Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Εεε, ναι. Περίπου.



Μπράβο. Άκυρο όμως κριτήριο.


Γενικά η φετινή ιστορία μπορεί να γίνει μάθημα υποφερτό και γιατί όχι και ενδιαφέρον, χάρη στην πλούσια θεματολογία της, μπορεί όμως και να γίνει το χειρότερο και πιο ανυπόφορο μάθημα της εβδομάδας. Και το πιο θλιβερό είναι πως δεν εξαρτάται κατά πολύ, για να μην πω καν, από εσένα. Αν ο καθηγητής δε φορά παρωπίδες και δεν παραμένει προσκολλημένος στην Ύλη, θα το βρεις αρκετά εύκολο. Ειδαλλιώς, μάλλον όχι.

Γενικά το σχόλιό μου είναι κάπως αρνητικό μιας και πιστεύω πως το μάθημα της ιστορίας στα ελληνικά σχολεία θέλει αναδιαμόρφωση από την αρχή. Δεν αρκεί ένα καλογραμμένο βιβλίο για να διδάξεις στα παιδιά κριτική σκέψη (a.k.a Ιστορία). Και το ανθρώπινο δυναμικό πρέπει να ακολουθεί, συγχρόνως.

+10000000000000000! :no1: Πρέπει να ξεκαθαρίσει η Πολιτεία αν πράγματι θέλει να μάθει στους νέους Ιστορία όπως πραγματικά έγινε και όχι να την παρουσιάζει για να εξυπηρετεί μικροπολιτικά συμφεροντα και να "λαϊκιζει" πάνω σε ζητήματα Ιστορίας... Δεν μπορεί π.χ το βιβλιο ιστορίας γενικής παιδείας της Γ λυκείου να χρηματοδοτείται η συγγραφή του απο το ίδρυμα "Κ.Καραμανλή" γιατί είναι λογικό με αυτό το τρόπο να παρουσιάζεται με μονο μια ματιά η Ιστορία ( για να μην πω διαστρεβλώνεται !)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Εμείς κάναμε κάθε Παρασκευή.Είχαμε 6ωρο + 2 ώρες μάθημα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω κανένα σχολείο να κάνει 8ωρο.

Κι εγώ!!! Είμαστε στο ίδιο κτήριο με το Λύκειο και κάτι τέτοιο δεν "κυκλοφορούσε" & δεν το ΄χω ακούσει κι από αλλού!!!
-----------------------------------------
λιγα μαθηματα ειναι:mad:και αυτο δν βοηθαει πολυ στη βαθμολογια
μερικες φορες ακυρα μαθ. σου δινουν βαθμο...
ΠΟΛΛΕΣ ωρες ατελειωτες αρχαια:mad::mad::mad:

:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
εμεις ειχαμε ενα 8ωρο κ 2 6ωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ε ναι και εγώ το ίδιο.
δεν ειναι καλο αυτο το συστημα πιστευω .
στο δικο μου σχολειο ειχαμε καθημερινα 7ωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
δεν ειναι καλο αυτο το συστημα πιστευω .
στο δικο μου σχολειο ειχαμε καθημερινα 7ωρα

Μια χαρά είναι για εμένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
τι λετε καλε και παραπονιέστε κιόλας..?? 6ωρο? 7ωρο?
εμείς(ιδιωτικό:/) κάνουμε από πρώτη γυμνασίου μέχρι και πρώτη λυκείου σταθερά 8ωρο(κάθε μέρα σχολάμε 15.00) και μόνο 2α-3η λυκείου γίνεται 7ωρο...:stars:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
στα αγγλικά τι περίπου επίπεδο κάνατε;;;
Εμείς κάναμε στην Α' και Β' Λυκείου το Αγγλικό βιβλίο ''WHAT IF...?'', επιπέδου Β1+ (Indermediate Plus)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
μηπως πηγαινεις σε κανενα ιδιωτικο και κανεις κανενα εχτρα μαθημα οπως π.χ.κιθαρα,κολυμβιση:P....
η μηπως κανεις ενισχυτικη????
παντως οι ωρες των μαθηματων στα σχολεια ειναι standar απο το υπουργειο αν δεν απατομαι:no1:


οχι τιποτα απο αυτα, σε δημοσιο πηγαινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε εαν θα αλλάξουν τα βιβλία της περσινης Α Λυκείου απο της νέα σχολικής χρονιάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Γεια σας
Επειδή τώρα θα πάω Λύκειο θα ήθελα να μου λύσετε κάποια απορία.Στο γυμνάσιο όταν τελειώναμε μια σχολική χρονιά και παίρναμε τους βαθμούς οι γονείς μας υπογράφανε μια καρτέλα.Φέτος όταν πήρα τους βαθμούς η μητέρα μου δεν της δόσανε ναυπόγραψει καμία καρτέλα.Μήπως πρέπει να πάμε στο Λύκειο να υπογράψει εκεί την καρτέλα ή δεν θα χρειαστεί καθόλου;
Σας παρακαλώ βοηθείστε με:'(
-----------------------------------------
Κανείς ρε παιδιά δεν ξέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε εαν θα αλλάξουν τα βιβλία της περσινης Α Λυκείου απο της νέα σχολικής χρονιάς;

Μπα.Θα ειχε ακουστεί αν γινόταν κάτι τέτοιο.Είναι και κάπως αργά για να συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Οπότε μπορώ να πάρω καποια βοηθήματα(Μαθηματικών-Φυσικής-Χημείας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
E, ναι.Μα και τα βιβλία του σχολείου να αλλάξουν δεν αλλάζει πολύ το περιεχόμενο τους.Οπότε το ίδιο ισχύει και για τα βοηθήματα.
Φυσικά να πάρεις αν νομίζεις πως θα σε βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Για να μαθαίνω ποιο ευκολα την θεωρία τα παίρνω.Ωραία ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μην ανησυχείς ούτε της μητέρας μου της έδωσαν να υπογράψει τίποτα όταν έπαιρνε τους βαθμούς!! Μόνο στα Α' και Β' τρίμηνα της έδωσαν!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Γεια σας
Επειδή τώρα θα πάω Λύκειο θα ήθελα να μου λύσετε κάποια απορία.Στο γυμνάσιο όταν τελειώναμε μια σχολική χρονιά και παίρναμε τους βαθμούς οι γονείς μας υπογράφανε μια καρτέλα.Φέτος όταν πήρα τους βαθμούς η μητέρα μου δεν της δόσανε ναυπόγραψει καμία καρτέλα.Μήπως πρέπει να πάμε στο Λύκειο να υπογράψει εκεί την καρτέλα ή δεν θα χρειαστεί καθόλου;
Σας παρακαλώ βοηθείστε με:'(
-----------------------------------------
Κανείς ρε παιδιά δεν ξέρει;


Καρτέλα? Τι καρτέλα? Εμείς δεν είχαμε υπογραφές και τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
εγω οταν τελειωσα με τη γ γυμνασιου, μου ειπαν απο το γυμνασιο, οτι τα χαρτια μου ηταν ηδη στο λυκειο αλλα επρεπε να παω να υπογραψει ο κηδεμονας μου και να πει καποια στοιχεια....δηλαδη την εγγραφη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top