Απορίες για κατατακτήριες

ninaki97

Νεοφερμένος

Η ninaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Περιμένω και εγώ με αγωνία τι θα γίνει με αυτό το θέμα. Θα δώσουμε το Καλοκαίρι ή θα πάμε κατευθείαν για Δεκέμβρη του 21? Λέτε να υπάρξει εναλλακτικός τρόπος εξ αποστάσεως εξέτασης ή όχι?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δήλωση υφυπουργού Παιδείας ΄Αγγελου Συρίγου

«Οι κατατακτήριες δεν μπορούν να γίνουν εξ αποστάσεως. Θα πρέπει να περιμένουμε μετά το Πάσχα να δούμε τι θα γίνει. Δεν ματαιώνονται, έτσι όπως φαίνεται προβλέπω ότι θα έχουμε δύο φορές κατατακτήριες φέτος, αλλά περιμένουμε ακόμα τα επιδημιολογικά δεδομένα».

Το ότι η πρόβλεψη είναι να γίνουν δύο φορές κατατακτήριες φέτος, είναι εξαιρετικό σενάριο, αν επαληθευτεί!
Οτιδήποτε άλλο θα ήταν άδικο για όσους είχαν προετοιμαστεί να δώσουν τον Δεκέμβριο του 2020.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Δήλωση υφυπουργού Παιδείας ΄Αγγελου Συρίγου

«Οι κατατακτήριες δεν μπορούν να γίνουν εξ αποστάσεως. Θα πρέπει να περιμένουμε μετά το Πάσχα να δούμε τι θα γίνει. Δεν ματαιώνονται, έτσι όπως φαίνεται προβλέπω ότι θα έχουμε δύο φορές κατατακτήριες φέτος, αλλά περιμένουμε ακόμα τα επιδημιολογικά δεδομένα».

Το ότι η πρόβλεψη είναι να γίνουν δύο φορές κατατακτήριες φέτος, είναι εξαιρετικό σενάριο, αν επαληθευτεί!
Οτιδήποτε άλλο θα ήταν άδικο για όσους είχαν προετοιμαστεί να δώσουν τον Δεκέμβριο του 2020.
Άδικο θα είναι όπως και να έχει, το εξάμηνο έχει πλέον χαθεί, όπως και η προηγούμενη εξεταστική σε περίπτωση που κάποιος ήθελε να δώσει κάποιο μάθημα
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Περιμένω και εγώ με αγωνία τι θα γίνει με αυτό το θέμα. Θα δώσουμε το Καλοκαίρι ή θα πάμε κατευθείαν για Δεκέμβρη του 21? Λέτε να υπάρξει εναλλακτικός τρόπος εξ αποστάσεως εξέτασης ή όχι?
Καλοκαίρι δε παίζει, Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη θα γίνουν εάν εφαρμοστεί αυτό που είπε με την διπλή εξεταση
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
20 Μαΐου λέει ότι θα ξεκινήσουν τελικά.επιτελους! Καλή τύχη σε όλους.
 

M@gi@

Νεοφερμένος

Η M@gi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
όσοι ενδιαφέρεστε αρχίστε να κοιτάτε ανακοινώσεις στις σχολές της επιλογής σας, λένε για το διάστημα 19/5 έως 30/5 και με επίδειξη βεβαίωσης/δήλωσης αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου...ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!το διάβασα εδώ https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/...t7_um_aIXti9Et6v2zZcUCkXvU49ZxM2KnRVGJzUsMUIE
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
όσοι ενδιαφέρεστε αρχίστε να κοιτάτε ανακοινώσεις στις σχολές της επιλογής σας, λένε για το διάστημα 19/5 έως 30/5 και με επίδειξη βεβαίωσης/δήλωσης αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου...ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!το διάβασα εδώ https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/...t7_um_aIXti9Et6v2zZcUCkXvU49ZxM2KnRVGJzUsMUIE
απιθανα πραματα!!δηλαδη για να δωσεις κατατακτηριες θες σελφ τεστ!!και αν δηλαδη εχεις σκιστει στο διαβασμα θα σου πουνε δε δινεις επειδη δεν τους δινεις του τεστ!!!τριτοκοσμικες καταστασεις!
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όσους δίνουμε σε ένα μήνα. Πάμε να σκίσουμε και μετά διακοπάρες <3
 

korlef

Νεοφερμένος

Ο korlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος που περνάει μέσω κατατακτήριων σε κάποιο τμήμα δικαιούται δωρεάν συγγράμματα και πάσο για μειωμένες τιμές εισιτηρίων στα ΜΜΜ;;

Έχω ακούσει πως δικαιούται δωρεάν συγγράμματα αλλά για το πάσο δεν έχω ακούσει κάτι. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος που περνάει μέσω κατατακτήριων σε κάποιο τμήμα δικαιούται δωρεάν συγγράμματα και πάσο για μειωμένες τιμές εισιτηρίων στα ΜΜΜ;;

Έχω ακούσει πως δικαιούται δωρεάν συγγράμματα αλλά για το πάσο δεν έχω ακούσει κάτι. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Συγγράμματα ΝΑΙ.
Πάσο ΟΧΙ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Ανακοινώνεται ότι, κατόπιν αιτημάτων των Πανεπιστημίων, παρατείνεται η ημερομηνία διεξαγωγής των κατατακτηρίων εξετάσεων για την εισαγωγή σε τμήματα ή σχολές των ΑΕΙ, από τις 19 Μαΐου έως τις 30 Ιουνίου, κατ’ εξαίρεση φέτος, λόγω των έκτακτων μέτρων κατά της πανδημίας.
 

theonewhoknocks

Νεοφερμένος

Ο theonewhoknocks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Για αρχή θέλω να δηλώσω ότι είμαι αστοιχείωτος σε ότι έχει να κάνει με τη διαδικασία των κατατακτηρίων. Είμαι απόφοιτος του Τμήματος Βιολογίας του ΑΠΘ και ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στις κατατακτήριες του Τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχω τις ακόλουθες ερωτήσεις:
1) Αρχικά, γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω υλικό για τα τρία μαθήματα που εξετάζονται? Έχω ήδη υπέρ-αρκετό υλικό για την Κυτταρική Βιολογία, αλλά τίποτα πάνω στη Γενική Φυσική και στη Φαρμακευτική Χημεία.
2) Αν συμμετάσχω στις εξετάσεις που γίνονται στο τέλος του 21 (εφόσον πραγματοποιούνται), ξεκινάω τη φοίτησή μου την επόμενη χρονιά (22-23)?
3) Την περίοδο που θα διεξαχθόυν οι εξετάσεις θα βρίσκομαι στον στρατό. Εξαιρώντας τα θέματα με το χρόνο και το διάβασμα, υπάρχει κάποιος περιορισμός που να μην μου επιτρέπει τη συμμετοχή στις εξετάσεις κατά τη διαρκεια της στρατιωτικής μου θητείας?

Αρκετές οι ερωτήσεις, ευχαριστώ όποιον αφιερώσει τον χρόνο να τις διαβάσει και να απαντήσει!

EDIT: Να προσθέσω ότι, πέρα απο τη Φαρμακευτική, με ενδιαφέρει και το Τμήμα Γεωπονίας του ΑΠΘ. Οποιαδήποτε άποψη σχετικά με τις δύο σχολές και την επαγγελματική τους αποκατάσταση είναι επιθυμητή. Ευχαριστώ και πάλι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
αν ολα κυλησουν ομαλα οι κατατακτηριες διδονται αρχες δεκεμβριου.οι αιτησεις συμπληρωνονται 1-15 νοεμβριου.η φοιτηση στο πλειστο των περιπτωσεων ξεκιναει απο το τριτο εξαμηνο.δηλαδη πες μπαινεις δεκεμβριο του 22 θεωρητικα μπορεις να δωσεις το γεναρη του 2023 μαθηματα.
 

theonewhoknocks

Νεοφερμένος

Ο theonewhoknocks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο.. Αν π.χ. δώσω κατατακτήριες τον Δεκέμβριο του '21, δεν εισάγομαι στη σχολή στην αρχή του ακαδημαϊκού έτους '22-'23? Ή θα μπορώ να δώσω μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου τον Γενάρη του '22 παρ' όλο που δεν τα έχω παρακολουθήσει και στη συνέχεια να παρακολουθήσω μαθήματα του εαρινού εξαμήνου την άνοιξη του '22? Έχω χαθεί κάπως.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο.. Αν π.χ. δώσω κατατακτήριες τον Δεκέμβριο του '21, δεν εισάγομαι στη σχολή στην αρχή του ακαδημαϊκού έτους '22-'23? Ή θα μπορώ να δώσω μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου τον Γενάρη του '22 παρ' όλο που δεν τα έχω παρακολουθήσει και στη συνέχεια να παρακολουθήσω μαθήματα του εαρινού εξαμήνου την άνοιξη του '22? Έχω χαθεί κάπως.
γεναρη 22 δινεις κανονικα
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Καλησπερα, επειδη ειμαι λιγο ασχετη .. οταν περνας απο κατατακτηριες δεν εχεις ολα τα δικαιωματα που εχει ενας φοιτητης;; Πασο δεν παιρνουμε ; γιατι;
Τα εχεις ολα εκτος μειωμενου εισιτηρίου και μετεγγραφων.
Πασο εχεις αλλα γραφει επανω οχι μειωμενο εισιτήριο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Στο θέμα του μειωμένου εισιτηρίου μπορείς να βγαλεις φοιτητική ευρωπαϊκή κάρτα (isic) με βεβαίωση σπουδών.
Ειναι 15€ τον χρονο αλλά έτσι έχω 50% στις αστικές συγκοινωνίες στην Αθήνα και 25% στις υπεραστικές( ΚΤΕΛ).
Εξαρταται βεβαια και που μενεις, καθως αυτές οι εκπτώσεις δεν ισχύουν για όλες τις πόλεις αλλά εμένα με βόλεψε πολύ 🥰
Και στα καραβια έχω έκπτωση.
 

NeferYoustie

Νεοφερμένος

Η Γιουστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Στο θέμα του μειωμένου εισιτηρίου μπορείς να βγαλεις φοιτητική ευρωπαϊκή κάρτα (isic) με βεβαίωση σπουδών.
Ειναι 15€ τον χρονο αλλά έτσι έχω 50% στις αστικές συγκοινωνίες στην Αθήνα και 25% στις υπεραστικές( ΚΤΕΛ).
Εξαρταται βεβαια και που μενεις, καθως αυτές οι εκπτώσεις δεν ισχύουν για όλες τις πόλεις αλλά εμένα με βόλεψε πολύ 🥰
Και στα καραβια έχω έκπτωση.
Εχω μια φίλη που μπήκε με κατατακτηριες στο τμήμα μου αλλά δεν έχει δικαιωμα στις φοιτητικές εκπτωσεις. Αν βγάλει την isic θα εχει έκπτωση στον οασα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top