Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
θα ηθελα να με ενημερωσετε πως γινεται η ταξινομηση των μαθητων στην α'λυκειου με βαση το μαθημα επιλογης(αλλα αλφαβητικα σε τμηματα) ή αλφαβητικα και αν ειναι εφικτο καποιος να αλλαξει τμημα στην αρχη της σχολικης χρονιας.
Ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι γίνεται αλφαβητικά...Όχι με το μάθημα επιλογής, εκεί φτιάχνονται άλλα τμήματα αναλόγως με τα παιδιά που θα δηλώσουν.

Τώρα για το αν μπορείς να αλλάξεις τμήμα, αυτό είναι στο χέρι της Διεύθυνσης και μόνο... :/:

Αν δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά, θα νιώσω πολύ γριά για τις αλλαγές που έχουν γίνει μέσα σε 2 χρόνια :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι γίνεται αλφαβητικά...Όχι με το μάθημα επιλογής, εκεί φτιάχνονται άλλα τμήματα αναλόγως με τα παιδιά που θα δηλώσουν.

Τώρα για το αν μπορείς να αλλάξεις τμήμα, αυτό είναι στο χέρι της Διεύθυνσης και μόνο... :/:

Αν δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά, θα νιώσω πολύ γριά για τις αλλαγές που έχουν γίνει μέσα σε 2 χρόνια :|
δηλαδη δημιουργουνται τμηματα με βαση το μαθημα επιλογης?..δηλαδη α1 πληροφορικη,α2 μουσικη,α3 ψυχολογια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Αν μαζευτούν παιδιά π.χ που θέλουν ψυχολογία, που να μπορεί να δημιουργηθεί τμήμα μην είναι 1-2, ναι γίνεται τμήμα με το μάθημα επιλογής.
Τώρα την ονομασία δεν ξέρω να στην πω...:/ Εγώ ήμουν ας πούμε στο τμήμα της ψυχολογίας...Αλλά φαντάσου το κάπως έτσι...

Πέρα λοιπόν, των γενικών μαθημάτων που είστε κατανεμημένοι ανάλογα με τα επίθετά σας, φτιάχνονται και άλλα τμήματα ανάλογα με το μάθημα επιλογής που έχετε πάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Αν μαζευτούν παιδιά π.χ που θέλουν ψυχολογία, που να μπορεί να δημιουργηθεί τμήμα μην είναι 1-2, ναι γίνεται τμήμα με το μάθημα επιλογής.
Τώρα την ονομασία δεν ξέρω να στην πω...:/ Εγώ ήμουν ας πούμε στο τμήμα της ψυχολογίας...Αλλά φαντάσου το κάπως έτσι...

Πέρα λοιπόν, των γενικών μαθημάτων που είστε κατανεμημένοι ανάλογα με τα επίθετά σας, φτιάχνονται και άλλα τμήματα ανάλογα με το μάθημα επιλογής που έχετε πάρει.
δηλαδη δεν γινονται τμηματα με βαση το μαθημα επιλογης?το α1 να εχει παιδια που εχουν διιαλεξει πληροφορικη αλλα αλφαβητικα δηλαδη α-ζ,το α2 που ειναι ξανα πληροφορικη να εχει παιδια που αρχιζουν απο η-λ και το α3 που εχουν διαλεξει μουσικη να ειναι απο το α-σ και να ειναι ολοι μαζι ολοτ ο 7ωρο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Σου είπα τι είχα εγώ, στο δικό μου σχολείο...

Δεν ξέρω αν πρακτικά το κάνουν! :) Ίσως να το είχε κάποιος άλλος αυτό το σύστημα στο σχολείο του...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Σου είπα τι είχα εγώ, στο δικό μου σχολείο...

Δεν ξέρω αν πρακτικά το κάνουν! :) Ίσως να το είχε κάποιος άλλος αυτό το σύστημα στο σχολείο του...:/
οκ!!!σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

giannis03.06.09

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Επειδή έχουμε πια Ιούλιο σκέφτομαι αύριο να ξεσκαρτάρω λίγο την βιβλιοθήκη μου:P Ποια βιβλία να κρατησω για την Β Λυκείου?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δλδ,οχι το ''εκφραση-εκθεση(θεματικοι κυκλοι)?
Όχι, η έκφραση έκθεση είναι το βιβλίο. Αυτό που λες είναι σαν πρόσθετο βιβλίο και έχει διάφορα κείμενα πάνω στις ενότητες που θα ασχοληθείται, συνήθως δεν χρησιμοποιείται. :P

Επειδή έχουμε πια Ιούλιο σκέφτομαι αύριο να ξεσκαρτάρω λίγο την βιβλιοθήκη μου:P Ποια βιβλία να κρατησω για την Β Λυκείου?:D

Κρατάς:
-Αυτά που είναι για όλο το λύκειο
-Γεωμετρία
-Άλγεβρα (εμείς συνεχίσαμε και στη Β')
Και αν σου αρέσει και κανένα άλλο πχ. κείμενα.
Αυτά νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Κρατάς:
-Αυτά που είναι για όλο το λύκειο
-Γεωμετρία
-Άλγεβρα (εμείς συνεχίσαμε και στη Β')
Και αν σου αρέσει και κανένα άλλο πχ. κείμενα.
Αυτά νομίζω.
Να σαι καλά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Eπίσης, θα έλεγα να κρατήσεις φυσική και χημεία αλλά αυτό εξαρτάται από την κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις και πόσο βαρύτητα σκοπεύεις να δώσεις σε αυτά τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Eπίσης, θα έλεγα να κρατήσεις φυσική και χημεία αλλά αυτό εξαρτάται από την κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις και πόσο βαρύτητα σκοπεύεις να δώσεις σε αυτά τα μαθήματα.
Θετική έχω δηλώσει:) Χημεία μας είπε η καθηγήτρια ετσι κ αλλιως να την κρατησουμε. Τώρα Φυσική τα πιο πολλα που ελεγε το βιβλίο τα κάναμε αλλά ας πάει και το παλιάμπελο θα την κρατησω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis03.06.09

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Όχι, η έκφραση έκθεση είναι το βιβλίο. Αυτό που λες είναι σαν πρόσθετο βιβλίο και έχει διάφορα κείμενα πάνω στις ενότητες που θα ασχοληθείται, συνήθως δεν χρησιμοποιείται. :P



οκ.ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Επειδή έχουμε πια Ιούλιο σκέφτομαι αύριο να ξεσκαρτάρω λίγο την βιβλιοθήκη μου. Ποια βιβλία να κρατησω για την Β Λυκείου?
Η γνώμη μου είναι να μην πετάξεις κανένα εκτός αν μπορείς να το έχεις σε ηλεκτρονική μορφή. Δεν μπορώ να ξέρω το πώς, αλλά πιστεύω ότι πάντα κάποιο μπορεί να σου χρειαστεί. Αν έχεις πρόβλημα χώρου στη βιβλιοθήκη σου υπάρχει και το πατάρι. (Μην πετάξεις τίποτα λέει το τραγούδι). Και σίγουρα άλγεβρα, γεωμετρία, φυσική, χημεία να μείνουν στη βιβλιοθήκη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι να μην πετάξεις κανένα εκτός αν μπορείς να το έχεις σε ηλεκτρονική μορφή. Δεν μπορώ να ξέρω το πώς, αλλά πιστεύω ότι πάντα κάποιο μπορεί να σου χρειαστεί. Αν έχεις πρόβλημα χώρου στη βιβλιοθήκη σου υπάρχει και το πατάρι. (Μην πετάξεις τίποτα λέει το τραγούδι). Και σίγουρα άλγεβρα, γεωμετρία, φυσική, χημεία να μείνουν στη βιβλιοθήκη σου.
Δίκιο έχεις. Και από τη στιγμή που θέλω θετική καλύτερα να κρατήσω αυτά που ανέφερες:P Τα θεωρητικά θα τα σβουρήξω!:whistle: Εκτός από γραμματική και συντακτικό. Τα υπόλοιπα στην ανακύκλωση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εντάξει όμως δεν χρειάζονται μόνο τα σχολικά! Πολύ περισσότερο τα βοηθήματα για εξάσκηση και καλύτερη αφομοίωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ναι σωστά :P Bοηθητικά και χρήσιμες σημειώσεις τα κράτησα γιατί όπως είπε κ ο Δίας ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χρειαστούν. Τα υπόλοιπα βοηθήματα που δεν χρειάζομαι σκοπεύω να τα χαρίσω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mcdk

Νεοφερμένος

Ο Mcdk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Σεπτέμβρη και αλλάζω περιβάλλον απο το γυμνάσιο στο λύκειο.Τι θα έχω να αντιμετωπίσω εκεί:P.Για να γίνω πιο συγκεκριμένος που είναι ποιο πιθανόν να τα βρώ "σκούρα" και να χρειαστώ βοήθεια (μαθημα δλδ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top