Απορίες για κατατακτήριες

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση η οποία είναι μάλλον χαζή αλλά πάντα το είχα απορία :P . Η ερώτηση μου είναι : Γιατί κάποιος να μπει στην διαδικασία να δώσει κατατακτήριες εξαρχής ?? . Θέλω να πω, ένας προφανής λόγος είναι ότι κάποιος δν πέρασε στην σχόλη της πρώτης επιλογής του και αυτό είναι μια άλλη δίοδος. Οκ κατανοητό. Όμως πέρα από αυτό δεν είναι χαμένος χρόνος ??? . Πέρα από τις παραπάνω γνώσεις, εμπειρίες κτλπ που θα αποκομίσεις ποιο είναι το πρακτικό κέρδος να "σπαταλήσεις" ακόμα 4 χρόνια στην φοιτητική ζωή και να μην αρχίσεις να δουλεύεις αυτό που σπουδάσεις η να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πχ . ( Προφανώς μπορείς και να δουλεύεις και να σπουδάζεις σε ενα βάθμο .. αλλά νομίζω καταλάβατε το νόημα της ερώτησης μου )

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που κάποιος αποφασίζει να δώσει κατατακτήριες εξετάσεις. Μπορεί όπως είπες κι εσύ κάποιος να μην πέρασε στην σχολή της πρώτης του επιλογής αλλά να πέρασε σε κάποια σχολή που τον ενδιέφερε αρκετά. Σ΄αυτήν την περίπτωση τελειώνει την σχολή του και δίνει μετά κατατακτήριες για να περάσει εκεί που ήθελε αρχικά. Μπορεί επίσης να διαπιστώσει κατά τη διάρκεια των σπουδών του ότι θέλει να κάνει μια στροφή σε κάτι που ανακάλυψε εκ των υστέρων ότι τον ενδιαφέρει περισσότερο (σημειωτέον ότι για έναν φοιτητή που έχει μάθει να διαβάζει και να εξετάζεται στα πανεπιστημιακά μαθήματα, είναι ευκολότερο να δώσει κατατακτήριες παρά να γυρίσει τον χρόνο πίσω και να ξαναδιαβάσει για πανελλαδικές). Συχνότερα δίνει κάποιος κατατακτήριες για να "ισχυροποιήσει" και να "αναβαθμίσει" το πρώτο του πτυχίο ώστε να έχει περισσότερες διεξόδους (πχ ένας απόφοιτος Κοινωνικής Εργασίας δίνει κατατακτήριες στην Ψυχολογία, ένας απόφοιτος Νοσηλευτικής στην Ιατρική κτλ). Σ΄αυτήν την περίπτωση οι κατατασσόμενοι απαλλάσσονται από την εξέταση μαθημάτων που έχουν διδαχθεί στο πρώτο τους τμήμα με αποτέλεσμα να ολοκληρώνουν ευκολότερα τη δεύτερη σχολή τους. Νομίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι χαμένος χρόνος επειδή κανένας δεν μπαίνει σ΄αυτήν τη διαδικασία μόνο και μόνο για τις γνώσεις και την εμπειρία εκτός κι αν είναι ήδη τακτοποιημένος επαγγελματικά και το κάνει απλά και μόνο για το κέφι του (λίγες περιπτώσεις).΄Οσοι το κάνουν έχουν ένα συγκεκριμένο πλάνο στο μυαλό τους και προσπαθούν να το πραγματοποιήσουν δίνοντας κατατακτήριες.΄Οσο για το μεταπτυχιακό που λες, οι περισσότεροι κάνουν πάνω σε κάποιο αντικείμενο της δεύτερης σχολής τους γιατί όπως καταλαβαίνεις για να μπουν σε αυτήν τη διαδικασία σημαίνει ότι τους ενδιαφέρει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ShinobiGR

Νεοφερμένος

Ο ShinobiGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ να βρώ τα βιβλία που χρειάζομαι για τις κατατακτήριες νομικής σε καμία βιβλιοθήκη? Η γενικά σε καποια ηλεκτρονική μορφή? Οπως καταλαβαίνεται δεν έχω την άνεση να πληρώνω 200-300 ευρώ σε βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ να βρώ τα βιβλία που χρειάζομαι για τις κατατακτήριες νομικής σε καμία βιβλιοθήκη? Η γενικά σε καποια ηλεκτρονική μορφή? Οπως καταλαβαίνεται δεν έχω την άνεση να πληρώνω 200-300 ευρώ σε βιβλία.

Θα πας στη βιβλιοθήκη της Νομικής https://law.lib.uoa.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Απλά δεν θα μπορείς να δανειστεις από τη νομική βιβλιοθήκη. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα κάνε μαθήματα. Κοστίζει μεν αλλά περνάς κατα90% και σου λένε συγκεκριμένα τι να διαβάσεις. Ειδικά αν δεν ήσουν σε κάποιο τμήμα πολιτικών επιστημών που έχουν μαθήματα της νομικής και πρακτικά, θα δυσκολευτεί μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να εκδώσει κάρτα βιβλιοθήκης, να παίρνει τα βιβλία που θέλει και να πηγαίνει σε κάποιο από τα αναγνωστήρια που βρίσκονται μέσα στο κτήριο να διαβάζει τις ώρες λειτουργίας της βιβλιοθήκης. Το μόνο πρόβλημα που θα έχει είναι ότι επειδή δεν είναι μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας του ΕΚΠΑ αν θέλει να βγάλει τα βιβλία έξω από το κτήριο θα μπορεί να το κάνει μόνο για 3 ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c0d3

Νεοφερμένος

Ο c0d3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σας,


Επειδή σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες σε μια από τις σχολές πληροφορικής της περιοχής μου, έχω το δίλλημα των απουσιών ως περιοριστικό παράγοντα.


Δηλαδή λόγο εργασίας είναι αρκετά δύσκολο να παρεβρίσκομαι σε όλα τα εργαστήρια ή τις ΑΠ. Γνωρίζετε αν υπάρχει η πιθανότητα να τα καταφέρω χωρίς να έχω κίνδυνο να μένω από απουσίες κάθε φορά;


Οι σχολές που σκέφτομαι είναι Πληροφορική Ιόνιο Πανεπιστήμιο, ΤΕΙ Ηπείρου τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και τέλος αλλά το θεωρώ λίγο ανέφικτο λόγο δυσκολίας εισαγωγής, τμήμα Πληροφορικής Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.


Τέλος γνωρίζετε αν στο ΑΠΘ, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας ή κάποιο άλλο τεχνολογικό ίδρυμα της Βορείου Ελλάδος να εξυπηρετεί την συνθήκη που αναζητώ; Εκεί λόγο απόστασης βέβαια δυσκολεύει το πράγμα γιατί στις εξεταστικές πρέπει να διαμένω στην εκάστοτε πόλη, άρα να απουσιάζω και περισσότερες μέρες από την δουλειά πράγμα δύσκολο. απλά σαν εναλλακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
πιστεύετε ότι το φροντιστήριο είναι απαραίτητο για την επιτυχία σε κατατακτήριες εξετάσεις; :confused: κι αν ναι, πόσο διαρκεί η φοίτηση σε ένα τέτοιο φροντιστήριο; μιλάω πάντα για θεωρητικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
πιστεύετε ότι το φροντιστήριο είναι απαραίτητο για την επιτυχία σε κατατακτήριες εξετάσεις; :confused: κι αν ναι, πόσο διαρκεί η φοίτηση σε ένα τέτοιο φροντιστήριο; μιλάω πάντα για θεωρητικές σχολές.

Έχω μια γνωστή που είχε μπει σε τμήμα θεωρητικής σχολής με κατατακτήριες. Απλώς βρήκε φοιτητές του τμήματος που επιθυμούσε να εισαχθεί, σύλλεξε όσες σημειώσεις και συγγράμματα μπορούσε να βρει κι απλά τα διάβασε. Δεν ξέρω, ίσως έχει να κάνει με την φύση του τμήματος αλλά φαντάζομαι οι περισσότερες σχολές της θεωρητικής την ίδια φιλοσοφία δεν έχουν; Μου φαίνεται κουλό το φροντιστήριο για κάτι που θέλει απλά (αρκετό) διάβασμα θεωρίας.
Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έχω μια γνωστή που είχε μπει σε τμήμα θεωρητικής σχολής με κατατακτήριες. Απλώς βρήκε φοιτητές του τμήματος που επιθυμούσε να εισαχθεί, σύλλεξε όσες σημειώσεις και συγγράμματα μπορούσε να βρει κι απλά τα διάβασε. Δεν ξέρω, ίσως έχει να κάνει με την φύση του τμήματος αλλά φαντάζομαι οι περισσότερες σχολές της θεωρητικής την ίδια φιλοσοφία δεν έχουν; Μου φαίνεται κουλό το φροντιστήριο για κάτι που θέλει απλά (αρκετό) διάβασμα θεωρίας.
Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ. θέλει απλά πρόγραμμα και διάβασμα. τι παραπάνω να κάνει δηλαδή το φροντιστήριο; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
πιστεύετε ότι το φροντιστήριο είναι απαραίτητο για την επιτυχία σε κατατακτήριες εξετάσεις; :confused: κι αν ναι, πόσο διαρκεί η φοίτηση σε ένα τέτοιο φροντιστήριο; μιλάω πάντα για θεωρητικές σχολές.

Εξαρτάται από την σχολή και τον ανταγωνισμό της. Για όσους θέλουν πχ Νομική ναι κατά 90% είναι απαραίτητο. Ξέρω παιδιά που προσπάθησαν χωρίς φροντιστήριο και δεν τα κατάφεραν και την επόμενη χρονιά έπιασαν μέχρι και Αθήνα..Ένας φίλος μου από την σχολή έκανε μόλις 2 μήνες φροντιστήρια και μπήκε Αθήνα..άλλα παιδιά έκαναν ολόκληρο χρόνο..
Άλλη φίλη μου μπήκε στο παιδαγωγικό με προσωπικό διάβασμα...
Επίσης αν κ είπες θεωρητικές...ξέρω κοπέλα μετά από 2 μεταπτυχιακά που προσπαθούσε 2 χρόνια να μπει ιατρική με κατατακτήριες και το κατάφερε νομιζω μετά από φροντιστήρια. Να σημειώσω δε ότι για Αθήνα και Θεσσαλονίκη της είπαν άνθρωποι εκ των εσω να μη προσπαθήσει καν γιατί οι θέσεις (στην πλειοψηφία τουλάχιστον) είναι καβατζωμενες με βυσμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εξαρτάται από την σχολή και τον ανταγωνισμό της. Για όσους θέλουν πχ Νομική ναι κατά 90% είναι απαραίτητο. Ξέρω παιδιά που προσπάθησαν χωρίς φροντιστήριο και δεν τα κατάφεραν και την επόμενη χρονιά έπιασαν μέχρι και Αθήνα..Ένας φίλος μου από την σχολή έκανε μόλις 2 μήνες φροντιστήρια και μπήκε Αθήνα..άλλα παιδιά έκαναν ολόκληρο χρόνο..
Άλλη φίλη μου μπήκε στο παιδαγωγικό με προσωπικό διάβασμα...
Επίσης αν κ είπες θεωρητικές...ξέρω κοπέλα μετά από 2 μεταπτυχιακά που προσπαθούσε 2 χρόνια να μπει ιατρική με κατατακτήριες και το κατάφερε νομιζω μετά από φροντιστήρια. Να σημειώσω δε ότι για Αθήνα και Θεσσαλονίκη της είπαν άνθρωποι εκ των εσω να μη προσπαθήσει καν γιατί οι θέσεις (στην πλειοψηφία τουλάχιστον) είναι καβατζωμενες με βυσμα...
οι κατατακτήριες ψυχολογίας, για τις οποίες και ρώτησα εξ αρχής, δεν πιστεύω πως απαιτούν παρακολούθηση σε φροντιστήριο. τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι μόνο 3 και απ' ό,τι μου είπε απόφοιτος της σχολής, η κατανόηση δεν είναι δύσκολη. οι θέσεις είναι 20 για την φετινή χρονιά, το οποίο δεν ξέρω αν είναι θετικό εν συγκρίσει με τον αριθμό των εισακτέων από κατατακτήριες άλλων σχολών.
αν το διαβάσει κάποιος που πέρασε με κατατακτήριες στο τμήμα ψυχολογίας του εκπα και θέλει ν' απαντήσει, θα το εκτιμήσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
οι κατατακτήριες ψυχολογίας, για τις οποίες και ρώτησα εξ αρχής, δεν πιστεύω πως απαιτούν παρακολούθηση σε φροντιστήριο. τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι μόνο 3 και απ' ό,τι μου είπε απόφοιτος της σχολής, η κατανόηση δεν είναι δύσκολη. οι θέσεις είναι 20 για την φετινή χρονιά, το οποίο δεν ξέρω αν είναι θετικό εν συγκρίσει με τον αριθμό των εισακτέων από κατατακτήριες άλλων σχολών.
αν το διαβάσει κάποιος που πέρασε με κατατακτήριες στο τμήμα ψυχολογίας του εκπα και θέλει ν' απαντήσει, θα το εκτιμήσω :P

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να κατανοήσεις τα βασικά της ύλης. Το δύσκολο είναι να την αφομοιώσεις τέλεια ώστε να γράψεις σχεδόν άριστα γιατί μόνο έτσι θα περάσεις

Οι κατατακτήριες δεν είναι εξεταστική. Ανταγωνίζεσαι κόσμο στις κατατακτήριες και ειδικά στην ψυχολογία ΕΚΠΑ όπου δίνουν περίπου 300 άτομα κάθε χρόνο. Την προ-προηγούμενη χρονιά έπρεπε να γράψεις τουλάχιστον 8,5/10 σε κάθε μάθημα για να περάσεις (φέτος δεν δημοσιεύτηκαν οι βαθμολογίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να κατανοήσεις τα βασικά της ύλης. Το δύσκολο είναι να την αφομοιώσεις τέλεια ώστε να γράψεις σχεδόν άριστα γιατί μόνο έτσι θα περάσεις

Οι κατατακτήριες δεν είναι εξεταστική. Ανταγωνίζεσαι κόσμο στις κατατακτήριες και ειδικά στην ψυχολογία ΕΚΠΑ όπου δίνουν περίπου 300 άτομα κάθε χρόνο. Την προ-προηγούμενη χρονιά έπρεπε να γράψεις τουλάχιστον 8,5/10 σε κάθε μάθημα για να περάσεις (φέτος δεν δημοσιεύτηκαν οι βαθμολογίες)

εννοείς δηλαδή ότι στις εξετάσεις θα πρέπει να γράψω ό,τι λέει το βιβλίο γραμμή προς γραμμή? οι ερωτήσεις είναι ανοιχτού τύπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
εννοείς δηλαδή ότι στις εξετάσεις θα πρέπει να γράψω ό,τι λέει το βιβλίο γραμμή προς γραμμή? οι ερωτήσεις είναι ανοιχτού τύπου?

Δεν είναι απαραίτητο να τα ξέρεις παπαγαλία αλλά πρέπει να μην ξεχάσεις τίποτα από την ερώτηση. Δεν θα σου κόψουν βαθμό αν το βιβλίο λέει π.χ "μελέτη" και εσύ γράψεις "έρευνα" αλλά θα σου κόψουν αν π.χ σε ρωτήσουν για τις διαφορές συμπεριφορισμού και ψυχανάλυσης και δεν τις γράψεις όλες. Για αυτόν τον λόγο το φροντιστήριο χρειάζεται, επειδή σε βοηθά να καταλάβεις τι πρέπει να ξέρεις μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια και το πως να οργανώσεις τη δομή της απάντησής σου.

Κάποιες ερωτήσεις μπορεί να είναι ανοιχτού τύπου αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Φαντάσου το σαν την έκθεση στις πανελλήνιες, φαινομενικά είναι ανοιχτού τύπου αλλά σου ζητούν να γράψεις συγκεκριμένα, προκαθορισμένα πράγματα.

Γίνεται να περάσεις και χωρίς φροντιστήριο αλλά πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα και να ξέρεις γενικά πως να δίνεις σωστές, συγκεκριμένες απαντήσεις (πολύ πιο δύσκολο απ' ότι ακούγεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να τα ξέρεις παπαγαλία αλλά πρέπει να μην ξεχάσεις τίποτα από την ερώτηση. Δεν θα σου κόψουν βαθμό αν το βιβλίο λέει π.χ "μελέτη" και εσύ γράψεις "έρευνα" αλλά θα σου κόψουν αν π.χ σε ρωτήσουν για τις διαφορές συμπεριφορισμού και ψυχανάλυσης και δεν τις γράψεις όλες. Για αυτόν τον λόγο το φροντιστήριο χρειάζεται, επειδή σε βοηθά να καταλάβεις τι πρέπει να ξέρεις μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια και το πως να οργανώσεις τη δομή της απάντησής σου.

Κάποιες ερωτήσεις μπορεί να είναι ανοιχτού τύπου αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Φαντάσου το σαν την έκθεση στις πανελλήνιες, φαινομενικά είναι ανοιχτού τύπου αλλά σου ζητούν να γράψεις συγκεκριμένα, προκαθορισμένα πράγματα.

Γίνεται να περάσεις και χωρίς φροντιστήριο αλλά πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα και να ξέρεις γενικά πως να δίνεις σωστές, συγκεκριμένες απαντήσεις (πολύ πιο δύσκολο απ' ότι ακούγεται)

το λιώσιμο στο διάβασμα δεν με απασχολεί, το 'χω.
πόσος καιρός μελέτης πιστεύεις πως χρειάζεται? 4 μηνες με πολύ προσωπικό διάβασμα φτάνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
το λιώσιμο στο διάβασμα δεν με απασχολεί, το 'χω.
πόσος καιρός μελέτης πιστεύεις πως χρειάζεται? 4 μηνες με πολύ προσωπικό διάβασμα φτάνουν?

Εφικτό αλλά θα πρέπει να αφιερώνεις μίνιμουμ 4-5 ώρες διάβασμα καθημερινά κατά την άποψή μου. Και σίγουρα θα χρειαστείς και τον παράγοντα τύχη περισσότερο από κάποιον που ξεκίνησε Απρίλιο-Μάιο και θα έχει κάνει καμιά πενηνταριά επαναλήψεις μέχρι τον Δεκέμβριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

July32

Νεοφερμένος

Η July32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θελω παρα μα παρα πολυ να δωσω κατατακτηριες για ψυχολογια σε μια απ τις δυο σχολες.ΕΚΠΑ η Παντειο;
Που μπορω να απευθυνθω;
Βιβλια απο που περνω;
Σημειωσεις;
Ποια απ τις 2 σχολες ειναι η καλυτερη;
Παρακαλω πλ οποιος μπορει να βοηθησει ειμαι ευγνομων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Παιδια , απο τμημα τει γινεται να δωσει καποιος κατατακτηριες για τμημα ΑΕΙ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Παιδια , απο τμημα τει γινεται να δωσει καποιος κατατακτηριες για τμημα ΑΕΙ ?

Νομιζω ναι.Αναλογα το τμημα & το ποσο σχετικο ειναι με το τμημα που δινεις κατατακτηριες ειναι πιθανο να σου ζητηθουν διαφορετικα μαθηματα.Οσον αφορα στις θετικες επιστημες τουλαχιστον(σε θετικες απ'οσο ξερω μπορουν να δωσουν και απο θεωρητικη αποφοιτοι αλλα μαλλον δινουν τα λυκειακα μαθηματα αντι για πιο εξειδικευμενα ενω ειδικοτητες τε δινουν λιγοτερα αλλα πιο στοχευμενα και ανωτερου επιπεδου μαθηματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Νομιζω ναι.Αναλογα το τμημα & το ποσο σχετικο ειναι με το τμημα που δινεις κατατακτηριες ειναι πιθανο να σου ζητηθουν διαφορετικα μαθηματα.Οσον αφορα στις θετικες επιστημες τουλαχιστον(σε θετικες απ'οσο ξερω μπορουν να δωσουν και απο θεωρητικη αποφοιτοι αλλα μαλλον δινουν τα λυκειακα μαθηματα αντι για πιο εξειδικευμενα ενω ειδικοτητες τε δινουν λιγοτερα αλλα πιο στοχευμενα και ανωτερου επιπεδου μαθηματα).


Από ΤΕΙ νοσηλευτική σε οδοντίατρικη ή ιατρική ή νοσηλευτική ΑΕΙ ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top