Απολυτήριο ΕΠΑΛ

AndonisK

Νεοφερμένος

Ο AndonisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδια το απολητηριο επαλ ομαδα α ειναι ιδιο με αυτο της ομαδα β και του γενικου λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
παιδια το απολητηριο επαλ ομαδα α ειναι ιδιο με αυτο της ομαδα β και του γενικου λυκειου?

Ναι το απολυτήριο του ΕΠΑΛ είναι ισάξιο με το ΓΕΛ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Τι λεει....:lol::xixi: ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AndonisK

Νεοφερμένος

Ο AndonisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι το απολυτήριο του ΕΠΑΛ είναι ισάξιο με το ΓΕΛ!

ευχαριστω φιλε:no1:με ενδιαφαιρει πολυ να βγαλω το απολητηριο και το πτυχιο μου με ενα καλο βαθμο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Και ποιος δεν θελει....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking!

Νεοφερμένος

Ο keep walking! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
θεωρητικά οι τελιοφοιτοι απο επαλ εχουν καποιο προβαδισμα σε σχεση με τους αποφ. των γενικων λογω του πτυχιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shinta

Νεοφερμένος

Ο Shinta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά Καλησπέρα απο εμένα.

Έχω τελειώσει το ΤΕΕ εδώ και 5 χρόνια και μετά απο όλο αυτό το διάστημα αποφάσισα να φύγω για σπουδές στην Αγγλία.

Τι γίνεται με το πτυχίο μου? Θεωρητικά είναι ισότιμο με αυτό του ΓΕΛ αλλα το UCAS αναγνωρίζει μόνο αυτό του Γενικού Λυκείου(Απο default τουλάχιστον).

Επιπρόσθετα το UCAS σου ζητάει να δώσεις τους βαθμούς σου στα μαθήματα που φοίτησες. Αν φοίτησες στο Γενικό Λυκειο τότε η διαδικασία είναι τυπική. Απλά καταθέτεις τα στοιχεία και διαλέγεις το αντικείμενο σου.

Αυτό όμως μπορείς να το κάνεις αν έχεις χαρτί ΤΕΕ/ΕΠΑΛ? Η μήπως οι ειδικότητες που μπορείς να διαλέξεις μετά περιορίζονται σε συναφή μόνο αντικείμενα με αυτό που φοίτησες στο ΤΕΕ/ΕΠΑΛ?


Edit/ Το χαρτί ΤΕΕ και ΕΠΑΛ είναι ισότιμο? Εγώ που έχω απολυτήριο ΤΕΕ έχω τα ίδια δικαιώματα με κάποιον που τελειώνει σήμερα το ΕΠΑΛ Πληροφορικής?


Εγώ θέλω να σπουδάσω Φυσική, κάτι που είναι παντελώς άσχετο με την ειδικότητα που σπούδασα στο ΤΕΕ(Μετάδοση δεδομένων και δίκτυα a.k.a. Πληροφορική).

Γνωρίζει κανείς ποιές είναι οι επιλογές μου?

Αν μπώ κάπου με foundation year αυτό επικαλύπτει την μαθησιακή μου ανεπάρκεια λόγω έλλειψης γενικών γνώσεων(Υποτίθεται λόγω μη φοίτησης σε Γενικό)?

Θα εκτιμούσα πολύ κάθε εμπεριστατωμένη απάντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδιά Καλησπέρα απο εμένα.

Έχω τελειώσει το ΤΕΕ εδώ και 5 χρόνια και μετά απο όλο αυτό το διάστημα αποφάσισα να φύγω για σπουδές στην Αγγλία.

Τι γίνεται με το πτυχίο μου? Θεωρητικά είναι ισότιμο με αυτό του ΓΕΛ αλλα το UCAS αναγνωρίζει μόνο αυτό του Γενικού Λυκείου(Απο default τουλάχιστον).

Επιπρόσθετα το UCAS σου ζητάει να δώσεις τους βαθμούς σου στα μαθήματα που φοίτησες. Αν φοίτησες στο Γενικό Λυκειο τότε η διαδικασία είναι τυπική. Απλά καταθέτεις τα στοιχεία και διαλέγεις το αντικείμενο σου.

Αυτό όμως μπορείς να το κάνεις αν έχεις χαρτί ΤΕΕ/ΕΠΑΛ? Η μήπως οι ειδικότητες που μπορείς να διαλέξεις μετά περιορίζονται σε συναφή μόνο αντικείμενα με αυτό που φοίτησες στο ΤΕΕ/ΕΠΑΛ?


Edit/ Το χαρτί ΤΕΕ και ΕΠΑΛ είναι ισότιμο? Εγώ που έχω απολυτήριο ΤΕΕ έχω τα ίδια δικαιώματα με κάποιον που τελειώνει σήμερα το ΕΠΑΛ Πληροφορικής?


Εγώ θέλω να σπουδάσω Φυσική, κάτι που είναι παντελώς άσχετο με την ειδικότητα που σπούδασα στο ΤΕΕ(Μετάδοση δεδομένων και δίκτυα a.k.a. Πληροφορική).

Γνωρίζει κανείς ποιές είναι οι επιλογές μου?

Αν μπώ κάπου με foundation year αυτό επικαλύπτει την μαθησιακή μου ανεπάρκεια λόγω έλλειψης γενικών γνώσεων(Υποτίθεται λόγω μη φοίτησης σε Γενικό)?

Θα εκτιμούσα πολύ κάθε εμπεριστατωμένη απάντηση

Αρχικά άλλο ΤΕΕ άλλο ΕΠΑΛ, το Απολυτήριο Λυκείου του ΤΕΕ δεν είναι ισότιμο ούτε με του ΕΠΑΛ ούτε με του ΓΕΛ (Ενιαίο Λύκειο στην εποχή σου). Τώρα για το θέμα με την σχολή σου δεν μπορώ να απαντήσω ούτε εγώ ούτε λογικά κάποιος άλλος από εδώ, πάντως από όσο ξέρω δεν μπορείς να έχεις ίδια αντιμετώπιση ούτε με τα παιδιά του ΓΕΛ (ενιαίο Λύκειο) ούτε με τα παιδιά του ΕΠΑΛ γιατί έχεις διαφορετικά πτυχία.

Επίσης το θέμα σου ειναι σε λάθος Topic και σε λάθος ενότητα καλο θα ηταν να ανοιξεις Topic στην ενοτητα του ΤΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntina ntina

Νεοφερμένος

Η ntina ntina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας.
Θα παω β λυκείου στο επαλ και θα ηθελα να σπουδάσω στο εξωτερικό.
Ωστοσο δεν ξέρω αν ειναι εφικτο ή πρεπει να εχω απολυτηριο γενικου?

Πρέπει να δώσω με την ομάδα α' ή β' αν γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Τα απολυτήρια είναι ίσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntina ntina

Νεοφερμένος

Η ntina ntina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αρα δεν θα με επηρεασει ε? Επίσης θα έχω τισ ιδιες ευκαιριες οπωσ στο γενικο?

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Όταν λες ίσες ευκαιρίες;
Μιλάς για πανελλαδικές; Αν ναι, έχει διαφορά.
Αν δώσεις με την Α' ομάδα, οι σχολές που έχεις πρόσβαση είναι περιορισμένες, και τα παιδιά που δίνουν με την Α' ομάδα μπορούν να πάρουν 14% των θέσεων και δεν έχεις πρόσβαση σε ΑΕΙ,εκτός από αυτό, τα μαθήματα που δίνουν είναι διαφορετικά, είναι μαθηματικά, έκθεση, και 2 μαθήματα της ειδικότητας (+ 1 ή 2 ειδικά μαθήματα ΑΝ το ζητάει η σχολή που ενδιαφέρεσαι)
Αν δώσεις με την Β' ομάδα, είναι ακριβώς όπως θα έδινες με το γενικό λύκειο, ίδια μαθήματα, πρόσβαση σε όποια σχολή επιθυμείς (δηλαδή δε σε περιορίζει η ειδικότητα) και διεκδικείς ίδιο ποσοστό θέσεων με τα παιδιά του γενικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Γεια σας.
Θα παω β λυκείου στο επαλ και θα ηθελα να σπουδάσω στο εξωτερικό.
Ωστοσο δεν ξέρω αν ειναι εφικτο ή πρεπει να εχω απολυτηριο γενικου?

Πρέπει να δώσω με την ομάδα α' ή β' αν γινεται?

Aπολυτήρια ΓΕΛ και ΕΠΑΛ είναι ισάξια.Μπορείς να δώσεις με οποιαδήποτε ομάδα,μπορείς να μη δώσεις και καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Aπολυτήρια ΓΕΛ και ΕΠΑΛ είναι ισάξια.Μπορείς να δώσεις με οποιαδήποτε ομάδα,μπορείς να μη δώσεις και καθόλου.
Εξαρταται και τι σχολη του εξωτερικου θέλει πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Στη γερμανια θελει απολυτηριο γενικου λυκειου παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Στη γερμανια θελει απολυτηριο γενικου λυκειου παντως!
1. δεν ισχύει αυτό σε καμία περίπτωση.
2. ακόμα δεν ξέρουμε για ποια σχολή μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosNtinos

Νεοφερμένος

Ο kosNtinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
οι αποφοιτοι ΓΕΛ μπορουν να γραφτουν στην Β Ταξη ΕΠΑΛ και παρακολουθουν μονο μαθηματα ειδικοτητας. και σας ερωτω εχει δικαιωμα να δωσει πανελληνιες μεσω ΕΠΑΛ (δηλαδη να συμμετεχει μαζι με τους αλλους υποψηφιους του ΕΠΑΛ που εχουν αποκτησει την ιδια ειδικοτητα)? επισης οι εγγραφες στα ΕΠΑΛ γινονται στις αρχες Σεπτεμβρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
οι αποφοιτοι ΓΕΛ μπορουν να γραφτουν στην Β Ταξη ΕΠΑΛ και παρακολουθουν μονο μαθηματα ειδικοτητας. και σας ερωτω εχει δικαιωμα να δωσει πανελληνιες μεσω ΕΠΑΛ (δηλαδη να συμμετεχει μαζι με τους αλλους υποψηφιους του ΕΠΑΛ που εχουν αποκτησει την ιδια ειδικοτητα)? επισης οι εγγραφες στα ΕΠΑΛ γινονται στις αρχες Σεπτεμβρη?

Ναι αυτο ισχυει κανονικα.Για τις εγγραφες μαλλον απο Σεπτεμβρη οπως γινεται σε ολα τα σχολεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΩΣΤΑΣ ΠΕΤ

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ ΠΕΤ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά, καλησπέρα. Είμαι απόφοιτος γενικού λυκείου και φέτος είμαι στην τρίτη τάξη του ΕΠΑΛ. Μέχρι πέρυσι ακόμα και από το υπουργείο παιδείας μου έλεγαν ότι δε γίνεται να δώσω πανελλήνιες μέσω του ΕΠΑΛ. Δηλαδλη με τα τέσσερα μαθήματα ειδικότητας. Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στα σίγουρα αν όντως γίνεται; Αν έχει αλλάξει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Λογικά γίνεται,
Ρώτα την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που ανήκεις για να σε βοηθήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top