Απορία αρχαία

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ο αόριστος β' έστην του ρήματος ιστημι, είναι ενεργητικής ή μέσης φωνής; Στη σχολική γραμματική είναι στον πίνακα της ενεργητικής αλλά οι καθηγητές μου έχουν πει ότι ανήκει στην μέση.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 951 μηνύματα.
Σωστά, ανήκει στη μέση φωνή. Ο ενεργητικός αόριστος είναι "έστησα".
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, μηπως και το δω αύριο μπροστά μου.

Στο σχήμα προσλήψεως, εφόσον το υποκείμενο της δευτερεύουσας πρότασης τίθεται ως αντικείμενο της κυρίας, ποια είναι η συντακτική θέση της δευτερεύουσας;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 951 μηνύματα.
Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, μηπως και το δω αύριο μπροστά μου.

Στο σχήμα προσλήψεως, εφόσον το υποκείμενο της δευτερεύουσας πρότασης τίθεται ως αντικείμενο της κυρίας, ποια είναι η συντακτική θέση της δευτερεύουσας;

Αρχικά, ονομάζεται σχήμα πρόληψης του υποκειμένου.

Σε αυτή την περίπτωση η απάντηση σου θα πρέπει να είναι αναλυτική και σαφής: ως αντικείμενο του ρήματος της κύριας πρότασης τίθεται το υποκείμενο της εξαρτώμενης δευτερεύουσας κατ'εξαίρεση (ενώ κανονικά θα ετίθετο η ίδια η δευτερεύουσα ονοματική), καθώς εντοπίζεται το σχήμα πρόληψης του υποκειμένου.

Αν το εξηγήσεις έτσι, θα είσαι υπερκαλυμμένη, αν και αμφιβάλλω για το αν θα το εξέταζαν στο συντακτικό.
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αρχικά, ονομάζεται σχήμα πρόληψης του υποκειμένου.

Σε αυτή την περίπτωση η απάντηση σου θα πρέπει να είναι αναλυτική και σαφής: ως αντικείμενο του ρήματος της κύριας πρότασης τίθεται το υποκείμενο της εξαρτώμενης δευτερεύουσας κατ'εξαίρεση (ενώ κανονικά θα ετίθετο η ίδια η δευτερεύουσα ονοματική), καθώς εντοπίζεται το σχήμα πρόληψης του υποκειμένου.

Αν το εξηγήσεις έτσι, θα είσαι υπερκαλυμμένη, αν και αμφιβάλλω για το αν θα το εξέταζαν στο συντακτικό.
Ωχ σωστά!

Σε ευχαριστώ πολύ!
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, μηπως και το δω αύριο μπροστά μου.

Στο σχήμα προσλήψεως, εφόσον το υποκείμενο της δευτερεύουσας πρότασης τίθεται ως αντικείμενο της κυρίας, ποια είναι η συντακτική θέση της δευτερεύουσας;
φαντάζεσαι να πέσει;:lol:
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.

desperate-ambitious!

Νεοφερμένος

Ο desperate-ambitious! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν βάζουν τόσο σύνθετα θέματα. Αυτά που πέφτουν είναι εφαρμογή των πιο συχνών φαινομένων. Άντε να βάλουν Αττική σύναξη, που έχουν ζητήσει κιόλας πρόσφατα από ότι είδα στα θέματα των προηγούμενων χρόνων.
 
Top