Απορίες για στράτευση

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
μπαινεις στην ιστοσελιδα του γεεθα και βαζεις τα στοιχεια σου και σου τα δειχνει ολα.

σε ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
σε ευχαριστω!
ξερεις ε δεν ειναι κακο να ψαχνουμε και μονοι μας μερικα πραγματα.Ειδικα η τελευταια σου ερωτηση ηταν αυτονοητη που θα την βρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ξερεις ε δεν ειναι κακο να ψαχνουμε και μονοι μας μερικα πραγματα.Ειδικα η τελευταια σου ερωτηση ηταν αυτονοητη που θα την βρεις...

δεν το ηξερα σορρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
απο οτι εψαξα και βρηκα η αναβολη για φοιτητες ειναι μεχρι τα 28 ετη.δλδ πας στο κεπ και δινεις το χαρτι και παιρνεις αναβολη μεχρι τα 28?αφου μεχρι τα 22 ειναι η κανονικη διαρκεια των σπουδων.ας μου εξηγησει καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει ποσο διαρκει αν εισαι φοιτητης σε πανεπιστημιο με τετραετη διαρκεια φοιτησης η αναβολη και μεχρι με ετος της ηλικιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια μπηκα στο σαιτ stratologia.gr,πατησα τα στοιχεια μου στην φορμα που αφορουσε την αναβολη και μου εβγαλε τα εξης
''Δεν έχεις αναβολή κατάταξης. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να απευθυνθείς στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία.''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
καλησπερα.επειγον ερωτηση.πηγα σημερα για εγγραφη στο τμημα αρχαιολογιας(υποεροχο) και οταν πηγα να δωσω χαρτια κλπ και ρωτησα για στρατο μου εδωσαν μια βεβαιωση που παω και την επικυρωνωω στα ΚΕΠ.μετα τι την κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Heart

Νεοφερμένος

Ο Metal Heart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα πας στο στρατολογικό γραφείο στο οποίο ανήκεις και θα το καταθέσεις μαζί με την αίτηση αναβολής που θα κάνεις. Δε νομίζω να χρειάζεται επικύρωση από τα ΚΕΠ αν είναι σφραγισμένο από τη γραμματεία εκτός και αν πας φωτοαντίγραφο. Μετά την αίτηση θα σου έρθει το χαρτί της αναβολής σπίτι.

Επειδη ρώτησες παραπάνω, αναβολή παίρνεις μέχρι και το έτος που κλείνεις τα 27 σου και κατατάσσεσαι το Μάιο της επόμενης χρονιάς. Όποτε θες, κάνεις διακοπή αναβολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Heart

Νεοφερμένος

Ο Metal Heart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ξέχασα να σου πω ότι την αναβολή την παίρνεις και από ΚΕΠ, αυτό εννοούσες μάλλον. Για να κάνεις πιο γρήγορα σου συνιστώ να επισκεφτείς το στρατολογικό γραφείο να καταθέσεις εκεί τα χαρτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos45

Νεοφερμένος

Ο stefanos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
να ρωτησω κατι. δεν πρεπει πρωτα να ερθει χαρτι που να λεει οτι πρεπει να παρουσιαστουμε και μετα να κανουμε την αναβολη?? ή πρεπει να κανουμε τα χαρτια για την αναβολη τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
να ρωτησω κατι. δεν πρεπει πρωτα να ερθει χαρτι που να λεει οτι πρεπει να παρουσιαστουμε και μετα να κανουμε την αναβολη?? ή πρεπει να κανουμε τα χαρτια για την αναβολη τωρα?
Μπορείς να την πάρεις από τώρα. Αν δεν κάνεις αναβολή, τότε λίγο πριν τα 20 θα σου ρθει χαρτί για να παρουσιαστείς σε 1 μήνα στο τάδε μέρος την τάδε ώρα. Θα πρέπει να τρέχεις στην αστυνομία για να το αναιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Μπορείς να την πάρεις από τώρα. Αν δεν κάνεις αναβολή, τότε λίγο πριν τα 20 θα σου ρθει χαρτί για να παρουσιαστείς σε 1 μήνα στο τάδε μέρος την τάδε ώρα. Θα πρέπει να τρέχεις στην αστυνομία για να το αναιρέσεις.
εγω αν παω μολις κατεβω στην πολη μου για χριστουγεννα,θα υπαρχει προβλημα?δεν θα εχω κλεισει ουτε τα 19 το δεκεμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Heart

Νεοφερμένος

Ο Metal Heart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Την αναβολή μπορείς να την πάρεις ακόμα μετά την ημερομηνία κατάταξης, αφού επισκεφτείς τη στρατολογία. Καλύτερα να την πάρεις όσο το δυνατό νωρίτερα. Να ξέρεις ότι το σημείωμα κατάταξης θα σου έρθει τη χρονιά που κλείνεις τα 19 σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rigas13

Νεοφερμένος

Ο rigas13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά έχω να κάνω μία ερώτηση:
Εγώ τελείωσα φέτος το λύκειο και έγραψα κανονικά πανελλήνιες αλλα δεν πέρα πουθενά αλλα θα ξαναπροσπαθήσω, με την αναβολή του στρατού τι θα κάνω για να μην τρέχω τελευταία στιγμή και ψάχνομαι; Ξέρει κανείς πριν μου έρθει κανένα χαρτί. Πότε έρχεται το χαρτί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Παιδιά έχω να κάνω μία ερώτηση:
Εγώ τελείωσα φέτος το λύκειο και έγραψα κανονικά πανελλήνιες αλλα δεν πέρα πουθενά αλλα θα ξαναπροσπαθήσω, με την αναβολή του στρατού τι θα κάνω για να μην τρέχω τελευταία στιγμή και ψάχνομαι; Ξέρει κανείς πριν μου έρθει κανένα χαρτί. Πότε έρχεται το χαρτί;

Μη φοβασαι.Δεν πρόκειται να σου έρθει χαρτί μέχρι την εποχη που θα δινεις πανελληνιες.Όταν θα είσαι από τα 19 προς 20, τότε θα έρθει χαρτί.Αν θες να καθυστερήσεις τον στρατό (σε περίπτωση που δεν περάσεις), γράφεσαι σε ΙΕΚ και εισαι για μερικα χρονια καλυμμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω κατι απορια αν μπορει καποιος να απαντησει: Εγω για την αναβολη στρατου, ζητησα απο τη γραμματεια χαρτι για στρατολογικη χρηση και μετα το πηγα στο κεπ μαζι με ο,τι αλλο χρειαζοταν. Αλλα μου ειπαν στο κεπ να τους παρω τηλεφωνο μετα απο 1 μηνα(δεν μου ειπαν γιατι). Με αυτα και αυτα δεν εχω παρει απο τοτε, και λεω τωρα, εχει γινει κανονικα η αναβολη? Μηπως χρεαζοταν τιποτα αλλο? Παντως μεχρι στιγμης (ειμαι 19,5) δεν μου εχει σταλει καποιο χαρτι στρατολογικο...Να ανησυχω ή ολα οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω κατι απορια αν μπορει καποιος να απαντησει: Εγω για την αναβολη στρατου, ζητησα απο τη γραμματεια χαρτι για στρατολογικη χρηση και μετα το πηγα στο κεπ μαζι με ο,τι αλλο χρειαζοταν. Αλλα μου ειπαν στο κεπ να τους παρω τηλεφωνο μετα απο 1 μηνα(δεν μου ειπαν γιατι). Με αυτα και αυτα δεν εχω παρει απο τοτε, και λεω τωρα, εχει γινει κανονικα η αναβολη? Μηπως χρεαζοταν τιποτα αλλο? Παντως μεχρι στιγμης (ειμαι 19,5) δεν μου εχει σταλει καποιο χαρτι στρατολογικο...Να ανησυχω ή ολα οκ?

Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σε ενημερώσουνε πως όλα κύλησαν ομαλά.Απλά σε περίπτωση που σου έρθει χαρτί για κατάταξη, θα προσκομίσεις πιστοποιητικό φοιτητικής ιδιότητας και δεν θα καταταγείς. Δεν σημαίνει δηλαδή πως την κατσαμε αν ερθει χαρτί.Διορθώνεται έστω και την τελευταία στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω κατι απορια αν μπορει καποιος να απαντησει: Εγω για την αναβολη στρατου, ζητησα απο τη γραμματεια χαρτι για στρατολογικη χρηση και μετα το πηγα στο κεπ μαζι με ο,τι αλλο χρειαζοταν. Αλλα μου ειπαν στο κεπ να τους παρω τηλεφωνο μετα απο 1 μηνα(δεν μου ειπαν γιατι). Με αυτα και αυτα δεν εχω παρει απο τοτε, και λεω τωρα, εχει γινει κανονικα η αναβολη? Μηπως χρεαζοταν τιποτα αλλο? Παντως μεχρι στιγμης (ειμαι 19,5) δεν μου εχει σταλει καποιο χαρτι στρατολογικο...Να ανησυχω ή ολα οκ?

Όταν κάνεις την αίτηση σου για αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών και προσκομίσεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, πρέπει να σου δοθεί από την αρμόδια στρατολογική υπηρεσία (τα στρατολογικά γραφεία έχουν καταργηθεί) ένα πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Β΄ στο οποίο αναφέρεται σαφώς ότι σου έχει χορηγηθεί αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών. Το πιστοποιητικό αυτό μπορεί να αποσταλεί σε ΚΕΠ μέσω τηλεομοιοτυπίας (fax δηλαδή, αλλά το λέω έτσι για να πουλήσω μούρη:D) και να σου δώσει το ΚΕΠ ακριβές φωτοαντίγραφο. Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλέφωνο στη στρατολογική υπηρεσία που υπάγεσαι (πρωινές ώρες, 09:00-11:00 πάρε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δηλαδή, να μην κάνουμε κάτι μόνοι μας;
Εγώ 19 θα γίνω στο 2ο έτος.:P Να περιμένω από του χρόνου να έρθει το χαρτί και μετά να κινήσω την διαδικασία, ή μπορώ να ξεμπερδέψω κι από φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Heart

Νεοφερμένος

Ο Metal Heart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δηλαδή, να μην κάνουμε κάτι μόνοι μας;
Εγώ 19 θα γίνω στο 2ο έτος.:P Να περιμένω από του χρόνου να έρθει το χαρτί και μετά να κινήσω την διαδικασία, ή μπορώ να ξεμπερδέψω κι από φέτος;
Καλύτερα να το κάνεις τώρα να ξεμπερδεύεις. Και καλύτερα να πας στη στρατολογική σου υπηρεσία (πρώην στρατολογικό γραφείο) και όχι στο ΚΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top