Απορίες για κατατακτήριες

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
To ΟΔΕ είναι πάρα πολύ καλό τμήμα και δεν έχει πολλά μαθηματικά. Προτείνω ανεπιφύλακτα!

Μετά τις πολιτκές επιστήμες είναι το 2ο που σκέφτομαι.Έχει όμως εργαστήρια ή υποχρεωτικές παρακολουθήσεις;Εδώ κολλάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μετά τις πολιτκές επιστήμες είναι το 2ο που σκέφτομαι.Έχει όμως εργαστήρια ή υποχρεωτικές παρακολουθήσεις;Εδώ κολλάω.

Τμημα δημοσιογραφίας καποδιστριακο ; Καλο τμημα τι λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Τμημα δημοσιογραφίας καποδιστριακο ; Καλο τμημα τι λες

θέλει αγγλικά και εγώ με το ζόρι ένα λόουερ πήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Νομίζω έχει ψηφιστεί νόμος για αυτούς που είναι πτυχιούχοι και δεν δικαιούναι συγγράματα...Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να πας σε κάποια σχολή (αφου δεν σε ενδιαφέρει το πτυχίο και δεν θες παρακολουθήσεις και εργαστήρια). Μπορείς να ασχοληθείς μόνος σου.
Έχει ψηφιστεί. Η άποψή σου είναι μονόπλευρης οπτικής.

Τμημα δημοσιογραφίας καποδιστριακο ; Καλο τμημα τι λες
Απαιτεί παρακολούθηση. Συν εργασίες, παρουσιάσεις κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μετά τις πολιτκές επιστήμες είναι το 2ο που σκέφτομαι.Έχει όμως εργαστήρια ή υποχρεωτικές παρακολουθήσεις;Εδώ κολλάω.

Έχει 2 εργαστήρια (δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση) και μετά ανάλογα αν επιλέξεις την κατεύθυνση Πληροφοριακών Συστημάτων. Αν όχι, κανένα άλλο.
Πάντως, υπάρχουν αρκετούτσικα μαθήματα που ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθείς αλλιώς δεν τα περνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Το ξέρω ότι θα τα πληρώσω.Αλλά θέλω να πάω για τις γνώσεις και την εμπειρία.
Όταν πήγα ιατρική μου λέγανε ότι πάω για τα λεφτά και τέτοια.Τώρα που θα κάνω κάτι εντελώς ανιδιοτελώς πάλι τα ίδια;Έλεος δηλαδή!

Αφού μόνος σου θα διαβάζεις. Θα αποκτήσεις παραπάνω γνώσεις και εμπειρία αμα είσαι γραμμένος στο πανεπιστήμιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Αφού μόνος σου θα διαβάζεις. Θα αποκτήσεις παραπάνο γνώσεις και εμπειρία αμα είσαι γραμμένος στο πανεπιστήμιο??

Δε θα κάτσω να αναλύσω σε σένα για ποιο λόγο θέλω να πάω.Αν χρειαζόταν θα μου ζητούσε το κράτος να κάνω αίτηση να επισημάνω τους λόγους.

Έχει 2 εργαστήρια (δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση) και μετά ανάλογα αν επιλέξεις την κατεύθυνση Πληροφοριακών Συστημάτων. Αν όχι, κανένα άλλο.
Πάντως, υπάρχουν αρκετούτσικα μαθήματα που ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθείς αλλιώς δεν τα περνάς.

Δηλαδή μου προτείνεις να το αποφύγω;Δε θα μπορώ να παρακολουθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε θα κάτσω να αναλύσω σε σένα για ποιο λόγο θέλω να πάω.Αν χρειαζόταν θα μου ζητούσε το κράτος να κάνω αίτηση να επισημάνω τους λόγους.



Δηλαδή μου προτείνεις να το αποφύγω;Δε θα μπορώ να παρακολουθώ.

Μμμμ ΑΣΠΑΙΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Μόνο και μόνο που μετά από την Ιατρική θέλεις να ακολουθήσεις και άλλη σχολή,τι να πω,πρότυπο είσαι.Μπράβο ρε μάγκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Είναι κανείς φοιτητής ή πτυχιούχος πολιτικών επιστημών στην Αθήνα να ρωτήσω κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ψάχνω καμιά ενδιαφέρουσα σχολή να περάσω με κατατακτήριες.Πιο πολύ για σφαιρικές γνώσεις.Όχι για επαγγελματική αποκατάσταση.Σκέφτομαι για ιστορικό ή για πολιτικές επιστήμες. Γενικά θα ήθελα να μου προτείνετε σχολές που δεν έχουν εργαστήρια ή υποχρεωτικές παρακολουθήσεις.Να μπορώ να πηγαίνω μόνο για εξετάσεις.

Μάλιστα, προτότυπο νήμα "προτείνετε σχολές να πάω". Δεν είδα τις προηγούμενες αναρτήσεις (φαντάζομαι "πήγαινε εδώ", "πήγαινε εκεί")...

Βάσει της άνωθεν παράθεσης για "σφαιρικές γνώσεις" και "όχι επαγγελματική αποκατάσταση", καθώς επίσης "όχι υποχρεωτικές παρακολουθήσεις" με τάση προς ανθρωπιστικές επιστήμες εν γένει, τότε προτείνεται: https://www.phs.uoa.gr/

Υποθέτω πρωτεύουσα βάσει πιθανοτήτων (δεν αναφέρεται η πόλη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Μάλιστα, προτότυπο νήμα "προτείνετε σχολές να πάω". Δεν είδα τις προηγούμενες αναρτήσεις (φαντάζομαι "πήγαινε εδώ", "πήγαινε εκεί")...

Βάσει της άνωθεν παράθεσης για "σφαιρικές γνώσεις" και "όχι επαγγελματική αποκατάσταση", καθώς επίσης "όχι υποχρεωτικές παρακολουθήσεις" με τάση προς ανθρωπιστικές επιστήμες εν γένει, τότε προτείνεται: https://www.phs.uoa.gr/

Υποθέτω πρωτεύουσα βάσει πιθανοτήτων (δεν αναφέρεται η πόλη)

Πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα.Η σχολή έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα.Η σχολή έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις;

Δεν έχω φοιτήσει στη σχολή, αλλά φαντάζομαι γενικόλογα πως όχι (βάσει της φύσης των μαθημάτων το πιθανολογώ). Θαρρώ και να έχει σε 1-2-3 μαθήματα θα μπορείς να τα βολέψεις κάποια στιγμή.

Μπορείς να ρωτήσεις σχετικά και στο νήμα ΜΙΘΕ εδώ στο i-school ή/και να ρωτήσεις τηλεφωνικώς στη γραμματεία του εν λόγω Τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Το ΜΙΘΕ ειναι πολυ καλο και δεν εχει εργαστηρια... Αλλιως πηγαινε μαθηματικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το ΜΙΘΕ ειναι πολυ καλο και δεν εχει εργαστηρια... Αλλιως πηγαινε μαθηματικο

Μαθηματικό ..για δεύτερη σχολή είναι λιγάκι fail. :) Αν δεν έχει καλή επαφή με τα μαθηματικά και με τον προγραμματισμό, καλύτερα να ξανασκεφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Για μαθηματικό ξέρω ότι έχω χάσει την επαφή με το αντικείμενο μετά από τόσα χρόνια.(παρόλο που ήταν αγαπημένο μου μάθημα στο Λύκειο).
Είμαι ανάμεσα σε πολιτικές επιστήμες και ΜΙΘΕ.
Αν και το ΜΙΘΕ μου φαίνεται δυσκολότερη σχολή παρόλο που τα μαθήματα είναι πιο ενδιαφέροντα.
Γιατί δε θέλω να πάω για τουρισμό.Άλλωστε θα πληρώνω και από την τσέπη μου τα βιβλία.
Θέλω όπου πάω να πάρω και το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peggykast

Νεοφερμένος

Η peggykast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεια σε όλους!!
Η μητέρα μου θέλει να δώσει κατατακτήριες εξετάσεις, αλλά δεν εχει κάποιο προηγούμενο πτυχίο, μόνο απολυτήριο λυκείου με καλό βαθμό. Μπορεί να δώσει ; Αν υπήρχε κάποιος γνώστης του θέματος που θα ήθελε να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πολύ! :D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γεια σε όλους!!
Η μητέρα μου θέλει να δώσει κατατακτήριες εξετάσεις, αλλά δεν εχει κάποιο προηγούμενο πτυχίο, μόνο απολυτήριο λυκείου με καλό βαθμό. Μπορεί να δώσει ; Αν υπήρχε κάποιος γνώστης του θέματος που θα ήθελε να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πολύ! :D:)

Για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ.Με απολυτήριο λυκείου μπαίνεις μόνο με Πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Γεια σε όλους!!
Η μητέρα μου θέλει να δώσει κατατακτήριες εξετάσεις, αλλά δεν εχει κάποιο προηγούμενο πτυχίο, μόνο απολυτήριο λυκείου με καλό βαθμό. Μπορεί να δώσει ; Αν υπήρχε κάποιος γνώστης του θέματος που θα ήθελε να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πολύ! :D:)

Πανελλαδικες. Μονο... Χρειαζεται πτυχιο ΑΕΙ- ΤΕΙ για κατατακτηριες... Παντως δεν ειναι κατι οι πανελλαδικες.. Μια γνωστη των γονιων μου γυρω στα 50 εδωσε πριν 4 χρονια πανελληνιες, περασε μαθματικο ιωαννινων και τελιωσε φετος.. παιρνει πτυχιο τον ιουνιο... Ενθαρρυνε την να προσπαθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Θα σου προτεινα να σκεφτεις και τα δυο τμηματα ψυχολογιας.

Τρομερα ενδιαφερουσα επιστημη, οτι πρεπει για να αποκτησεις γενικες, αλλα ταυτοχρονα και πρακτικες, γνωσεις και δεν εχει εργαστηρια, ουτε χρειαζεται παρακολουθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top