Απορίες για κατατακτήριες

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πάμε γερά παίδες. Κι εγώ για φυσικό Αθήνας, αλλά την επόμενη χρονιά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Χαρά στο κουράγιο σας όσοι δίνετε και για δεύτερη σχολή.Εγώ δεν θα το έκανα.Πάλι με τα 17χρονα και καμιά 40αριά μαθήματα μπροστά;No way...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Και εγώ παίδες θα έδινα για δεύτερη σχολή με μεγάλη χαρά αλλά είμαι 28 χρονών που σημαίνει θα πρέπει να δώσω κατατακτήριες στα 29 και να σπουδάζω 30 + κάτι που δεν συμφέρει..αυτό που προέχει για την ηλικία μου είναι η δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και εγώ παίδες θα έδινα για δεύτερη σχολή με μεγάλη χαρά αλλά είμαι 28 χρονών που σημαίνει θα πρέπει να δώσω κατατακτήριες στα 29 και να σπουδάζω 30 + κάτι που δεν συμφέρει..αυτό που προέχει για την ηλικία μου είναι η δουλειά.

Μπορείς να το κάνεις παράλληλα με τη δουλειά. Αν όντως το θέλεις θα βρεις τον τρόπο να τα καταφέρεις. Τα πράγματα βέβαια είναι δύσκολα για όλους που συνεχίζουν σε δεύτερο πτυχίο καθώς πλέον δεν δικαιούνται δωρεάν συγγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Πάμε γερά παίδες. Κι εγώ για φυσικό Αθήνας, αλλά την επόμενη χρονιά. ;)

Καλά μη νομίζεις, κι εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω φέτος, οπότε θα ξανά προσπαθήσω του χρόνου. Καλό μας κουραγιο:)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red.army07

Νεοφερμένος

Ο red.army07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
γεια σας.ενδιαφερομαι για να δωσω κατατακτηριεσ στην φαρμακευτικη για το ετος 2015 μαλλον στην πατρα,..υπαρχει καποιος εδω που μπορει να με βοηθησει σε καποιες ερωτησεις που εχω?ευχαριστω

Σημείωση Συντονιστή: Τα μηνύματα #677-#678 προέρχονται από συγχώνευση θέματος ίδιου περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φράουλα92

Νεοφερμένος

Η Φράουλα92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σπουδάζω Φαρμακευτική στην Αθήνα... Ίσως θα μπορούσα να σε βοηθήσω σε κάποια απορία σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έστω ότι παίρνω το 1ο μου πτυχίο σε ΑΕΙ. Εαν δώσω κατακτήριες και περάσω σε πολυτεχνείο για 2ο πτυχίο θα πρέπει να συμπληρώσω 5 έτη σπουδών ή λιγότερο? Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
νομιζω εξαρτάται απο το πόσο συναφή είναι το 1ο πτυχίο σου με τη σχολή που θέλεις να μπεις...εξαρταται όμως και απο σχολή σε σχολή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
νομιζω εξαρτάται απο το πόσο συναφή είναι το 1ο πτυχίο σου με τη σχολή που θέλεις να μπεις...εξαρταται όμως και απο σχολή σε σχολή..

Μαθηματικό με Μηχανικούς υπολογιστών -ΗΜΜΥ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Απο πολη σε πολη εχει καποιες αλλαγες. το θεμα ειναι οτι και σε μεγαλο εξαμηνο να μπεις πχ 3ο-πιο πανω αποκλειεται- θα χρωστας τα μαθηματα απο την αρχη, οποτε δεν εχει μεγαλη διαφορα και πολλοι καθηγητες δεν κανουν αναγνωριση μαθηματων. Παιζει να σου πουνε δηλαδη ελα ξαναδωσε πχ μαθηματικα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ρε παίδες απο ότι ξέρω εξαρτάται πάντα απο την συνάφεια του αντικειμένου της σχολής που σπουδάζεις με το αντικείμενο που θές να πάς..για παράδειγμα επειδή το'χω ψάξει απο περιέργεια για προσωπικούς λόγους..αν κάποιος έχει τελειώσει ας πούμε μηχανολογία τει και θέλει να μπεί μηχανολόγων μηχανικών και αεροναυπηγών μηχανικών πάτρας μπαίνει στο πέμπτο εξάμηνο σπουδών αλλιώς αν έχει τελειώσει άσχετο αντικείμενο κατατάσσεται στο πρώτο έτος.
Το ίδιο ισχύει λογικά παντού,αν έχεις τελειώσει συναφή αντικείμενο ξεκινάς απο δεύτερο έτος και μετά,αλλιώς πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Συμφωνώ σε πολλά σημεία με τους προλαλήσαντες.

Θεωρώ κάπως τραβηγμένο να εχω κάνει πχ Θεωρία αυτομάτων στο 2ο εξάμηνο και Μαθηματική λογική στο 3ο έτος και να πρέπει να τα ξαναδώσω !
Δεν πιστεύω ότι το τμήμα μαθηματικών είναι τόσο άκυρο με τους μηχανικούς υπολογιστών... αν καποιος συναδελφος το εχει ψαξει το θέμα ας κάνει ενα σχόλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Συμφωνώ σε πολλά σημεία με τους προλαλήσαντες.

Θεωρώ κάπως τραβηγμένο να εχω κάνει πχ Θεωρία αυτομάτων στο 2ο εξάμηνο και Μαθηματική λογική στο 3ο έτος και να πρέπει να τα ξαναδώσω !
Δεν πιστεύω ότι το τμήμα μαθηματικών είναι τόσο άκυρο με τους μηχανικούς υπολογιστών... αν καποιος συναδελφος το εχει ψαξει το θέμα ας κάνει ενα σχόλιο

Για Μηχανολόγους Μηχανικούς Πάτρας πάντως κατατάσσεσαι στο γ'εξάμηνο,το λέει αναλυτικά εδώ.
https://www.mead.upatras.gr/lang_el/page/classified_exams

Για Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς δεν βρήκα κάτι που να αποδεικνύει πως δικαιούσαι να καταταγείς σε άλλο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Για Μηχανολόγους Μηχανικούς Πάτρας πάντως κατατάσσεσαι στο γ'εξάμηνο,το λέει αναλυτικά εδώ.
https://www.mead.upatras.gr/lang_el/page/classified_exams

Για Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς δεν βρήκα κάτι που να αποδεικνύει πως δικαιούσαι να καταταγείς σε άλλο εξάμηνο.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου...

Απ' την άλλη ίσως ένα μεταπτυχιακό στην επιθυμητή σχολή να είναι καλύτερο από ενα προπτυχιακό πρόγραμμα (το οποίο και ο ίδιος θεωρώ λίγο βαρύ, δηλαδή +5 έτη σπουδών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Η λογικη που αναφερεις και τα αυτοματα και τυπικες γραμματικες ειναι επιλογης στο ημμυ, δεν ειναι υποχρεωτικα. Απο εμπ παντως που ξερω σε μαθηματικα κανουν αναγνωριση. Γενικοτερα εφοσον ξερεις καλα μαθηματικα θα ρολαρεις γιατι δε θα κολλας στο μαθηματικο κομματι πολλων μαθηματων. Εγω θα στο προτεινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Η λογικη που αναφερεις και τα αυτοματα και τυπικες γραμματικες ειναι επιλογης στο ημμυ, δεν ειναι υποχρεωτικα. Απο εμπ παντως που ξερω σε μαθηματικα κανουν αναγνωριση. Γενικοτερα εφοσον ξερεις καλα μαθηματικα θα ρολαρεις γιατι δε θα κολλας στο μαθηματικο κομματι πολλων μαθηματων. Εγω θα στο προτεινα.

Με συγχωρείς, άγνοια μου. Όταν εννοείς κάνουν αναγνώριση εννοείς είναι λιγότερα τα έτη σπουδών σε προπτυχιακό επίπεδο, είναι επεικης στις βαθμολογίες, ? Θα μου προτεινες προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό? Γιατί πιο πολύ μαθηματικά σπουδάζω για υποδομή, εργαλείο και πληροφορική/υπολογιστές όχι τόσο το θεωρητικό κομμάτι.

Σ'ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Οταν εχεις κανει στη σχολη σου καποια μαθηματα που ειναι ιδια ή παρομοια με τη σχολη που θες να πας, συνηθως στα αναγνωριζουν οποτε δε τα χρωστας και αρα μειωνεται ο χρονος για πτυχιο. Βασικα πας με τον οδηγο σπουδων της σχολης σου στο γραφειο του καθηγητη και αποφασιζει αν θα στο αναγνωρισει. Εαν ναι, στην εξεταστικη δινεις λευκη κολλα και σου περναει το βαθμο που ειχες. Για παραδειγμα εσυ θα χεις κανει στανταρ γραμμικη 1. Στο ημμυ εχει επισης γραμμικη. Σου κανει αναγνωριση λοιπον και δε το δινεις ξανα απ την αρχη. Σου περναει το βαθμο που ειχες στο μαθηματικο. Απλα αφενος υπαρχουν κομπλεξικοι καθηγητες, αφετερου καποια μαθηματα δεν ειναι ακριβως ιδια στην υλη οποτε σε δινει ακυρο και πρεπει να το δωσεις. Γενικα βεβαια δεν εχω ακουσει αρνητικη διαθεση σε ιδια ή παρομοια μαθηματα απ τα παραδειγματα γνωστων μου. Αυτα για το κομματι με την καταταξη. Εαν σε ενδιαφερει το αντικειμενο καντο. Ειναι καλυτερα απο πανελληνιες γτ δινεις σε μαθηματα σχετικα, δεν πας να δωσεις εκθεση και αοδε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Οταν εχεις κανει στη σχολη σου καποια μαθηματα που ειναι ιδια ή παρομοια με τη σχολη που θες να πας, συνηθως στα αναγνωριζουν οποτε δε τα χρωστας και αρα μειωνεται ο χρονος για πτυχιο. Βασικα πας με τον οδηγο σπουδων της σχολης σου στο γραφειο του καθηγητη και αποφασιζει αν θα στο αναγνωρισει. Εαν ναι, στην εξεταστικη δινεις λευκη κολλα και σου περναει το βαθμο που ειχες. Για παραδειγμα εσυ θα χεις κανει στανταρ γραμμικη 1. Στο ημμυ εχει επισης γραμμικη. Σου κανει αναγνωριση λοιπον και δε το δινεις ξανα απ την αρχη. Σου περναει το βαθμο που ειχες στο μαθηματικο. Απλα αφενος υπαρχουν κομπλεξικοι καθηγητες, αφετερου καποια μαθηματα δεν ειναι ακριβως ιδια στην υλη οποτε σε δινει ακυρο και πρεπει να το δωσεις. Γενικα βεβαια δεν εχω ακουσει αρνητικη διαθεση σε ιδια ή παρομοια μαθηματα απ τα παραδειγματα γνωστων μου. Αυτα για το κομματι με την καταταξη. Εαν σε ενδιαφερει το αντικειμενο καντο. Ειναι καλυτερα απο πανελληνιες γτ δινεις σε μαθηματα σχετικα, δεν πας να δωσεις εκθεση και αοδε.

Όντως έχω γραμμική άλγεβρα... σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου! :)

ΥΓ. Και ο Λογισμός αν δεν κάνω λάθος είναι κοινό μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Ο θεσμός των κατατακτηρίων πάντως θα έλεγα ότι χρήζει περαιτέρω εξορθολογισμό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι αυτό που αναφέρει πιο πάνω ο Aladdin. Τι να το κάνεις αν εισάγεσαι στο Γ´ ή το Ε' εξάμηνο σπουδών, αν είναι να χρωστάς όλα τα μαθήματα των προηγούμενων εξαμήνων;; Ακόμα κι αν σου αναγνωριστούν κάποια, ο όγκος των μαθημάτων που πρέπει να δώσεις εξακολουθεί να είναι τεράστιος. Θα μου πείτε βέβαια ότι για τη λήψη του πτυχίου είναι απαραίτητο να δώσεις έναν ορισμένο αριθμό μαθημάτων και πως κάποια εισαγωγικά μαθήματα των πρώτων εξαμήνων ίσως είναι απαραίτητα για να προχωρήσεις παρακάτω χωρίς πρόβλημα, αλλά και πάλι είναι δώρο άδωρο. Τελοσπάντων, ας περάσουμε με το καλό όσοι το έχουμε πάρει απόφαση να δώσουμε και βλέπουμε μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top