Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
οντως..εσυ στο πρωτο η δευτερο ετος...εγω εχω τελειωσει, εχω διδακτορικο, ειμαι μελος στην ΠΕΒ τα τελευταια 3 χρονια, και μολις πριν 2 εβδομαδες ειχαμε συναντηση για το πρωτο επιμελητηριο βιοεπιστημονων στην ελλαδα, παλευοντας για τα δικαιωματα των βιοεπιστημονων, εχουμε εξωδικο απο τους βιοπαθολογους (ιατρικο συλλογο πειραια), εχω προσψπικη απαντηση της νομαρχια πελλας και θεσσαλονικης οπως και του υπουργειου υγειας με την κειμενη νομοθεσια που παρεθεσα, οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε μη ιατρους να κανουν διαγνωση...γιατι ηθελα να κανω το δικο μου εργαστηριο με αλλα 2 ατομα, και ειμαι εγω ο ημιμαθης...
εγινε...εχεις δικιο.
καλη συνεχεια.

Απλα εισαι ημιμαθης φιλε σε ολα οσα διατυπωνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
και κατι τελευταιο...η μοριακη βιολογια ΔΕΝ ειναι ΙΑΤΡΙΚΗ. δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την ιατρικη αλλα ειναι ενα ακομα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ. ωστοσο πολλοι γιατροι ΑΝΕΤΑ με ενα μεταπτυχιακο, η ενα διδακτορικο μπορουν και εξασκουν ''μοριακη βιολογια'' . π.χ. κλινικη μοριακη γενετικη. Στην ελλαδα, ασκειτε απο τους βιοπαθολογους γιατρους, και οχι τους βιολογους/βιοεπιστημονες. Κακως ωστοσο γιατι ετσι αδικουνται πολλοι και αξιοι επιστημονες που εχουν 10και 14 χρονια σπουδων.

Κώστα1 πάνε πόσα χρόνια από τότε που αποφοίτησες;! Η μοριακή πριν 3 χρόνια στεγαζόταν σε ένα ανάξιο λόγου κτήριο και οι συνθήκες γενικά ήταν κάκιστες. Εγώ το έζησα για ένα χρόνο εκείνο το κτήριο ως πρωτοετής και παρακολουθώ την εξέλιξη της ΜΒΓ έχοντας πλήρη εικόνα από που ξεκίνησε και που έφτασε σε μόλις 4 χρόνια. Έγινε μεταφορά σε νέα φοβερά κτήρια, έχουμε πολύ καλή υλικοτεχνική υποδομή, μέχρι και confocal έχουμε αποκτήσει με γερμανούς postdoc να το δουλεύουν, οι οποίοι έχουν προϋπηρεσία στο EMBL!! Οι καθηγητές αποσπούν κάθε χρόνο χρηματοδοτήσεις από την Ε.Ε. που φτάνουν κ τα 1.000.000 ευρώ και η έρευνα έχει αρχίσει να προχωρά κ να παράγεται έργο. Εσένα ποιο είναι το ζόρι σου και διαβάλλεις όλα αυτά που τα ζούμε εμείς καθημερινά και σε διαβεβαιώνουμε ότι ισχύουν;; Δουλεύουμε σκληρά και βγάζουμε νέες επιστημονικές δημοσιεύσεις κάθε χρόνο ιδίως μετά το 2007 με γοργό ρυθμό, ενώ έχουμε καθηγητές που έχουν δουλέψει στο MRC του Λονδίνου και το Tufts της Βοστώνης, στις ΗΠΑ. Με 20+ papers τα πιο λαμπρά μέλη και μέσο impact factor 7,7(που για ένα μέσο ερευνητή της Ελλάδας το 4-4,5 είναι για να κάνει πάρτυ), νομίζω ότι δεν είσαι σε θέση να τους αμφισβητήσεις. Ούτε έχεις πλέον τον αέρα του περιοικούντα την Ιερουσαλήμ για να κρίνεις. Έχεις πάρει απόσταση εδώ κ καιρό & δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Επίσης, η ως τώρα προσωπική σου εμπειρία δεν είναι καθόλου ενδεικτική για την πορεία και την εξέλιξη που θα έχει η επιστήμη της γενετικής και της μοριακής βιολογίας στον 21ο αιώνα. Κανείς δεν πρόκειται να ακούσει τη μίζερη φωνή σου όταν βλέπει τα υποσχεμένα να γίνονται σταδιακά και πολύ σύντομα πραγματικότητα. Τέλος, το σπουδάζουμε επειδή γουστάρουμε και θα αγωνιστούμε σκληρά για να διεκδικήσουμε τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Τίποτα δεν είναι τετελεσμένο, αρκεί να μην είσαι pathetic και να προωθείς τα πράγματα στη σωστή κατεύθυνση.

Πάψε να κάθεσαι πίσω από μία οθόνη και να αποτρέπεις ανθρώπους να φτιάξουν τη μοίρα τους όπως αυτοί την ονειρεύονται. Αυτό κ αν δεν είναι pathetic!! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ηρεμήστε βρε παιδιά.Cuban,έλεος.Την ίδια σχολή έβγαλε.Που πας χωρίς να ακούς αυτούς που ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuban91

Νεοφερμένος

Ο Cuban91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ηρεμήστε βρε παιδιά.Cuban,έλεος.Την ίδια σχολή έβγαλε.Που πας χωρίς να ακούς αυτούς που ξέρουν.

Δν εβγαλε την ιδια σχολη..Η σχολη ειναι μολις 11 χρονια και δν συμπιπτει χρονικα.Επισης δν ξερει το ΦΕΚ μας.Αρα καπου ΥΠΑΡΧΕΙ κατι που δν κολλαει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
GNR..παλιος γνωριμος...1,000,000 ευρω ειναι το grant (3χρονια) που παιρνει ενας μεσος λεκτορας για να μεινει λεκτορας και να μην τον διωξουν στην ολλανδια, η στο Beatson college p.x. στην Γλασκωβη της σκωτιας.
Τωρα δες τις δημοσιευσεις στο ΙΤΕ και συγκρινε με το ΜΒΓ στο ετος 2010....https://www.imbb.forth.gr/publications/pubs_2010.html
Τα κτηρια δεν κανουν την διαφορα.
Ωστοσο, ας πουμε οτι εγω ειμαι μιζερος....αυτα που αναφερω σαν επαγγελματικα δικαιωματα ειναι λανθασμενα? μπορει ενα μοριακος βιολογος να εχει π.χ. δικο του εργαστηριο? αν ναι....μην το κρυβεται ρε παιδια..πειτε πως......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
GNR..παλιος γνωριμος...1,000,000 ευρω ειναι το grant (3χρονια) που παιρνει ενας μεσος λεκτορας για να μεινει λεκτορας και να μην τον διωξουν στην ολλανδια, η στο Beatson college p.x. στην Γλασκωβη της σκωτιας.
Τωρα δες τις δημοσιευσεις στο ΙΤΕ και συγκρινε με το ΜΒΓ στο ετος 2010....https://www.imbb.forth.gr/publications/pubs_2010.html
Τα κτηρια δεν κανουν την διαφορα.
Ωστοσο, ας πουμε οτι εγω ειμαι μιζερος....αυτα που αναφερω σαν επαγγελματικα δικαιωματα ειναι λανθασμενα? μπορει ενα μοριακος βιολογος να εχει π.χ. δικο του εργαστηριο? αν ναι....μην το κρυβεται ρε παιδια..πειτε πως......

Ναι, παλιέ γνώριμε!! Βλέπω βαδίζεις ακόμη στα ίδια μονοπάτια άρνησης και πεσιμισμού. Είναι δυνατόν να συγκρίνεις το ΙΤΕ που έχει μία μεγάλη ιστορία ή τη Γλασκώβη με τη ΜΒΓ που ιδρύθηκε και λειτουργεί από το 2001 και μετά?! Πες μου είναι?!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Συγγνωμη για πολλαπλα ποστς...δεν ξερω πως εγινε...cuban...και μετα ξυπνησες...

GNR, o πεσιμισμος ειναι μεγαλος, ειδικα τωρα που εχω και μπεμπη και θελω να γυρισω.Ωστοσο προσπαθω να κανω την δικη μου δουλεια και ασχετα με τα επαγγελματικα δικαιωματα, τωρα ειναι και σε διαβουλευση των βιολογων και η ΠΕΒ εχει αρχισει να δραστηροποιεται, δεν υπαρχει τιποτα.
Εννοω σε αποψη διαγνωστικου τομεα. Απλα απαγορευεται..και ειλικρινα μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι οταν διαβαζω ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ για πραγματα που ΤΩΡΑ ζω.
Τεσπα, το θεμα ειναι οτι εχω γυρω στα 40 μυνηματα απο ατομα που δεν ξερω και για αυτο και γραφω, γιατι δεν μπορω να απαντω σε ολους προσωπικα. Εγω απλα μεταφερω την πραγματικοτητα οπως αυτη εχει τωρα.

ΥΓ...μεταδιδακτορικο, στην ελλαδα με συμβαση εργου τωρα...920 ευρω καθαρα..πριν 5 χρονια ηταν 1040 νομιζω στον δημοκριτο....αυτα για το που παει το επαγγελμα. Εξω ειναι σαφως καλυτερα, αλλα φανταζομαι οτι εχει φρικαρει και εσυ με αυτα που γραφουν δηλαδη οτι η μοριακη βιολογια δεν ειναι βιολογια αλλα ιατρικη..ημαρτον δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cuban91

Νεοφερμένος

Ο Cuban91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συγγνωμη για πολλαπλα ποστς...δεν ξερω πως εγινε...cuban...και μετα ξυπνησες...

Eγω ξυπνησα...εσυ μαλλον κοιμασαι τον υπνο της ανακριβειας και ημιμαθειας φιλε...Αφου δν ξερεις το φεκ μας τι προσπαθεις να κανεις??? ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΟΛΟ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ...Μαλλον εχεις προβλημα με την σχολη μας....Κ οπως λες εχεις φοιτησει στην ιδια σχολη... Δηλαδη φοιτησες στην Μοριακη Βιολογια και Γενετικη τησ Αλεξανδρουπολης???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι, παλιέ γνώριμε!! Βλέπω βαδίζεις ακόμη στα ίδια μονοπάτια άρνησης και πεσιμισμού. Είναι δυνατόν να συγκρίνεις το ΙΤΕ που έχει μία μεγάλη ιστορία ή τη Γλασκώβη με τη ΜΒΓ που ιδρύθηκε και λειτουργεί από το 2001 και μετά?! Πες μου είναι?!!!

Ώπα,τι έγινε με το ΙΤΕ:worry:

(Δίπλα στο τμήμα μου είναι τούτο,μιλάμε τα ΤΡΕΛΑ λεφτά και η ΤΡΕΛΗ έρευνα.Απο κει παίρνω συγγράματα για τι σχολή.Μεταξύ άλλων ίδρυσε και τη Forthnet)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Cuban....λοιπον ας μαθουμε λιγα ελληνικα μαζι ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ ΓΙΑ ΒΙΟΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΒΙΟΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ... φανταζομαι σας διδαξαν τι ειναι οικοσυστημα...σωστα?

") Η δειγματοληψία, η εκπόνηση εργαστηριακών μελε−
τών και βιοαναλύσεων καθώς και η διενέργεια ελέγχων
που αφορούν στους βιοτικούς και αβιοτικούς παράγο−
ντες του οικοσυστήματος, στις σχέσεις μεταξύ τους,
στην επίδραση που ασκούν σε αυτούς οι βιομηχανικές
και άλλες ανθρώπινες δραστηριότητες και στην αξιολό−
γηση των συστημάτων περιβαλλοντικής διαχείρισης"

ΜΑΓΙΚΗ ΛΕΞΗ !!!!!! ΕΠΙΛΟΓΗ!!!! και ΟΧΙ ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ...βιολογικων υλικων και δειγματων....

Η επιλογή των βιολογικών υλικών−δειγμάτων και
γενετικού υλικού και των μεθόδων εξέτασης και ανά−
λυσής τους, ο έλεγχος της ποιότητας των αναλύσεων,
ο έλεγχος της εφαρμογής των αρχών ορθής εργα−
στηριακής πρακτικής και ασφάλειας, η ερμηνεία και η
αξιολόγηση των αποτελεσμάτων των αναλύσεων που
πραγματοποιούνται σε βιοαναλυτικά εργαστήρια, όπως
μοριακής βιολογίας, γενετικής, βιοχημείας, ανοσοβιολο−
γίας, αιματολογίας, ιστοπαθολογίας, μικροβιολογικής
κυτταρολογίας και κυτταρογενετικής

ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΑΤΟΜΙΚΑ Η ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑΣ (δευτερη ΜΑΓΙΚΗ ΛΕΞΗ)....

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας και
Γενετικής, αναλαμβάνουν την ευθύνη υπογράφοντας
ατομικά ή συνυπογράφοντας με άλλους ειδικευόμενους
επιστήμονες, στα ακόλουθα ζητήματα....

καποτε επαιρναν στην ΜΒΓ με 18 και 19....τωρα ποσο εχει πεσει..και δεν ξερει ο κοσμος να διαβαζει????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ώπα,τι έγινε με το ΙΤΕ:worry:

(Δίπλα στο τμήμα μου είναι τούτο,μιλάμε τα ΤΡΕΛΑ λεφτά και η ΤΡΕΛΗ έρευνα.Απο κει παίρνω συγγράματα για τι σχολή.Μεταξύ άλλων ίδρυσε και τη Forthnet)

Φίλε για ΙΙΒΕΑΑ Κ ΦΛΕΜΙΝΓΚ τι έχεις να πεις?! κ πες μου λίγο το ιστορικό σου. τι έχεις σπουδάσει πέρα από το χημικό κρήτης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Φίλε για ΙΙΒΕΑΑ Κ ΦΛΕΜΙΝΓΚ τι έχεις να πεις?! κ πες μου λίγο το ιστορικό σου. τι έχεις σπουδάσει πέρα από το χημικό κρήτης?

Αγόρι το σχόλιό μου δεν ήταν ειρωνικό,δεν ξέρω πως το εξέλαβες.Μπορώ να πω μόνο αυτά που έχω δει ο ίδιος.Όσο για το φλέμινκ,έχω ακούσει καλά λόγια από γνωστά μου πρόσωπα,αλλά δεν ξέρω πόσο ΕΥΡΥ είναι το αντικείμενό του.Σου αρκεί?Αυτό για τις σπουδές μου δεν το κατάλαβα,η επιστήμη είναι πιο ευρεία κι από αυτή ακόμη εδώ της οποίας παρακολουθώ το θέμα.

Απλά είδα να γίνεται λόγος για το ΙΤΕ,και θέλησα να ρωτήσω τι και πως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Το γεγονός ότι δεν κατοχυρώνεται ακόμη η δειγματοληψία για ποιο λόγο μας απομακρύνει από τη δυνατότητα να ανοίξουμε δικό μας εργαστήριο γενετικών αναλύσεων και μοριακής διαγνωστικής!; Ένα εργαστήριο αποτελείται από ανθρώπους με διαφορετικά πτυχία κ ειδικότητες. Θα μπορούσε κάλλιστα τη δειγματοληψία να την κάνει κάποιος που καλύπτεται νομικά γ τη διενέργεια αυτή της κλινικής πράξης. Να επεξεργαστεί στη συνέχεια το δείγμα ο ίδιος και το δείγμα να ακολουθήσει το ενδεδειγμένο workflow, περνώντας κ από τα δικά μας χέρια. Αυτό δεν αποκλείει ούτε τη δυνατότητα να υπογράψουμε μία τέτοιου τύπου κλινική εξέταση ούτε κ το να ανοίξουμε δικό μας εργαστήριο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ΓΙα GNR...αν σε ενδιαφερει προωθησε το στους συμφοιτητες σου και τελειογοιτους...χρειζονται ατομα παντα.

Απο την ΠΕΒ, υπαρχει και στον ιστοτοπο αν εισαι μελος,
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί Συνάδελφοι γειά σας,

Ένας νέος χρόνος ξεκίνησε, με νέο Διοικητικό Συμβούλιο για την Ενωση και παλιές και νέες εκκρεμότητες να τακτοποιηθούν. Έχουμε όλοι μας ξεκινήσει πολύ δυναμικά να προσεγγίζουμε τα προβλήματα του κλάδου και ήδη προχωράμε στους διάφορους τομείς εργασίας όπου και ζητάμε τη βοήθειά σας.

Οι τομείς που ζητάμε τη συμβολή όσων Συναδέλφων ενδιαφέρονται και θέλουν να συμμετέχουν είναι οι εξής:

- Τομέας Υγείας (Συντονίστρια: Παναγούλα Κόλλια, pankollia@gmail.com)

- Τομέας Περιβάλλοντος (Σντονιστής: Απόστολος Βανταράκης, avanta@upatras.gr)

- Τομέας Β/μιας Εκπαίδευσης (Συντονιστής: Ανδρέας Ζοάνος, zoanosand@smartmail.gr)

- Τομέας Πανεπιστημιακής Εκπ/σης (Συντονίστρια: Μαρία Λαζαρίδου, mlazarid@gmail.com)

- Τομέας Νέων Βιοεπιστημόνων (Συντονίστρια: Θεοδώρα Κορομηλά, tkoromila@yahoo.gr)

- Τομέας Βιομηχανίας (Συντονιστής: Μάνος Παπαδάκης, papadakisnm@gmail.com)

Θέλουμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει ήδη σχηματιστεί και προχωράει προς ψήφιση το Προεδρικό Διάταγμα που προσδιορίζει τις αρμοδιότητες των Βιολόγων και αναμένεται από το Υπουργείο να προχωρήσει σύντομα (λόγω πίεσης από την σχετική οδηγία της Ευρωπαϊκής Ενωσης που ενσωματώθηκε στο εθνικό δίκαιο) σε καθιέρωση Επιμελητηρίου, το οποίο θα δίνει Αδεια Ασκησης Επαγγέλματος και στους Βιολόγους. Αυτό θα επεκταθεί και στους αποφοίτους των άλλων τμημάτων Βιοεπιστημών σύμφωνα με τον υφυπουργό Κο Πανάρετο.

Εμείς ως Ένωση, σε στενή συνεργασία με τα 7 τμήματα Βιοεπιστημών της χώρας μας, είμαστε ένα βήμα μπροστά και ήδη πρόκειται να υποβάλλουμε άμεσα σχέδιο ίδρυσης Επιμελητηρίου Βιοεπιστημόνων (ΕΒΙΟ).

Η Ένωση υπάρχει και εργάζεται με βάση τον Εθελοντισμό και γιʼαυτό κι εμείς προσκαλλούμε όλους εκείνους τους Συναδέλφους που μπορούν να διαθέσουν λίγο από τον πολύτιμο χρόνο τους να πλαισιώσουν τις επιτροπές μας ώστε να διαμορφώσουμε να διαφυλάξουμε και να αναβαθμίσουμε την επιστημονική και επαγγελματική μας οντότητα.

Τέλος, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το Υπουργείο θα μας ζητήσει τον αριθμό και τα ονόματα των ΤΑΜΕΙΑΚΩΣ ΕΝΤΑΞΕΙ μελών μας, που θα αποτελέσουν τη βάση του Επιμελητηρίου, γεγονός που επιβάλλει την ταχύτατη τακτοποίηση των οφειλών μας μέχρι το τρέχον έτος.

Για πληροφορίες σχετικά με την ταμειακή σας κατάσταση μπορείτε να απευθύνεστε στη Γραμματεία της ΠΕΒ (210-5224632) Δευτέρα έως και Πέμπτη 18.00-20.00 ή μέσω E-mail στο mail της ΠΕΒ grammateia@gmail.com

Με τιμή


Το νέο Διοικητικό Συμβούλιο της Πανελλήνιας Ένωσης Βιοεπιστημόνων

Μάνος Παπαδάκης

Μαρία Λαζαρίδου

Γιώργος Κατωπόδης

Παντελής Κωνσταντουλάκης

Παναγούλα Κόλλια

Απόστολος Βανταράκης

Γιώργος Πατρινός

Σοφία Πλατανιτσιώτη

Ανδρέας Ζοάνος

Θεοδώρα Κορομηλά

Μαρία Μαυραγάνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν αναφέρεσαι σε μένα,seriously,δεν έχω επαφή με το αντικείμενο,παρεξήγησες.Αν αναφέρεσαι στον κώστας1,έχει βγάλει την ίδια σχολή με εσάς και περνά τα ίδια άγχη που θα περάσετε.Δε λέω πως έχει δίκιο,αλλά γιατί να σας αποθαρρύνει τζάπα? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinak

Νεοφερμένος

Η κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ρε παιδια με ζαλισατε και γραφω αυριο......... κωστας 1 κατσε και κλαιγε τη μοιρα σου δες τα ολα αρνητικα φερε τη συντελεια του κοσμου καταργησου την ατιμη κοινωνια ξαναδωσε πανελληνιες δωσε κατατακτηριες μπες σε οποια σχολη θες που να σου παρεχει οτι θεωρεις οτι σου χρειαζετε για το μελλον καψε το υπουργειο και τον ιατρικο συλλογο που σε καπελωνουν αλλα ΠΟΤΕ ΜΗΝ απαξιωνεις τη δουλεια και τις σπουδες καποιου ΠΟΤΕ μην κοβεις τα φτερα ανθρωπων που αγαπουν αυτο που κανουν και ΠΟΤΕ μην αποθαρυνεις παιδια που διαβαζουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ επειδη θελουν να μπουν σε μια συγκεκριμενη σχολη.......δε λεω να χαιδευουμε αυτια αλλα δε χρειαζεται και η ανευ λογου υποτιμηση και επιθεση πλεον ολα δυσκολα ειναι και για ολα χρειαζεται δουλεια και κουραση......και εισοδηματιας να εισαι αν δε πας να μαζεψεις τα νοικια θα φαλιρησεις.........επιπλεον πολυ θα με ενδιεφερε να απαντησεις στον cubansomething για το ποια ακριβως σχολη τελειωσες γιατι οντως δε συμπιπτουν οι ημερομηνιες, εκτος αν εκανες μονο μεταπτυχιακο στη ΜΒΓ οποτε παω πασο.αυτα σορρυ για τυχον ορθογραφικα(ειναι που εχει πεσει ο βαθμος εισαγωγης και δε ξερει ο κοσμος να διαβαζει και να γραφει) και καληνυχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αγόρι το σχόλιό μου δεν ήταν ειρωνικό,δεν ξέρω πως το εξέλαβες.Μπορώ να πω μόνο αυτά που έχω δει ο ίδιος.Όσο για το φλέμινκ,έχω ακούσει καλά λόγια από γνωστά μου πρόσωπα,αλλά δεν ξέρω πόσο ΕΥΡΥ είναι το αντικείμενό του.Σου αρκεί?Αυτό για τις σπουδές μου δεν το κατάλαβα,η επιστήμη είναι πιο ευρεία κι από αυτή ακόμη εδώ της οποίας παρακολουθώ το θέμα.

Απλά είδα να γίνεται λόγος για το ΙΤΕ,και θέλησα να ρωτήσω τι και πως.

Μετράει φίλε μου το βιογραφικό σπουδών σου. Γιατί όσο και να ενδιαφέρεσαι, αν δεν είσαι μέσα στο παιχνίδι του συγκεκριμένου πεδίου η άποψη που εκφέρεις δεν μπορεί να έχει την ανάλογη βαρύτητα. Αντικειμενικά δηλαδή!! Προσωπικά με καλύπτει απόλυτα το πρόγραμμα του Φλέμινγκ κ έχω γνωρίσει προσωπικά ανθρώπους που δουλεύουν πάνω στο μείζον θέμα της μεταγραφής που παίζει κεντρικό ρόλο στο φαινόμενο τη ζωής, τις ασθένειες που την καταδυναστεύουν κτλπ, κτλπ!! Είναι από τους πιο σημαντικούς μεταγραφολόγους μάζι με ένα μάτσο ακόμη ανθρώπους απ όλο τον κόσμο. Όταν εχω υπόψη μου τέτοια παραδείγματα λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να ακολουθήσω της γνωστή πεπατημένη του εκμηδενισμού. Εθνικό σπορ της χώρας μας και too pathetic όπως είπα κ πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
GNR ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ....στην ελλαδα και ΜΟΝΟ...η δειγματοληψια θεωρειται νομικα κατοχυρωμενη ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΞΗ...επομενως, για να παρει ενα εργαστηριο, δειγματα πρεπει να υπαρχει βιοπαθολογος ο οποιος κανει συμβαση με τα ταμεια, και στελνει σε εργαστηρια ''φασον'' τα δειγματα..ειναι δηλαδη ενας μεσιτης...τωρα π.χ. για μια εξεταση του προστατικου αντιγουνου PSA, IKA δικαιολογει, 45ο ευρω πχ..ο το εργαστηριο παιρνει 310, με κοστος εξετασεις, 280 (+30) και ο γιατρος...τα υπολοιπα 150 που θεωρειται η ΔΙΑΓΝΩΣΗ...αυτο προσπαθει να αλλαξει η ΠΕΒ. Εμεις υπογραφουμε για την αρτιοτητα του αποτελεσματος αλλα ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το δωσουμε στον ασθενη. Στα νοσοκομεια ωστοσο υπαρχουν βιοεπιστημονες (2) π.χ. Λαικο νοσοκομειο, που ο διευθυντης του βιοπαθολογικου ειναι ΒΙΟΛΟΓΟΣ και οχι γιατρος.ωστοσο αυτο ειναι το ΤΡΑΓΙΚΟ της υποθεσης.. επισης τα τελευταια 5 χρονια εχουν προκυρηχθει μεσω ΑΣΕΠ μολις 3 θεσεις βιοεπιστημονων σε νοσοκομεια για καλυπτονται απο ΙΑΤΡΟΥΣ βιοπαθολογους...ειναι τρελο αλλα αυτο γινεται.
δεν το δικαιολογω...απλως το περιγραφω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μετράει φίλε μου το βιογραφικό σπουδών σου. Γιατί όσο και να ενδιαφέρεσαι, αν δεν είσαι μέσα στο παιχνίδι του συγκεκριμένου πεδίου η άποψη που εκφέρεις δεν μπορεί να έχει την ανάλογη βαρύτητα. Αντικειμενικά δηλαδή!! Προσωπικά με καλύπτει απόλυτα το πρόγραμμα του Φλέμινγκ κ έχω γνωρίσει προσωπικά ανθρώπους που δουλεύουν πάνω στο μείζον θέμα της μεταγραφής που παίζει κεντρικό ρόλο στο φαινόμενο τη ζωής, τις ασθένειες που την καταδυναστεύουν κτλπ, κτλπ!! Είναι από τους πιο σημαντικούς μεταγραφολόγους μάζι με ένα μάτσο ακόμη ανθρώπους απ όλο τον κόσμο. Όταν εχω υπόψη μου τέτοια παραδείγματα λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να ακολουθήσω της γνωστή πεπατημένη του εκμηδενισμού. Εθνικό σπορ της χώρας μας και too pathetic όπως είπα κ πριν
Μα ΔΕΝ εκφέρω άποψη.Αυτό δεν καταλαβαίνεις.Απλά θεωρώ άστοχο το να μπλεχτεί το ΙΤΕ σε αυτή την ιστορία,από τη στιγμή που είναι ένα Ινστιτούτο που δεν είναι εξειδικευμένο όπως τα Φλέμινκ.End of story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τωρα δες τις δημοσιευσεις στο ΙΤΕ και συγκρινε με το ΜΒΓ στο ετος 2010....https://www.imbb.forth.gr/publications/pubs_2010.html

Το ΙΤΕ το ανέφερε ο Κώστας πρώτος σε αυτό το ποστ προηγουμένως. Κάτι θα ξέρει chemwizard.. ;) end of story, true :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top