Απορίες για κατατακτήριες

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,074 μηνύματα.
τι αδικια ειναι αυτη?! δηλαδη σου δινουν την ευκαιρια να σπουδασεις εκει και δεν σου δινουν δικαιωματα?! ελεος!!!

Που μένεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
θεσσαλονικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,074 μηνύματα.
θεσσαλονικη

Διαλεξε σε ποια,ιατρικη θέλεις να δώσεις κατατακτηριες αν θέλεις Αλεξανδρούπολη πήγαινε μοριακη βιολογια αν θέλεις. Λάρισα πήγαινε βίοχημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelikiparp

Νεοφερμένος

Η agelikiparp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!
Ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία στο ΑΠΘ. Αν έχει δώσει κάποιος στο παρελθόν, μπορεί να μου δώσει μια εικόνα για το πόσο καιρό πριν χρειάζεται να ξεκινήσει κάποιος προετοιμασία; Προλαβαίνω αν ξεκινήσω τώρα για τις εξετάσεις τον Δεκέμβριο ή χρειάζεται περισσότερος χρόνος;Εργάζομαι εδώ και χρόνια ως καθηγήτρια αγγλικών και δεν έχω πρόβλημα με το εντατικό διάβασμα.

Ευχαριστώ!

Αγγελική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Hello guys.Δωστε τα φωτα σας,οσοι ξερετε,και οσοι δεν βαριεστε.!Εαν ειμαι ΤΕΙ,ας πουμε πληροφορικη,μπορω στο τριτο ετος να δωσω κατατακτηριες για ΑΕΙ πληροφορικης ή ΑΕΙ φιλολογιας ας πουμε?Εχω ακουσει οτι κατι τετοι ισχυει.(?)Η πρεπει απαραιτητα για να δωσω κατατακτηριες σε ΑΕΙ,να εχω το πτυχιο του ΤΕΙ? Τhanks a lot !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Hello guys.Δωστε τα φωτα σας,οσοι ξερετε,και οσοι δεν βαριεστε.!Εαν ειμαι ΤΕΙ,ας πουμε πληροφορικη,μπορω στο τριτο ετος να δωσω κατατακτηριες για ΑΕΙ πληροφορικης ή ΑΕΙ φιλολογιας ας πουμε?Εχω ακουσει οτι κατι τετοι ισχυει.(?)Η πρεπει απαραιτητα για να δωσω κατατακτηριες σε ΑΕΙ,να εχω το πτυχιο του ΤΕΙ? Τhanks a lot !
νομιζω πως χρειάζεται να είναι κάποιος κάτοχος πτυχίου για να δώσει κατατακτήριες,καθώς μετράει και ο βαθμός πτυχίου ορισμένες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,074 μηνύματα.
Πολλοί πάνε εξωτερικό βγάζουν μια σχολή της πλάκας με 10 και μπαίνουν εδώ με κατατατκηριες ιατρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλοί πάνε εξωτερικό βγάζουν μια σχολή της πλάκας με 10 και μπαίνουν εδώ με κατατατκηριες ιατρική

κάποιος πρέπει να είναι εντελώς ηλίθιος για να κάνει κάτι τέτοιο :fool:
γιατί δεν πάει κατευθείαν σε ιατρική του εξωτερικού; να γλιτώσει χρόνο και χρήμα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,074 μηνύματα.
κάποιος πρέπει να είναι εντελώς ηλίθιος για να κάνει κάτι τέτοιο :fool:
γιατί δεν πάει κατευθείαν σε ιατρική του εξωτερικού; να γλιτώσει χρόνο και χρήμα; :confused:
Δεν ξέρω πραγματικά πάντως πέρσι το έκανε μία και πέρασε ιατρική Αλεξανδούπολης που ήταν με βαθμό πτυχίου. (το είχε πάρει με 10 )
Αλλά 2 χρόνια και θα βγαζε ιατρική στο εξωτερικό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
κάποιος πρέπει να είναι εντελώς ηλίθιος για να κάνει κάτι τέτοιο :fool:
γιατί δεν πάει κατευθείαν σε ιατρική του εξωτερικού; να γλιτώσει χρόνο και χρήμα; :confused:


Μπορει να θελει γινει μελος ΔΕΠ.Ειδικα αμα εχει καποιον συγγενη στην ιδια σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,074 μηνύματα.


Να το απόλυτο 10ρι :D

Μπορει να θελει γινει μελος ΔΕΠ.Ειδικα αμα εχει καποιον συγγενη στην ιδια σχολη.

ίσως να έχεις δίκιο γιατι με αυτό το βαθμό παιρνούσε και Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
χαχαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

Πρέπει να δούμε και χρονιά αναγνώρισης ΔΟΑΤΑΠ, γιατί μέχρι κάποια στιγμή στο παρελθόν λογιζόταν για βαθμός πτυχίου, η βαθμολογία της πτυχιακής μελέτης του uni της αλλοδαπής.

Όταν θεσπίστηκαν τα κριτήρια ΑΣΕΠ και γενικώς γύρω μας ο βαθμός του πρώτου πτυχίου απέκτησε κάποια δυναμική (παλιά υφίσταντο γενικά οι επετηρίδες) πακέτο με τη χρονική καθυστέρηση για (νέα) εφαρμογή (νέου) νόμου της γραφειοκρατικής Ελλάδας... πλέον για βαθμός πτυχίου είναι ο μ.ο. των μαθημάτων, που έχουν εξετασθεί κατά τη διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ (και έτσι έπεσαν στη μάζα οι βαθμοί πτυχίων στο 5-6).

υ.γ. Για ΑΣΕΠ με πτυχίο Ελληνικού uni είσαι βαθμός πτυχίου ~7 και ΜΔΕ και lower --> ~900 μόρια, ενώ με πτυχίο αλλοδαπής και καθεστώς ΔΟΑΤΑΠ που αναφέρθηκε έχει βαθμό πτυχίου 10 και proficiency (π.χ. ρουμανικά, βουλγαρικά κ.λ.π.) πακέτο με το πτυχίο --> ~1100 μόρια. Ο πρώτος, εκτός από το ΜΔΕ (που με αυτό τον επιπλέον μεταπτυχιακό τίτλο πλησιάζει κάπως το δεύτερο) θέλει και ΔΔ, για να τον περάσει στο τσακ! Όσο κάνει όμως ΔΔ ο πρώτος (αυτός από το ελληνικό uni), ο δεύτερος (πτυχίο από το αλλοδαπό uni) χτύπησε και 1-2 έτη συμβασούλες και πάλι μπροστά είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustinJ

Νεοφερμένος

Ο JustinJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Είμαι απόφοιτος Κτηνιατρικής και θέλω να πάω για Φαρμακευτική... Έδωσα κατατακτήριες στο ΑΠΘ πέρυσι και δεν πέρασα επειδή δεν έγραψα καλά χημεία (τα άλλα 2 μαθήματα ήταν φυσική και βιολογία)...Ήταν αρκετά δύσκολα και πέρασαν 3 άτομα μόνο αν θυμάμαι καλά...Μετά έκανα αίτηση στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας και μου αναγνώριζουν 3 μαθήματα...Δεν έφυγα όμως απο τότε για Κύπρο και περίμενα τη νέα σεζόν...Ξανασκέφτηκα να δώσω κατατακτήριες αλλά δεν βρίσκω κάποιον ειδικό να με βοηθήσει στην συγκεκριμένη ύλη των μαθημάτων για να είμαι πιο σίγουρος όταν πάω να δώσω...Λέτε να φύγω Κύπρο? Δεν ξέρω τι να κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αν είναι εφικτό, μπορείς να πας να παρακολουθήσεις τα αντίστοιχα μαθήματα στο τμήμα και να μη βασίζεσαι μόνο στα βιβλία. Και απο βοηθήματα πήγαινε στη βιβλιοθήκη και πάρε ξένη βιβλιογραφία. Είναι σίγουρο οτι θα χουν χιλιάδες βιβλία όλων των επιπέδων. Αφου τα αλλα μαθήματα τα ξέρεις καλά, μάλλον χρειάζεσαι λίγο βοήθεια στη χημέια οπότε αν καταλάβεις και το πνεύμα των εξετάσεων θα σαι σε καλό δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustinJ

Νεοφερμένος

Ο JustinJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η βιολογία είχε τεράστια ύλη αλλά ήταν καθαρά θεωρητικά ανάπτυξης θέματα...Αν και κει βάλανε ερώτηση η οποία δεν υπήρχε μέσα στο βιβλίο και είπωθηκε από κάποιον αλλά τον αγνόησαν!
Η φυσική ήταν από τις παρουσιάσεις που κάνουν παρόμοια πράγματα...
Στην χήμεια όμως τα 50% των θεμάτων ήταν ασκήσεις που δεν είχα δει ούτε στο σχολείο, ούτε στο πανεπιστήμιο και τα θέματα δεν τα είχε βάλει ο καθηγητής που διδάσκει την ανόργανη στο τμήμα αλλά δύο άλλες κυριές που δεν τις ήξερα...
Για Κύπρο τι λες? Προτείνεις να ξαναπροσπαθήσω...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αν έχεις κονε με κύπρο πήγαινε. Απ οτι ξέρω είναι υποχρεωτικές οι παρουσίες βέβαια, δεν είμαι σίγουρος για ολες τις σχολές, αλλα γενικά είναι υποχρεωτικές. Αν θυμάσαι του λυκείου την ύλη καλά μπορείς και με πανελλαδικές, δεν έχει τόσο τρελή βάση η φαρμακευτική. Και αν δώσεις με το νέο σύστημα ακόμα καλύτερα που έχει 4 μαθηματάκια σχετικά. Αυτοι που περάσανε στις κατατακτήριες πώς τα καταφέρανε? Τι είχανε διαβάσει δηλαδη? Θα μπορούσες να πας και στους καθηγητές να συμβουλευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustinJ

Νεοφερμένος

Ο JustinJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ααα για πανελλαδικές δεν το σκέφτομαι καν... Πάντως φέτος ήταν δύσκολες οι κατατακτήριες...Κανένας απο ΤΕΙ δεν πέρασε και απο ΑΕΙ μόνο 3 άτομα εκ των οποίων ο ένας είχε ξαναδώσει....
Κάτι φροντήστηρια που υπάρχουν για κατατακτήριες βοηθάνε? Αν και δεν μένω Θεσσαλονίκη αυτό είναι το κακό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γιατι αποκλειεις τις πανελλαδικες? Σε αγχωνει ή δεν ξερεις τα μαθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustinJ

Νεοφερμένος

Ο JustinJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πριν 6 χρόνια έδωσα.... δεν νομίζω ότι μπορώ πλέον να μπω σε αυτή τη διαδικασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top