αιτήσεις 2 αιτήσεις στο ιδιωτικό τομέα μέσα στον μήνα με δέχτηκαν και στα 2 αλλά δεν πήγα επειδή διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ. (χωρίς να δηλώνω ουσιαστικά εμπειρία). Ο μισθός είναι κάτι παραπάνω από αρκετός αφού πληρώνομαι υπερωρίες που αναγκαστικά κάνω εξαιτίας της έλλειψης νοσηλευτικού προσωπικού και όλα αυτά χωρίς κανένα μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αναφέρομαι για την πανεπιστημιακή νοσηλευτική εκεί που η ζήτηση ακόμα και σταν ΑΣΕΠ είναι μικρότερη από την προσφορά. Όταν τέλεοωσα τον στρατό έκανα αιτήσεις 2 αιτήσεις στο ιδιωτικό τομέα μέσα στον μήνα με δέχτηκαν και στα 2 αλλά δεν πήγα επειδή διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ. (χωρίς να δηλώνω ουσιαστικά εμπειρία). Ο μισθός είναι κάτι παραπάνω από αρκετός αφού πληρώνομαι υπερωρίες που αναγκαστικά κάνω εξαιτίας της έλλειψης νοσηλευτικού προσωπικού και όλα αυτά χωρίς κανένα μεταπτυχιακό.

Μπράβο focko! Αλλά εμείς μάλλον έχουμε διαφορετικές επαγγελματικές βλέψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
GNR...πασο. Ωστοσο η συζητηση εδω δεν γινεται για ΕΣΑΣ τους ηδη φοιτητες, ΜΒΓ...αλλα για παιδια που σκοπευουν να δωσουν πανελλαδικες. Οταν λες ''εμεις'' να μιλας για εσενα...ποιοι ειστε ''εσεις''? Οπως εγω η ο οποιοσδηποτε αλλος μιλαει αποκλειστικα για τον εαυτο και τις εμπειριες του.
Ειδαλλως να το δηλωσεις καθαρα,...η σχολη ειναι πολυ ενδιαφερουσα ωστοσο ενδεικνυται για ατομα οικονομικα ευκαταστατα που δεν τους ενδιαφερει αμεσα η ιδιαιτερα η επαγγελματικη σταδιοδρομια.

Συγγνωμη που παρεμβαινω αλλα για να βαζουμε καποια πραγματα σε μια βαση. Επισης μια παρακληση, μπορειτε να διαφωνειτε (εσυ και αλλοι πρωτοετης φοιτητες) για την επαγγελματικη αποκατασταση. Οταν καποιος διαφωνει παρουσιαζει αντεπιχειρημα και λεει φιλε...εχεις αδικο π.χ.. εργασιακη αποκατασταση, ΓΙΑΤΙ α) β) γ) ...υπαρχουν αυτες οι διεξοδοι. Με το να λες δεν "μας" (εσεις ποιοι?) νοιαζει η εργασια...πως ακριβως κανεις διαλογο, ειδικα προτινοντας σε κοσμο και ιδιως νεαρους μαθητες να κανει αυτο που κανεις και εσυ? Να τους δινεις και ΥΠΕΡ αλλα και τα ΚΑΤΑ.


Μπράβο focko! Αλλά εμείς μάλλον έχουμε διαφορετικές επαγγελματικές βλέψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αφήστε τον κόσμο να σπουδάσει αυτό που γουστάρει κι ας πεινάει ρε. Επιμένω πως το μόνο που πρέπει να κοιτάξει ο υποψήφιος φοιτητής είναι τα ενδιαφέροντά του και τα προγράμματα σπουδών. That's all. Απογοητεύσεις όλοι συναντούν αργά ή γρήγορα ό,τι κι αν επιλέξουν να σπουδάσουν. Ε, επιλέξτε αυτές που επηρεάζουν την ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ σας λιγότερο. Τι να την κάνω τη δουλειά αν έχω θυσιάσει τον εαυτό μου για να την αποκτήσω, γιατί για κομμάτι του εαυτού του καθενός μιλάμε τελικά.

Μόνο ό,τι σας αρέσει, ΜΟΝΟ. Στην τελική αν δεν είσαι έτοιμος να ακολουθήσεις αυτό που σπουδάζεις μέχρι το τέλος και να προσαρμοστείς πολύ ή λίγο καλύτερα μην το αρχίσεις και καθόλου. Όλοι θέλουν να σπουδάσουν κάτι ΚΑΙ να μείνουν εδώ ΜΕ λεφτά ΚΑΙ οικογένεια.

Ο επόμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
GNR...πασο. Ωστοσο η συζητηση εδω δεν γινεται για ΕΣΑΣ τους ηδη φοιτητες, ΜΒΓ...αλλα για παιδια που σκοπευουν να δωσουν πανελλαδικες. Οταν λες ''εμεις'' να μιλας για εσενα...ποιοι ειστε ''εσεις''? Οπως εγω η ο οποιοσδηποτε αλλος μιλαει αποκλειστικα για τον εαυτο και τις εμπειριες του.
Ειδαλλως να το δηλωσεις καθαρα,...η σχολη ειναι πολυ ενδιαφερουσα ωστοσο ενδεικνυται για ατομα οικονομικα ευκαταστατα που δεν τους ενδιαφερει αμεσα η ιδιαιτερα η επαγγελματικη σταδιοδρομια.

Συγγνωμη που παρεμβαινω αλλα για να βαζουμε καποια πραγματα σε μια βαση. Επισης μια παρακληση, μπορειτε να διαφωνειτε (εσυ και αλλοι πρωτοετης φοιτητες) για την επαγγελματικη αποκατασταση. Οταν καποιος διαφωνει παρουσιαζει αντεπιχειρημα και λεει φιλε...εχεις αδικο π.χ.. εργασιακη αποκατασταση, ΓΙΑΤΙ α) β) γ) ...υπαρχουν αυτες οι διεξοδοι. Με το να λες δεν "μας" (εσεις ποιοι?) νοιαζει η εργασια...πως ακριβως κανεις διαλογο, ειδικα προτινοντας σε κοσμο και ιδιως νεαρους μαθητες να κανει αυτο που κανεις και εσυ? Να τους δινεις και ΥΠΕΡ αλλα και τα ΚΑΤΑ.

Η πλειονότητα των φοιτητών της σχολής δεν θέλει να δουλέψει σε κάποιο νοσοκομείο σαν νοσηλευτής, ήθελε κάτι διαφορετικό(έχουν γραφεί σε αυτό το thread από πολλούς οι διάφορες επαγγελματικές διέξοδοι). That's all. Αυτό σημαίνει "εμείς". Μπορείς να αντιγυρίσεις και να μου πεις δεν αντιπροσωπεύω την πλειονότητα των φοιτητών απαραίτητα. Έχεις δίκιο ότι δεν μπορώ να σου το αποδείξω. Αυτό ισχυρίζομαι πάντως και όποιος θέλει πιστεύει στα λεγόμενα μου, διαφορετικά ας έχει άλλη άποψη. No problem με αυτό. Τα υπέρ τους τα περιγράψαμε μια χαρά ως τώρα οι φοιτητές αυτής της σχολής. Εσύ μπορείς να περιγράψεις και τα κατά γιατί είσαι πλέον απόφοιτος. Τα παιδιά ας διαβάσουν κ ας βγάλουν τα ανάλογα συμπεράσματα.

Επίσης, σε διαβεβαιώ ότι δεν είμαι ευκατάστατος. Δουλεύω σε ένα εργαστήριο εδώ κ πολύ καιρό και προσπαθώ μέσα από το project και τους βαθμούς μου να εξασφαλίσω κάποια υποτροφία και να συνεχίσω με phd. Και κατά τη διάρκεια του διδακτορικού πάλι θα προσπαθήσω να βρω πρόσθετη χρηματοδότηση για τον εαυτό μου. Αυτό θα πει να προσπαθείς να πετύχεις κάτι κ χωρίς να έχεις τα λεφτά. Εάν στη σημερινή κοινωνία κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. Τι να πω!! Νομίζω ότι είναι γι αυτό το παλεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
το λύσατε το επαγγελματικό πρόβλημα του Τμήματος ΜΒΓ; :hmm: 44 σελίδες μάχης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuban91

Νεοφερμένος

Ο Cuban91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αγαπητα μελη και αναγνωστες του συγκεκριμενου φορουμ ,

Θα ηθελα να τοποθετηθω συντομα για το θεμα αυτο.Ειναι ευλογη η κοντρα που εχει παρατηρηθει τις τελευταιες μερες στην οποια συμμετειχα κ εγω.Ο καθε ενας διατυπωσε την αποψη του και ο καθε αναγνωστης μπορει να ενστερνιστηκε η να αποριψε αυτη την θεση .Αναφερθηκαν ελαττωματα και πλεονεκτηματα της Μοριακης Βιολογιας και Γενετικης. Στα μεινονεκτηματα αναφερω το πορβλημα με τα δικαιωματα μας.Ειναι κοινο αποδεκτο πως η σχολη μας ειναι καινουρια αλλα κ πως πρεπει να δρασουμε για την αμεση βελτιωσης της.Αλλα ολα περιπου τα επαγγελματα στην εποχη μας με ,με εξαιρεση λιγα , δν σου υποσχονται επαγγελματικη αποκατασταση.Ετσι το καθε ατομο οφειλει πλεον να ακολουθει το ονειρο του.Κ μενα ηταν το ονειρο μου.Πολλα απο αυτα που διατυπωθηκαν ειναι σωστα.Αλλα αυτο που δν σας παραδεχομαι ειναι να κοβεται τα φτερα αυτων των παιδιων που θελουν την σχολη και αυτων που φοιτουν σ αυτη.Επισης ειναι γνωστο πως και η ιατρικη και η νοσηλευτικη εχουν μειονεκτηματα στην Ελλαδα αλλα αμα τα τονιζαμε θα δειχναμε το εγωισμο μας και το θανατισμο μας.Δυο στοιχειων που δν μας διακατεχουν και γνωριζουμε την πραγματικη κατασταση μας.Κ απο εσας θα ηθελα να στηριξετε την προσπαθεια μας αμα μπορειτε κ θελετε.ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αυτη την απαντηση την ΣΕΒΟΜΑΙ απολυτα. Ωστοσο αυτο ακριβως ηθελα να αναδειξω. Εσυ εισαι ηδη φοιτητης. Εδω η συζητηση γινεται για αυτους που δινουν πανελλαδικες και θελουν να μαθουν για την επαγγελματικη αποκατασταση που δινει η σχολη. ΤΟ να εισαι διδακτορικος, η ακομα και μεταδιδακτορικος (postdoc) θεωρεισαι φοιτητης σε ηλικια 30-35 ετων με υποτροφια ΟΧΙ μισθο (~400 ευρω) για διδακτορικο, 800-1000 μεταδιδακτορικο με συμβαση εργου (ορισμενης χρονικης διαρκειας και αυτασφαλισης ΤΕΒΕη ΟΑΕΕ).
Κοιτα GNR, η ερευνα ειναι ποθος σου και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ μεσα απο την καρδια μου. Ωστοσο δεν ειναι πολλοι που θελουν η και μπορουν να το κανουν. Και οταν λεω μπορουν...δεν εννοοω απο αποψη νοημοσυνης..αλλα οικογενειας, μη σιγουριας κτλ.
Η κατασταση της ΜΒΓ ηταν ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ μεχρι πριν 2 χρονια, οποτε και μεσω ΑΣΕΠ επιτραπηκε και οι αποφοιτοι βρηκαν μια διεξοδο για να γινουν καθηγητες σε γυμνασια/λυκεια. Ενα 80% αυτο προσπαθει. Ενα 10% δουλευει στην διαγνωση σαν τεχνικοι σε εργαστηρια, και ενα αλλο 10% παει στην ερευνα. Αυτο φυσικα απο το γραφω απο προσωπικη εμπειρια και ξερω παρα πολλα ατομα, ωστοσο μπορει ο οποιοσδηποτε να το αμφισβητησει.
Και εδω επανερχομαι οτι εγω σαν Κωστας...σεβομαι οποιαδηποτε αποψη θα προετρεπα μαθητες που θελουν να κανουν ερευνα να πανε σε μεγαλα κεντρα με διαδρομη οπως το ΙΤΕ, η στην Αθηνα οπου υπαρχει ολη η ερευνητικη υποδομη της χωρας για να κανουν μια πτυχιακη η ενα μεταπτυχιακο εκει.
Τωρα αν καποιος σκεφτεται να φυγει εξω, θα τον προετρεπα να φυγει απο τα 18, και να παει σε ενα πανεπιστημιο με ερευνητικη υποδομη και κεντρα γιατι θα εχει καλυτερη εξελιξη. Οπως ειπες η ΜΒΓ ειναι νεα σχολη και δεν ειχε το χρονο (οχι οτι δεν το αξιζει) να ανδρωθει στην ερευνα. Μετα απο 10-15 χρονια ισως.
Παντα φιλικα.



Η πλειονότητα των φοιτητών της σχολής δεν θέλει να δουλέψει σε κάποιο νοσοκομείο σαν νοσηλευτής, ήθελε κάτι διαφορετικό(έχουν γραφεί σε αυτό το thread από πολλούς οι διάφορες επαγγελματικές διέξοδοι). That's all. Αυτό σημαίνει "εμείς". Μπορείς να αντιγυρίσεις και να μου πεις δεν αντιπροσωπεύω την πλειονότητα των φοιτητών απαραίτητα. Έχεις δίκιο ότι δεν μπορώ να σου το αποδείξω. Αυτό ισχυρίζομαι πάντως και όποιος θέλει πιστεύει στα λεγόμενα μου, διαφορετικά ας έχει άλλη άποψη. No problem με αυτό. Τα υπέρ τους τα περιγράψαμε μια χαρά ως τώρα οι φοιτητές αυτής της σχολής. Εσύ μπορείς να περιγράψεις και τα κατά γιατί είσαι πλέον απόφοιτος. Τα παιδιά ας διαβάσουν κ ας βγάλουν τα ανάλογα συμπεράσματα.

Επίσης, σε διαβεβαιώ ότι δεν είμαι ευκατάστατος. Δουλεύω σε ένα εργαστήριο εδώ κ πολύ καιρό και προσπαθώ μέσα από το project και τους βαθμούς μου να εξασφαλίσω κάποια υποτροφία και να συνεχίσω με phd. Και κατά τη διάρκεια του διδακτορικού πάλι θα προσπαθήσω να βρω πρόσθετη χρηματοδότηση για τον εαυτό μου. Αυτό θα πει να προσπαθείς να πετύχεις κάτι κ χωρίς να έχεις τα λεφτά. Εάν στη σημερινή κοινωνία κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. Τι να πω!! Νομίζω ότι είναι γι αυτό το παλεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το λύσατε το επαγγελματικό πρόβλημα του Τμήματος ΜΒΓ; :hmm: 44 σελίδες μάχης...

τι vs ΗΜΜΥ και βλακειες.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top