Απορία σε ποίημα

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
ακουγα τον μικρο μου αδερφο τις νυχτες να μου λεει:
οταν φορας τον εαυτο σου σε θαυμαζω
σε μισω
και σε ζηλευω αφανταστα
γιατι εγω ποτε μου δεν τον φορεσα
τον εχω κρυψει στην ντουλαπα μας
σαν ενα ρουχο γαμπριατικο
που το φοραμε τις γιορτες
μονο που εγω δε γιορτασα ποτε μου
κι ολο με ξενες φορεσιες το εντυνα
και καθε που σε βλεπω να περπατας τοσο ελαφρα
να λες στον ηλιο καλημερα
οπως σε γνωριμο παλιο
δε μπορω παρα να σε θαυμαζω
να σε μισω
να σε ζηλευω αφανταστα
ξερει κανεις ποιο ειναι περιπου το νοημα του ποιηματος? εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι ο μικρος αδερφος θαυμαζει τον μεγαλυτερο αδερφο επειδη ειναι παντα ο εαυτος του και δεν προσποιειται ουτε αλλαζει αναλογα με τις περιστασεις και εχει εναν σταθερο και ισχυρο χαρακτηρα. Και αυτο με τον ηλιο οτι δε φοβαται να συμπεριφερθει στους αλλους οπως αυτος θελει. Πιστευετε επεσα κοντα?
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
ακουγα τον μικρο μου αδερφο τις νυχτες να μου λεει:
οταν φορας τον εαυτο σου σε θαυμαζω
σε μισω
και σε ζηλευω αφανταστα
γιατι εγω ποτε μου δεν τον φορεσα
τον εχω κρυψει στην ντουλαπα μας
σαν ενα ρουχο γαμπριατικο
που το φοραμε τις γιορτες
μονο που εγω δε γιορτασα ποτε μου
κι ολο με ξενες φορεσιες το εντυνα
και καθε που σε βλεπω να περπατας τοσο ελαφρα
να λες στον ηλιο καλημερα
οπως σε γνωριμο παλιο
δε μπορω παρα να σε θαυμαζω
να σε μισω
να σε ζηλευω αφανταστα
ξερει κανεις ποιο ειναι περιπου το νοημα του ποιηματος? εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι ο μικρος αδερφος θαυμαζει τον μεγαλυτερο αδερφο επειδη ειναι παντα ο εαυτος του και δεν προσποιειται ουτε αλλαζει αναλογα με τις περιστασεις και εχει εναν σταθερο και ισχυρο χαρακτηρα. Και αυτο με τον ηλιο οτι δε φοβαται να συμπεριφερθει στους αλλους οπως αυτος θελει. Πιστευετε επεσα κοντα?
Ναι μια χαρά το σκέφτηκες, θα προσθέσω ότι ο ήλιος είναι, η χαρά και η ευτυχία που νιώθει, όντας ο εαυτός του
Πρέπει να αναλύσεις και το πρώτο πρόσωπο,που μιλάει στο ποίημα, προσπάθησε μόνος σου και μετά σου λέω και εγώ τις σκέψεις μου
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Ναι μια χαρά το σκέφτηκες, θα προσθέσω ότι ο ήλιος είναι, η χαρά και η ευτυχία που νιώθει, όντας ο εαυτός του
Πρέπει να αναλύσεις και το πρώτο πρόσωπο,που μιλάει στο ποίημα, προσπάθησε μόνος σου και μετά σου λέω και εγώ τις σκέψεις μου
οτι ο ηλιος συμβολιζει και την συμπεριφορα στους ανθρωπους ομως δεν ειναι λαθος ετσι? το αλφα προσωπο συμβολιζει τον αδερφο, που ο αδερφος συμβολιζει τους ανθρωπους που νιωθουν αδυναμοι και δυστυχισμενοι επειδη δεν εχουν αυτοπεποιθηση.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αξιοσημείωτος κειμενικός δείκτης αποτελεί, κατά την γνώμη μου, το σχήμα κύκλου, όπου "ανοίγει" και "κλείνει" με τα αμφιθυμικά αισθήματα που του προξενεί η προσωπικότητα του αδερφού του "θαυμάζω-μισώ", όπως επίσης και το γεγονός ότι το ποιήμα οργανώνεται σε μορφή μονολόγου(δεν θα έλεγα εσωτερικού , καθώς του τα εξωτερικεύει)

Ως προς το περιεχόμενο, πιστεύω πως εντόπισες το κέντρο βάρους του ποιήματος, δεν νομίζω πως χρειάζεται να αποσυμβολίσεις τους δυο χαρακτήρες.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
οτι ο ηλιος συμβολιζει και την συμπεριφορα στους ανθρωπους ομως δεν ειναι λαθος ετσι? το αλφα προσωπο συμβολιζει τον αδερφο, που ο αδερφος συμβολιζει τους ανθρωπους που νιωθουν αδυναμοι και δυστυχισμενοι επειδη δεν εχουν αυτοπεποιθηση.

οτι ο ηλιος συμβολιζει και την συμπεριφορα στους ανθρωπους ομως δεν ειναι λαθος ετσι? το αλφα προσωπο συμβολιζει τον αδερφο, που ο αδερφος συμβολιζει τους ανθρωπους που νιωθουν αδυναμοι και δυστυχισμενοι επειδη δεν εχουν αυτοπεποιθηση.
Ναι και ότι φοράνε ένα ψεύτικο εαυτό, ούτε μία φορά τόλμησε να δείξει τό πραγματικό του πρόσωπο
Και τόνισε και τά συναισθήματα του γι αυτό,σε θαυμάζω σε μισώ και σε ζηλεύω αφάνταστα, το αναφέρει δύο φορές, είναι σημαντικό
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Εκεί που λέει σε θαυμάζω σε μισώ και σε ζηλεύω πιστεύω ότι αναφέρεται στο ότι άσχετα αν κάποιες φορές ανάλογα με τη συμπεριφορά του τον θαυμάζει η τον μισεί κατά βάθος τον ζηλεύει επειδή είναι ο εαυτός του. Δεν ξέρω αν βγάζει νόημα αυτό που είπα 😅
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιος είναι ο ποιητης;
Στέλιος Γερανης
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top