Απορίες για κατατακτήριες

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Δεν έχω να ανακαλέσω τίποτα.
Σε παρακολουθώ χρόνια τώρα εδώ μέσα και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ενοχλείσαι πολύ ασχημα με τα ανώτατα ΤΕΙ
Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μου ποστ διάβασα από την αρχή αυτό το τόπικ και το μόνο που βλέπω είναι ανακρίβειες και ψεύδη.
Σε όλα σου τα μηνύματα παραλογίζεσαι και όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη από εσένα και φυσικά αποδεικνύει τα λεγόμενα του με νόμους τότε προσπαθείς να βγάλεις την ουρά σου από έξω..
Πιο πάνω έφερα ένα παράδειγμα παρόλα αυτά υπάρχουν άπειρα που αποδεικνύουν τα ακριβώς αντίθετα στις περισσότερες των περιπτώσεων που προσπαθείς να παρουσιάσεις.
Πάνε να πουλήσεις μούρη στα πρωτοετάκια που πετάνε στα σύννεφα με την ανωτερότητα τους και άσε μας εμάς που γνωρίζουμε κάτι παραπάνω



Αφού δεν σου άρεσε το πρώτο πχ τότε σου παραθέτω ένα ακόμη έτσι για την ΙΣΤΟΡΙΑ

ΕΜΠ Σχολή μηχανολόγων μηχανικών
Έτος 2008-2009
Κατάταξη πτυχιούχων μηχανολογίας 5ο εξάμηνο
Έτος 2009-2010
Κατάταξη πτυχιούχων μηχανολογίας 5ο εξάμηνο
Έτος 2010-2011
Κατάταξη πτυχιούχων μηχανολογίας 5ο εξάμηνο
Έτος 2011-2012
Κατάταξη πτυχιούχων μηχανολογίας 5ο εξάμηνο
'Ετος 2012-2013

Στην αντίστοιχη πολυτεχνική σχολή του ΑΠΘ στο 5ο εξάμηνο κατατάσσονται και η πτυχιούχοι του τμήματος οχημάτων
https://www.meng.auth.gr/el/educatio...linkList/00/imageBinary/20131104131603742.pdf


Μάλλον πάντα αναφέρεσαι στις εξαιρέσεις και όχι στο γενικό κανόνα έτσι για να τραβάς τα βλέμματα επάνω σου....Άστο....

Αυτο που λες για τους αποφοιτους του τει οχηματων θεωρητικα τους βαζουν στο 3 ετος αλλα τελικα τους αναγνωριζουν 10 μαθηματα απο το 1-2 ετος περα απο αυτα που εδωσαν στην κατατακτειριες(δεν ξερω αν υπαρχουν αλλαγες στον οδηγο σπουδον του τμηματος οχηματων κατα την διαρκεια των χρονων και επομενως αν υπαρχει διαφορετικη αντιμετοπησει σε καποιον αλλο αποφοιτο) .και αυτο το ξερω απο ατομο που ειναι αποφοιτος κα μπηκε με κατατακτηριες στους μηχ μηχ του απθ και παρακολουθη μαζι με μενα τα μαθηματα τα 2 ετους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 801103

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες για την κτηνιατρικη
Σχολη στη θεσσαλονικη.ηθελα να μαθω αν καποιος
εχει εμπειρια απο αυτες τις εξετασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
τα ΤΕΙ ειναι εδώ είναι ανώτατα και βγάζουν επιστήμονες (τα τεχνολόγους κτλ) κράτα τα για τον εαυτό σου!

Στο σημείο αυτό και με ήρεμους τόνους θέλω να εκφράσω τη διαφωνία μου μαζί σου με επιχειρήματα.

Στο πρώτο σκέλος θα συμφωνήσω. Τα ΤΕΙ σύμφωνα με τη νομοθεσία είναι ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα και ανήκουν στον τεχνολογικό τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης.

Εγώ πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί στο άκουσμα των φράσεων "στελέχη εφαρμογής" ή "τεχνολόγοι" πολλοί πτυχιούχοι των ΤΕΙ βγάζουν φλύκταινες και τις δαιμονοποιούν.

Η φράση "στέλεχος εφαρμογής" σημαίνει πτυχιούχος που προορίζεται για την αγορά εργασίας και όχι για ακαδημαϊκή καριέρα (ή αλλιώς καριέρα στην επιστήμη όπως συνηθίζεται να λέγεται στο εξωτερικό). Η λέξη "τεχνολόγος" σημαίνει πτυχιούχος τεχνολογικής εκπαίδευσης. Αυτός δεν είναι ο σκοπός των ΤΕΙ; Οι πτυχιούχοι των ΤΕΙ δεν είναι πτυχιούχοι τεχνολογικής εκπαίδευσης; Αντί να λέμε όλο το μακρυνάρι "πτυχιούχος τεχνολογικής εκπαίδευσης" λέμε "τεχνολόγος" για συντομία. Είναι απλό το σκεπτικό και δεν είναι κακό ή υποτιμητικό. Νομίζω ότι έχει λογική βάση αυτό που ισχυρίζομαι.

Για παράδειγμα αντί να πούμε "μηχανικός τεχνολογικής εκπαίδευσης" λέμε "τεχνολόγος μηχανικός" και αντί να πούμε "μηχανικός πανεπιστημιακής εκπαίδευσης" λέμε "διπλωματούχος μηχανικός". Καμία φράση από τις δύο δεν είναι υποτιμητική και τις χρησιμοποιούμε για συντομία.


Αξίζει τον κόπο να αναλύσουμε λίγο την παράγραφο 2 του άρθρου 4 του νόμου 4009/2011 (η οποία έχει αντικαταστήσει αντίστοιχες διατάξεις προηγούμενων νόμων και πλέον δεν ισχύουν):

Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής αποστολής των ιδρυμάτων κάθε τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης:
α) Τα Πανεπιστήμια δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στην υψηλή και ολοκληρωμένη εκπαίδευση, σύμφωνα με τις απαιτήσεις της επιστήμης, της τεχνολογίας και των τεχνών, καθώς και της διεθνούς επιστημονικής πρακτικής σε συνδυασμό με τα αντίστοιχα επαγγελματικά πεδία.
β) Τα Τ.Ε.Ι. δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στην εκπαίδευση υψηλής ποιότητας, στις εφαρμογές των επιστημών, της τεχνολογίας και των τεχνών, στα αντίστοιχα επαγγελματικά πεδία. Στο πλαίσιο αυτό συνδυάζουν την ανάπτυξη του κατάλληλου θεωρητικού υποβάθρου σπουδών με υψηλού επιπέδου εργαστηριακή και πρακτική άσκηση.


Παρατηρούμε ότι σύμφωνα με το νόμο η εκπαίδευση στα ΤΕΙ στοχεύει στις εφαρμογές των επιστημών στα αντίστοιχα επαγγελματικά πεδία. Αυτό ακριβώς σημαίνει "στέλεχος εφαρμογής". Συνεπώς ο σκοπός των ΤΕΙ δεν είναι να παράγει επιστήμονες αλλά να παρέχει στους πτυχιούχους τεχνολογικής εκπαίδευσης το απαιτούμενο εκείνο επιστημονικό υπόβαθρο που χρειάζεται στα αντίστοιχα επαγγελματικά πεδία. Με λίγα λόγια θα μπορούσαμε να πούμε ότι τα ΤΕΙ είναι Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα Επαγγελματικής Κατάρτισης. Πρόκειται δηλαδή για εκπαιδευτικά ιδρύματα που παρέχουν το ανώτερο επίπεδο επαγγελματικής εκπαίδευσης και ανήκουν στην ανώτατη εκπαίδευση για να γίνει σαφές ότι παρέχουν ανώτερου επιπέδου επαγγελματική κατάρτιση από τα υπόλοιπα ιδρύματα επαγγελματικής κατάρτισης (ΣΕΚ, ΙΕΚ).

Επίσης παρατηρούμε ότι σύμφωνα με το νόμο η εκπαίδευση στα πανεπιστήμια στοχεύει στην επιστημονική εκπαίδευση σε συνδυασμό με τα αντίστοιχα επαγγελματικά πεδία. Με λίγα λόγια στα πανεπιστήμια εκπαιδεύονται επιστημονικά στελέχη, δηλαδή είτε σε καθαρά επιστημονικά αντικείμενα χωρίς σαφή επαγγελματικό προσανατολισμό (π.χ. μαθηματικός, φυσικός κλπ.) είτε σε επαγγελματικά πεδία στα οποία απαιτείται υψηλό επίπεδο επιστημονικής εκπαίδευσης (π.χ. γιατρός κλπ.) Δηλαδή η εκπαίδευση δεν επικεντρώνεται στις εφαρμογές της επιστήμης στα επαγγελματικά πεδία αλλά στην εκπαίδευση σύμφωνα με τις απαιτήσεις της επιστήμης σε συνδυασμό με τα αντίστοιχα επαγγελματικά πεδία.

Η νομοθεσία διαχωρίζει με σαφήνεια πιστεύω την αποστολή των ΑΕΙ του πανεπιστημιακού και του τεχνολογικού τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης.

Ένα πτυχίο πανεπιστημίου σε επιστημονικό αντικείμενο (π.χ. ο απόφοιτος του τμήματος μουσικών σπουδών του ΑΠΘ δεν είναι επιστήμονας) δεν είναι αρκετό από μόνο του για να αποδώσει τον τίτλο του επιστήμονα στον κάτοχό του. Ο πτυχιούχος πανεπιστημίου κερδίζει αυτό τον τίτλο εφόσον έχει πτυχίο και διδακτορικό δίπλωμα σε επιστημονικό αντικείμενο.

Αν και ο σκοπός των ΤΕΙ δεν είναι να παράγουν επιστήμονες, παρ' όλα αυτά μπορεί ο πτυχιούχος ΤΕΙ να κερδίσει τον τίτλο του επιστήμονα εφόσον είναι κάτοχος διδακτορικού διπλώματος σε επιστημονικό αντικείμενο και χωρίς να κατέχει πτυχίο πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Εγώ πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί στο άκουσμα των φράσεων "στελέχη εφαρμογής" ή "τεχνολόγοι" πολλοί πτυχιούχοι των ΤΕΙ βγάζουν φλύκταινες και τις δαιμονοποιούν.

Είμαι 3 έτος και ποτέ μου δεν έχω συναντήσει άτομο να παίζει με τις λέξεις. Νομίζω περισσότερο κόμπλεξ έχουν στο πολυτεχνείο για το "μηχανικοί" στους πτυχιούχους ΤΕΙ παρά εμείς. Είναι ανάλογα τον άνθρωπο βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς αν οι κατατακτήριες ισχύουν αν κάποιος έχει πάρει πτυχίο από άλλη χώρα; Π.χ Κύπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς αν οι κατατακτήριες ισχύουν αν κάποιος έχει πάρει πτυχίο από άλλη χώρα; Π.χ Κύπρο.

Οι κάτοχοι πτυχίου ΑΕΙ της αλλοδαπής μπορούν να δώσουν κατατακτήριες εξετάσεις σε ελληνικό ΑΕΙ εφόσον έχουν ισοτιμία & αντιστοιχία από τον ΔΟΑΤΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ίδια που ισχύουν για τους πτυχιούχους εσωτερικού, ισχύουν και για τους πτυχιούχους εξωτερικού. Απλά καταθέτουν επιπλέον βεβαίωση ισοτιμίας του τίτλου τους με τα αντίστοιχα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Άστο Voudou μην ταράζεσαι, δεν κοροϊδεύεις μονο εμάς αλλά κοροϊδεύεις και τον εαυτό σου!

Όσο ζόρι και να τραβας τα ΤΕΙ ειναι εδώ είναι ανώτατα και βγάζουν επιστήμονες (τα τεχνολόγους κτλ) κράτα τα για τον εαυτό σου!

Ένα πράγμα να ξέρεις μόνο από εδώ και πέρα σε κάθε ψευδή ποστ σου θα παίρνεις την κατάλληλη απάντηση
έτσι για να καταλάβεις ότι εδώ μέσα υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που ασχολούνται με την ενημέρωση

Μάλλον τελικά trollάρεις επίτηδες...

Τί ταραχές και κοροϊδίες λες τώρα? Αφού το αναφέρει το αρτικόλεξό τους, ΤΕΙ: Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (Τεχνολόγοι). Και το άλλο είναι Παν-Επιστήμιο. Για πανεπιστημιακές σπουδές πας πανεπιστήμιο, για τεχνολογικές σπουδές πας ΤΕΙ. Μπορεί να μη σού αρέσει, αλλά δεν είναι όλα ίδια και όμοια, τί να κάνουμε τώρα?

Και τα δύο είναι ΑΕΙ, ωστόσο πρόκειται για δύο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Ιδρύματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης και για αυτό υφίσταται το διαφορετικό όνομά τους. Το γράφει και ο νόμος του 2001 (δεν θυμάμαι νούμερα ΦΕΚ). Τώρα θα αναλύουμε και τα βασικά και θα κάνουμε συνέχεια κλωθογυρίσματα?

Και πάλι δεν επιχειρηματολόγησες σε αυτά που ανέφερα πριν και λες άλλα. Ας είναι. Μού έβαλες και υπογράμμιση. Δεν θυμάμαι κανέναν άλλο να κάνει αυτά τα γραφικά προς διάφορους άλλους συνομιλητές (πολλά θαυμαστικά, υπογραμμίσεις, έντονα ή μεγάλα γράμματα, αφιερώσεις, δεν θέλω κάποιο να επιχειρηματολογεί παρά μόνο οι ειδικοί κλπ κλπ).

Και το post του Civilara με καλύπτει. Αυτό είναι το νόημα και πνεύμα. Δεν ξέρω τελικά πως αλλιώς να μάθω στον καθένα πως να διαβάζει. Φυσικά και δεν πρόκειται για υποτιμητικούς/υπερτιμητικούς χαρακτηρισμούς και για τους μεν και για τους δε. Είναι η διαφορετικότητά τους που πρέπει να υφίσταται, γιατί είναι διαφορετικός ο σκοπός τους για την αγορά εργασίας. Τόσο απλά...

Ωραίος και ο Thoba19. Μάς ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ λοιπόν για μία εξαιρέση χωρίς περαιτέρω κοπλεξισμούς. Τις μαζεύουμε για την καλύτερη ενημέρωσή μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xaraxaroulaxara

Νεοφερμένος

Η xaraxaroulaxara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
υπαρχει καποιος που μπηκε με κατατακτηριες στην ελληνικη φιλολογια? μπορει να με ενημερωσει για το βαθμο δυσκολιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς από τει ζωικής παραγωγής με κατατακτήριες για κτηνιατρική σε ποιο έτος μπαίνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitcaki07

Νεοφερμένος

Η mitcaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας...ειμαι φοιτητρια στο τμημα ΕΚΠΑ Νοσηλευτικης...σκευτομαι μολις τελειωσω την σχολη που ειμαι τωρα να συνεχισω σε καποιο τμημα κτηνιατρικης μεσω κατατακτηριων...αλλα εχω μια αμφιβολια για το ποσο αξιζει κανεις να δωσει εξετασεις λογω του γεγονοτος οτι ακουγονται πολλα για τις κατατακτηριες..:/..αν εχει κανεις γνωση επι του θεματος ας απαντησει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Mitcaki07 ξέρω αρκετά άτομα που έχουν μπει σε κάποια σχολή με κατατακτήριες και νομίζω ότι άμα σου αρέσει πραγματικά η κτηνιατρική να δώσεις εξετάσεις. Σίγουρα θα υπάρχουν και αρκετά κοινά μαθήματα αφού είναι και οι δυο επιστήμες υγείας και δεν θα χρειάζεται να τα ξαναδώσεις .................. Μήπως γνωρίζει κανείς άμα κάποιος που βρίσκεται στο πρώτο έτος του μεταπτυχιακού του (στο μεταπτυχιακό τμήμα της πρώτης του σχολής) μπορεί να δώσει κατατακτήριες ταυτόχρονα σε μια άλλη σχολή. Η ξαδέλφη μου (βιολόγος) κάνει το μεταπτυχιακό της στο βιολογικό και θέλει να δώσει κατατακτήριες για φαρμακευτική. Γνωρίζει κάποιος άμα θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή άμα αργότερα μπορεί να της ζητήσουν να διακόψει το ένα από τα δύο ή να μην αναγνωρίζονται και τα δύο; Όσους έχει ρωτήσει τις λένε διαφορετικά πράγματα ο καθένας και κανένας δεν είναι σίγουρος. Θέλει να κάνει τη διδακτορική της διατριβή στη συνέχεια στο εξωτερικό γι'αυτό δεν θέλει να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την αναγνώριση είτε του μεταπτυχιακού είτε του πτυχίου της φαρμακευτικής. Άμα κάποιος ξέρει ας απαντήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Εχω την εντύπωση πως επειδή οι σχολές που θα παρακολουθεί είναι διαφορετικού επιπέδου (προπτυχιακό - μεταπτυχιακό) δεν θα έχει πρόβλημα. Πάντως για καλό και για κακό θα πρέπει να βεβαιωθεί ρωτώντας στις γραμματείες των 2 σχολών. Είναι κρίμα να κάνει τόσο κόπο άδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
΄Εχω την εντύπωση πως επειδή οι σχολές που θα παρακολουθεί είναι διαφορετικού επιπέδου (προπτυχιακό - μεταπτυχιακό) δεν θα έχει πρόβλημα. Πάντως για καλό και για κακό θα πρέπει να βεβαιωθεί ρωτώντας στις γραμματείες των 2 σχολών. Είναι κρίμα να κάνει τόσο κόπο άδικα.

Οκ σε ευχαριστώ πολύ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μπήκα στην ιστοσελίδα ΤΕΦΑΑ και είδα απο περιέργεια τα αποτελέσματα κατατακτηρίων 2012-13..Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι η σχολή προέλευσης..Ηταν ας πούμε ένας διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός του ΕΜΠ και έδωσε για ΤΕΦΑΑ.
Βασικά τα ΤΕΦΑΑ είναι μια πολύ ωραία σχολή αλλά έχει μηδαμινές προοπτικές για δουλειά...αλλά αν δεν κοίταζα προοπτικές εργασίας πιστεύω είναι μια πολύ ωραία σχολή,καθώς είμαι απο αυτούς που γυμνάζονται σε καθημερινή βάση χρόνια τώρα.
Πάντως μέρες που ζούμε πως βρίσκουν ορισμένοι κουράγιο για κατατακτήριες σε μια σχολή που οι προοπτικές εργασίας είναι ελάχιστες..εντύπωση μου κάνει.
Βέβαια παίζει κάποιο ρόλο και η ηλικία στην απόφαση να δώσει κάποιος κατατακτήριες αλλά και το αν έχει δουλειά,εγώ ας πούμε αν έβρισκα μια σταθερή δουλειά με μακροπρόθεσμες προοπτικές δεν θα'χα πρόβλημα να σπουδάζω και να δουλεύω ταυτόχρονα ειδικά σε σχολές που δεν έχουν πολλά εργαστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
@Σια94 Δεν υπάρχει κανένα απολύτως κόλλημα η νομικός περιορισμός που να απαγορεύει την ταυτόχρονη φοίτηση σε ένα προπτυχιακό και ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών. Εδώ υπάρχουν περιπτώσεις που φοιτούν ταυτόχρονα σε 2 μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών (βλέπε τον Civilara αν δεν κάνω λάθος) και δεν αντιμετωπίζουν κανένα απολύτως πρόβλημα (πέρα από την ψυχολογική πίεση και το ζήτημα του χρόνου και της οργάνωσης προφανώς). Το μόνο που απαγορεύεται ρητά από τη νομοθεσία είναι η ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο προγράμματα προπτυχιακών σπουδών.

Όσο για μένα οι κατατακτήριες είναι μια "πονεμένη" ιστορία. Στο τμήμα που με ενδιαφέρει να δώσω είχε βγει αρχικά ανακοίνωση μέσα στο καλοκαίρι η οποία έλεγε ότι η κατάταξη των πτυχιούχων θα γίνει με βάση το βαθμό πτυχίου. Το γεγονός αυτό με είχε απογοητεύσει και είχα πει πως θα κάνω την αίτηση έτσι για πλάκα. Το Νοέμβρη που μπαίνω στην ιστοσελίδα της σχολής για να δω τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να καταθέσω την αίτηση, βλέπω πως σύμφωνα με τη νέα νομοθεσία θα διεξαχθούν εξετάσεις σε 3 μαθήματα μέσα στο Δεκέμβρη. Καταθέτω τα χαρτιά μου κυριολεκτικά την τελευταία μέρα της προθεσμίας και ξεκινάω πυρετωδώς προετοιμασία. Το σκηνικό όμως αλλάζει για άλλη μια φορά και ένα διάβαζα σαν τρελός το Νοέμβρη-Δεκέμβρη και περίμενα να ανακοινωθεί η ημερομηνία των εξετάσεων, βγαίνει καινούργια ανακοίνωση από το Πανεπιστήμιο και μαθαίνω πως οι κατατακτήριες θα γίνουν μέσα στο Φλεβάρη και θα ανοίξουν και πάλι οι αιτήσεις. Η αλήθεια είναι πως απογοητευτικά και "ξενέρωσα" και σταμάτησα εντελώς την προετοιμασία. Μέχρι που πριν 3-4 μέρες, περίπου 15 μέρες πριν τις εξετάσεις, αποφάσισα τελικά να πάω να δώσω:P. Η απόφαση αυτή ήταν της στιγμής, πιο πολύ για να μην παει χαμένος ο κόπος και το διάβασμα που είχα ρίξει μέσα στο Νοέμβρη και το Δεκέμβρη. Τώρα, εξαιτίας της ανοησίας μου διαβάζω σαν τρελός όσα δεν είχα προλάβει να βγάλω και ελπίζω να προλάβω να κάνω και μια γρηγορη επανάληψη. Ξέρω πως δεν έχω πολλές ελπίδες, αλλά τουλάχιστον θα τα έχω καλά με τον εαυτό μου. Θα ξέρω ότι δεν παρέδωσα έτσι απλά τα όπλα.

Υπάρχει κανένας άλλος που θα δώσει εξετάσεις το Φλεβάρη και αν ναι, σε ποιο τμήμα;

Πάντως, αν αποτυχω, διόλου απίθανο σενάριο αν αναλογιστεί κανείς την τεμπελιά μου, έχω αποφασίσει πως θα δώσω μάλλον και του χρόνου, κάνοντας μια περισσότερη οργανωμένη και συστηματική προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,856 μηνύματα.
Γενικά θέλει τρελό διάβασμα για να δώσει κάποιος κατατακτήριες; Βάζουν πολύ δύσκολα θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
που στοχευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Γενικά θέλει τρελό διάβασμα για να δώσει κάποιος κατατακτήριες; Βάζουν πολύ δύσκολα θέματα;
Σε γενικές γραμμές τα θέματα που βάζουν είναι πολύ πιο απαιτητικά σε σχέση με εκείνα που δίνουν οι φοιτητές κατα τις εξεταστικές του χειμερινού και εαρινού εξαμήνου. Θέλει πολύ διάβασμα και πρέπει να καλύψεις και την παραμικρή υπολεπτομέρεια, γιατί πραγματικά μπορούν να ζητήσουν οτιδήποτε. Όμως με συστηματικό διάβασμα θεωρώ ότι δεν είναι ακατόρθωτο να περάσεις. Απλά έχεις να ανταγωνιστείς συνηδειτοποιημενούς ανθρώπους και όχι 18ρηδες που πολλές φορές δεν ξέρουν ακριβώς τι θέλουν να σπουδάσουν και κυρίως γιατί.

που στοχευεις?

Στο Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής θα δώσω φίλε μου. Θα δώσεις κι εσύ σε κάποια σχολή;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top