Απορίες για κατατακτήριες

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Χαιρετώ την ωραία παρέα του forum ! Τελειώσα φέτος με πολύ προσπάθεια τη σχολή Μαθηματικού του ΑΠΘ (χρωστούσα κάτι μαθήματα από τα πρώτα εξάμηνα) και σε έναν μήνα τελειώνω και με το φανταριλίκι (τα μαθήματα τα έδινα από μέσα, παίρνοντας φοιτητική άδεια). Το πρόβλημα μου είναι το πως μπορώ να συνεχίσω με τις σπουδές μου ; Σκεφτόμουνα να πάω για μεταπτυχιακό αλλά από την άλλη δεν έχω όρεξη να συνεχίζω να διαβάζω "θεωρητικά μαθήματα" που στην τελική να μην μου χρειαστούν και πουθενά. Έτσι θα ήθελα να πάω σε κάποια άλλη σχολή δίνοντας κατατακτήριες εξετάσεις (ίσως καλύτερα σε κάποιο ΑΤΕΙ). Θα ήθελα τι γνώμη σας για ποια σχολή να επιλέξω ώστε να μπορώ να συνδυάσω ταυτόχρονα ό,τι γνώσεις αποκόμισα από το Μαθηματικό ;

Καλημέρα συνάδελφε!
Κανένα ΑΕΙ/ ΤΕΙ που να συνδυάζει πληροφορική με κάποια εφαρμογή ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Κοίτα αυτο το μεταπτυχιακό
Το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς προσκαλεί υποψηφίους μεταπτυχιακούς φοιτητές για υποβολή αιτήσεων με σκοπό τη συμμετοχή στo Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ): «Πληροφορική» που διοργανώνει για τον ακαδημαϊκό κύκλο 2013-2015 αντίστοιχα.

Σκοπός του ΠΜΣ «Πληροφορική» είναι να εκπαιδεύσει αποφοίτους σχολών ΑΕΙ ή ΤΕΙ άλλων της Πληροφορικής και όχι κατ’ανάγκη άμεσα συναφών με αυτήν, οι οποίοι επιθυμούν να αποκτήσουν γνώση στα θέματα Πληροφορικής σε επίπεδο μεταπτυχιακών σπουδών. Ο σκοπός του ΠΜΣ συνδέεται άμεσα με την υψηλού βαθμού διαθεματικότητα της Πληροφορικής και τις σύγχρονες απαιτήσεις υψηλής γνώσης της Πληροφορικής σε άλλες ειδικότητες επιστημών καθώς και την τροφοδότηση της ίδιας της Πληροφορικής με νέα επιστημονικά πεδία βασικής έρευνας και ανάπτυξης εφαρμογών.

link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Νομίζω μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε φυσική ατμόσφαιρας, για να γίνεις μετεωρολόγος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Χαιρετώ την ωραία παρέα του forum !



Τελειώσα φέτος με πολύ προσπάθεια τη σχολή Μαθηματικού του ΑΠΘ (χρωστούσα κάτι μαθήματα από τα πρώτα εξάμηνα) και σε έναν μήνα τελειώνω και με το φανταριλίκι (τα μαθήματα τα έδινα από μέσα, παίρνοντας φοιτητική άδεια).


Το πρόβλημα μου είναι το πως μπορώ να συνεχίσω με τις σπουδές μου ; Σκεφτόμουνα να πάω για μεταπτυχιακό αλλά από την άλλη δεν έχω όρεξη να συνεχίζω να διαβάζω "θεωρητικά μαθήματα" που στην τελική να μην μου χρειαστούν και πουθενά.


Έτσι θα ήθελα να πάω σε κάποια άλλη σχολή δίνοντας κατατακτήριες εξετάσεις (ίσως καλύτερα σε κάποιο ΑΤΕΙ) .


Θα ήθελα τι γνώμη σας για ποια σχολή να επιλέξω ώστε να μπορώ να συνδυάσω ταυτόχρονα ό,τι γνώσεις αποκόμισα από το Μαθηματικό ;

Δεν αξιζει να αλλαξεις τομεα σπουδων , με πτυχιο μαθηματικου εχεις πολλες διεξοδους σε πολλες εφαρμοσμενες επιστημες ,απο οικονομικα ,πληροφορικη εως μηχανικη, τα περισσοτερα μεταπττυχιακα αυτο του ειδους δεχοντε μαθηματικους,και γενικα ειναι κριμα να παρατησεις το αντικειμενο που ασχοληθηκες τοσα χρονια ενω εχεις διεξοδους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Δεν αξιζει να αλλαξεις τομεα σπουδων , με πτυχιο μαθηματικου εχεις πολλες διεξοδους σε πολλες εφαρμοσμενες επιστημες ,απο οικονομικα ,πληροφορικη εως μηχανικη, τα περισσοτερα μεταπττυχιακα αυτο του ειδους δεχοντε μαθηματικους,και γενικα ειναι κριμα να παρατησεις το αντικειμενο που ασχοληθηκες τοσα χρονια ενω εχεις διεξοδους

Πάντως απορώ για ποιο λόγο δεν θέλει να χτίσει σε μια καλύτερη εκπαίδευση πάνω σε κάποιον τομέα των μαθηματικών; Ένας καλός μαθηματικός χρειάζεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Καταρχάς ο φίλος δεν διευκρινίζει.
Για ακαδημαϊκή καριέρα ενδιαφέρεται,για επαγγελματική αποκατάσταση ή για χόμπι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Καταρχάς ο φίλος δεν διευκρινίζει.
Για ακαδημαϊκή καριέρα ενδιαφέρεται,για επαγγελματική αποκατάσταση ή για χόμπι?

Μάλλον επαγγελματικά. Διότι αναφέρει ότι ένα μετ/κό στα μαθηματικά θα του δώσει μόνο θεωρητικές γνώσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Χαιρετώ την ωραία παρέα του forum !



Τελειώσα φέτος με πολύ προσπάθεια τη σχολή Μαθηματικού του ΑΠΘ (χρωστούσα κάτι μαθήματα από τα πρώτα εξάμηνα) και σε έναν μήνα τελειώνω και με το φανταριλίκι (τα μαθήματα τα έδινα από μέσα, παίρνοντας φοιτητική άδεια).


Το πρόβλημα μου είναι το πως μπορώ να συνεχίσω με τις σπουδές μου ; Σκεφτόμουνα να πάω για μεταπτυχιακό αλλά από την άλλη δεν έχω όρεξη να συνεχίζω να διαβάζω "θεωρητικά μαθήματα" που στην τελική να μην μου χρειαστούν και πουθενά.


Έτσι θα ήθελα να πάω σε κάποια άλλη σχολή δίνοντας κατατακτήριες εξετάσεις (ίσως καλύτερα σε κάποιο ΑΤΕΙ) .


Θα ήθελα τι γνώμη σας για ποια σχολή να επιλέξω ώστε να μπορώ να συνδυάσω ταυτόχρονα ό,τι γνώσεις αποκόμισα από το Μαθηματικό ;
Eγω θα προτεινα ημμυ, ειδικα αν σ αρεσει η φυσικη. Θα ξερεις πολλα μαθηματικα και θα βγαλεις την σχολη πολυ πιο ευκολα απο οτι ενας φοιτητης που μπηκε μολις ημμυ με πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι μιας και μιλαμε για κατατακτηριες και δευτερα πτυχια?Ειναι ωφελιμο να εχεις δυο πτυχια σε δυο διαφοεριτικα αντικειμενα σπουδων?(βοηθαει μηπως στην αγορα εργασιας) Και αν αποφασισει καποιος τελικα να σπουδασει για δευτερη φορα και να ασχοληθει στο μελλον μονο με το δευτερο αντικειμενο σπουδων θα θεωρουσατε τις σπουδες του την πρωτη φορα χασιμο χρονου?Το ρωταω αυτο γιατι μια φιλη μου που σπουδαζει Ιταλικη φιλολογια θελει να σπουδασει και δημοσιογραφια επειδη τις αρεσε πολυ(πρωτη επιλογη )αλλα αν τα καταφερει σλοπευει να ασχοληθει μονο με τη δγμοσιογραφια αλλα οι σπουδες υτις στα ιταλικα δεν θα πανε χαμενες με αυτο τον τροπο?

Καλημέρα! Βρήκα πολύ ενδιαφέρων τον προβληματισμό σου και έλαβα το θάρρος να πω τη γνώμη μου. Πιστεύω λοιπόν πως με κανένα τρόπο οι πρώτες σπουδές της φίλης σου δε θα πάνε χαμένες με κανένα τρόπο. Η ιταλική φιλολογία, γενικά η φιλολογία μπορώ να πω, είναι ένας κλάδος που θα αποτελέσει ένα πολύ δυνατό βάθρο, βοήθημα, υποστήριγμα, όπως θες πες το, για την πορεία της ως δημοσιογράφου. Επειδή έχω περάσει από το τμήμα Ιταλικής Φιλολογίας της Θεσσαλονίκης, ξέρω οτι τα μαθήματα που κάνουν είναι πολύ ενδιαφέροντα και πολλά μπορούν να συνδυαστούν με την δημοσιογραφια, όπως η μετάφραση και η διερμηνεία (Ίσως η διερμηνεία περισσότερο). Μπορεί η φίλη σου να κάνει την πτυχιακή της εργασία (Στο τμήμα της Θεσσαλονίκης είναι προαιρετική, τουλάχιστον όσο ήμουν εγώ εκεί) με βάση τη διερμηνεία, ή την μετάφραση και το θέμα της πτυχιακης να έχει δημοσιογραφικό ενδιαφέρον. Έπειτα, να σπουδάσει δημοσιογραφία, (στην Ιταλία ας πούμε, γιατί όχι;) και να ασχοληθεί με τα δημοσιογραφικά ευκολότερα, μιας και η άπταιστη γνώση Ιταλικών που θα έχει θα τη βοηθήσει πολύ. Υπάρχουν τόσα και τόσα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος, όρεξη να υπάρχει. Σκέψου οτι οι ειδήσεις, οι εφημερίδες, όλα τα μέσα, αναζητούν μεταφραστες για τις εφημεριδες εδω στην Ελλάδα, μιας και γίνεται μια ερευνα πριν η ειδηση βγει σε μια ελληνικη εφημερίδα και ειναι πολύ πιθανόν οι ιταλικές εφημερίδες να έχουν πλούσιο υλικό, τέτοιο που να χρειάζονται συνεργάτες δημιογράφους με απταιστη γνωση Ιταλικών. Τι καλύτερο;

Τέλος, αναρωτιέσαι αν τα δυο πτυχία θα έχουν καλύτερη αποκατασταση στην αγορα εργασίας. Θα έπρεπε, το προβλημα δεν ειναι οτι δεν εχουν ανταπόκριση τα δυο πτυχία, το πρόβλημα ειναι οτι δεν υπάρχει ανταπόκριση. (τελεία) Επειδή, πάντα όμως, κάνουμε αυτό που μας ενδιαφέρει, ή μας αρέσει... Καλή τύχη!

Είχα ξαναναφερθεί στο θέμα των κατατακτηρίων αλλά θέλω να διαβεβαιωθώ σε κάτι.. Αν κάποιος έχει δώσει κατατακτήριες και μου απαντήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.. Αυτό που θέλω να ρωτήσω,
1.αν τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι ΚΑΘΑΡΑ παπαγαλία, είναι σχετικά εύκολο να περάσει κάποιος; (προσωπικά ενδιαφέρομαι για κτηνιατρική ΑΠΘ)
2. Τα συγγράματα σε κάθε εξάμηνο πρέπει να τα αγοράζω, αν μπω στη σχολή;

Στο ερώτημα 1 δε ξερω αν μπορώ να απαντήσω, γιατί δεν έχω ιδέα από κτηνιατρική, φανταζομαι όμως οτι η ύλη ειναι μεγάλη και η απομνημόνευση της αναπόφευκτη. Το αν πρεέπι να παπαγαλίσεις ή όχι είναι δικό σου θέμα, πάντως. Αν η μελέτη σου γινει εις βάθος και σε ενδιαφέρει η κτηνιατρική, θα είναι μια ωραία διαδικασία και όχι αγγαρεία, όπως ειναι η παπαγαλία.
Για το 2, επειδή και γω είμαι φοιτητης από κατατκτήριες, ναι, πρέπει να τα αγοράσεις ή να τα δανείζεσαι, όπως κάνω εγώ. Η βιβλιοθήκη έχει πολλά αντίτυπα και τα περισσότερα μένουν στα αζητητα, μιας και οι κανονικοι φοιτητες απο πανελλήνιες, προμηθεύονται βιβλία από το συστημα ευδοξος (για πόσο ακόμηδε ξέρω...). Τροποι υπάρχουν πάντως :)

Παιδιά καλησπέρα!

Θέλω να δώσω κατατακτήριες το Δεκέμβρη στο ΕΚΠΑ και βρίσκομαι στο τελευταίο εξάμηνο σπουδών, κάνω τη πρακτική και τη πτυχιακή μου. Η ορκομωσία στο τμήμα μου γίνεται μέσα Δεκέμβρη και οι αιτήσεις στο ΕΚΠΑ 1-15 Νοέμβρη. Ξέρω ότι μπορώ να κάνω την αίτηση με μια βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών, αλλά επειδή δεν έχω καταθέσει-παρουσιάσει τη πτυχιακή μου ακόμη, θα προλάβω να έχω αναλυτική αρχές Δεκέμβρη;; Μήπως αυτή η βεβαίωση αφορά όσους δεν έχουν ορκιστεί ακόμα για άλλους λόγους, π.χ. καταληψεις-απεργίες;

Θα μου πείτε εξαρτάται, απλώς θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία ή πληροφορίες, και στην τελική αν ξέρετε αν είναι εφικτό και προλαβαίνεις με το που τελειώνεις τη μια σχολή να μπεις στην άλλη, ή εγώ έχω καταλάβει λάθος και ελπίζω τσάμπα.

Στην αίτηση που θα δωσεις στη γραμματεία της σχολής που θες να περάσεις, πρέπει να δειξεις ή το πτυχίο, ή μια βεβαιωση που να βεβαιώνει οτι μέχρι τις εξετάσεις, που γίνονται τον δεκέμβριο, θα έχεις ορκιστεί. Εκτός αν μαζί με την αίτηση, πρέπει αν δωσεις και αναλυτική βαθμολογία. Εντύπωση μου κάνει, εμένα δε μου ζητήσαν τίποτε, πέρα απο το πτυχίο και μια απλούστατη αίτηση που έγραψα με το χέρι μονος μου. Καλή σου τύχη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Χαίρεται. Περί κατατακτηρίων εξετάσεων, με βάση το ΦΕΚ Α' 193 της 17/09/2013 στο Άρθρο 58 (σελ. 3160) αναφέρεται:

"To άρθρο 15 του ν. 3404/2005 τροποποιείται ως εξής:
α. Η παρ. 2 του άρθρου 15: «2. Το ποσοστό των κατατάξεων πτυχιούχων Πανεπιστημίου, Τ.Ε.Ι. η ισότιμων προς αυτά, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, της Ελλάδος ή του εξωτερικού (αναγνωρισμένα από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) ορίζεται σε ποσοστό 10% επί του αριθμού των εισακτέων σε κάθε τμήμα Πανεπιστημίου. Πέραν του ανωτέρω ποσοστού, κατατάξεις πτυχιούχων Τμημάτων Οδοντιατρικής σε Τμήματα Ιατρικής και πτυχιούχων Τμημάτων Ιατρικής σε Τμήματα Οδοντιατρικής πραγματοποιούνται σε ξεχωριστό ποσοστό 3% του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα υποδοχής."

Δηλαδή, αν τα κατάλαβα σωστά, από φέτος τα ποσοστά επιτυχίας στις κατατακτήριες εξετάσεις... πολλαπλασιάζονται! Ας το έχουν υπόψη λοιπόν όσοι ενδιαφέρονται για δεύτερο πτυχίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τα ποσοστά πάντως για την φετινή χρονιά, έχουν παραμείνει αμετάβλητα, αν και πάντα όσον αφορά τις ιατρικές σχολές ήταν, αθροιστικά, γύρω στο 10%. Οι οδοντίατροι πάντα αποτελούσαν ξεχωριστή κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xalazoxtipimeno

Νεοφερμένος

Ο Xalazoxtipimeno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαίρεται. Περί κατατακτηρίων εξετάσεων, με βάση το ΦΕΚ Α' 193 της 17/09/2013 στο Άρθρο 58 (σελ. 3160) αναφέρεται:

"To άρθρο 15 του ν. 3404/2005 τροποποιείται ως εξής:
α. Η παρ. 2 του άρθρου 15: «2. Το ποσοστό των κατατάξεων πτυχιούχων Πανεπιστημίου, Τ.Ε.Ι. η ισότιμων προς αυτά, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, της Ελλάδος ή του εξωτερικού (αναγνωρισμένα από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) ορίζεται σε ποσοστό 10% επί του αριθμού των εισακτέων σε κάθε τμήμα Πανεπιστημίου. Πέραν του ανωτέρω ποσοστού, κατατάξεις πτυχιούχων Τμημάτων Οδοντιατρικής σε Τμήματα Ιατρικής και πτυχιούχων Τμημάτων Ιατρικής σε Τμήματα Οδοντιατρικής πραγματοποιούνται σε ξεχωριστό ποσοστό 3% του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα υποδοχής."

Δηλαδή, αν τα κατάλαβα σωστά, από φέτος τα ποσοστά επιτυχίας στις κατατακτήριες εξετάσεις... πολλαπλασιάζονται! Ας το έχουν υπόψη λοιπόν όσοι ενδιαφέρονται για δεύτερο πτυχίο!

Ωστόσο φίλε μου σε όλες τις σχολές πλέον χρειάζονται εξετάσεις και όχι μόνο βαθμός πτυχίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosxal

Νεοφερμένος

Ο panosxal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 1ο ΕΤΟΣ ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Πρεπει να εχεις ηδη πτυχιο, για να δωσεις κατατακτηριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!

Θέλω να δώσω κατατακτήριες το Δεκέμβρη στο ΕΚΠΑ και βρίσκομαι στο τελευταίο εξάμηνο σπουδών, κάνω τη πρακτική και τη πτυχιακή μου. Η ορκομωσία στο τμήμα μου γίνεται μέσα Δεκέμβρη και οι αιτήσεις στο ΕΚΠΑ 1-15 Νοέμβρη. Ξέρω ότι μπορώ να κάνω την αίτηση με μια βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών, αλλά επειδή δεν έχω καταθέσει-παρουσιάσει τη πτυχιακή μου ακόμη, θα προλάβω να έχω αναλυτική αρχές Δεκέμβρη;; Μήπως αυτή η βεβαίωση αφορά όσους δεν έχουν ορκιστεί ακόμα για άλλους λόγους, π.χ. καταληψεις-απεργίες;

Θα μου πείτε εξαρτάται, απλώς θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία ή πληροφορίες, και στην τελική αν ξέρετε αν είναι εφικτό και προλαβαίνεις με το που τελειώνεις τη μια σχολή να μπεις στην άλλη, ή εγώ έχω καταλάβει λάθος και ελπίζω τσάμπα.

Για να έχεις το δικαίωμα να υποβάλλεις αίτηση κατάταξης σε κάποιο τμήμα ΑΕΙ πρέπει να έχεις βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών στην οποία βεβαιώνεται ότι εκκρεμεί μόνο η ορκωμοσία. Αν δεν έχεις παρουσιάσει την πτυχιακή σου μέχρι την τελευταία υποβολής των αιτήσεων τότε δεν μπορείς να θεωρηθείς υποψήφιος για κατάταξη και τυχόν υποβληθείσα αίτησή σου θα θεωρηθεί άκυρη.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 1ο ΕΤΟΣ ??

Όχι.

Για να υποβάλλεις αίτηση για κατάταξη πρέπει να είσαι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ ή αν δεν έχεις καταστεί πτυχιούχος να διαθέτεις βεβαίωση στην οποία αναφέρεται ότι έχεις ολοκληρώσει επιτυχώς όλες τις υποχρεώσεις για την απονομή πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo-TeGi

Νεοφερμένος

Η Jo-TeGi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους. Δεν είδα να έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο. Όποιος γνωρίζει και θέλει ας μου απαντήσει.
Κάποιος που έχει πτυχίο ΑΕΙ και είναι εγγεγραμμένος σε Δημόσιο ΙΕΚ (που θεωρείτω ως μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση, όχι ως Τριτοβάθμια), έχει τη δυνατότητα να κάνει αίτηση για Κατατακτήριες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Δεν είδα να έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο. Όποιος γνωρίζει και θέλει ας μου απαντήσει.
Κάποιος που έχει πτυχίο ΑΕΙ και είναι εγγεγραμμένος σε Δημόσιο ΙΕΚ (που θεωρείτω ως μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση, όχι ως Τριτοβάθμια), έχει τη δυνατότητα να κάνει αίτηση για Κατατακτήριες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)

Το μόνο που δεν επιτρέπεται είναι να είσαι εγγεγραμμένος σε 2 τμήματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης παράλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios47

Νεοφερμένος

Ο stelios47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όχι.

Για να υποβάλλεις αίτηση για κατάταξη πρέπει να είσαι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ ή αν δεν έχεις καταστεί πτυχιούχος να διαθέτεις βεβαίωση στην οποία αναφέρεται ότι έχεις ολοκληρώσει επιτυχώς όλες τις υποχρεώσεις για την απονομή πτυχίου.


Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι συγκεκριμένο επί των κατατακτήριων. Έχω πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών και γνωρίζω ότι με αυτό μπορώ να συμμετέχω στις κατατακτήριες εξετάσεις. Υποθετικά μιλώντας, έστω ότι δίνω και επιτυγχάνω στις εξετάσεις, τότε:

Εάν έρθει η ώρα της εγγραφής (κατάταξης) και μέχρι τότε δεν έχω ορκιστεί και λάβει πτυχίο (λόγω αναστολής λειτουργίας του ΕΚΠΑ), θεωρούμαι εγγεγραμμένος στην προηγούμενη σχολή ;

Προβλέπεται αδυναμία εγγραφής, παρά την επιτυχία στις κατατακτήριες, σε περίπτωση που κατά την περίοδο κατάταξης δεν έχεις ακόμα ορκιστεί και λάβει πτυχίο από το τμήμα σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι συγκεκριμένο επί των κατατακτήριων. Έχω πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών και γνωρίζω ότι με αυτό μπορώ να συμμετέχω στις κατατακτήριες εξετάσεις. Υποθετικά μιλώντας, έστω ότι δίνω και επιτυγχάνω στις εξετάσεις, τότε:

Εάν έρθει η ώρα της εγγραφής (κατάταξης) και μέχρι τότε δεν έχω ορκιστεί και λάβει πτυχίο (λόγω αναστολής λειτουργίας του ΕΚΠΑ), θεωρούμαι εγγεγραμμένος στην προηγούμενη σχολή;

Τυπικά και με το γράμμα του νόμου θεωρείσαι ακόμη εγγεγραμμένος προπτυχιακός φοιτητής. Άρα η απάντηση είναι καταφατική.

Προβλέπεται αδυναμία εγγραφής, παρά την επιτυχία στις κατατακτήριες, σε περίπτωση που κατά την περίοδο κατάταξης δεν έχεις ακόμα ορκιστεί και λάβει πτυχίο από το τμήμα σου;

Τυπικά ναι, είναι παράνομο να εγγραφείς εφόσον δεν έχεις ορκιστεί. Δεν πιστεύω όμως πραγματικά να αντιμετωπίσεις πρόβλημα αλλά αυτό είναι προσωπική μου εκτίμηση και δεν μπορώ να σου δώσω έγκυρη απάντηση. Πρέπει να απευθυνθείς στο υπουργείο παιδείας.

Γνωρίζω πάντως άτομο που είχε ολοκληρώσει όλες τις υποχρεώσεις για την απονομή πτυχίου από το τμήμα βιολογίας του ΕΚΠΑ και πέτυχε στις κατατακτήριες εξετάσεις του τμήματος Ιατρικής του ΕΚΠΑ. Επειδή δεν είχε ορκιστεί μέχρι την τελευταία ημέρα των εγγραφών στην Ιατρική, διαγράφτηκε από το βιολογικό! (σκέτη αυτοκτονία έκανε το παιδί). Παράδειγμα προς αποφυγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σοβαρά μιλάς? Δηλαδή απ'ότι καταλαβαίνω, ο γνωστός σου δεν πήρε πτυχίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top