Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Όταν έδινα το 2004 η σχολή αυτή ηταν στα ύψη. Βρέθηκα στο δίλημμα να διαλέξω αυτή την σχολή και την Νοσηλευτικη. Ήμουν ανέμεσα σε μια σχολή μουράτη και σε μια σχολή που πολλοί σνομπάρανε (και συνεχίζουν να σνομπάρουν και τώρα).

Ρε φίλε τη σχέση έχει η νοσηλευτική με τη μοριακή βιολογία. Δε σου βάζω μέσα κανένα κριτήριο αίγλης & κύρους. Θέλω να μου πεις από που κ ως που μπαίνεις στη διαδικασία να αναρωτηθείς ποιο από τα δύο τμήματα. Εάν ήσουν ενημερωμένος το 2004 θα ήξερες ότι στη νοσηλευτική η κλινική πράξη και η φροντίδα του ασθενούς είναι το πρωταρχικό μέλημα αυτής της σχολής, ενώ στη μοριακή βιολογία η "βασική" έρευνα και η "μετάφραση" της σε κλινικό(και όχι μόνο) όφελος είναι η δική μας δουλειά. Αλλά απέχουμε πολύ από την καθημερινή κλινική πρακτική. Δεν κάνουμε ενέσεις σε ασθενείς, δεν αλλάζουμε ορούς, δεν συζητάμε με γιατρούς για ασθενείς που βρίσκονται κλινήρεις. Κάνουμε άλλα πράγματα, αν ψάξεις καλύτερα θα ενημερωθείς. Ή τουλάχιστον ρώτα μας.. Εργαστήριο you know? Πάγκος --> dna, πρωτεΐνες, αλληλεπιδράσεις, αλληλουχίες(drylab) και δε συμμαζεύεται και όλα αυτά στο υπο-κυτταρικό επίπεδο.
Όλες αυτές οι σχολές εμπίπτουν στο φάσμα των βιο-επιστημών, αλλά σχετίζονται τόσο λίγο όσο και η μετεωρολογία με την υδροδυναμική στα πλαίσια των φυσικών επιστημών.

Για αυτό γνώμη μου όποιος θέλει μοριακη να κάνει ένα προπτυχιακό στην βιολογία (Αθήνα ή Κρήτη) και όποιος θέλει βιοχημεία να κάνει προπτυχιακό στην Χημεία.

Η άποψη που εκφράζεις, είναι σεβαστή και είναι προσωπική σου γνώμη. Αλλά αυτή η καραμέλα της εξειδίκευσης.. μας έχετε ζαλίσει. Έλεος δηλαδή. Που πας στα μονοπάτια της σύγχρονης μοριακής προσέγγισης χωρίς να έχεις εντρυφήσει βαθιά σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι της επιστήμης αυτής. Πουθενά. Δεν μπορείς να θέλεις να μαθαίνεις τα πάντα για τους οργανισμούς, τη φύση και τις χελώνες και μετά να στρέφεσαι στο υποκυτταρικό επίπεδο και να θες να μάθεις τα άλλα τόσα για το DNA, τις αντιαποπτωτικές πρωτείνες, τα gene networks και τη μοριακή σηματοδότηση. Διάλεξε τι θέλεις, ώστε να αποφασίσεις με τι θα καταπιαστείς στο τέλος. Αν το ενδιαφέρον σου εστιάζεται στις σύγχρονες μοριακές προσεγγίσεις η μοριακή βιολογία είναι ο δρόμος. Είναι τόσο απλό. Ποιο είναι το πρόβλημα σας με αυτή τη σχολή; Επειδή ακούγεται όλο και περισσότερο τα τελευταία χρόνια από παντού και γίνεται πανικός με την επανάσταση σε αυτό τον τομέα; Έχουμε δυναμικό. Είναι αδιαμφισβήτητο. Ένας καλά ψαγμένος λοιπόν θα ξέρει και για ποιο λόγο επιλέγει αυτή τη σχολή και σίγουρα όχι για να γίνει δάσκαλος. Κάνενας απόφοιτος αυτής της σχολής δεν την ψάχνει στην εκπαίδευση. Τίποτα πιο κορεσμένο δεν υπάρχει πλέον επαγγελματικά από τη δευτεροβάθμια.

Και τέλος η εξειδίκευση δεν είναι κακή. Το ελλαδιστάν πρέπει να εκσυγχρονιστεί επιτέλους και να αφομοιώσει-υποστηρίξει νέους κλάδους/θέσεις εργασίας. Για να πάει μπροστά σαν χώρα. Όλοι το βρήκαν "σπούδασε κάτι γενικό και θα αποκατασταθείς σίγουρα". Θα σε είσαι πράγματι τόσο περιζήτητος αν ξέρεις λίγο απ όλα.. ;;

Η λογική είναι απλά γελοία.

Κωνσταντίνε, αν εχω καταλάβει καλά από όσα εχω ακούσει, από το ΜΒΓ δε μπορείς να εργαστείς ως εκπαιδευτικός(εδώ μπορεί ωστόσο να κάνω και λάθος)..

Mη βγάζεις συμπεράσματα από αυτά που ακούς..
https://www.pev.gr/eggrafa/pdf/fek_a199_051009_0.pdf
Στο ΦΕΚ αναφέρεται ξεκάθαρα:
"Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής δραστηριοποιούνται επαγγελματικά στους ακόλουθους, ενδεικτικά αναφερόμενους τομείς:
α) Στην εκπαίδευση, σε δημόσια και ιδιωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα όλων των βαθμίδων, με αντικείμενο διδασκαλίας τη βιολογία και γενετική καθώς και κάθε άλλο γνωστικό αντικείμενο που σχετίζεται με τις βιοεπιστήμες, σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κάθε φορά.
..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Επειδή είμαι λίγο(έως πάρα πολύ) άσχετος όσον αφορά ερευνητικά κέντρα, τι έχετε ακούσει για το παρακάτω; https://www.fleming.gr/el/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Ρε φίλε τη σχέση έχει η νοσηλευτική με τη μοριακή βιολογία. Δε σου βάζω μέσα κανένα κριτήριο αίγλης & κύρους. Θέλω να μου πεις από που κ ως που μπαίνεις στη διαδικασία να αναρωτηθείς ποιο από τα δύο τμήματα. Εάν ήσουν ενημερωμένος το 2004 θα ήξερες ότι στη νοσηλευτική η κλινική πράξη και η φροντίδα του ασθενούς είναι το πρωταρχικό μέλημα αυτής της σχολής, ενώ στη μοριακή βιολογία η "βασική" έρευνα και η "μετάφραση" της σε κλινικό(και όχι μόνο) όφελος είναι η δική μας δουλειά. Αλλά απέχουμε πολύ από την καθημερινή κλινική πρακτική. Δεν κάνουμε ενέσεις σε ασθενείς, δεν αλλάζουμε ορούς, δεν συζητάμε με γιατρούς για ασθενείς που βρίσκονται κλινήρεις. Κάνουμε άλλα πράγματα, αν ψάξεις καλύτερα θα ενημερωθείς. Ή τουλάχιστον ρώτα μας.. Εργαστήριο you know? Πάγκος --> dna, πρωτεΐνες, αλληλεπιδράσεις, αλληλουχίες(drylab) και δε συμμαζεύεται και όλα αυτά στο υπο-κυτταρικό επίπεδο.
Όλες αυτές οι σχολές εμπίπτουν στο φάσμα των βιο-επιστημών, αλλά σχετίζονται τόσο λίγο όσο και η μετεωρολογία με την υδροδυναμική στα πλαίσια των φυσικών επιστημών.



Η άποψη που εκφράζεις, είναι σεβαστή και είναι προσωπική σου γνώμη. Αλλά αυτή η καραμέλα της εξειδίκευσης.. μας έχετε ζαλίσει. Έλεος δηλαδή. Που πας στα μονοπάτια της σύγχρονης μοριακής προσέγγισης χωρίς να έχεις εντρυφήσει βαθιά σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι της επιστήμης αυτής. Πουθενά. Δεν μπορείς να θέλεις να μαθαίνεις τα πάντα για τους οργανισμούς, τη φύση και τις χελώνες και μετά να στρέφεσαι στο υποκυτταρικό επίπεδο και να θες να μάθεις τα άλλα τόσα για το DNA, τις αντιαποπτωτικές πρωτείνες, τα gene networks και τη μοριακή σηματοδότηση. Διάλεξε τι θέλεις, ώστε να αποφασίσεις με τι θα καταπιαστείς στο τέλος. Αν το ενδιαφέρον σου εστιάζεται στις σύγχρονες μοριακές προσεγγίσεις η μοριακή βιολογία είναι ο δρόμος. Είναι τόσο απλό. Ποιο είναι το πρόβλημα σας με αυτή τη σχολή; Επειδή ακούγεται όλο και περισσότερο τα τελευταία χρόνια από παντού και γίνεται πανικός με την επανάσταση σε αυτό τον τομέα; Έχουμε δυναμικό. Είναι αδιαμφισβήτητο. Ένας καλά ψαγμένος λοιπόν θα ξέρει και για ποιο λόγο επιλέγει αυτή τη σχολή και σίγουρα όχι για να γίνει δάσκαλος. Κάνενας απόφοιτος αυτής της σχολής δεν την ψάχνει στην εκπαίδευση. Τίποτα πιο κορεσμένο δεν υπάρχει πλέον επαγγελματικά από τη δευτεροβάθμια.

Και τέλος η εξειδίκευση δεν είναι κακή. Το ελλαδιστάν πρέπει να εκσυγχρονιστεί επιτέλους και να αφομοιώσει-υποστηρίξει νέους κλάδους/θέσεις εργασίας. Για να πάει μπροστά σαν χώρα. Όλοι το βρήκαν "σπούδασε κάτι γενικό και θα αποκατασταθείς σίγουρα". Θα σε είσαι πράγματι τόσο περιζήτητος αν ξέρεις λίγο απ όλα.. ;;

..."

Δεν είπα ότι οι σχολές είναι ίδιες.Είπα ότι βρέθηκα σε αυτό δίλημμα (όταν έδινα). Με την νοσηλευτική εχω μια πολυ καλη επαγγελματικη αποκατάσταση με την μοριακή βιολογία πιθανότατα δεν θα είχα. Είμαι την άποψης ότι το προπτυχιακό επίπεδο πρέπει να είναι γενικό και η εξειδικευση να γίνεται μετά στο μεταπτυχιακό γιατί περιορίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα (το προπτυχιακό επίπεδο καθορίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα). Στα νοσοκομεία δεν έχουν δικαίωμα να δουλεύουν μόνο οι μοριακοί βιολόγοι (σε περίπτωση που γινόταν αλλά και οι απλοι βιολόγοι). Δεν έχω κάτι με την σχολή αλλά προσωπιά θα προτιμούσα το απλό βιολογικό ενώ από ότι ξέρω παρόμοια δουλειά με τους βιολόγους βγάζουν και οι τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων. Ενα κακό της μοριακής βιολογίας (όπως και της βιοχημείας) είναι ότι δε δίνεται στους απόφοιτους δυνατότητα να ανοίξουν δικό τους μοριακό εργαστήριο στην Ελλάδα. Πιστεύω αν κάποιος θέλει να μείνει Ελλάδα μελλοντικά ότι δεν πρέπει να διαλέξει αυτή την σχολή. (έρευνα δεν υπάρχει σε μεγάλο βαθμό στην Ελλάδα,

Αν καποιος θέλει να γίνει μοριακός βιολόγος στην Ελλάδα η καλύτερη επιλογή είναι να σπουδάσεις ιατρική και μετά να κάνει ένα μεταπτυχιακό πάνω στην μοριακή βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Για αλλη μια χρονια, και οντας μακρια απο τα ποστς, βλεπω οσο πλησιαζει η ανοιξη τα ιδια θεματα πανω κατω. καλη τυχη στις επιλογες των μαθητων οποιες και να ειναι. Τις αποψεις μου τις εχω γραψει και οσο περναν τα χρονια...εμμενω ακομη περισσοτερα για τις ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ ευκαιριες απασχολησης της ΜΒΓ στην ελλαδα.
@fockos Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με την τελευταια σου προταση. Το ζω καθημερινα στο εργαστηριο που εργαζομαι. Τωρα στα 30 σκεφτομαι εγω να ξανασπουδασω ιατρικη, μετα απο ηδη 10 χρονια σπουδων ΜΒΓ και διδακτορικο.
Απλως θελω να αναφερω, ΚΑΘΕΤΑ...ειτε καποιος σπουδασει ΜΒΓ η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ το ιδιο απο αποψη επαγγελματικων δικαιωματων, ειδικευσης κτλ. Για καποιον να κανει ερευνα χρειαζεται minimum διδακτορικο και το πρωτο πτυχιο δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σημασια. Η μονη διαφορα, μεταξυ ΜΒΓ και βιολογικου ειναι ο οδηγος σπουδων, τιποτα ΑΛΛΟ. Κανενας δεν εχει ''πλεονεκτημα'' ειτε τελειωσει βιολογικο ειτε ΜΒΓ. Απλως το βιολογικο, διευρυνει την δυναμικη ευρεσης εργασιας σε τομεις οπως οικολογια, ιχθυολογια κτλ που η ΜΒΓ θεωρητικα εχει σαν επαγγελματικο δικαιωμα αλλα οχι σαν εξειδικευση.
Τελος τα προεδρικο διαταγμα με τα επαγγελματικα δικαιωματα εκτος απο την συμμετοχη για καθηγητης σε ΑΣΕΠ ειναι απλα ενα κ...χαρτο. Για κλινικα εργαστηρια π.χ. γενετικης οι βιολογοι, οι ΜΒΓ και ΟΛΟΙ οι βιοεπιστημονες δεν εχουν δικαιωμα υπογραφης. Μπορουν και εργαζονται με μειονεκτημα, αφου το ιδιο πραγμα το κανουν και τα ΤΕΙ παρασκευαστων με 800 ευρω το μηνα. Με το κειμενο νομοθετικο πλαισιο απο το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ, μονο γιατροι ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΟΙ μποροθυν να υπογραφουν και να ερμηνευουν αποτελεσματα. Αποτελει ποινικο αδικημα εαν το κανουν αυτο βιολογοι. Τωρα το θεμα ανακατευεται μεσω ΠΕΒ (www.pev.gr) αλλα δεν εχει γινει. Στα νοσοκομειο μπορουν να διοριστουν βιολογοι/ΜΒΓ και ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ βιολογιας για την ιδια θεση, με τις ΙΔΙΕΣ προυποθεσεις/δικαιωματα ωστοσο τα τελευταια 5 χρονια εχουν προκυρηχει μονο 3 θεσεις π.χ. παπαγεωργιου θεσσαλονικη, γιατι οι θεσεις καλυπτονται απο ΙΑΤΡΟΥΣ ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΟΥΣ.
Αυτα τα ολιγα και καλο βολι σε ολους σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ath_ell

Νεοφερμένος

Η ath_ell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πραγματικά,εχω ερθει σε απόγνωση με αυτα που διαβαζω...Η αποψη του καθενός ήταν, ειναι και θα ειναι παντοτε σεβαστη για μενα ,ωστοσο εξοργιζομαι οταν βλεπω δογματισμο κ επιμονη απο ενενημερωτα ατομα...
Με ολο το σεβασμο φίλε μου, οι σχολές της νοσηλευτικης και της ιατρικης εχουν ηδη εκατονταδες θαυμαστες οποτε ειναι ανωφελο να τηρεις το ρολο του διαφημιστη καταρρακωνοντας τις υπολοιπες...Σαν φοιτητρια μοριακης βιολογιας, θα σου πω οτι αυτο αφενος ειναι αδικο για εμας που φοιτουμε σ αυτην τη σχολη και αφετερου για οσους ενδιαφερονται να την ακολουθησουν...
Όταν υπαρχουν στη μεση παιδια που ψαχνουν το δρομο τους καλυτερα να μιλαμε όντας γνωστες...Έξω απο το χορο λεμε πολλα.Με συγχωρεις αν σου ακουγομαι καπως αλλα οταν εχουμε να κανουμε με παιδια που αναρωτιουνται οφειλουμε να ειμαστε παρα πολυ προσεκτικοι.
Δε θα μπώ καν στη διαδικασία να σχολιάσω το 'γιατι επέλεξα νοσηλευτική έναντι της μοριακής βιολογίας'...Θα ήταν αστείο, γιατι εδω σίγουρα ξερεις εσυ τους λογους σου καλυτερα απο μενα! (μπορεί να ήθελες ντε και καλα ενα επαγγελμα του τριτου πεδιου επιστημων,μπορει να θεωρουσες οτι εχουν παρομοιο γνωστικό υποβαθρο, μπορει να μη σου εβγαιναν τα μορια βρε αδερφε...)....Όμως, σαν φοιτήτρια μοριακής οφείλω να σε ενημερώσω οτι έχεις ήδη χάσει το δάσος...!Με τη δική σου λογική, θα μπορουσα να πω οτι ημουν αναμεσα σε νομική και αισθητική...!(η επιλογη των σχολων εντελως τυχαια!)....Αν ένα παιδί δεν ξέρει τι ακριβως θελει να κανει καλο ειναι να το ψαχνει σε εγκυρες πηγες πριν φτιαξει το μηχανογραφικο του...Μετα ομως,σαν φοιτητης πια, δεν δικαιουται να μιλαει για σχολές στις οποιες δεν εχει φοιτήσει. Όπως εγω λοιπον δεν μπορω να μιλησω επι της ουσιας περι νοσηλευτικής έτσι κ εσυ, συγγνωμη που στο λεω φιλε μου, δεν μπορεις να μιλας περι μοριακης βιολογιας. Δεν ξερω κατα ποσο αυτο που θα πω σε αγγιξει, αλλα υπαρχουν ατομα που ζουν μονο για αυτο...!Που περνουν δεκάωρα και βαλε μεσα στα εργαστηρια για να δουν τα αποτελεσματα ενος πειραματος...Η σχολή μας,το λεω με πασα σοβαροτητα, θελει γερα κοτσια...!Ακομη και εγω που την αγαπω τοσο πολυ τωρα, πριν ερθω ανησυχουσα για τις πολλες της απαιτησεις...Όσο τη γνωρίζω,ομως, μερα με τη μερα βλέπω ολο και κατι που με συνεπαιρνει, ολο και κατι που με δικαιωνει που ηρθα 1000 κλμ απο το σπιτι μου για να σπουδασω αυτο το αντικειμενο....! Γι'αυτό μη συγκρίνουμε τη λαχτάρα για αυτο που κανεις (που στις μερες μας ειναι μεγαλη ιστορια!) με παραπλησιες σχολες (νοσηλευτικη,ιατρικη) ,συνδυασμους αυτων για 'δηθεν' καλυτερο αποτελεσμα και προβληματα αποκαταστασης...Ας αφήσουμε τον πεσιμισμο στην ακρη...Κανεις καλος επαγγελματιας δε χανεται ποτε αν παραμερισει τον εγωισμο του και κυνηγησει αυτο που αγαπαει...Για μενα προσωπικα, αν και ειναι αστειο το οτι δεν υπαρχει αποκατασταση των μοριακων βιολογων στη χωρα μας δε θα σημαινε τιποτα ακομη και αυριο το πρωι να φυγω απο εδω για αυτην!....Απο τη στιγμη που κανεις αυτο που αγαπας, δε χωρανε συνορα κ χιλιομετρα στη συζητηση..Ποσο μαλλον τον 21ο αιωνα!...Ωστόσο, η Ελλάδα ειναι αρκετά μικρη χώρα για πληθωρα διεξοδων, αλλα και αρκετα μεγαλη αν κρινεις οτι η επιστημη μας ειναι νεα κ δεν εχει 'διασκορπιστει' πολυ μεσα στη χωρα...!Μπορεις να εργαστεις σε πολλους τομεις, οπως κλινικες,φαρμακοβιομηχανιες,τεχνολογια τροφιμων,δημοσιος τομεας αλλά και ιδιωτικα στο δικο σου εργαστηριο.....!Ας μη βλεπουμε λοιπον το ποτηρι μισοαδειο,αλλα μισογεματο....;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
@ath_ell ...Εισαι 18 για αυτο και δεν θα σε κακισω...ωστο αυτα που γραφεις για εργαστηρια (να εχεις το δικο σου) , φαρμακοβιομηχανιες δημοσιος τομεας ειναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.
Εχω σπουδασει μοριακη βιολογια και εχω διδακτορικο επισης. Οσον αφορα τα εργαστηρια (κλινικα) συμφωνα με το
αρθρο: 13 του ν.2071/1992 (ΦΕΚ Α 123), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 4 του Ν.2256/1994 (ΦΕΚ Α 196) και συμπληρώθηκε με την παρ.1 του άρθρου 33 του Ν.3329/2005 μονο οι ΙΑΤΡΟΙ ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΙΔΡΥΣΟΥΝ ΚΛΙΝΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ. (μετοχες 51% ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ).... εχω βασανιζομαι χρονια, με αλλους συναδελφους στην ΠΕΒ να το αλλαξουμε αλλα μεχρι στιγμης ΤΙΠΟΤΑ.
Φαρμακοβιομηχανια????? ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ??? σαν ιατρικος επισκεπτης? τοτε τι χρειζεσαι την ΜΒΓ?? μεχρι και ΓΕΩΠΟΝΟΙ γινονται ιατρικοι επισκεπτες...
ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΥ???? σαν καθηγητης..οκ... αλλα γιατι ειδικα πρεπει να εισαι ΜΒΓ? σε νοσοκομειο??? ΠΟΥ??? 3 θεσεις τα τελευταια 5 χρονια και χωρις ειδικοτητα ΜΒΓ αλλα γενικης βιολογιας και βιοεπιστημων.

Οι σπουδες ειναι αριστες...αλλα το ΠΟΣΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙ η δεν διαβαζει καποιος δεν ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ σημασια για το αν θα βρει δουλεια. Εξαλλου το πρωτο πτυχιο ειναι ΤΙΠΟΤΑ, ενα μινιμουμ και τιποτα αλλο.
Σταματηστε να παραμυθιαζεται τα παιδια. Λες με ευκολια θα εφευγες..και εγω το ιδιο εκανα...ελα ομως που αν κανεις οικογενεια τα πραγματα ειναι διαφορετικα...αλλο 18 και αλλο 30.
Ακολουθηστε την καρδια σας σε σπουδες αλλα μην πιιστευετε οτι διαβαζετε...ακομη και εμενα. @ ath_ell. Περιμενω να με διαψευσεις με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ παραδειγματα.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κανεις καλος επαγγελματιας δε χανεται ποτε αν παραμερισει τον εγωισμο του και κυνηγησει αυτο που αγαπαει...Για μενα προσωπικα, αν και ειναι αστειο το οτι δεν υπαρχει αποκατασταση των μοριακων βιολογων στη χωρα μας δε θα σημαινε τιποτα ακομη και αυριο το πρωι να φυγω απο εδω για αυτην!....Απο τη στιγμη που κανεις αυτο που αγαπας, δε χωρανε συνορα κ χιλιομετρα στη συζητηση..Ποσο μαλλον τον 21ο αιωνα!...Ωστόσο, η Ελλάδα ειναι αρκετά μικρη χώρα για πληθωρα διεξοδων, αλλα και αρκετα μεγαλη αν κρινεις οτι η επιστημη μας ειναι νεα κ δεν εχει 'διασκορπιστει' πολυ μεσα στη χωρα...!Μπορεις να εργαστεις σε πολλους τομεις, οπως κλινικες,φαρμακοβιομηχανιες,τεχνολογια τροφιμων,δημοσιος τομεας αλλά και ιδιωτικα στο δικο σου εργαστηριο.....!Ας μη βλεπουμε λοιπον το ποτηρι μισοαδειο,αλλα μισογεματο....;-)

Καλά τα ανωτέρω, αλλά η προσγείωση στην πραγματικότητα μπορεί να είναι πολύ σκληρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
@ath_el To πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα από μοριακή βιολογία δεν βγαίνεις μοριακός βιολόγος δικαιωματικά. Γνωρίζω πρώην συμφοιτητή μου στη νοσηλευτική και έκανε μεταπτυχιακό και διδακτορικό στην μοριακή βιολογία που ασχολείται με έρευνα. Δηλαδή δικαιωματικά αυτό που κανονικά έπρεπε να κάνει ο μοριακός βιολόγος μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε κάνει αυτό το μεταπτυχιακό και διδακτορικό. Αυτή τη στιγμή αυτός που θέλει να γινει μοριακός βιολόγος στην Έλλαδα πρέπει να περάσει ιατρική και στη συνέχεια να γίνει βιοπαθολόγος.

Καιρός σαν φοιτητικός σύλλογος να ξυπνήσετε και να διεκδικήσετε τα αυτονόητα και να μην πιστεύετε τα παραμυθακια που σας λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ath_ell

Νεοφερμένος

Η ath_ell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
κωστας 1 δεν με αφορα ποσως αν θα με κακισεις ή οχι...κ δεν θα μπω καν στη διαδικασια να σε διαψευσω η οχι...δεν ειμαι νομικος για να μιλαω αναφερομενη στο ΦΕΚ...ειμαι μια απλη πρωτοετης που γουσταρει αυτο που σπουδαζει κ δεν της αρεσει να το δηλητηριαζουν...
το μονο που εχω να πω ειναι οτι λυπαμαι για σενα που σπουδασες ενα αντικειμενο που δεν σε καλυπτει στην πορεια....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dek

Νεοφερμένος

Ο Dek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
αρχικα δεν θελω να φανταστω οτι προτεινετε ως κυριο λογο επιλογης της οποιασδηποτε σχολης η επαγγελματικη αποκατασταση.αμα ητανε ετσι μπορουσε καποιος να παει παιδαγωγικο(πριν καποια χρονια δλδ) και να λυσει το προβλημα της ζωης του.η επιλογη για οποιαδηποτε σχολη πρεπει να ειναι στο τι πραγματικα θελει καποιος! δεν λεω οτι πρεπει να αφησουμε την επαγγελματικη αποκατασταση εκτος αλλα ειναι τραγικο να σκεφτεσε απο τα 17 σου τι χρηματα θα βγαλεις στα 25-26.
η αλληλεπικαλυψη που υπαρχει με αλλα τμηματα και σχολες στις θεσεις εργασιας ειναι οντως ενα προβλημα. αλλα αμα κρινω οτι πριν 3 χρονια δεν ειχαμε κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα τοτε ποιος μου λεει οτι δεν θα λυθει τα επομενα χρονια το συγκεκριμενο ζητημα; το σιγουρο ειναι οτι οπως εχουν τωρα τα δεδομενα ναι δεν ειναι η πιο ευκολη σχολη να κυνηγησεις θεσεις (αφου και καποιοι απο τα απλα βιολογικα μπορουν επισης) αλλα ο ευκολοτερος δρομος δεν ειναι παντα και ο καλυτερος! αμα το γουσταρεις και σε εξιταρει θα διαλεξεις αυτην την σχολη και ας κανεις ενα χρονο παραπανω!
το επιπεδο της σχολης εχει ανεβει πολυ τα τελευταια χρονια φοιτητες ακομα και προπτυχιακου επιπεδου παρουσιαζουν ερευνα σε συνεδρια οποτε αυτο δειχνει και την πορεια προς το μελλον.
αμα καποιος λοιπον θελει να ασχοληθει με την ερευνα παρολου που δεν εχει λεφτα στην ελλαδα δυστυχως δεν πρεπει να αποθαρυνθει! αμα τα λεφτα ειναι το παν ακομα και στην επιλογη σχολης τοτε πραγματικα κατι εχουμε κανει ολοι μας λαθος.
το θεμα ειναι ο καθενας να κυνηγαει αυτο που θελει και να προσπαθει με καθε τροπο να το πετυχει.ολα ειναι θεμα επιλογων. το να λεει καποιος οτι η σχολη δεν εχει μελλον ειναι δυσκολη μην πατε ειναι οσο λαθος ειναι να λεει και καποιος ελατε και θα σας μοιρασουμε και γλυκα.
οπως ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα ολα ειναι δυσκολα επομενως τετοια επειχηρηματα δεν στεκουν.

κλεινοντας αυτο που ειπε καποιος σχετικα με τον συλλογο φοιτητων. οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολο ενας πυρηνας 100-200? γτ τοσοι θελουν πραγματικα να ασχοληθουν με το θεμα να ασκησει πιεσεις. για αυτο αλλωστε υπαρχει και η ΠΕΒ και μια κινηση που ξεκινησε προσφατα το Hellenic Young Bioscientists network (HYB) οπου μεσω αυτων ειναι πολυ πιο ευκολο να γινει κατι πραγματικα.

κλεινοντας δεν θελω ουτε να ενθαρυνω ουτε να αποθαρυνω κανεναν για οποιαδηποτε επιλογη του. αυτο που θελω να τονισω ειναι να ξεκαθαρησει οποιοσδηποτε για ποιον λογο θελει να ερθει στο τμημα και επειτα να κανει τις επιλογες του.

ΥΓ. συγνωμη για την απουσια τονων και τα πολλα ορθογραφικα λαθη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoTls

Νεοφερμένος

Ο GoTls αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
@fockos φιλε fockos νομιζω οτι εκανες την τυχη σου διαλεγοντας ιατρικη (απο οσο ειδα στο προφιλ σου). μην περιμενεις να πιασεις λεφτα στα χερια σου πριν τα τριαντα.... ισως γι αυτο να καιγεσαι για επαγγελματικη αποκατασταση... παντως αυτο που θελω να σε ρωτησω, ειναι πως η νοσηλευτικη καταφερνει και βγαζει τοσους επιστημονες και με τοσες διαφορετικες ειδικοτητες... λιγο τραβηγμενο μου φαινεται... και η μοριακη βιολογια ειναι καπως σαν την ιατρικη. δεν μπορεις να πεις με το που τελειωνεις οτι μπορεις να δουλεψεις γιατι υπαρχουν παρα πολυ τομεις οπου μπορεις να εξειδικευτεις... και αν δεν το κανεις, δεν μπορεις να πας παρακατω... δεν μπορεις να ασχοληθεις με ερευνα γιατι ειναι τεραστιος ο ογκος των γνωσεων που πρεπει να εχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
@fockos φιλε fockos νομιζω οτι εκανες την τυχη σου διαλεγοντας ιατρικη (απο οσο ειδα στο προφιλ σου). μην περιμενεις να πιασεις λεφτα στα χερια σου πριν τα τριαντα.... ισως γι αυτο να καιγεσαι για επαγγελματικη αποκατασταση... παντως αυτο που θελω να σε ρωτησω, ειναι πως η νοσηλευτικη καταφερνει και βγαζει τοσους επιστημονες και με τοσες διαφορετικες ειδικοτητες... λιγο τραβηγμενο μου φαινεται... και η μοριακη βιολογια ειναι καπως σαν την ιατρικη. δεν μπορεις να πεις με το που τελειωνεις οτι μπορεις να δουλεψεις γιατι υπαρχουν παρα πολυ τομεις οπου μπορεις να εξειδικευτεις... και αν δεν το κανεις, δεν μπορεις να πας παρακατω... δεν μπορεις να ασχοληθεις με ερευνα γιατι ειναι τεραστιος ο ογκος των γνωσεων που πρεπει να εχεις...


Aυτό που θέλω να πω ότι για την έρευνα δεν εξαρτάται τόσο το προπτυχιακό επίπεδο σπουδών αλλά το μεταπτυχιακό και το διδακτορικο και θεωρητικά αν κάποιος έχει τύχη ή το μέσο και το θέλει μπορεί να ακολουθήσει τον τομέα της έρευνας Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει συχνά ΄γιατί η νοσηλευτική είναι ένα εντελώς διαφορετικό κλάδος. Η νοσηλευτική δεν βγάζει πολλούς επιστήμονες (πολλοί λίγοι κάνουν έρευνα). Οι περισσότεροι γίνονται νοσηλευτές αν και υπάρχουν και άλλοι διεξόδοι. Αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα μπορεί πάρα πολύ εύκολα (υπάρχει μεγάλη έλλειψη ακαδημαικών νοσηλευτών στα Πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ της χώρας αλλά και στο ΤΕΠΑΚ (της Κύπρου)

Συμφωνώ για την μοριακή βιολογία (όχι ότι είναι σαν ιατρική γιατί δεν είναι) αλλά μοιάζει με τις εργαστηριακές ειδικότητες της ιατρικής. Το κακό είναι και άδικο κατά την γνώμη μου ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα πάνε στους βιοπαθολόγοι που είναι ιατροί. Ένας μοριακός βιολόγος με μεταπτυχιακό και διδακτορικό σίγουρα έχει παραπάνω γνώσεις από έναν παθοφυσιολόγο παρόλα αυτά ο ο δεύτερος μπορεί να εξελιχθεί παραπάνω από τον πρώτο και να γνωματεύει. Στην ουσία άνθρωποι με τόσες γνώσεις στα νοσοκομεία χρησιμεύουν μόνο για να κάνουν εργαστηριακές τεχνικές.

Την τύχη μου την έκανα διαλέγοντας νοσηλευτική και είδη βγάζω αρκετά καλά λεφτά.. από τα 23 (πέρσι) . Την ιατρική την κάνω επιεδή μου αρεσει όχι για να ζήσω.. (έχω ήδη δουλειά για να ζήσω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
@ath_ell . Σκοπος μου δεν ειναι να δηλητηριασω τις σπουδες σου... Στο κατω κατω γιατι και πως? Απλως με τα πολλα ονειρα, κοιτα μηπως και ξυπνησεις αργα...εκτος και αν οι γονεις σου εχουν χρηματα και μπορουν να σε επιδοτουν για παντα.
Σχολιασα στο ποστ σου, επειδη λες ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση. Το λεω και το πιστευω, το αντικειμενο σπουδων της μοριακης βιολογιας ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. απο εκει και περα ομως τερμα. Η ευρεση εργασιας ειναι παρα πολυ δυσκολη και αλληλο επικαλυπτεται απο ολες τις αλλες ειδικοτητας βιολογιας.
Αυτο το γραφω ωστε τα παιδια που θελουν να επιλεξουν αυτον το κλαδο να ξερουν τι τους περιμενει και οχι να μπουν στην σχολη με ''νομισματα'' του τυπου..δουλεια υπαρχει στο δημοσιο, στις φαρμακευτικες, η θα κανω το δικο μου εργαστηριο γιατι αυτα ειναι ΑΠΛΩΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.
Τωρα για την σχολη, σαν σχολη ειμαι κατω του μετριου σε διεθνες επιπεδο οπως και με τα περισσοτερα ελληνικα πανεπιστημια. Το ακαδημαικο προσωπικο, δεν εχει επιστημονικες δημοσιευσεις και ουτε ερευνητικα projects που θα δικαιολογουσαν την θεση τους κτλ..κτλ.. Σε καποιον που στην ελλαδα θα ηθελε να ασχοληθει και να ''ανδρωθει'' σε ερευνητικο περιβαλλον θα προτεινα το ΙΤΕ στην Κρητη. ΕΝα απο τα λιγα ισως και το μοναδικο ινστιτουτο στην ελλαδα που εχει συνεργασιες με τον EMBL (european molecular biology laboratory) και συμμετεχει σε πολλα ευρωπαικα προγραμματα (Marie Curie, FP7) και με υπεροχες και πολλες δημοσιευσεις. Ο συνολικος επιστημονικος ''αντικτυπος'' (total impact factor) του ΙΤΕ χωρις αυτοαναφορες, εφτασε οσα ολα τα ελληνικα βιολογικα μαζι. Με απλα λογια, οσο ερευνητικο προιον εβγαλε το ΙΤΕ το 2010, εβγαλαν ολα τα βιολογικα-βιοεπιστημες της ελλαδος μαζι. Αυτο μετρατε μεσω των ερευνητικων δημοσιευσεων.

@Dek..μπορεις να δωσεις παραδειγματα προπτυχιακων φοιτητων που παρουσιαζουν ερευνα σε επιστημονικα συνεδρια? σε ποια συνεδρια? και τι εννοεις ερευνα ακριβως? δημοσιευσεις?

@fockos Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuban91

Νεοφερμένος

Ο Cuban91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
AGAαπητε φίλε Fockos βλέπω πως συνεχώς προπαγανδίζεις την Μοριακη Βιολογια και Γενετικη.Με αυτην την συμπεριφορα σου τι θες να αποδείξεις ?? Θα ηθελα να αnaφερω πως τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα τα γνωριζουμε εμεις που ειμαστε στην σχολη και οχι εσυ ή καθενας αλλος μη σχετικος .

Βλεπω οτι αναφερες πως φοιτησες στην νοσηλευτικη.Προσωπικα δεν καταδικαζω την σχολη σου αλλα νομιζω πως υπερβαινεις λιγο το μετρο.Ειναι μια σχολη οπως ολες η οποια τα τελευταια χρονια ειναι κορεσμενη .Επισης εχω παρατηρησει πως τα περισσοτερα ατομα που εχουν φοιτησει στην νοσηλευτικη συνεχιζουν ιατρικη. Αυτο αποτελει ενα δειγμα πως δεν ικανοποιουνται απο την νοσηλευτικη και για αυτο θελουν να γινουν γιατροι.Οσον αφορα εσενα πιστευω πως δεν εισαι ουτε εσυ ικανοποιημενος και για αυτο φοιτεις στην ιατρικη.ΚΑΙ θεωρω πλεονασμους αυτα οτι εχεις δουλεια και τα αλλα....


Οσο γ την σχολη μ που ειναι η Μοριακη Βιολογια και Γενετικη θελω να σου πως εχει ενα ελπιδοφορο μελλον.ΘΑ σ πω πως πριν λιγα χρονια με ειχαν προβληματισει καποιες αναρτησεις καποιων ατομων σαν κ εσενα.Μεσα απο τις αναρτησεις σας παρουσιαζατε μια σχολη που βασιζεται στην ελεινη εξιδικευση και στο ανελπιστο μελλον.Τα πραματα δν ειναι ετσι.Ολοι εσεις τα αναφερετε γιατι απλα εχετε καταλαβει πως η σχολη εχει αναβαθμιστει τα τελευταια χρονια και θεωρειται ανταγωνιστικη με τα δικα σας επαγγελματα πχ γιατρος και αλλους βιοεπιστημονες .Εχουμε την δυνατοτητα να συμμετεχουμε σε ενα ευρυ φασμα επαγγελματικων δραστηριοτητων .ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΔΩ https://www.mbg.duth.gr/mbg/files/File/A199.pdf .ΠοΛΛΟΙ ΜΟΡΙΑΚΟΙ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΓΕΝΕΤΙΣΤΕς μετα σπουδαζουν ιατρικη μπορει να με αντεπαντησεις για εκεινο π ανεφερα γ σενα και την ιατρικη ?? Αλλα ακου εμεις αμα σπουδασουμε ιατρικη ομως , εχουμε την δυνατοτητα να εξεταζουμε κ σε κλινικο κ σ μοριακο επιπεδο.

Οσο γ την Ελλαδα υπαρχουν θεσεις εργασιας.Ακομα και να μην υπαρχουν , ειναι ωρα η Ελλαδα να ανβαθμιστει.Θα πρεπει να καταργηθει το προτυπο να κανουμε τα παιδια μας γιατρους και δικηγορους.Η Μοριακη Βιολογια - Γενετικη ειναι ενας κλαδος που αξιζει να χρημαδοοτησεις για ερευνες και πανεπιστημια.

Υ.Ρ Θα ηθελα να μην συνεχισεις αυτες τις προπαγανδιστικες σου δηλωσεις γιατι υποβαθμιζουν την νοημοσυνη σου και μπορει να επηρεασουν ατομα που θελουν αυτο το πραμα.Συγγνωμη για την ελλειψη τονων μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
και κατι τελευταιο...η μοριακη βιολογια ΔΕΝ ειναι ΙΑΤΡΙΚΗ. δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την ιατρικη αλλα ειναι ενα ακομα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ. ωστοσο πολλοι γιατροι ΑΝΕΤΑ με ενα μεταπτυχιακο, η ενα διδακτορικο μπορουν και εξασκουν ''μοριακη βιολογια'' . π.χ. κλινικη μοριακη γενετικη. Στην ελλαδα, ασκειτε απο τους βιοπαθολογους γιατρους, και οχι τους βιολογους/βιοεπιστημονες. Κακως ωστοσο γιατι ετσι αδικουνται πολλοι και αξιοι επιστημονες που εχουν 10και 14 χρονια σπουδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
δεν ειμαι νομικος για να μιλαω αναφερομενη στο ΦΕΚ...

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά να σου επιστήσω την προσοχή σε ένα πράγμα. Το ΦΕΚ είναι αυτό που καθορίζει επαγγελματικά δικαιώματα και συναφή θέματα, άρα και το τι θα μπορείς να κάνες στο μέλλον.
Υγ. Το ΦΕΚ που παρατέθηκε δεν είναι σαφές σε κάποια σημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ειμαι 30 χρονων, σπουδασα μοριακη βιολογια, εκανα διδακτορικο, εχω ειδικοτητα κλινικου μοριακου γενετιστη στην ολλανδια ωστοσο στην ελλαδα απαγορευεται να εξεταζεις σε κλινικο και μοριακο επιπεδο. ΡΩΤΑ τους καθηγητες σου, ρωτα την ΠΕΒ, τους νομους του παρεθεσα. Η διευθυνση Υγιεινης της καθε νομαρχιας οπως και σε ερωτηση μου με δικηγορο, πριν 4 μηνες στο υπουργειο ΥΓΕΙΑΣ με εξωδικο, μου απαντησαν ΠΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε μη ιατρους να υπογραφουν κλινικες εξετασεις.
Σταματηστε να λετε ανακριβειες.
Μπορεις να εργαστεις σε εργαστηριο σου σαν τεχνικος, ΝΑΙ...αλλα το ιδιο κανει και ενα ατομο απο ΤΕΙ ιατρικων εργαστηριων αφου την τελικη υπογραφη την εχει ο ιατρος βιοπαθολογος. ΤΙ σας ποτιζουν μεσα στην σχολη?? Γιατι δεν ρωτατε ΥΠΕΥΘΥΝΑ τους καθηγητες σας...

τωρα με το τι ΘΑ και ΑΝ γινει στην ελλαδα...βλεπουμε.....

AGAαπητε φίλε Fockos βλέπω πως συνεχώς προπαγανδίζεις την Μοριακη Βιολογια και Γενετικη.Με αυτην την συμπεριφορα σου τι θες να αποδείξεις ?? Θα ηθελα να αnaφερω πως τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα τα γνωριζουμε εμεις που ειμαστε στην σχολη και οχι εσυ ή καθενας αλλος μη σχετικος .

Βλεπω οτι αναφερες πως φοιτησες στην νοσηλευτικη.Προσωπικα δεν καταδικαζω την σχολη σου αλλα νομιζω πως υπερβαινεις λιγο το μετρο.Ειναι μια σχολη οπως ολες η οποια τα τελευταια χρονια ειναι κορεσμενη .Επισης εχω παρατηρησει πως τα περισσοτερα ατομα που εχουν φοιτησει στην νοσηλευτικη συνεχιζουν ιατρικη. Αυτο αποτελει ενα δειγμα πως δεν ικανοποιουνται απο την νοσηλευτικη και για αυτο θελουν να γινουν γιατροι.Οσον αφορα εσενα πιστευω πως δεν εισαι ουτε εσυ ικανοποιημενος και για αυτο φοιτεις στην ιατρικη.ΚΑΙ θεωρω πλεονασμους αυτα οτι εχεις δουλεια και τα αλλα....

Οσο γ την σχολη μ που ειναι η Μοριακη Βιολογια και Γενετικη θελω να σου πως εχει ενα ελπιδοφορο μελλον.ΘΑ σ πω πως πριν λιγα χρονια με ειχαν προβληματισει καποιες αναρτησεις καποιων ατομων σαν κ εσενα.Μεσα απο τις αναρτησεις σας παρουσιαζατε μια σχολη που βασιζεται στην ελεινη εξιδικευση και στο ανελπιστο μελλον.Τα πραματα δν ειναι ετσι.Ολοι εσεις τα αναφερετε γιατι απλα εχετε καταλαβει πως η σχολη εχει αναβαθμιστει τα τελευταια χρονια και θεωρειται ανταγωνιστικη με τα δικα σας επαγγελματα πχ γιατρος και αλλους βιοεπιστημονες .Εχουμε την δυνατοτητα να συμμετεχουμε σε ενα ευρυ φασμα επαγγελματικων δραστηριοτητων .ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΔΩ https://www.mbg.duth.gr/mbg/files/File/A199.pdf .ΠοΛΛΟΙ ΜΟΡΙΑΚΟΙ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΓΕΝΕΤΙΣΤΕς μετα σπουδαζουν ιατρικη μπορει να με αντεπαντησεις για εκεινο π ανεφερα γ σενα και την ιατρικη ?? Αλλα ακου εμεις αμα σπουδασουμε ιατρικη ομως , εχουμε την δυνατοτητα να εξεταζουμε κ σε κλινικο κ σ μοριακο επιπεδο.

Οσο γ την Ελλαδα υπαρχουν θεσεις εργασιας.Ακομα και να μην υπαρχουν , ειναι ωρα η Ελλαδα να ανβαθμιστει.Θα πρεπει να καταργηθει το προτυπο να κανουμε τα παιδια μας γιατρους και δικηγορους.Η Μοριακη Βιολογια - Γενετικη ειναι ενας κλαδος που αξιζει να χρημαδοοτησεις για ερευνες και πανεπιστημια.

Υ.Ρ Θα ηθελα να μην συνεχισεις αυτες τις προπαγανδιστικες σου δηλωσεις γιατι υποβαθμιζουν την νοημοσυνη σου και μπορει να επηρεασουν ατομα που θελουν αυτο το πραμα.Συγγνωμη για την ελλειψη τονων μου..

και cuban91 αφου παραθετεις το ΦΕΚ για τους μοριακου βιολογους...λεει πουθενα την λεξη ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ???? για να κανεις εργαστηριο και κλινικες εξετασεις αυτη ειναι η ΜΑΓΙΚΗ λεξη, αφου θελεις να μπλεξεις με νομικα. Η ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ ανθρωπινων δειγματων, θεωρειται (κακως) ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΞΗ που οι βιολογοι δεν εχουν δικαιωματα να κανουν.
ΑΦΟΥ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΑΥΡΙΑΝΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, και ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΙ και να μιλατε με ΑΠΤΑ γεγονοτα...και οχι εικασιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cuban91

Νεοφερμένος

Ο Cuban91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
και κατι τελευταιο...η μοριακη βιολογια ΔΕΝ ειναι ΙΑΤΡΙΚΗ. δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την ιατρικη αλλα ειναι ενα ακομα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ. ωστοσο πολλοι γιατροι ΑΝΕΤΑ με ενα μεταπτυχιακο, η ενα διδακτορικο μπορουν και εξασκουν ''μοριακη βιολογια'' . π.χ. κλινικη μοριακη γενετικη. Στην ελλαδα, ασκειτε απο τους βιοπαθολογους γιατρους, και οχι τους βιολογους/βιοεπιστημονες. Κακως ωστοσο γιατι ετσι αδικουνται πολλοι οκαι αξιοι επιστημονες που εχουν 10και 14 χρονια σπουδων.
Aγαπητε φιλε εισαι κολλημενος..Δεν ειναι απλα Βιολογικο..Ειναι κατι παρεμφερη με την ΙΑΤΡΙΚΗ ..Και χρησιμοποιει καλυτερες μεθοδους ..πιο συγχρονες...θα ηθελα να σου πως πως οι γιατροι απο μονοι τους δν κανουν τιποτα..Βλαστοκυτταρα και εξωσωματικες ειναι δουλεια των Μοριακων Βιολογων και ΓΕΝΕΤΙΣΤΩΝ ΑΝ ΚΑΙ οι γιατροι τις σφετεριζονται (μιλαω γ απλους γιατρους ) Κ εμεις μπορουμε να γινουμε Γιατροι..που θεςς να το πας ???

και cuban91 αφου παραθετεις το ΦΕΚ για τους μοριακου βιολογους...λεει πουθενα την λεξη ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ???? για να κανεις εργαστηριο και κλινικες εξετασεις αυτη ειναι η ΜΑΓΙΚΗ λεξη, αφου θελεις να μπλεξεις με νομικα. Η ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ ανθρωπινων δειγματων, θεωρειται (κακως) ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΞΗ που οι βιολογοι δεν εχουν δικαιωματα να κανουν.
ΑΦΟΥ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΑΥΡΙΑΝΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, και ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΙ και να μιλατε με ΑΠΤΑ γεγονοτα...και οχι εικασιες.

Αγαπητε φιλε σε ευχαριστω για την γνωμη που διατυπωσες..ΑΛΛΑ μαλλον εσυ δν ξερεις ν διαβαζεις ελληνικα αφου δν διαβασες το φεκ...Στην παραγραφο v) αναφερει για την δεθγματοληψια..Οσο για τα αλλα που αναφερεις πιστευω καλυτερα ειναι να μην σχολιαστουν...ΕΣΥ ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙς Κ ΜΕΤΑ Μ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙς ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ Σ ΦΙΛΤΑΤΕ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
καλα...τελειωσε τη σχολη με το καλο, ελα στον ''πραγματικο'' κοσμο και μετα βλεπουμε.
Καλη τυχη.
Υ.Γ. Απο τοτε που τελειωσα εδω και 10 χρονια περιπου ολοι στην ελλαδα μιλαν για βλαστοκυτταρα και εξωσωματικες...αυτη ειναι η επιστημη? και ομως φιλε...θες δε θες εισαι ''απλα'' ενα βιολογικο...ειστε απιθανει να νομιζετε οτι η μοριακη βιολογια ειναι κατι διαφορετικο...ειναι συγγνωμη ..ΓΕΛΟΙΟ και ΑΣΧΕΤΟ και μονο που το γραφεις.

Aγαπητε φιλε εισαι κολλημενος..Δεν ειναι απλα Βιολογικο..Ειναι κατι παρεμφερη με την ΙΑΤΡΙΚΗ ..Και χρησιμοποιει καλυτερες μεθοδους ..πιο συγχρονες...θα ηθελα να σου πως πως οι γιατροι απο μονοι τους δν κανουν τιποτα..Βλαστοκυτταρα και εξωσωματικες ειναι δουλεια των Μοριακων Βιολογων και ΓΕΝΕΤΙΣΤΩΝ ΑΝ ΚΑΙ οι γιατροι τις σφετεριζονται (μιλαω γ απλους γιατρους ) Κ εμεις μπορουμε να γινουμε Γιατροι..που θεςς να το πας ???

οκ...εισαι εσυ 18... ακομη δεν τελειωσες...και ξερεις καλυτερα ποια ειναι η επαγγελματικη κατασταση στην ελλαδα...σε προκαλω..εγω παρεθεσα τους νομους. ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ σου...σταματηστε να παραμυθιαζεστε.
αυτο θελω/ηθελα να κανω και δεν ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ..ειναι τοσο απλο και ΑΔΙΚΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cuban91

Νεοφερμένος

Ο Cuban91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλα...τελειωσε τη σχολη με το καλο, ελα στον ''πραγματικο'' κοσμο και μετα βλεπουμε.
Καλη τυχη.
Υ.Γ. Απο τοτε που τελειωσα εδω και 10 χρονια περιπου ολοι στην ελλαδα μιλαν για βλαστοκυτταρα και εξωσωματικες...αυτη ειναι η επιστημη? και ομως φιλε...θες δε θες εισαι ''απλα'' ενα βιολογικο...ειστε απιθανει να νομιζετε οτι η μοριακη βιολογια ειναι κατι διαφορετικο...ειναι συγγνωμη ..ΓΕΛΟΙΟ και ΑΣΧΕΤΟ και μονο που το γραφεις.

Απλα εισαι ημιμαθης φιλε σε ολα οσα διατυπωνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top