Απορίες για την ΣΣΑΣ

mariak12

Νεοφερμένος

Η mariak12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Γ λυκείου και ενδιαφέρομαι για ιατρική και συγκεκριμένα για στρατιωτική ιατρική. Ωστόσο έχω κάποιες απορίες για την συγκεκριμένη σχολή. Θα ήθελα να μάθω κυρίως τι γίνεται με τις ειδικότητες καθώς έχω διαβάσει σε άλλα forum και site ότι δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να επιλέξω την ειδικότητα που θέλω (ενδιαφέρομαι για χειρουργική). Αληθεύει;

Επιπλέον ξέρω ότι όπως όλες οι στρατιωτικές σχολές, έχει συγκεκριμένο όριο ύψους και από φετος το όριο για τα κορίτσια είναι τουλάχιστον 1.60 Ισχύει ότι αλλάζει το όριο του ύψους κάθε Μάρτη (όπως διάβασα σε ένα site);; Πόσες πιθανότητες έχει να περάσει άτομο που είναι κάτω απ το όριο όπως εγώ;

Ποια η δική σας γνώμη; πολιτική ή στρατιωτικη ιατρική; ( Δεν έχω θεμα που θα είναι πρόγραμμα στρατού και μου φαίνονται ενδιαφέρον οι δραστηριότητες που κάνουν στην εκπαίδευση)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδηποτε βοήθεια
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
ότι δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να επιλέξω την ειδικότητα που θέλω (ενδιαφέρομαι για χειρουργική).

Καλησπέρα ναι αληθεύει και για την ακρίβεια ο Στρατός επιλέγει την ειδικότητά σου βάσει τις ανάγκες του.
έχει συγκεκριμένο όριο ύψους και από φετος το όριο για τα κορίτσια είναι τουλάχιστον 1.60 Ισχύει ότι αλλάζει το όριο του ύψους κάθε Μάρτη (όπως διάβασα σε ένα site);; Πόσες πιθανότητες έχει να περάσει άτομο που είναι κάτω απ το όριο όπως εγώ;


δεν ξέρω αν αλλάζει , αν είσαι κάτω απ΄το όριο λογικά δεν θα σε περάσουν οι Ιατροί , εάν τώρα είσαι 1,59 ξέρω γω υπάρχει ΠΑΡΑ πολύ μικρή πιθανότητα να σε περάσουν.
Ποια η δική σας γνώμη; πολιτική ή στρατιωτικη ιατρική;

κοίτα αν δεν σε πειράζει να κάνεις κάποια άλλη ειδικότητα εκτός από Χειρουργική τότε η Στρατιωτική Ιατρική είναι ότι πρέπει , διότι δεν έχεις θέμα και με το στρατιωτικό πρόγραμμα. Τώρα αν το μόνο που θες να κάνεις στη ζωή σου είναι η Χειρουργική τότε καλύτερα να πας Πολιτική Ιατρική για να επιλέξεις την ειδικότητα των ονείρων σου :). Αυτά , αν έχεις κάποια άλλη απορία μη διστάσεις να ρωτήσεις! καλή συνέχεια :D.
 

mariak12

Νεοφερμένος

Η mariak12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μοναδικό σκοπό την χειρουργική έτσι κι αλλιώς στο μέλλον μπορεί και να αλλάξω γνώμη. Κυρίως με ενδιέφερε να μάθω για το ύψος γιατί αν δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω τότε δεν εχει νόημα να σκέφτομαι γι αυτή την σχολή. Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μοναδικό σκοπό την χειρουργική έτσι κι αλλιώς στο μέλλον μπορεί και να αλλάξω γνώμη. Κυρίως με ενδιέφερε να μάθω για το ύψος γιατί αν δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω τότε δεν εχει νόημα να σκέφτομαι γι αυτή την σχολή. Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Εγώ έχω δει πως το ύψος έχει μείνει το ίδιο, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια οπότε δεν θα με άγχωνε πολύ.
 

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σχετικά με την ειδικότητα: διαβάζεις την ύλη για την ειδικότητα που σ' ενδιαφέρει και δίνεις εξετάσεις, μαζί με άλλους που ενδιαφέρονται για την ίδια ειδικότητα. Υπάρχουν κάθε χρόνο συγκεκριμένες θέσεις για κάθε ειδικότητα πχ μπορεί φέτος στην πνευμονολογία να υπάρχουν ας πούμε πέντε διαθέσιμες θέσεις, και να διαγωνίζονται για αυτές τις θέσεις εφτά άτομα. Τα δύο από αυτούς, δε θα μπουν στην ειδικότητα. Νομίζω ότι γενικά μπορείς να δώσεις ως τρις φορές. Αλλά τη μία χρονιά μπορεί να μη βγάζουν θέση για την ειδικότητα που θες, οπότε και πάει χαμένη, και σου μένουν άλλες δύο προσπάθειες.

Νομίζω πως κάπως έτσι πάει.
 

mariak12

Νεοφερμένος

Η mariak12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ έχω δει πως το ύψος έχει μείνει το ίδιο, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια οπότε δεν θα με άγχωνε πολύ.


Τι να πω, δν ξερω. Απλά επειδή σε ένα σαιτ είχα δει να λεει για 1.55 και τώρα παντού γράφουν για 1.60. Βέβαια δν ξέρω πριν πόσα χρόνια είχε γραφτεί. Ευχαριστώ πάντως

Σχετικά με την ειδικότητα: διαβάζεις την ύλη για την ειδικότητα που σ' ενδιαφέρει και δίνεις εξετάσεις, μαζί με άλλους που ενδιαφέρονται για την ίδια ειδικότητα. Υπάρχουν κάθε χρόνο συγκεκριμένες θέσεις για κάθε ειδικότητα πχ μπορεί φέτος στην πνευμονολογία να υπάρχουν ας πούμε πέντε διαθέσιμες θέσεις, και να διαγωνίζονται για αυτές τις θέσεις εφτά άτομα. Τα δύο από αυτούς, δε θα μπουν στην ειδικότητα. Νομίζω ότι γενικά μπορείς να δώσεις ως τρις φορές. Αλλά τη μία χρονιά μπορεί να μη βγάζουν θέση για την ειδικότητα που θες, οπότε και πάει χαμένη, και σου μένουν άλλες δύο προσπάθειες.

Νομίζω πως κάπως έτσι πάει.

Ευχαριστώ πολύ. Ήταν ένα θέμα στο οποίο είχα πλήρης άγνοια.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μοναδικό σκοπό την χειρουργική έτσι κι αλλιώς στο μέλλον μπορεί και να αλλάξω γνώμη. Κυρίως με ενδιέφερε να μάθω για το ύψος γιατί αν δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω τότε δεν εχει νόημα να σκέφτομαι γι αυτή την σχολή. Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες


τίποτα Μαρία να σαι καλά! :D
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top