Απορίες για στράτευση

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Παιδιά θέλω μία βοήθεια για όποιον ξέρει :)
Λοιπόν, είχα κάνει αναβολή λόγω σπουδών (1ο / 2ο εξάμηνο στη σχολή, δεν θυμάμαι τώρα) και μου είχαν ζητήσει μία βεβαίωση από τη σχολή που φοιτώ. Θέλω όμως να διακόψω την αναβολή, για να πάω στρατό, ενώ παραμένω φοιτητής στην ίδια σχολή (πλέον 7ο εξάμηνο). Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Απλώς πηγαίνω και λέω ότι επιθυμώ διακοπή αναβολής, ή χρειάζεται να καταθέσω πάλι βεβαίωση (ή οποιαδήποτε άλλη σχετική "χαρτούρα"); :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά θέλω μία βοήθεια για όποιον ξέρει :)
Λοιπόν, είχα κάνει αναβολή λόγω σπουδών (1ο / 2ο εξάμηνο στη σχολή, δεν θυμάμαι τώρα) και μου είχαν ζητήσει μία βεβαίωση από τη σχολή που φοιτώ. Θέλω όμως να διακόψω την αναβολή, για να πάω στρατό, ενώ παραμένω φοιτητής στην ίδια σχολή (πλέον 7ο εξάμηνο). Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Απλώς πηγαίνω και λέω ότι επιθυμώ διακοπή αναβολής, ή χρειάζεται να καταθέσω πάλι βεβαίωση (ή οποιαδήποτε άλλη σχετική "χαρτούρα"); :hmm:

Ζητάς από τη σχολή σου μια βεβαίωση σπουδών. Πηγαίνεις στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις και την καταθέτεις μαζί με μια αίτηση για διακοπή αναβολής που σου δίνουν να συμπληρώσεις εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Έχω μια ερώτηση για έναν φίλο μου. Πέρασε Νοσηλευτική Αθηνών, αλλά για τους δικούς του λόγους θα κάνει αίτηση στο τμήμα Σπουδών στον Ελληνικό Πολιτισμό του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου. Πήρε χαρτί από τη σχολή του και το πήγε στα ΚΕΠ για την αναβολή του στρατού. Αν γίνει δεκτό (που γίνεται) θα έχει αναβολή μέχρι τα 28 (?)... Βέβαια αν αυτός πάει τελικά στο ανοικτό της Κύπρου κανονικά δεν θα δικαιούται αναβολή, αφού απ'ότι είδα ούτε καν το δικό μας ανοικτό δικαιούται αναβολή. Εάν όμως δεν αναφέρει την αλλαγή σχολής υπάρχει κάποια περίπτωση να τον ανακαλύψουν; Ή όταν θα πάει να στρατευθεί ποια θα είναι η πιθανή ποινή του;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Έχω μια ερώτηση για έναν φίλο μου. Πέρασε Νοσηλευτική Αθηνών, αλλά για τους δικούς του λόγους θα κάνει αίτηση στο τμήμα Σπουδών στον Ελληνικό Πολιτισμό του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου. Πήρε χαρτί από τη σχολή του και το πήγε στα ΚΕΠ για την αναβολή του στρατού. Αν γίνει δεκτό (που γίνεται) θα έχει αναβολή μέχρι τα 28 (?)... Βέβαια αν αυτός πάει τελικά στο ανοικτό της Κύπρου κανονικά δεν θα δικαιούται αναβολή, αφού απ'ότι είδα ούτε καν το δικό μας ανοικτό δικαιούται αναβολή. Εάν όμως δεν αναφέρει την αλλαγή σχολής υπάρχει κάποια περίπτωση να τον ανακαλύψουν; Ή όταν θα πάει να στρατευθεί ποια θα είναι η πιθανή ποινή του;
Ευχαριστώ!

Εξαρτάται από το αν θα διαγραφεί από την Νοσηλευτική για να πάει στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο, νομίζω. Αν δεν χρειαστεί να διαγραφεί τότε δεν υπάρχει πρόβλημα λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Εξαρτάται από το αν θα διαγραφεί από την Νοσηλευτική για να πάει στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο, νομίζω. Αν δεν χρειαστεί να διαγραφεί τότε δεν υπάρχει πρόβλημα λογικά.
Για να εγγραφεί στο ανοικτό πανεπιστήμιο πρέπει να διαγραφεί από τη νοσηλευτική.. Μου είπε όμως ότι διάβασε πως αν έχεις πάρει αναβολή από ένα τμήμα και μετά διαγραφείς και πας σε άλλο τμήμα δεν χρειάζεται να το δηλώσεις ότι άλλαξες γιατί η αναβολή ισχύει. Βέβαια εδώ έχουμε να κάνουμε με ανοικτό πανεπιστήμιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Για να εγγραφεί στο ανοικτό πανεπιστήμιο πρέπει να διαγραφεί από τη νοσηλευτική.. Μου είπε όμως ότι διάβασε πως αν έχεις πάρει αναβολή από ένα τμήμα και μετά διαγραφείς και πας σε άλλο τμήμα δεν χρειάζεται να το δηλώσεις ότι άλλαξες γιατί η αναβολή ισχύει. Βέβαια εδώ έχουμε να κάνουμε με ανοικτό πανεπιστήμιο..
Ισχύει κανονικά. Εξ' άλλου, αναβολή μπορείς να πάρεις και για άλλους λόγους πέρα των σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ισχύει κανονικά. Εξ' άλλου, αναβολή μπορείς να πάρεις και για άλλους λόγους πέρα των σπουδών.
Δηλαδή όταν θα πάει να διακόψει την αναβολή και παρουσιάσει διαφορετικό πτυχίο και μάλιστα ανοικτού πανεπιστημίου δεν θα υπάρξει κάποια ποινή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να εγγραφεί στο ανοικτό πανεπιστήμιο πρέπει να διαγραφεί από τη νοσηλευτική.. Μου είπε όμως ότι διάβασε πως αν έχεις πάρει αναβολή από ένα τμήμα και μετά διαγραφείς και πας σε άλλο τμήμα δεν χρειάζεται να το δηλώσεις ότι άλλαξες γιατί η αναβολή ισχύει. Βέβαια εδώ έχουμε να κάνουμε με ανοικτό πανεπιστήμιο..

Αν έχεις πάρει αναβολή από ένα τμήμα και μετά διαγραφείς και πας σε άλλο ΑΣΦΑΛΩΣ και χρειάζεται να το δηλώσεις. Επίσης είναι απολύτως σίγουρο ότι όταν έρθει η ώρα να υπηρετήσεις υποχρεούσαι να καταθέσεις στη στρατολογία το πτυχίο από τη σχολή για την οποία είχες πάρει την αναβολή. Αν δεν το έχεις θεωρείται ότι έκανες "κακή χρήση της αναβολής" και σου επιβάλλεται ποινή επιπλέον θητείας η οποία είναι εξαγοράσιμη. Ας πάει στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκει να τα ξεκαθαρίσει, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα!

Ισχύει κανονικά. Εξ' άλλου, αναβολή μπορείς να πάρεις και για άλλους λόγους πέρα των σπουδών.

Καθόλου δεν ισχύει κανονικά. Εκτός αν εννοείς ότι για σχολές ίδιας βαθμίδας ισχύει το ίδιο όριο ηλικίας στην αναβολή. Αλλά και σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να δηλώσεις την αλλαγή σχολής. Για την αναβολή λόγω άλλων περιπτώσεων θα πρέπει να γίνει η σχετική αίτηση και να κατατεθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γραφειοκρατία ακόμη και για να γίνεις ένας απλήρωτος σκλάβος για 9 μήνες. Άλλη μια παγκόσμια πρωτοπορία για τη χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αν έχεις πάρει αναβολή από ένα τμήμα και μετά διαγραφείς και πας σε άλλο ΑΣΦΑΛΩΣ και χρειάζεται να το δηλώσεις. Επίσης είναι απολύτως σίγουρο ότι όταν έρθει η ώρα να υπηρετήσεις υποχρεούσαι να καταθέσεις στη στρατολογία το πτυχίο από τη σχολή για την οποία είχες πάρει την αναβολή. Αν δεν το έχεις θεωρείται ότι έκανες "κακή χρήση της αναβολής" και σου επιβάλλεται ποινή επιπλέον θητείας η οποία είναι εξαγοράσιμη. Ας πάει στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκει να τα ξεκαθαρίσει, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα!



Καθόλου δεν ισχύει κανονικά. Εκτός αν εννοείς ότι για σχολές ίδιας βαθμίδας ισχύει το ίδιο όριο ηλικίας στην αναβολή. Αλλά και σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να δηλώσεις την αλλαγή σχολής. Για την αναβολή λόγω άλλων περιπτώσεων θα πρέπει να γίνει η σχετική αίτηση και να κατατεθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Για σχολές ίδιας βαθμίδας δεν χρειάζεται να το δηλώσεις. Μπορείς όμως αν θέλεις να δηλώσεις στην στρατολογική υπηρεσία ότι άλλαξες σχολή. Επίσης, στο τέλος όταν λήξει η αναβολή δεν χρειάζεται απαραίτητα να τους δείξεις το πτυχιο που πήρες, μπορεί να μην τα κατάφερες ακόμα να το πάρεις. Απλά θα πας βεβαίωση ότι ήσουν ενεργός φοιτητής,πήγαινες στις εξεταστικές κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καθόλου δεν ισχύει κανονικά. Εκτός αν εννοείς ότι για σχολές ίδιας βαθμίδας ισχύει το ίδιο όριο ηλικίας στην αναβολή. Αλλά και σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να δηλώσεις την αλλαγή σχολής. Για την αναβολή λόγω άλλων περιπτώσεων θα πρέπει να γίνει η σχετική αίτηση και να κατατεθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά.[/QUOTE]
Η αναβολή ισχύει άσχετα πόσες σχολές θα αλλάξει.

"Η αναβολή αυτή παραμένει ισχυρή, μειώνεται ή παρατείνεται, εάν οι στρατεύσιμοι, μέχρι την ημερομηνία που υποχρεούνται για κατάταξη λόγω διακοπής ή λήξης της, μετεγγραφούν ή εγγραφούν από την αρχή σε οποιοδήποτε εκπαιδευτικό ίδρυμα της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου και εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις των διατάξεων των παραγράφων 4 και 5 του άρθρου αυτού. Οι διατάξεις των παραγράφων 7, 8, 9 και 11 του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται ανάλογα και στην προκειμένη περίπτωση. "


Αν έχεις πάρει αναβολή από ένα τμήμα και μετά διαγραφείς και πας σε άλλο ΑΣΦΑΛΩΣ και χρειάζεται να το δηλώσεις. Επίσης είναι απολύτως σίγουρο ότι όταν έρθει η ώρα να υπηρετήσεις υποχρεούσαι να καταθέσεις στη στρατολογία το πτυχίο από τη σχολή για την οποία είχες πάρει την αναβολή. Αν δεν το έχεις θεωρείται ότι έκανες "κακή χρήση της αναβολής" και σου επιβάλλεται ποινή επιπλέον θητείας η οποία είναι εξαγοράσιμη. Ας πάει στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκει να τα ξεκαθαρίσει, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα!
...Και μόνιμη δυσμενή μετάθεση. Δε χρειάζεται να δηλώσει τίποτα, ούτε να καταθέσει απαραίτητα πτυχίο. Βεβαίωση σπουδών για στρατολογική χρήση ζητάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αναβολή ισχύει άσχετα πόσες σχολές θα αλλάξει.
...Και μόνιμη δυσμενή μετάθεση. Δε χρειάζεται να δηλώσει τίποτα, ούτε να καταθέσει απαραίτητα πτυχίο. Βεβαίωση σπουδών για στρατολογική χρήση ζητάνε.

Πρέπει όμως να δηλώσεις την αλλαγή σχολής.
Για δες την απάντηση στην ερώτηση "΄Εχω διακόψει την αναβολή λόγω σπουδών που μου χορηγήθηκε ή αυτή έχει λήξει. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου;"
https://www.stratologia.gr/ervthseis
Και σε αυτό το πιστοποιητικό σπουδών δεν θα πρέπει να φαίνεται μια λογική εξέλιξη στις σπουδές του κατά τη διάρκεια όλων αυτών των χρόνων; Μπορεί πχ η σχολή του να έχει 40 μαθήματα και αυτός μετά από τόσα χρόνια να έχει περάσει μόνο τα 5 και να θεωρείται λογική χρήση της αναβολής; Μάλλον θα υπάρχουν διευκρινιστικές εγκύκλιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Απ'ότι διάβασα στην ίδια σελίδα λέει ότι αν αλλάξεις σχολή η αναβολή συνεχίζει να ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απ'ότι διάβασα στην ίδια σελίδα λέει ότι αν αλλάξεις σχολή η αναβολή συνεχίζει να ισχύει...

Για σχολές ίδιας βαθμίδας πχ μπαίνεις την πρώτη χρονιά στο ΤΕΙ-Κοινωνικής Εργασίας και παίρνεις αναβολή, ξαναδίνεις τη δεύτερη χρονιά και μπαίνεις στη Νομική. Πηγαίνεις και το δηλώνεις στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις αλλά η αναβολή σου δεν αλλάζει. Συνεχίζει να ισχύει μέχρι το 28ο έτος της ηλικίας σου. Αν έχεις μπει την πρώτη χρονιά σε μια σχολή ΑΕΙ, έχεις πάρει αναβολή και κάποια στιγμή αποφασίσεις να γραφτείς σε μια ανώτερη σχολή τότε το δηλώνεις και η αναβολή σου μειώνεται μέχρι το 25ο έτος της ηλικίας σου. Αν έχεις ολοκληρώσει τις σπουδές σου και συνεχίζεις σε διδακτορικό επίπεδο, το δηλώνεις και η αναβολή σου παρατείνεται μέχρι το 31ο έτος της ηλικίας σου. Δεν μπορείς να πάρεις αναβολή για τη Νοσηλευτική, να γραφτείς σε μια σχολή για την οποία όπως λες δεν προβλέπεται αναβολή και εσύ να συνεχίσεις να κάνεις χρήση αυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ναι για σχολές ίδιας βαθμίδας (πχ μπαίνεις την πρώτη χρονιά στο ΤΕΙ-Κοινωνικής Εργασίας και παίρνεις αναβολή, ξαναδίνεις τη δεύτερη χρονιά και μπαίνεις στη Νομική. Πηγαίνεις και το δηλώνεις στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις αλλά η αναβολή σου δεν αλλάζει. Συνεχίζει να ισχύει μέχρι το 28ο έτος της ηλικίας σου), όχι για μια σχολή για την οποία δεν προβλέπεται καν αναβολή!
Υπάρχει κάπου λίστα που δείχνει αναλυτικά ποιες σχολές δίνουν αναβολή; Επίσης, γράφει κάπου ρητά ότι τα ανοικτά πανεπιστήμια δεν δίνουν αναβολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμπλήρωσα αυτά που ρωτάς στην παραπάνω ανάρτησή μου. Για τα Ανοιχτά Πανεπιστήμια δεν ξέρω τι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Συμπλήρωσα αυτά που ρωτάς στην παραπάνω ανάρτησή μου. Για τα Ανοιχτά Πανεπιστήμια δεν ξέρω τι ισχύει.
Ναι, αυτό είναι που τον προβληματίζει.. Ούτε οι ίδιοι δίνουν ξεκάθαρη απάντηση, δεν παύει να ισχύει όμως ότι τα ανοικτά πανεπιστήμια είναι ΑΕΙ και οφείλεις να έχεις το ελεύθερο του χρόνου να διαβάσεις, να κάνεις εργασίες και να παρουσιάζεσαι για τις εξετάσεις σε συγκεκριμένες πόλεις. Αναρωτιέμαι γιατί δεν το έχουν προβλέψει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς δεν το ξέρω καθόλου. Για το ΕΑΠ βρήκα αυτό το forum που γράφουν ότι δεν δικαιούνται αναβολής. https://eap.akweb.gr/bb/viewtopic.php?f=7&t=68
Νομίζω το καλύτερο που έχει να κάνει ο φίλος σου είναι να πάει στη στρατολογία να τα ξεκαθαρίσει (ελπίζοντας πως θα πέσει σε ενημερωμένο υπάλληλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απ' τη στιγμή που η αναβολή χορηγήθηκε, διακόπτεται μόνο με αίτηση του ενδιαφερόμενου. Όπως σωστά ειπώθηκε, αν όταν παρουσιαστείς δεν πας το πτυχίο της σχολής, το πολύ-πολύ θα σου βάλουν μια επιπλέον εξαγοράσιμη θητεία. Βέβαια, αν φύγεις για Κύπρο ή όπου αλλού πας, κάτσε μόνιμα έξω. Εξάλλου, στα 7 βιοποριστικά χρόνια ή 11 συνολικά διαμονής στο εξωτερικό απαλλάσσεσαι μόνιμα, κατά το άρθρο 25 του στρατολογικού νόμου 3421/2005.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Απ' τη στιγμή που η αναβολή χορηγήθηκε, διακόπτεται μόνο με αίτηση του ενδιαφερόμενου. Όπως σωστά ειπώθηκε, αν όταν παρουσιαστείς δεν πας το πτυχίο της σχολής, το πολύ-πολύ θα σου βάλουν μια επιπλέον εξαγοράσιμη θητεία. Βέβαια, αν φύγεις για Κύπρο ή όπου αλλού πας, κάτσε μόνιμα έξω. Εξάλλου, στα 7 βιοποριστικά χρόνια ή 11 συνολικά διαμονής στο εξωτερικό απαλλάσσεσαι μόνιμα, κατά το άρθρο 25 του στρατολογικού νόμου 3421/2005.
Άντε να δούμε τι θα γίνει.. Θα του το πω, μιας και πρέπει να το ψάξει καλύτερα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top