Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
απλα ειναι αληθεια οτι απογοητευομαι πολυ οταν βλεπω οτι εξειδικευμενα ατομα σαν εμας..με πολυ καλες σπουδες, καταρτηση, μαστερ και διδακτορικα δεν εχουν αυτο που καποιος ονειρευεται σαν και εσενα..οπως ημουν και εγω τρελος και παλαβος ...βασικα οταν μπηκα...τελευταια χρονια των πανελλαδικων..πρωτη χρονια λειτουργιας της σχολης.:D
τοτε ειμασταν λιγο σκορποχοραφο...αλλα τωρα ακουω τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.

καλη συνεχεια και συγγνωμη αν εκνευρισα καποιους με τον τροπο που γραφω.εξαλλου και εγω προσμενω τα πραγματα να γινουν καλυτερα ωστε να μπορεσω να γυρισω με την οικογενεια μου.

Όντως τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα. Μεταφερθήκαμε φέτος σε πιο σύγχρονες εγκαταστάσεις με καλύτερα εξοπλισμένα εργαστήρια κ έρχονται καινούριοι καθηγητές, έχοντας έτσι πληρότητα στο ανθρώπινο εκπαιδευτικό δυναμικό.

Το θεωρώ μεγάλη αδικία, να βγαίνουν επιστήμονες από αυτή τη σχολή, να συνεχίζουν εξειδικεύοντας το πτυχίο αυτό και στο τέλος να είναι όλα αβέβαια, σε ένα τόσο ανταγωνιστικό περιβάλλον.

Ακριβώς..!! Είμαι τρελός και παλαβός σε αυτή τη φάση με την επιστήμη μας!! Θα προσπαθήσω πολύ, για να μην προσγειωθώ απότομα.

Μας κατατόπισες αρκετά. Ρίχνε καμιά ματιά πότε-πότε στο forum όταν έχεις χρόνο, για τυχόν απορίες μας.

Και εγώ συγγνώμη για την κάπως επιθετική και εριστική διάθεση στα πρώτα μου μηνύματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Για την σχολη σαν σχολη δεν με ενδιαφερει καθολου.Γνωριζοντας το επιπεδο σπουδων και εργαστηριακης εκπαιδευσης στην ολλανδια και στην γερμανια...ειμαστε πισω ετσι και αλλιως...ποσοι απο τα σαινια που σας διδασκουν εχουν ερευνητικες ομαδες??
Οσο για το επαγγελμα σε επιπεδο γνωσεων δεν θα το αλλαζα με τιποτα.Ωστοσο οταν εχεις να κανεις βιοπορισμο και δεν ασχολεισαι με την μοριακη βιολογια σαν hobby θα το σκεφτομουν διπλα γνωριζοντας ΤΩΡΑ πως ειναι να βρεις δουλεια στην ελλαδα.
Μερικοι απο σας ειστε και πολλοι μα..κες ρε αδερφια...
Τελειωστε με το καλο μετα απο 6-7 χρονια οπως κανει το 70% των φοιτητων και οταν βρεθειτε στην αγορα εργασιας τα λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ναι ρε κωστα! τι αγαπη ειναι αυτη που εχεις για την ΜΒΓ! Τσαμπα η πεοχειλια ("πιπες") που εκανες για να βγαλεις τοσο μεγαλο βαθμο(9,3?) σε μια τοσο δυσκολη σχολη που και με διαβασμα δεν περνας μαθημα! Τι να πω???? τουλαχιστον φροντισε στα επομενα βηματα της καριερας σου να παρεις σωστες αποφασεις, και να μην κανεις παλι παραπονα για κατι που ειχες αφιερωσει 4 χρονια απο τη ζωη σου (οπως οι σπουδες στη ΜΒΓ)!

Πιστεύω πως είναι πολύ άδικο να κακοχαρακτηρίζετε έναν άνθρωπο που προσπαθεί να μας βοηθήσει στις επιλογές μας μόνο και μόνο επειδή το 9,3 σας ξενίζει σαν βαθμός...εγώ πιστεύω κάθε λέξη από αυτές πού είπε ο κώστας1 και μάλλον η συμπεριφορά αυτή δεν σας τιμά ούτε σαν ''φοιτητές'' ούτε σαν άτομα γενικότερα...:mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κώστα, καταρχην να σου πω ότι στην αρχή ήσουν απολυτα καθετος και ίσως δεν εξεφραζες με σωστο τροπο αυτα που ειχες να πεις. Γιατί στη συνεχεια καταλαβα πολυ καλυτερα τι εννοουσες. Είνει άλλο να λες ανεργία παντού και άλλο να λες πως αυτό που πιστευεις οτι αξιζει ενα ατομο που τελειωνει τη σχολη ειναι πολλα παραπανω απο αυτά που δινει η Ελλαδα. Αυτό μαλιστα! Αλλά δε σημαινει οτι όλοι θα βγουν εξω, ουτε οτι ολοι δεν ικανοποιουνται απο αυτα που προσφερει η Ελλαδα. Πιστευω οτι μπαινοντας σε αυτη τη σχολή, και ειδικα βγαινοντας, εχεις στο νου σου το εξωτερικο. Εστω για να δεις τη διαφορα. Συμφωνουμε δλδ και για μια λαθος διατυπωση λογομαχουσαμε αδικα.

Γνωριζοντας το επιπεδο σπουδων και εργαστηριακης εκπαιδευσης στην ολλανδια και στην γερμανια...ειμαστε πισω ετσι και αλλιως...ποσοι απο τα σαινια που σας διδασκουν εχουν ερευνητικες ομαδες??
Δεν ξερω για το επιπεδο των σπουδων εξω (μονο για ενα παιδι που τελειωσε ιρλανδια και απ'ότι ειχαμε συζητησει ειμαστε πολυ καλα σε εππεδο γνωσεων που προσφερονται, μονο αυτο), ουτε πως ηταν η σχολη οταν την αφησες..παντως τωρα ειναι τα περισσοτερα μελη ΔΕΠ που κανουν ερευνα στη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninoua

Νεοφερμένος

Η Ninoua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας,
θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Για μοριακή βιολογία-γενετική είναι καλύτερα να σπουδάσεις στην Ελλάδα παρά στο εξωτερικό, σωστά; Για πρώτο πτυχίο εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γιατι και σε αναγνωρισμενο πανεπιστημιο να πας, και τεσσερα χρονια να κανεις (προπτυχιακο) θα εχεισ προβλημα με το ΔΟΑΤΑΠ...ξερω απο τον αδερφο μου και απο συμμαθητη που σπουδασε στο εδιμβουργο τεσσερα χρονια μοριακη βιολογια. (χρεωθηκε 3 μαθηματα και του πηρε 2 χρονια..να οριστουν ημερομηνιες για εξετασεις,περασε με την πρωτη και να κανει βαθμολογικη αντιστοιχιση).
Μονο αν κανεις μεταπτυχιακο εξω, ακομα και με τετραετες πρωτο πτυχιο πρεπει να τα συνεκτιμησεις..επομενως ενω θα κατεχεις μαστερ για το ελληνικο δημοσιο θα εισαι μια απλη πτυχιουχος.
Αν αποφασισεις να πας εξω, ΠΡΩΤΑ να πας να μιλησεις με εναν απο τους εισηγητες στο ΔΟΑΤΑΠ..το καλο μες στην μαυριλα ειναι οτι ειναι νεα παιδια και σου μιλανε...καποτε ουτε να σε φτυσουν....ελληνικο δημοσιο...

να προσεξεις...ισοτιμια παιρνεις...ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ειναι η μαγικη λεξη...χωρις αντιστοιχια δεν μπορεις να δουλεψεις στο δημοσιο.

Καλη τυχη



Γεια σας,
θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Για μοριακή βιολογία-γενετική είναι καλύτερα να σπουδάσεις στην Ελλάδα παρά στο εξωτερικό, σωστά; Για πρώτο πτυχίο εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninoua

Νεοφερμένος

Η Ninoua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κοιτάξτε από Κύπρο είμαι. Θέλω πολύ να έρθω Ελλάδα αλλά εδώ κάτω ακούμε συνεχώς για καταλήψεις και απεργείες και το φοβάμαι λίγο. Αλλά πάλι στο εξωτερικό μου είπαν πως το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό,αν και δίνουν περισσότερες ευκαιρείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_mbg

Νεοφερμένος

Η elena_mbg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να σας δώσω αρκετές πληροφορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη, καθώς φοιτώ σε αυτήν.

Καταρχήν, θέλω να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι η βιολογία και η μοριακή βιολογία και η γενετική δε σχετίζονται μεταξύ τους όσο φαίνεται από την ονομασία. Η βιολογία ασχολείται με τη ζωολογία, τη φυσιολογία φυτών και ζώων. Η γενετική ασχολείται με τα γονίδια, που βρίσκονται, πως εκφράζονται, γιατί εκφραζονται όπως εκφραζονται. Η μοριακή βιολογία ασχολείται με τις πρωτεϊνες που παράγονται απο τα γονίδια, ποιες είναι, από ποιο γονίδιο εκφραζονται, γιατί, τι κάνουν, ποια διαδρομή ακολουθούν και τι προκαλούν.

Επίσης, θέλω να ξεκαθαρίσω πως οι φοιτητες μοριακής βιολογίας και γενετικής δεν είναι "αποτυχόντες ιατρικής". Φυσικά και υπάρχει ενα ποσοστο που είναι, αλλα η πλειοψηφία είναι ατομα που εχουν επιλέξει εν γνωση τους τη σχολή αυτη. Και για να μην ακουω μειονεκτήματα μονο για τη σχολη απο οσους δεν εχουν καμια επαφη με αυτη, σας ενημερωνω πως υπάρχουν παιδια που περνούσαν ιατρικη αθηνων με τα μορια τους και επιλεγουν τη μοριακη βιολογια και γενετικη. Η σχολή αυτή δηλωνεται απο λιγοτερους μαθητες απο αυτους που πραγματικά θα ήθελαν να φοιτησουν εκει συνηθως γιατι είναι μακρια. Αν υπήρχε στην Αθηνα, η βαση της σχολής θα ήταν κατά πολύ υψηλότερη.

Οι προοπτικές αποφοιτώντας από τη σχολή είχα ακούσει κι εγώ πως είναι λίγες. Ομως, καθώς περνούν τα έτη βλέπω να ανοιγονται νέοι δρόμοι. "Δουλειά υπάρχει αρκεί να ψάξεις και να θέλεις", όπως μου έλεγε ο παπππούς μου. Φαρμακονιομηχανίες, ερευνητικά κέντρα, νοσοκομεία υπάρχουν στην Ελλάδα. Η μοριακή βιολογία και η γενετική είναι μια αναπτυσσόμενη επιστήμη. Είναι το μέλλον. Οπως ήταν και η πληροφορική πριν κάποια χρόνια, που και πάλι η Ελλάδα άργησε να μπει στο κλίμα πριν μερικά χρόνια, αλλά μπηκε. Στο εξωτερικό υπάρχουν περισσότερες επιλογες, αλλα το οτι η Ελλάδα δεν έχεις δουλειά μετά από τη σχολή είναι αναληθές. Γνωστή μου κοπέλα που μόλις τελείωσε τη σχολή της, δουλέυει στο χωριό της (μάλιστα!) που εχει ερευνητικό κέντρο..

Τώρα, όσον αφορα το προγραμμα σπουδών της σχολής..Τα μαθήματα καλύπτουν όλο το φάσμα της μοριακής βιολογίας και της γενετικής. Η σχολή δεν ειναι ευκολη, αλλα μη σας φοβηζει αυτο. Λίγες ειναι οι σχολες που ειναι ευκολες. Έχει αρκετο διάβασμα, όπως είναι λογικό. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στη σχολή (που απέκτησε και νέο κτίριο) στην ιστοσελίδα της σχολής: https://www.mbg.duth.gr/
Τα μαθήματα μπορείτε να τα δείτε πηγαίνοντας στα "νέα" και κατεβάζοντας το "πρόγραμμα σπουδών".
Μπορείτε να δείτε όλα τα μαθήματα για ολες τις σχολές μεσω internet. Καλύτερα να ψαχνετε και εσείς οι ίδιοι/ες και να κρίνετε αν σας αρέσουν περισσότερο/λιγότερο ή καθόλου κάποιες σχολές.

Η σχολή δεν προκειται να κλείσει. Αυτοί οι τραμπουκισμοί να απουσιαζουν. Αυτές είναι ανακρίβειες και μάλιστα κακοβουλες. Μόλις κατοχυρώθηκαν τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Μόλις φτιάχτηκε το καινούργιο κτίριο δίπλα στην ιατρική και το πανεπιστημιακό νοσοκομεία, εκεί όπου θα μεταφερθούν όλες οι σχολες της πολης σιγα-σιγα για να γίνει η Πανεπιστημιούπολη της Αλεξανδρούπολης. Το πρόγραμμα σπουδων δεν εχει σταθεροποιηθεί ακόμα γιατι εισαγονται και νέα μαθήματα, γεγονος πολυ θετικό. Σκεφτείτε πόσο οπισθοδρομικό θα ηταν να υπήρχε "κλειστό" πρόγραμμα σπουδων για μια επιστημη που εξελίσσεται. Μπορείτε να επικοινωνήσετε και με τη γραμματεία της σχολής να ενημερωθείτε και πιο αντικείμενικα απ' ότι από τρίτους.

Υπάρχουν πολλά να ανκαλυφθουν ακόμα. Παρα πολλά. Και μέχρι να σταματησουν να γινονται ανακαλύψεις (δεν ξερω αν ο ανθρωπος θα φτάσει ποτε σε αυτο το επιπεδο), η μοριακή και η γενετική θα εξελίσσονται. Η ιατρική ειναι πεπερασμένη πλέον. Τα όργανα από τα βλαστοκύτταρα που ακούτε ότι γίνεται ερευνα για να φτιαχτουν γίνονται απο ερευνητες. Οι γιατροι απλα κάνουν την εγχειρηση, η οποια ειναι η ίδια. Γι'αυτό, μη σνομπάρετε νέες σχολές απλά και μόνο επειδή άλλες έχουν υψηλότερη βάση. Αν σας ενδιαφέρει η ιατρική προσπαθήστε για ιατρική, αν σας ενδιαφερει η έρευνα και η μοριακή βιολογία και η γενετική προσπαθήστε για εκεί, αν σας ενδιαφέρει ο σχεδιασμός προίόντων και συστημάτων και όχι η αρχιτεκτονική προσπαθηστε για τη συρο και όχι για την αρχιτεκτονικη επειδή εχει μεγαλυτερη βαση. Σκεφτείτε οτι αυτο που θα κάνετε, θα είναι η δουλειά σας για μια ζωή.

Ελπίζω να σας βοήθησα..

Υ.Γ. Προσωπικά, είμαι κατενθουσιασμένη με τη σχολή. Πιστεύω ότι ο ανθρωπισμός μέσω της έρευνας είναι αυτό που μου ταιριάζει περισσότερο απ'όλα.

Ευτυχώς που υπάρχουν και μερικοί άνθρωποι που σας απαντάνε και σας ενημερώνουν επαρκώς με στοιχειώδη επιχειρήματα ως προς το περιεχόμενο της σχολής αλλά και ως προς τις επαγγελματικές προεκτάσεις του συγκεκριμένου επαγγέλματος.

Αρχικά θα σας πω ότι είμαι πτυχιούχος του συγκεκριμένου τμήματος και πλέον κάνω το διδακτορικό μου στην Ελλάδα. Φυσικά όπως κάθε νεοσύστατη σχολή έτσι και αυτή αντιμετωπίζει λειτουργικά προβλήματα, τα οποία όμως με καλή θέληση έχουν ξεπεραστεί κατά ένα πολύ μεγάλο βαθμό.

Η σχολή πέρα από νέο κτίριο, έχει αρκετά καλά εξοπλισμένα εργαστήρια και πάρα πολύ καλό πρόγραμμα σπουδών.

Αυτό που δεν έχει αναφερθεί είναι ότι στα νέα επαγγελματικά μας δικαιώματα συμπεριλαμβάνεται και αυτό της διδασκαλίας σε σχολεία, φυσικά μετά από εξετάσεις ΑΣΕΠ. Ακόμη όποιος θέλει μπορεί πλέον να ανοίξει διαγνωστικό εργαστήριο, αφού πλέον έχουμε το δικαίωμα της υπογραφής σε διαγνώσεις μοριακής βιολογίας και γενετικής.

Δεν θα επεκταθώ στο θέμα που προαναφέρθηκε για το αν είμαστε αποτυχημένοι γιατροί ή όχι. Σέβομαι και θαυμάζω ιδιαίτερα τα παιδιά που έχουν τα κότσια να σπουδάσουν ιατρική στην σημερινή Ελλάδα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι θέλουμε να γίνουμε γιατροί.

Το βιολογικό είναι μία αρκετά διαφορετική σχολή. Δίνει μεγαλύτερο εύρος γνώσεων αλλά κάπου το χάνει. Η αλήθεια είναι ότι πλέον η επιστήμη μας έχει εξελιχθεί τόσο πολύ που δεν μπορεί κανείς να την διδαχθεί παίροντας μόνο μία κατεύθυνση στο 3ο και 4ο έτος της σχολής ή κάνοντας μόνο ένα μεταπτυχιακό. Δεν επαρκεί. Χρειάζεται χρόνος για να προλάβει κανείς να εντρυφίσει σε βάθος. Επίσης καλή η ζωολογία και η φυτολογία και η εντομολογία αλλά που ακριβώς θα σας χρειαστούν; Εγώ κάνω έρευνα εδώ και 4 χρόνια και δεν έχω συναντήσει κάτι που να απαιτεί την παραμικρή γνώση αυτών των τομέων.

Θα χαρώ πάντως πολύ να απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτηση υπάρχει. Άλλωστε για αυτό υπάρχουμε και εμείς οι ''παλιοί'' για να βοηθάμε τους νέους!!!!

Α!!! Και κάτι τελευταίο... Η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχει εξελιχθεί ιδιαίτερα στην έρευνα για αυτό μην την σνομπάρετε. Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και αξίζει όσο κόπο και αν χρειάζεται....
-----------------------------------------
Ξερει κανενας αν στη βιοχημεια μπορεις να ασχοληθεις με την ερευνα;;
Φυσικά και μπορείς να ασχοληθείς στη βιοχημεία με έρευνα. Πετάξου μία βόλτα στο τμήμα Βιοχημείας της Λάρισας να δείς αν μπορείς. Υπάρχουν εργαστήρια στη σχολή που ασχολούνται καθαρά και μόνο με έρευνα στη βιοχημεία.
-----------------------------------------
Οκ,αφου διαβασα αποψεις,ιδεες,προτιμησεις θελω να θεσω το εξης ερωτημα:

Εγω λατρευω την ερευνα.Εαν μπορουσα θα το εκανα για παντα.Ειναι δεδομενο οτι θα παω εξωτερικο.(και μαλιστα Νορβηγια).Θελω να ρωτησω λοιπον.Ιατρικη η Μοριακη Βιολογια?Θελω να γινω η ψυχιατρος η να ασχοληθω με την ιατρικη μοριακη βιολογια.Το θεμα ομως ειναι,επειδη αγαπαω εξισου και τα 2:Οταν τελειωσω και μεταπτυχιακο,η δουλεια που θα βρω θα κυμαινεται στα 1000 ευρω τον μηνα?Διοτι σαν γιατρος σε νοσοκομειο μπορω μετα απο 5 χρονια να παιρνω 4500 ευρω...Ειναι πιο δελεαστικο,δεν ειναι?
Κατι τετοιο ειναι πραγματικα ενα φοβερο διλλημα αναμεσα σε αυτο που αγαπας και σε αυτο που θα σου αποφερει χρηματα,αλλα θα το αγαπας λιγο λιγοτερο.Και το ξερω απο πρωτο χερι,διοτι η μεγαλυτερη αγαπη μου ειναι η μουσικη...

Θελω επειγοντως βοηθεια!!

Ποιός σας έχει πεί ότι τελειώνοντας την ιατρική παίρνεις 4500 ευρώ το μήνα? Θέλεις έξι χρόνια για το βασικό πτυχίο, ένα με δύο χρόνια αναμονή για το αγροτικό και άλλα τρία με τέσσερα ακόμα για την ειδικότητα. Στην ειδικότητα πληρώνεσαι 1200 ευρώ το μήνα περίπου, άντε να είναι λίγο παραπάνω με ορισμένες εφημερίες οι οποίες προυποθέτουν ότι θα είσαι 24 ώρες μέσα στο νοσοκομείο και θα δουλεύεις. Μετά από όλα αυτά τα χρόνια όντως υπάρχει πιθανότητα να βγάλεις αρκετά λεφτά αλλά και πάλι μόνο αν κάνεις ιδιωτικό ιατρείο, γιατί στο δημόσιο είναι στάνταρ οι μισθοί.
-----------------------------------------
Εξαρταται τι ατομο εισαι... Νομιζω οτι ειναι πολυ μακρια απο την Αθηνα για να προσαρμοστεις. Καποιος αλλος ενδεχομενως και να μπορει.

Δηλαδή μας λες ότι θα ορίσεις ολόκληρο το μέλλον σου αποφασίζοντας βάση μόνο της πόλης? Ίσως θα έπρεπε να το σκεφτείς πολύ σοβαρά αυτό που λες. Μιλάμε για το μέλλον σου. Και στο κάτω κάτω η Αθήνα θα είναι για πάντα εκεί. Αξίζει να προσπαθήσεις να ζήσεις για μερικά χρόνια μακριά της.!!!
-----------------------------------------
Πιστεύω πως είναι πολύ άδικο να κακοχαρακτηρίζετε έναν άνθρωπο που προσπαθεί να μας βοηθήσει στις επιλογές μας μόνο και μόνο επειδή το 9,3 σας ξενίζει σαν βαθμός...εγώ πιστεύω κάθε λέξη από αυτές πού είπε ο κώστας1 και μάλλον η συμπεριφορά αυτή δεν σας τιμά ούτε σαν ''φοιτητές'' ούτε σαν άτομα γενικότερα...:mad::mad:

Λοιπόν δεν πρέπει να υπερβάλλουμε. Όλοι είμαστε άνθρωποι με προσωπικά βιώματα και εμπειρίες. Ο Κώστας1 ήταν από τους τυχερούς άτυχους που πέρασαν πρώτοι στην σχολή. Τυχεροί γιατί η σχολή κατά ένα μέρος ήταν λίιιιγο πιο εύκολη τότε, αλλά άτυχοι γιατί δεν υπήρχε καμία υποδομή των πρώτο χρόνο, γιατί δεν υπήρχαν καν μόνιμοι καθηγητές (δεν μιλάμε για μέλη ΔΕΠ), δεν υπήρχε κτίριο και φυσικά ήταν οι πρώτοι που βγήκαν και στην αγορά εργασίας αλλά ακόμα και στην ''αγορά'' διδακτορικών. Τα πράγματα για την πρώτη φουρνιά αποφοίτων ήταν πολύ πιο δύσκολα από ότι για εμάς τους υπόλοιπους. Είναι λογικό και αναμενόμενο λοιπόν τα παιδιά να διατηρούν μία μικρή δόση πικρίας για την σχολή και το αντικείμενο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν ήταν άξιοι φοιτητές και δεν είναι σήμερα άξιοι ερευνητές. Και φυσικά οι άποψη ορισμένων ατόμων δεν είναι κοινά αποδεκτή από όλους τους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αυτος που σου ειπε οτι στο εξωτερικο το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο...ειναι το λιγοτερο ΑΝΙΔΕΟΣ...
οταν λεμε "εξωτερικο" τι εννοουμε...ΑΦΡΙΚΗ?? τοτε ναι..το επιπεδο ειναι χαμηλο εως ανυπαρκτο...
ΕΥΡΩΠΗ?? που ακριβως? ποιο πανεπιστημιο?
ΑΜΕΡΙΚΗ? που ακριβως? ποιο πανεπιστημιο?

για κυπρο δεν ξερω τι παιζει με αναγνωριση πτυχιων...επομενως αν θες να πας εξω να πας στην πρεσβεια της αντιστοιχης χωρας που σε ενδιαφερει και να παρεις μια ιδεα για τα πανεπιστημια.


Κοιτάξτε από Κύπρο είμαι. Θέλω πολύ να έρθω Ελλάδα αλλά εδώ κάτω ακούμε συνεχώς για καταλήψεις και απεργείες και το φοβάμαι λίγο. Αλλά πάλι στο εξωτερικό μου είπαν πως το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό,αν και δίνουν περισσότερες ευκαιρείες.
-----------------------------------------
Απλως ενα σχολιο για το επιπεδο ερευνας στην ελλαδα..εκτος απο το ΕΙΕ πχ.Πιντζας (το οποιο και εχω γνωρισει) και τον Γκονο, και το ΙΤΕ της κρητης..που αλλου εχουμε ερευνα??
στο τμημα human genetics ποθ δουλευω στο radboud hospital στο nijmegen στην ολλονδια ειμαστε περιπου 65 εργαζομενοι..και εχουμε 120-130 δημοσιευσεις τον χρονο..με βαθμο απηχησεις το50% αυτων να ειναι πανω απο 8.
για πες μου σε παρακαλω που στην ελλαδα υπαρχει τετοιο ινστιτουτο?? δημοκριτο ? ημοθν εκεο 8 μηνες...ατομα 5 χρονο διδακτορικο και να μην εχουν δημοσιευση...και στην ολλανδια ειναι 4 minimum...για να εχεις δικαιωμα να δωσεις την θεση σου..

εμενα λοιπον..ασε με να σνομπαρω την ερευνα στην ελλαδα...και ιδιως τους μονιμους του δημοκριτειοθ...ποθ με 5 δημοσιεισεις σε κατι ανυπαρκτα joournal..εγιναν λεκτορες..ισως με αλλο ενα paper να γινω και εγω λεκτορας επισης!!
-----------------------------------------
ελενα ηθελα να σε ρωτησω...ποσο ειναι οι υποτροφιες αυτες τις ημερες? οταν ημουν εγω 4-5 χρονια πριν στον δημοκριτο ηταν 400 Ε..+ ΙΚΑ..τωρα ακουσα τουλαχιστον τις πηγαν στα 600..ειναι αληθεια??

Καλη τυχη στο διδακτορικο σου :)

Κωστας



Ευτυχώς που υπάρχουν και μερικοί άνθρωποι που σας απαντάνε και σας ενημερώνουν επαρκώς με στοιχειώδη επιχειρήματα ως προς το περιεχόμενο της σχολής αλλά και ως προς τις επαγγελματικές προεκτάσεις του συγκεκριμένου επαγγέλματος.

Αρχικά θα σας πω ότι είμαι πτυχιούχος του συγκεκριμένου τμήματος και πλέον κάνω το διδακτορικό μου στην Ελλάδα. Φυσικά όπως κάθε νεοσύστατη σχολή έτσι και αυτή αντιμετωπίζει λειτουργικά προβλήματα, τα οποία όμως με καλή θέληση έχουν ξεπεραστεί κατά ένα πολύ μεγάλο βαθμό.

Η σχολή πέρα από νέο κτίριο, έχει αρκετά καλά εξοπλισμένα εργαστήρια και πάρα πολύ καλό πρόγραμμα σπουδών.

Αυτό που δεν έχει αναφερθεί είναι ότι στα νέα επαγγελματικά μας δικαιώματα συμπεριλαμβάνεται και αυτό της διδασκαλίας σε σχολεία, φυσικά μετά από εξετάσεις ΑΣΕΠ. Ακόμη όποιος θέλει μπορεί πλέον να ανοίξει διαγνωστικό εργαστήριο, αφού πλέον έχουμε το δικαίωμα της υπογραφής σε διαγνώσεις μοριακής βιολογίας και γενετικής.

Δεν θα επεκταθώ στο θέμα που προαναφέρθηκε για το αν είμαστε αποτυχημένοι γιατροί ή όχι. Σέβομαι και θαυμάζω ιδιαίτερα τα παιδιά που έχουν τα κότσια να σπουδάσουν ιατρική στην σημερινή Ελλάδα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι θέλουμε να γίνουμε γιατροί.

Το βιολογικό είναι μία αρκετά διαφορετική σχολή. Δίνει μεγαλύτερο εύρος γνώσεων αλλά κάπου το χάνει. Η αλήθεια είναι ότι πλέον η επιστήμη μας έχει εξελιχθεί τόσο πολύ που δεν μπορεί κανείς να την διδαχθεί παίροντας μόνο μία κατεύθυνση στο 3ο και 4ο έτος της σχολής ή κάνοντας μόνο ένα μεταπτυχιακό. Δεν επαρκεί. Χρειάζεται χρόνος για να προλάβει κανείς να εντρυφίσει σε βάθος. Επίσης καλή η ζωολογία και η φυτολογία και η εντομολογία αλλά που ακριβώς θα σας χρειαστούν; Εγώ κάνω έρευνα εδώ και 4 χρόνια και δεν έχω συναντήσει κάτι που να απαιτεί την παραμικρή γνώση αυτών των τομέων.

Θα χαρώ πάντως πολύ να απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτηση υπάρχει. Άλλωστε για αυτό υπάρχουμε και εμείς οι ''παλιοί'' για να βοηθάμε τους νέους!!!!

Α!!! Και κάτι τελευταίο... Η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχει εξελιχθεί ιδιαίτερα στην έρευνα για αυτό μην την σνομπάρετε. Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και αξίζει όσο κόπο και αν χρειάζεται....
-----------------------------------------

Φυσικά και μπορείς να ασχοληθείς στη βιοχημεία με έρευνα. Πετάξου μία βόλτα στο τμήμα Βιοχημείας της Λάρισας να δείς αν μπορείς. Υπάρχουν εργαστήρια στη σχολή που ασχολούνται καθαρά και μόνο με έρευνα στη βιοχημεία.
-----------------------------------------


Ποιός σας έχει πεί ότι τελειώνοντας την ιατρική παίρνεις 4500 ευρώ το μήνα? Θέλεις έξι χρόνια για το βασικό πτυχίο, ένα με δύο χρόνια αναμονή για το αγροτικό και άλλα τρία με τέσσερα ακόμα για την ειδικότητα. Στην ειδικότητα πληρώνεσαι 1200 ευρώ το μήνα περίπου, άντε να είναι λίγο παραπάνω με ορισμένες εφημερίες οι οποίες προυποθέτουν ότι θα είσαι 24 ώρες μέσα στο νοσοκομείο και θα δουλεύεις. Μετά από όλα αυτά τα χρόνια όντως υπάρχει πιθανότητα να βγάλεις αρκετά λεφτά αλλά και πάλι μόνο αν κάνεις ιδιωτικό ιατρείο, γιατί στο δημόσιο είναι στάνταρ οι μισθοί.
-----------------------------------------


Δηλαδή μας λες ότι θα ορίσεις ολόκληρο το μέλλον σου αποφασίζοντας βάση μόνο της πόλης? Ίσως θα έπρεπε να το σκεφτείς πολύ σοβαρά αυτό που λες. Μιλάμε για το μέλλον σου. Και στο κάτω κάτω η Αθήνα θα είναι για πάντα εκεί. Αξίζει να προσπαθήσεις να ζήσεις για μερικά χρόνια μακριά της.!!!
-----------------------------------------


Λοιπόν δεν πρέπει να υπερβάλλουμε. Όλοι είμαστε άνθρωποι με προσωπικά βιώματα και εμπειρίες. Ο Κώστας1 ήταν από τους τυχερούς άτυχους που πέρασαν πρώτοι στην σχολή. Τυχεροί γιατί η σχολή κατά ένα μέρος ήταν λίιιιγο πιο εύκολη τότε, αλλά άτυχοι γιατί δεν υπήρχε καμία υποδομή των πρώτο χρόνο, γιατί δεν υπήρχαν καν μόνιμοι καθηγητές (δεν μιλάμε για μέλη ΔΕΠ), δεν υπήρχε κτίριο και φυσικά ήταν οι πρώτοι που βγήκαν και στην αγορά εργασίας αλλά ακόμα και στην ''αγορά'' διδακτορικών. Τα πράγματα για την πρώτη φουρνιά αποφοίτων ήταν πολύ πιο δύσκολα από ότι για εμάς τους υπόλοιπους. Είναι λογικό και αναμενόμενο λοιπόν τα παιδιά να διατηρούν μία μικρή δόση πικρίας για την σχολή και το αντικείμενο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν ήταν άξιοι φοιτητές και δεν είναι σήμερα άξιοι ερευνητές. Και φυσικά οι άποψη ορισμένων ατόμων δεν είναι κοινά αποδεκτή από όλους τους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunday

Νεοφερμένος

Η Sunday αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καποιος πιο πανω ειχε πει οτι ενας μοριακος βιολογος δεν μπορει να εργαστει στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ενω ενας βιολογος μπορει.. Σχετικα με αυτο, θα ηθελα να αναφερω κατι που πιθανοτατα οι περισσοτεροι δεν το γνωριζουν.. Το καλοκαιρι που μας περασε ητανε πολυ σημαντικο για τη σχολη μας(Μοριακης Βιολογιας και Γενετικης), αφου εξασφαλιστηκαν τα επαγγελματικα μας δικαιωματα.. Δηλαδη για μας τωρα υπαρχει ενα μεγαλο φασμα εργοδοτησης,οπου πριν αυτο ητανε μια ουτοπια,ενα απιαστο ονειρο.. Αυτο που επιτευχθηκε το καλοκαιρι ητανε ενα μεγαλο βημα, κατι πολυ σημαντικο για ολους τους μελλοντικους αποφοιτους της σχολης Μοριακης Βιολογιας και Γενετικης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninoua

Νεοφερμένος

Η Ninoua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπάρχουν καταλήψεις εκεί ή δίνετε τα μαθήματα κανονικά;
--------------------------------------------------------------------
Όταν λέω εξωτερικό μιλάω για Αγγλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzeni17

Νεοφερμένος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είχαμε μια κατάληψη της κακιάς ώρας και τουλάχιστον το 1ο έτος δεν είχαμε πρόβλημα με κανένα μάθημα, και οι εξετάσεις έγιναν στην ώρα τους, για όλα τα έτη νομίζω.

------------------------------

Επειδή είμαι καινούργια στο forum και θα έπρεπε να είμαι πολύ μαζοχίστρια να κάτσω να διαβάσω τώρα όλες τις σελίδες, το μόνο που θέλω να πω σχετικά με τη σχολή, είναι τα απίστευτα εκνευριστικά -στα όρια τις ηλιθιότητας- σχόλια που ακούω όταν λέω σε κάποιο ότι πέρασα/σπουδάζω εκεί. Μετά τις πανελλήνιες όταν με ρωτούσαν το κλασσικό "που πέρασες;" και τους απαντούσα ΜΒΓ, μου λέγαν ή "α, θα ξαναδώσεις του χρόνου, ε;" ή "ΤΕΙ είναι αυτό, έτσι;" με πολύ επικριτικό ύφος. Προσωπικά ως ενημερωμένη γύρω από το θέμα δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ΤΕΙ, αλλά ως γνωστόν, όλοι οι "έξυπνοι" γονείς κτλ τα θεωρούν παρακατιανά, οπότε με πείράζει απίστευτα πολύ η αντίδραση των περισσοτέρων όταν λέω ότι σπουδάζω εκεί. Ίσως επειδή είναι καινούργιο τμήμα και έχει και μεγάλο όνομα (:P), γι αυτό όλοι νομίζουν ότι είναι κάτι κατώτερο, αλλά συγνώμη ρε παιδιά, να γράψεις 17,6 (ή και πολύ παραπάνω όπως οι περισσότεροι συμφοιτητές μου) στις φετινές πανελλήνιες δεν ήταν και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο, και μου τι δίνει απίστευτα, όταν ο κόπος μας δεν αναγνωρίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
εγω παλι οταν ελεγα μοριακη βιολογια και γενετικη...ΕΛΕΓΑΝ...WOW!!! τι ειναι αυτο????? τα μεγαλα ονοματα ενθουσιαζουν.
αλλα βλεπω πως ειμαι αρκετα "αντιδραστικο" στοιχειο εδω.
Τζενη τον αν σπουδαζεις ΜΒΓ δεν το κανεις...φανταζομαι... για να ενθουσιαζεις καποιους...η για να μην ενθουσιαζεις καποιους...δηλαδη αν εισαι δασκαλος εισαι χειροτερος???αν εισαι γιατρος η δικηγορος εισαι περισσοτερο??

τι λογικη ειναι αυτη ρε παιδια? ο καθενας κανει οτι αγαπα σε αυτη την ζωη (τουλαχιστον δεν ξερω να αναγκαζουν καποιον να σπουδασει ΜΒΓ) και προσπαθει να γινει καλος επαγγελματιας οτι επαγγελμα και να κανει. Τωρα τι θα πει ο γειτονας, η γιαγια και ο παππους, η ο αδερφος της κουμπαρας της φιλης του αδερφου μου..Ποιος νοιαζεται???

Αν εγραψες 17.6...15...η 20..αυτο το εκανες "δωρο" για τον εαυτο σου και οχι για το τι θα λεει ο καθενας...πιστεψε σε 3-4 χρονια κανενας δεν θα θυμαται αν εγραψες 15...17.6 η 20.

καλες σπουδες
-----------------------------------------
Υπαρχει ενα συστημα ranking των βρετανικων πανεπιστημιων...υπαρχουν καποια που ειναι πατατα..για βιολογικες επιστημες..former polytechniques...οπως και καποια πανεπιστημια που ειναι top στην ευρωπη...imperial college, oxford university, university of york, glasgow university.. αν πας στο british council θα σε ενημερωσουν.προσπαθησε να φοιτησεις (αν γινεις δεκτος/η) σε 5*.

ωστοσο αν μπορουσες να πας ελλαδα.θα σου κοστιζε τα μισα χρηματα και το πτυχιο σου γενικα ειναι σε καλο επιπεδο...
φιλικα
κωστας



Υπάρχουν καταλήψεις εκεί ή δίνετε τα μαθήματα κανονικά;
--------------------------------------------------------------------
Όταν λέω εξωτερικό μιλάω για Αγγλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Εγω απορω πως αυτη η σχολη εχει τετοια ζητηση...Λες και η Ελλαδιτσα φημιζεται για τετοιου ειδους σπουδες....Ειπαμε να κανουμε συγχρονες σπουδες αλλα αυτη παρα ειναι βγαλμενη απο το.....μελλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p.s.georgoulia

Νεοφερμένος

Η p.s.georgoulia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα παρακαλούσα να σταματήσετε να μιλάτε για τη Σχολή Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής σαν να την γνωρίζετε!!!!
Είμαι απόφοιτος του Τμήματος και πραγματοποιώ τη Διδακτορική μου Διατριβή στο ίδιο Τμήμα οπότε μπορώ να πω με σχετικά μεγάλη σιγουριά πως όσα έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο forum όχι μόνο είναι ανακρίβειες αλλά και μερικά από αυτά δεν έχουν καμία υπόσταση.
Σταματήστε το ράδιο αρβύλα για το τι συμβαίνει στο Σχολή, στην Ελληνική αγορά εργασίας και στο εξωτερικό. Αν σας ενδιαφέρει πραγματικά ψάξτε σοβαρά και ρωτήστε πραγματικά υπεύθυνους και αρμόδιους για να ενημερωθείτε.

Ενδεικτικά αναφέρω κάποια στοιχεία για να διορθωθούν κάποιες πολύ χαρακτηριστικές ανακρίβειες:

1. Υπάρχει Σύλλογος Μοριακών Βιολόγων και Γενετιστών και υπάρχουν ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ πλέον, κάτι το οποίο δε μπορούμε να πούμε για τα διάφορα τμήματα Βιολογίας που μετρούν πολυετή χρόνια ίδρυσης. Τα δικαιώματα αυτά μας εξασφαλίζουν θέσεις τόσο στην εκπαίδευση όσο και στην ελεύθερη αγορά εργασίας. Μάλιστα την έρευνα και διάγνωση που μπορούμε να πραγματοποιήσουμε εμείς δεν είναι αρμόδιοι ούτε οι γιατροί (όσα και μεταπτυχιακά να κάνουν) αλλά ούτε και οι απλοί βιολόγοι.
2. Σταματήστε να συγχέετε τις ειδικότητες. Άλλη η ειδικότητα του γιατρού, άλλη του Μοριακού Βιολόγου και άλλη του Βιολόγου. Εκπαιδεύεσαι και προορίζεσαι να κάνεις διαφορετικά πράγματα. Σταματήστε να τα συγκρίνεται γιατί απλά είναι διαφορετικά.
3. Η έρευνα στην Ελλάδα είναι σε νηπιακό στάδιο αλλά μην αυταπατάστε ότι στο εξωτερικό είναι όλα ρόδινα και ιδανικά ή ότι θα βγάλετε πολλά λεφτά. Κάθε περίπτωση έχει τα υπέρ και τα κατά. Καθένας τα ζυγιάζει και αποφασίζει τι θέλει να κάνει.

P.S. αν κάποιος έχει κάποια "σοβαρή" ερώτηση και ενδιαφέρεται πραγματικά για τη Σχολή, θα χαρώ να τον κατατοπίσω.
-----------------------------------------
Αν νομίζεις ότι η σχολή αυτή είναι βγαλμένη από το μέλλον, μάλλον εσύ έχεις μείνει λίγο πίσω και δεν παρακολουθείς τι συμβαίνει στον κόσμο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γεια σου, p.s.georgoulia!

Αυτός ο σύλλογος Μοριακών Βιολόγων και Γενετιστών έχει κάποια ιστοσελίδα από την οποία μπορώ να πάρω περισσότερες πληροφορίες;

Είναι δυνατόν κάποιος Βιολόγος να εξειδικευθεί με μεταπτυχιακό στον ίδιο βαθμό με έναν απόφοιτο ΜΒ&Γ;

Από απορρόφηση στην αγορά εργασίας, τί λέει η σχολή; Οι απόφοιτοι βρίσκουν εύκολα δουλειά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αυτο το Link https://www.pev.gr/index.php/2008-12-24-17-48-13/2008-12-29-18-22-28/58-2009-01-08-16-21-22¨ δειχνει πως οσοι εδω διαφημιζουν οτι τα επαγγελματικα δικαιωματα τομ μοριακων βιολογωω και αλλων βιοεπιστημονων εφαρμοζονται... πλανουνται πλανη οικτρα.

Σε διαγωνισμους του ΕΣΥ για προσληψεις σε δημοσια νοσοκομεια οι προκυρηξεις δεν συμπεριλαμβανουν ΚΑΘΟΛΟΥ βιοεπιστημονες.

Κανω μια παρακληση στα ατομα που φοιτουν ιδιως στο δημοκριτειο..καλο ειναι να λεμε οτι η σχολη ειναι πρωτη κτλ..κτλ..ωστοσο καντε το θεμα γνωστο στους καθηγητες σας και ακομα και στον πρυτανη. ΑΝ και ειμαι ΚΑΤΑ των κομματικων οργανωσεων στα πανεπιστημια..καποιοι απο εσας σιγουρα ανηκετε σε αυτες.Προσπαθειστε να αναδειξετε το θεμα, οπως επισης και να γραψετε στον προεδρο της ΠΕΒ (πανελληνιας ενωσης βιοεπιστημονων) να εντατικοποιησει τις προσπαθειες του. Εγω και εχω γραψει στο δημοκριτειο οπως και στην ΠΕΒ που ειναι κατα καποιο τροπο το μονο "συνδικαλιστικο" οργανο που κινειται για τα δικαιωματα των βιοεπιστημονων.
Και αυτο να το βλεπουν και οι νεοι (για τα επαγγελματικα δικαιωματα) γιατι αν και τα πραγματα θα αλλαξουν καποια στιγμη...ισως παρει ΧΡΟΝΙΑ..να υπενθυμισω οτι η σχολη λειτουργει απο 1999 και ακομα οι 800 περιπου αποφοιτοι δεν εχουν δικαιωμα για να λαβουν μερος σε προκωρηξεις για τα νοσοκομεια.

Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Σε συναρτηση με το προηγουμενο θα ηθελα να αναρτηση και αυτο το αρθρο που αποδυκνυει την ανυπαρξια των επαγγελματικων δικαιωματων των βιοεπιστημονων γενικα (ασχετα αν τελευταια φαινεται να εχουν "τακτοποιηθει").

Μεχρι και εξωδικα στελνουν οι βιοπαθολογοι (ιατρικη ειδικοτητα) ωστε να μην μπορουν οι βιολογοι να εχουν δικαιωμα υπογραφης η δημιουργιας εργαστηριων...παρα μονο ως "φασον" οπως περιγραφεται παροχης υπηρεσιων προς τους βιοπαθολογους.

και θα μου πειτε που το κακο? οι μοριακοι βιολογοι δουλευωντας σε ιατρικο εργαστηριο παιρνουν 0.20 ευρω για εξετασεις γλυκοζης (%αιμα)...τα δινουν στους βιοπαθολους που υπογραφουν και παιρνου 2-2.5 ευρω απο τα ταμεια.... δηλαδη 9 φορες πανω!!!! για μια υπογραφη που δεν ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ στους βιοεπιστημονες να εχουν.

μπορω να γραψω πολλα ακομη...αλλα σας παρακαλω μην διαδιδετε και με συγχωρειται για την εκφραση...ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ...οτι τα δικαιωματα μας εχουν οριστει και εφαρμοζονται...σε 10-20 χρονια αφου ξεπερασουμε την "ομερτα" των συνδικαλιστων γιατρων...το ξανασυζηταμε..

το αρθρο μπορει να βρεθει εδω:
https://www.pev.gr/index.php/2008-12-28-20-00-01/2009-03-06-06-56-27
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Κάτω ο φασισμός της ιατρικής κοινότητας ζήτω η μοριακή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genoula

Νεοφερμένος

Η Genoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν και ειναι μακρια, η Αλεξανδρουπολη ειναι τελεια!!! Δεν υπαρχει φοιτητης/τρια που να μην περναει καλα και αυτο γιατι ειμαστε ολοι μια οικογενεια!! Γνωριζομαστε ολοι σχεδον μεταξυ μας ( αφου ειμαστε λιγοι σε σχεση με αλλες πολεις) και δεν μενει κανενας μονος του. Εχει καθημερινα δρομολογια με ΚΤΕΛ και τρενο, αλλα και πτησεις για Αθηνα, οποτε δεν υπαρχει προβλημα και σ αυτο τον τομεα!! Επειδη η σχολη ειναι μοναδικη στην Ελλαδα εχει φοιτητες απο παντου. Απλα ειναι μια μικροτερη πολη σε σχεση με Αθηνα και Θεσσαλονικη, αλλα πολυ ομορφη και φιλοξενη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top