Απολυτήριο λυκείου και βαθμολογία

PROTEAS1992

Νεοφερμένος

Ο Βασίλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα, αν θα μπορούσατε, να μου πείτε τι γίνεται στο εξής {{σενάριο}}.
Στην περίπτωση που κάποιος δεν ενδιαφέρεται για σπουδές στο ελληνικό πανεπιστήμιο, αλλα μόνο για το απολυτήριο Λυκείου ανεξαρτήτως βαθμολογίας, πρέπει να δώσει αναγκαστικά πανελλήνιες για να το αποκτήσει, ή με τις γενικές και της κατεύθυνσης το παίρνει φυσιολογικά; Επίσης μήπως ξέρει κανείς ΑΝ ΗΣΧΥΕΙ Η 1η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ τι συντελεστές υπάρχουν( αν υπάρχουν)!!!
Ευχαριστώ!!!:):no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Νομίζω τα μαθήματα της κατεύθυνσης συν 2 ή 3 γενικής (έκθεση + μαθήματα επιλογής) εξατάζονται μόνο πανελλαδικά, ανεξαρτήτως άμα θα κάνεις μηχανογραφικό για ελληνικό πανεπιστήμιο ή όχι. :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτησω. Έγραψα πανελλαδικες σχεδόν 18.5 και έβγαλα κακό απολυτήριο (15.8). Περιμένω πως και πως να μπω στην οδοντιατρική και αναρωτιόμουν αν θα έχει αντίκτυπο ή οποιαδήποτε επιρροή το απολυτήριο στην επαγγελματικη μου σταδιοδρομία. Αν γνωριζει κανεις θα με βοηθουσε να μαθαινα περαιτερω. Ευχαριστώ πολυ:)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτησω. Έγραψα πανελλαδικες σχεδόν 18.5 και έβγαλα κακό απολυτήριο (15.8). Περιμένω πως και πως να μπω στην οδοντιατρική και αναρωτιόμουν αν θα έχει αντίκτυπο ή οποιαδήποτε επιρροή το απολυτήριο στην επαγγελματικη μου σταδιοδρομία. Αν γνωριζει κανεις θα με βοηθουσε να μαθαινα περαιτερω. Ευχαριστώ πολυ:)


Καλησπέρα,αρχικά θέλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για τους βαθμούς που έβγαλες.Η απάντηση είναι όχι το απολυτήριο δεν παίζει κανένα ρόλο στο μέλλον σου,εδώ πολλές φορές δεν παίζει ρόλο και ο βαθμός του πτυχίου σου.Ευχομαι καλή επιτυχία.
 

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ευχαριστώ αληθεια! Μηπως θα μπορούσες να πεις περισσότερα σε σχέση με το πτυχίο μιας και το ανεφερες; αν δε μετρισει αυτό τότε τι θα κανει τη διαφορα; φιλικά πάντα και θέλοντας να μάθω περισσότερα μιας και μπαινω σιγα σιγα στο ακαδημαικο πνευμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ευχαριστώ αληθεια! Μηπως θα μπορούσες να πεις περισσότερα σε σχέση με το πτυχίο μιας και το ανεφερες; αν δε μετρισει αυτό τότε τι θα κανει τη διαφορα; φιλικά πάντα και θέλοντας να μάθω περισσότερα μιας και μπαινω σιγα σιγα στο ακαδημαικο πνευμα.


Κοιτά το πτυχίο σίγουρα μετράει πολλές φορές,όμως υπάρχουν παιδιά με πτυχίο 9 που δεν έχουν δουλειά και παιδιά με πτυχίο 7 που παίρνουν του κόσμου τα χρήματα.Στην ιατρική φαντάζομαι μετράει ο βαθμός πτυχίου,αλλά και πάλι δεν γνωρίζω 100% καθώς και εγώ (λογικά) φέτος θα μπω στο πανεπιστήμιο.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλησπέρα,αρχικά θέλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για τους βαθμούς που έβγαλες.Η απάντηση είναι όχι το απολυτήριο δεν παίζει κανένα ρόλο στο μέλλον σου,εδώ πολλές φορές δεν παίζει ρόλο και ο βαθμός του πτυχίου σου.Ευχομαι καλή επιτυχία.
Ο βαθμός του πτυχίου μετράει πολύ περισσότερο από το απολυτήριο του γενικού λυκείου το οποίο τις περισσότερες φορές είναι αδιάφορο συγκριτικά με άλλα προσόντα στο βιογραφικό (όπως ξένες γλώσσες, γνώσεις Η/Υ). Τώρα, αν διαβάσεις, είναι στο χέρι σου να βγαλεις βαθμό και να τον αξιοποιήσεις στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία όσο καλύτερα γίνεται. Δε σημαίνει και ότι αν βγάλεις 9 θα έχεις σίγουρη δουλειά. Σε πολλά επαγγέλματα παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα, όπως πχ. οι δημόσιες σχέσεις.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μη σου πω πως ούτε στο βιογραφικό σου δε θα το βάζεις το βαθμό πτυχίου. Μετράει μόνο αν θες κάποια δουλειά δημοσίου με απολυτήριο λυκείου που όμως δε θα θες με δεδομένο που πέρασες.
 

mari2

Νεοφερμένος

Η mari2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κοιτά το πτυχίο σίγουρα μετράει πολλές φορές,όμως υπάρχουν παιδιά με πτυχίο 9 που δεν έχουν δουλειά και παιδιά με πτυχίο 7 που παίρνουν του κόσμου τα χρήματα.Στην ιατρική φαντάζομαι μετράει ο βαθμός πτυχίου,αλλά και πάλι δεν γνωρίζω 100% καθώς και εγώ (λογικά) φέτος θα μπω στο πανεπιστήμιο.
συμφωνω ... εκτος κι αν κυνηγας θεση μεσα σε καποιο πανεπιστημιακο ιδρυμα ή θες να παρεις υποτροφια για εξωτερικο ... εκει μετρανε και ο βαθμος απολυτηριου και ο βαθμος πτυχειου...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ευχαριστώ αληθεια! Μηπως θα μπορούσες να πεις περισσότερα σε σχέση με το πτυχίο μιας και το ανεφερες; αν δε μετρισει αυτό τότε τι θα κανει τη διαφορα; φιλικά πάντα και θέλοντας να μάθω περισσότερα μιας και μπαινω σιγα σιγα στο ακαδημαικο πνευμα.


Βασικά, όλα είναι σχετικά. Όσο πιο κοντά είναι η δουλειά σου στον ακαδημαϊκό χώρο (π.χ. έρευνα), τόσο πιο πολύ μετρούν τα ακαδημαϊκά σου επιτεύγματα (αρχής γενομένης, από τον βαθμό του πτυχίου σου). Αλλά, όσο η δουλειά σου απομακρύνεται από αυτά τα πρότυπα (π.χ. developer), τόσο περισσότερο μετράνε άλλα πράγματα (soft skills, επαγγλεματικές δεξιότητες κ.λπ.). Επομένως, είναι ανάλογα με το πού στοχεύεις μέσα από την οδοντιατρική. Αλλά αυτό θα το βρεις και στην πορεία, μέσα στη σχολή, οπότε, συμβουλή μου, ασχολήσου τώρα εσύ όσο πιο σοβαρά γίνεται με τη σχολή σου και στην πορεία, πιθανότατα, θα βρεις τι θες, πώς το θες κ.λπ..
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Γραφει το απολυτηριο ποσες απουσιες εχεις??
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Όχι βέβαια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top