Απορίες για κατατακτήριες

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Παίζει και το μέσον, στην Ελλάδα είμαστε, αλλα πήγαινε δώσε και αν έχεις πάει καλά δε θα χεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εγώ πάντως μπήκα (σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα) στο τμήμα Επικοινωνίας,Μέσων και Πολιτισμού στο Πάντειο και δεν είχα μέσο,
μπορεί σε άλλες σχολές να θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή έχουν ειπωθεί μερικές ανακρίβειες, που πιθανόν να μπερδέψουν κάποιους, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:

Με τον καινούργιο νομό, ο οποίος άρχισε να εφαρμόζεται απο φέτος, το ποσοστό εισαγωγής σε ΟΛΑ τα τμήματα ειναι 12%, ανεξαρτήτως της σχολής προέλευσης (ΑΕΙ/ΤΕΙ) η της πόλης που βρίσκονται (μεγάλα αστικά κέντρα/επαρχία).
Δεύτερον, επειδή το έχω ψάξει το θεμα αρκετά, ο ανταγωνισμός στις σχολές της Αθήνας ειναι αρκετά μεγάλος, κατι που μπορώ να πω με σιγουριά για το ΠΤΔΕ και το νηπιαγωγών. Για την αγγλική δεν ξέρω, δεν έχω πολυασχοληθει.
Δυστυχώς για το μέσον ακούγονται πολλά και σήμερα μόλις πληροφορήθηκα ότι στο τμήμα που έδωσα θα ανακοινωθούν μόνο τα ονόματα των επιτυχόντων και όχι οι βαθμολογίες όλων των συμμετεχόντων, γεγονός που με προβληματίζει ειναι η αλήθεια.

Πάντως, όπως και να 'χέρι, δεν παύουν να εινα μια πολύ καλη ευκαιρία για όποιον θέλει να αλλάξει κατεύθυνση σπουδών η να διευρύνει το γνωστικό του πεδίο. Δοκιμάστε το παιδιά, αξίζει τον κόπο!!

Εγώ πάντως μπήκα (σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα) στο τμήμα Επικοινωνίας,Μέσων και Πολιτισμού στο Πάντειο και δεν είχα μέσο,
μπορεί σε άλλες σχολές να θέλουν.

Συγχαρητήρια:clapup:!! Μακάρι να ειναι και τα μένα ευχάριστα τα αποτελέσματα.
Ποιο ειναι το πρώτο σου πτυχίο;; Ποσά άτομα δίνατε;; Καλύφθηκαν όλες οι θέσεις;; Τα θέματα ήταν τρομερά απαιτητικά η σε λογικά επίπεδα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Συγχαρητήρια:clapup:!! Μακάρι να ειναι και τα μένα ευχάριστα τα αποτελέσματα.
Ποιο ειναι το πρώτο σου πτυχίο;; Ποσά άτομα δίνατε;; Καλύφθηκαν όλες οι θέσεις;; Τα θέματα ήταν τρομερά απαιτητικά η σε λογικά επίπεδα;;

1) Πτυχίο Κοινωνιολογίας από Πάντειο (ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει lol)
Αλλά οι γνώσεις μου δεν με βοήθησαν και πολύ επειδή μόνο το ένα μάθημα είχε και Κοινωνιολογία
(Εισαγωγή στον Πολιτισμό και στις Πολιτισμικές Σπουδές του Σκαρπέλου)

2) Ήμασταν 14 (παιδιά που έδωσαν 2η φορά φέτος είπαν πως πέρυσι δεν πέρασε κανείς 25+ ο αριθμός των υποψηφίων)
Όχι,οι θέσεις ήταν 16 και περάσαμε οι 7. Δεν κατάφεραν να γράψουν οι υπόλοιποι την βάση έστω.

3) Ήταν σε λογικά πλαίσια μπορώ να πω ούτε μπήκαν ερωτήσεις παγίδες.
Η δυσκολία έγκειται μόνο στο γεγονός πως στο συγκεκριμένο τμήμα δεν υπάρχει κανα ενιαίο γκρουπ φοιτητών (πχ facebook) να ρωτήσεις αν υπάρχουν σημειώσεις κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
1) Πτυχίο Κοινωνιολογίας από Πάντειο (ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει lol)
Αλλά οι γνώσεις μου δεν με βοήθησαν και πολύ επειδή μόνο το ένα μάθημα είχε και Κοινωνιολογία
(Εισαγωγή στον Πολιτισμό και στις Πολιτισμικές Σπουδές του Σκαρπέλου)

2) Ήμασταν 14 (παιδιά που έδωσαν 2η φορά φέτος είπαν πως πέρυσι δεν πέρασε κανείς 25+ ο αριθμός των υποψηφίων)
Όχι,οι θέσεις ήταν 16 και περάσαμε οι 7. Δεν κατάφεραν να γράψουν οι υπόλοιποι την βάση έστω.

3) Ήταν σε λογικά πλαίσια μπορώ να πω ούτε μπήκαν ερωτήσεις παγίδες.
Η δυσκολία έγκειται μόνο στο γεγονός πως στο συγκεκριμένο τμήμα δεν υπάρχει κανα ενιαίο γκρουπ φοιτητών (πχ facebook) να ρωτήσεις αν υπάρχουν σημειώσεις κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα :)
Κατάλαβα... Και στο Ειδικής που έδωσα εγώ δεν κατάφερα να βρω κάπου αναρτημένες τις σημειώσεις των παραδόσεων, παρά μόνο απο μια φίλη μου που σπουδάζει εκεί, αλλα και πάλι μπόρεσε να με βοηθήσει στο ένα μόνο απο τα 3:/:. Η αλήθεια ειναι πως πληροφοριακά ρώτησα πιο πολυ:P!!

Προσωπικά πιστεύω πως πιάνω τη βάση και στα 3 μαθηματα, αλλα και πάλι δε μπορώ να ησυχασω. Εμείς την τελευταία μέρα ήμασταν περίπου 50 άτομα. Το "καλο" βέβαια ειναι πως την τελευταία μέρα το θεμα ήταν μια υπολεπτομέρεια, οπότε εκεί βασίζω περισσότερο τις ελπίδες μου (έχω την εντύπωση πως οι περισσότεροι δεν ήξεραν τι να απαντήσουν, εγώ ευτυχώς το είχα διαβάσει και το θυμόμουν). Δε βαριέσαι, κοντός ψαλμός... Την επόμενη εβδομάδα θα ξέρουμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Κατάλαβα... Και στο Ειδικής που έδωσα εγώ δεν κατάφερα να βρω κάπου αναρτημένες τις σημειώσεις των παραδόσεων, παρά μόνο απο μια φίλη μου που σπουδάζει εκεί, αλλα και πάλι μπόρεσε να με βοηθήσει στο ένα μόνο απο τα 3:/:. Η αλήθεια ειναι πως πληροφοριακά ρώτησα πιο πολυ:P!!

Προσωπικά πιστεύω πως πιάνω τη βάση και στα 3 μαθηματα, αλλα και πάλι δε μπορώ να ησυχασω. Εμείς την τελευταία μέρα ήμασταν περίπου 50 άτομα. Το "καλο" βέβαια ειναι πως την τελευταία μέρα το θεμα ήταν μια υπολεπτομέρεια, οπότε εκεί βασίζω περισσότερο τις ελπίδες μου (έχω την εντύπωση πως οι περισσότεροι δεν ήξεραν τι να απαντήσουν, εγώ ευτυχώς το είχα διαβάσει και το θυμόμουν). Δε βαριέσαι, κοντός ψαλμός... Την επόμενη εβδομάδα θα ξέρουμε!!

Σκέψου θετικά! Καλή σου επιτυχία!

Και εγώ μην νομίζεις,από σπόντα μπήκα,είδα ανακοίνωση πως φέτος άλλαξε η ημερομηνία των κατατακτήριων
και τότε μου ήρθε να δώσω. Βρήκα τα βιβλία,έκανα την αίτηση,διάβασα για κάπου 3 εβδομάδες και βουαλά.

Οπότε όλοι έχετε ελπίδα :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss_violet

Νεοφερμένος

Η miss_violet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ε κοιτα ειδικά αυτές οι σχολές δεν έχουν οριο ηλικίας. Κάνε την προσπάθεια πάντως και μη σε πολυενδιαφέρει το ποσοστό γιατι δε νομίζω οτι θα συναντήσεις και τον τρελό ανταγωνισμό στις εξετάσεις γι' αυτές τις σχολές που λες. Το πτδε πάντως τα τελευταία χρόνια είναι με βαθμό πτυχίου, οπότε κοίταξέ το.


Ευχαριστώ! Θα το κοιτάξω για το πτδε!

Λοιπόν, επειδή έχουν ειπωθεί μερικές ανακρίβειες, που πιθανόν να μπερδέψουν κάποιους, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:

Με τον καινούργιο νομό, ο οποίος άρχισε να εφαρμόζεται απο φέτος, το ποσοστό εισαγωγής σε ΟΛΑ τα τμήματα ειναι 12%, ανεξαρτήτως της σχολής προέλευσης (ΑΕΙ/ΤΕΙ) η της πόλης που βρίσκονται (μεγάλα αστικά κέντρα/επαρχία).
Δεύτερον, επειδή το έχω ψάξει το θεμα αρκετά, ο ανταγωνισμός στις σχολές της Αθήνας ειναι αρκετά μεγάλος, κατι που μπορώ να πω με σιγουριά για το ΠΤΔΕ και το νηπιαγωγών. Για την αγγλική δεν ξέρω, δεν έχω πολυασχοληθει.
Δυστυχώς για το μέσον ακούγονται πολλά και σήμερα μόλις πληροφορήθηκα ότι στο τμήμα που έδωσα θα ανακοινωθούν μόνο τα ονόματα των επιτυχόντων και όχι οι βαθμολογίες όλων των συμμετεχόντων, γεγονός που με προβληματίζει ειναι η αλήθεια.

Πάντως, όπως και να 'χέρι, δεν παύουν να εινα μια πολύ καλη ευκαιρία για όποιον θέλει να αλλάξει κατεύθυνση σπουδών η να διευρύνει το γνωστικό του πεδίο. Δοκιμάστε το παιδιά, αξίζει τον κόπο!!


Χμμμ, το είχα φανταστεί για τα παιδαγωγικά και το νηπιαγωγών...και για την αγγλική φιλολογία εδώ που τα λέμε, αν και δεν έχω πληροφόρηση.
Ευχαριστούμε για τη διευκρίνιση του νόμου, εγώ νόμιζα ότι ήταν 2% για αποφοίτους ΑΕΙ κ 5% για ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Ανακοινώθηκαν σήμερα τα αποτελέσματα των κατατακτηριων... Πέρασα!!!!
Ειμαι πολύ ευτυχισμένος:). Όσοι ενδιαφέρονται ας το τολμήσουν, αξίζει τον κόπο.
13 άτομα, όλοι απο ΑΕΙ... Να 'ναι καλά ο καινούργιος νόμος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penny...bio

Νεοφερμένος

Η penny...bio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
συγχαρητηρια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ανακοινώθηκαν σήμερα τα αποτελέσματα των κατατακτηριων... Πέρασα!!!!
Ειμαι πολύ ευτυχισμένος:). Όσοι ενδιαφέρονται ας το τολμήσουν, αξίζει τον κόπο.
13 άτομα, όλοι απο ΑΕΙ... Να 'ναι καλά ο καινούργιος νόμος!!
Συγχαρητήριααααααααααααααααααααα :clapup::yahoo::jumpy:

Εννοείς το 12%? Γιατί τέτοιο ποσοστό είδα στην ανακοίνωση των κατατακτηρίων του τμήματος που πέρασα εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Συγχαρητήριααααααααααααααααααααα :clapup::yahoo::jumpy:

Εννοείς το 12%? Γιατί τέτοιο ποσοστό είδα στην ανακοίνωση των κατατακτηρίων του τμήματος που πέρασα εγώ

Ναι, στο 12% αναφέρομαι, αλλα κυρίως στο γεγονός ότι οι υποψήφιοι φοιτητές μπορεί να προέρχονται είτε από ΑΕΙ, είτε από ΤΕΙ και δεν εισάγονται σε ξεχωριστό ποσοστό, όπως γινόταν μέχρι πέρυσι (5%ΤΕΙ, 4%ΑΕΙ, 2%Αποφοιτοι σχολών Υπερδιετούς φοίτησης). Άντε, καλη μας αρχη:D:clapup:!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustinJ

Νεοφερμένος

Ο JustinJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας και παιδια και συγχαρητηρια! Ειμαι και γω ενας απο τους επιτυχοντες, το εμαθα την Παρασκευη! Γνωριζει κανεις με την φετινη καθυστερηση αν ξεκιναμε σε αυτο το εξαμηνο??? Δεν προλαβα να παρω και στην γραμματεια τηλεφωνο γιατι τα βγαλανε αργα το μεσημερι της Παρασκευης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Γεια σας και παιδια και συγχαρητηρια! Ειμαι και γω ενας απο τους επιτυχοντες, το εμαθα την Παρασκευη! Γνωριζει κανεις με την φετινη καθυστερηση αν ξεκιναμε σε αυτο το εξαμηνο??? Δεν προλαβα να παρω και στην γραμματεια τηλεφωνο γιατι τα βγαλανε αργα το μεσημερι της Παρασκευης.

Συγχαρητήρια και σε 'σενα:clapup:!! Σε ποιο τμήμα πέρασες;;
Τουλάχιστον εμείς ξεκινάμε κανονικά σε αυτό το εξαμήνο, αλλα έχω την εντύπωση πως το ίδιο ισχύει σε όλα τα τμήματα. Καλη μας αρχή λοιπον:D!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustinJ

Νεοφερμένος

Ο JustinJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συγχαρητήρια και σε 'σενα:clapup:!! Σε ποιο τμήμα πέρασες;;
Τουλάχιστον εμείς ξεκινάμε κανονικά σε αυτό το εξαμήνο, αλλα έχω την εντύπωση πως το ίδιο ισχύει σε όλα τα τμήματα. Καλη μας αρχή λοιπον:D!!

Φαρμακευτικη στο ΑΠΘ!!! Αυτο το εξαμηνο ε?? Καθυστερησαν πολυ τα αποτελεσματα και δεν ελεγε κατι η ανακοινωση...Θα παω απο εβδομαδα να γραφτω οποτε θα πρεπει να μετακομισω βιαστικα! χεχε! Καλη μας αρχη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ναι,και μεις αυτό το εξάμηνο ξεκινήσαμε,μπήκαμε στο γ' οπότε πήραμε μαθήματα κανονικά του εαρινού :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ανακοινώθηκαν σήμερα τα αποτελέσματα των κατατακτηριων... Πέρασα!!!!
Ειμαι πολύ ευτυχισμένος:). Όσοι ενδιαφέρονται ας το τολμήσουν, αξίζει τον κόπο.
13 άτομα, όλοι απο ΑΕΙ... Να 'ναι καλά ο καινούργιος νόμος!!

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Μπράβο σου! Συγχαρητήρια! Έτσι, να είμαστε σε μια διαδικασία εξέλιξης. Να τελειώνουμε το ένα να ξεκινάμε το άλλο.
Πήρα κουράγιο τώρα. Καλός ο νέος νόμος. Άρα, όταν τελειώσω τη σχολή μου, ίσως πρέπει να ξαναπροσπαθήσω με κατατακτήριες να εισαχθώ στο τμήμα κοινωνιολογίας κι όχι με πανελλήνιες. Στην Ελλάδα μέχρι τώρα είναι πιο εύκολο να περάσεις σε μεταπτυχιακό παρά στις κατατακτήριες.

Μπράβο σε όλους/ες τους επιτυχόντες/ούσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
εγω συνεχιζω να πιστευω οτι οι κατατακτηριες ειναι περιεργη διαδικασια που δινεις μαχη με τον εαυτο σου και δεν εισαι σιγουρος οτι θα βγεις νικητης.
φιλος μου εδωσε και περασε και ηταν ο μοναδικος σε τμημα της αθηνας(που μεχρι περισυ επαιρνε μονο με βαθμο πτυχιου)!!! μεσο δεν επαιζε σιγουρα, διαβαζε αρκετο καιρο, ποσο εντατικο ηταν το διαβασμα του δεν μπορω να ξερω. αλλα μου κανει τρομερη εντυπωση που δεν καταφερε να περασει αλλος να πιασει την βαση.
παντως για καθε σχολη ζυγιζεις τα υπερ και τα κατα κατατακτηριων και πανελληνιων, τσεκαρεις οπωσδηποτε την υλη και των δυο και αποφασιζεις.
συγχαρητηρια σε ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustinJ

Νεοφερμένος

Ο JustinJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι,και μεις αυτό το εξάμηνο ξεκινήσαμε,μπήκαμε στο γ' οπότε πήραμε μαθήματα κανονικά του εαρινού :)

Κατσε το γ εξαμηνο που αναφερεις ειναι το χειμερινο εξαμηνο του 2ου ετους!!! Μηπως εννοεις το β εξαμηνο αν εννοεις το τωρινο εαρινο? η το δ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana_Neisser

Νεοφερμένος

Η Nana_Neisser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία σε όσους έδωσαν και πέρασαν στις Κατατακτήριες.
Θα σας πώ την δική μου εμπειρία απο κατατακτήριες εξετάσεις
Εγώ έδωσα στην Ιατρική Λάρισας, και πραγματικά έχασα πάσα ιδέα για τον τρόπο διεξαγωγής και βαθμολόγησης...Προφανώς κόπηκα, και μάλιστα με δυσανάλογα πενιχρούς βαθμούς σε σχέση με αυτό που έγραψα. Και ναι εχω διασταυρώσει ποιες ηταν οι σωστές απαντήσεις, δεν μιλάω αόριστα. Όσοι πήραν προβιβάσιμο βαθμό ήταν κυρίως άτομα που ξανα έδιναν κατατακτήριες, και θέλω να πιστεύω οτι το αξίζουν όντως, αν μη τι άλλο δεν είναι και λίγο να διαβάζουν χρόνο προς χρόνο τα ίδια τρία μαθήματα και να μην περνούν λόγω μικρού αριθμού θέσεων.

Πάντως την αναλυτική βαθμολογία όλων των υποψηφίων δεν την ανακοίνωσαν, και απο οτι μου είπαν στο τηλέφωνο μπορεί και να μην την βγάλουν καθόλου...Πράγμα περίεργο γιατι κάθε χρόνο δημοσιευαν αυτό το έγγραφο στην σελίδα τους, μαζί με τα αποτελέσματα των επιτυχόντων.

Εντάξει ίσως αυτή η παράνοια που με διακατέχει να προέρχεται απο την πικρία της αποτυχίας, ειδικά απο τη στιγμή που δεν δικαιούμαστε αναβαθμολόγηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία σε όσους έδωσαν και πέρασαν στις Κατατακτήριες.
Θα σας πώ την δική μου εμπειρία απο κατατακτήριες εξετάσεις
Εγώ έδωσα στην Ιατρική Λάρισας, και πραγματικά έχασα πάσα ιδέα για τον τρόπο διεξαγωγής και βαθμολόγησης...Προφανώς κόπηκα, και μάλιστα με δυσανάλογα πενιχρούς βαθμούς σε σχέση με αυτό που έγραψα. Και ναι εχω διασταυρώσει ποιες ηταν οι σωστές απαντήσεις, δεν μιλάω αόριστα. Όσοι πήραν προβιβάσιμο βαθμό ήταν κυρίως άτομα που ξανα έδιναν κατατακτήριες, και θέλω να πιστεύω οτι το αξίζουν όντως, αν μη τι άλλο δεν είναι και λίγο να διαβάζουν χρόνο προς χρόνο τα ίδια τρία μαθήματα και να μην περνούν λόγω μικρού αριθμού θέσεων.

Πάντως την αναλυτική βαθμολογία όλων των υποψηφίων δεν την ανακοίνωσαν, και απο οτι μου είπαν στο τηλέφωνο μπορεί και να μην την βγάλουν καθόλου...Πράγμα περίεργο γιατι κάθε χρόνο δημοσιευαν αυτό το έγγραφο στην σελίδα τους, μαζί με τα αποτελέσματα των επιτυχόντων.

Εντάξει ίσως αυτή η παράνοια που με διακατέχει να προέρχεται απο την πικρία της αποτυχίας, ειδικά απο τη στιγμή που δεν δικαιούμαστε αναβαθμολόγηση...

Περίεργο πάντως, ιατρική Πάτρας και Αλεξανδρούπολης ανακοινώθηκαν κανονικά οι βαθμολογίες και στα 3 μαθήματα όλων των υποψηφίων, ακόμη και των αποτυχόντων. Τις απαντήσεις από πού τις έχεις διασταυρώσει αν επιτρέπεται? Επίσης έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα να δεις τα γραπτά σου και αν τα έχεις σωστά όπως λες δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top