Απαγορεύεται κάθε πολιτική συζήτηση στα σχολεία

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
όσο παμε και χειροτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Χαίρομαι μόνο και μόνο που θα σκάσει επιτέλους ο χρυσαυγήτης συμμαθητής μου να παπαρολογεί ασυστόλως στην έκθεση.

Δηλαδή στον πρωταγόρα που λέμε για την πολιτική αρετή , τι θα λέμε; Απαγορεύεται και αυτός;
κατά τα άλλα, εντάξει... άλλος πάτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αλλάζει και κάτι ουσιαστικό.
Πριν στην τάξη πιάναμε πολιτικά ζητήματα, έλεγε ο καθένας την άποψή του εφόσον ίσχυε η ελευθερία της γνώμης, λέγαμε "δημοκρατία έχουμε" και άλλα τέτοια ωραία.
Στην πραγματικότητα όμως κατά πόσο ήμασταν ουσιαστικά "ελευθεροι"; Απλώς έτσι νομίζαμε. Είναι πολύ έξυπνο αυτό, να σε κάνουν να νομίζεις ότι είσαι ελεύθερος ενώ στην ουσία δεν είσαι.
Πλέον η διαφορά θα είναι ότι θα έχουμε επίγνωση της κατάστασής μας. Σιγά το πράγμα δηλαδή!
Ουσιαστικά ελεύθεροι δεν είμαστε, αλλά έστω και αυτές οι συζητήσεις που κάναμε στην τάξη ήταν κάτι. Αν απαγορευτούν κι αυτές τότε τι μένει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
και όμως δεν είναι :)

;) ok αποψη σου, απλα δεν εχω ακουσει ποτε πολιτικη συζητηση στην οποια να μην γινεται λογος για κομματα....
μιλωντας παντα σε επιπεδο Ελλάδας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ουσιαστικά ελεύθεροι δεν είμαστε, αλλά έστω και αυτές οι συζητήσεις που κάναμε στην τάξη ήταν κάτι. Αν απαγορευτούν κι αυτές τότε τι μένει;
και στο σχολείο οι συζητήσεις αυτές "καθοδηγούνταν" έμμεσα από τους καθηγητές. Δεν λέω για όλους αλλά έτσι ήταν στον μεγαλύτερο βαθμό. Οπότε και πάλι δεν νομίζω να αλλάζει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Χαίρομαι μόνο και μόνο που θα σκάσει επιτέλους ο χρυσαυγήτης συμμαθητής μου να παπαρολογεί ασυστόλως στην έκθεση.

Δηλαδή στον πρωταγόρα που λέμε για την πολιτική αρετή , τι θα λέμε; Απαγορεύεται και αυτός;
κατά τα άλλα, εντάξει... άλλος πάτος;
χρυσαυγητη συμμαθητη??:hmm: 17 χρονων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
και στο σχολείο οι συζητήσεις αυτές "καθοδηγούνταν" έμμεσα από τους καθηγητές. Δεν λέω για όλους αλλά έτσι ήταν στον μεγαλύτερο βαθμό. Οπότε και πάλι δεν νομίζω να αλλάζει κάτι.

Ναι, δε λέω, έχεις δίκιο σ' αυτό. Θα στο θέσω, όμως, αλλιώς. Με το να εκλέγουμε κάθε χρόνο τα 5μελή και τα 15μελή στο σχολείο δεν επιφέρει κάποια αλλαγή στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές στο σχολικό τους περιβάλλον, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθούν οι μαθητικές εκλογές ή να αναβαθμιστούν ως θεσμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ζουμε σε μια δημοκρατικη χουντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Σύμφωνα με εγκύκλιο που στάλθηκε στα σχολεία από το Υπουργείο Παιδείας απαγορεύονται κάθε είδους πολιτικές συζητήσεις και ομιλίες στα σχολεία(!!!)ακόμα κι από τους συνδικαλιστικούς συλλόγους των εκπαιδευτικών.
Το υπουργείο ξέθαψε μια εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ από το 1985 -πάλι επί ΠΑΣΟΚ-,με την οποία ενημερώνονται οι Διευθυντές των σχολείων ότι ”απαγορεύεται κάθε ομιλία πολιτικού περιεχομένου προς τους μαθητές ή εκπαιδευτικούς μέσα στο χώρο του σχολείου από εκπροσώπους κομμάτων, φορείς συλλογικών οργάνων ή άλλα πρόσωπα”!!
Απαγορεύεται δηλαδή ακόμη και η συνδικαλιστική ενημέρωση από μια ΕΛΜΕ ή ένα Διδασκαλικό Σύλλογο προς τα μέλη του.

χαιρομαι οταν ξερω οτι ζω σε μια δημοκρατικη κοινωνια!!:clapup:

Πηγή[/quote

Πανικός!!!!!!!

Ολοφάνερο δε ότι:whatever: γιατί στον αγιασμό σήμερα πρώτοι πρώτοι οι βουλευτές (εκλεγμένοι ή απλά υποψήφιοι) περισσοτέρων κομμάτων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ναι, δε λέω, έχεις δίκιο σ' αυτό. Θα στο θέσω, όμως, αλλιώς. Με το να εκλέγουμε κάθε χρόνο τα 5μελή και τα 15μελή στο σχολείο δεν επιφέρει κάποια αλλαγή στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές στο σχολικό τους περιβάλλον, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθούν οι μαθητικές εκλογές ή να αναβαθμιστούν ως θεσμός;
Εννοείται ότι πρέπει να γίνουν αλλαγές!! Ποιός θα τις κάνει όμως; Μακάρι να άλλαζαν τα πράγματα. Να ήμασταν πραγματικά ελεύθεροι, να είχαμε Δημοκρατία με την πραγματική της έννοια και να εφαρμόζονταν όλα όσα αυτή πρεσβεύει. Πόσο εφικτό όμως είναι αυτό; Εφόσον η κατάσταση είναι τέτοια δηλαδή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Εννοείται ότι πρέπει να γίνουν αλλαγές!! Ποιός θα τις κάνει όμως; Μακάρι να άλλαζαν τα πράγματα. Να ήμασταν πραγματικά ελεύθεροι, να είχαμε Δημοκρατία με την πραγματική της έννοια και να εφαρμόζονταν όλα όσα αυτή πρεσβεύει. Πόσο εφικτό όμως είναι αυτό; Εφόσον η κατάσταση είναι τέτοια δηλαδή!
Όταν πρόκειται για θέματα όπως αυτά, που αφορούν στη σχολική κοινότητα, η αλλαγή πρέπει να ξεκινήσει πρώτα από αυτούς που την πλαισιώνουν, δηλαδή από τους μαθητές και τους καθηγητές. Σε πρώτη φάση, λοιπόν, από την πλευρά μας ως μαθητές θα πρέπει ν' αρχίσουμε να κρίνουμε με πιο αξιολογικά κριτήρια τόσο τους συμμαθητές μας που ψηφίζουμε όσο και τους καθηγητές μας που μας μιλούν για πολιτική. Σε καμία περίπτωση, πάντως, δε θεωρώ λύση την απαγόρευση των μαθητικών εκλογών όσον αφορά στο παράδειγμα που έδωσα, αλλά και των πολιτικών συζητήσεων στο χώρο του σχολείου.

(Σημείωση: Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου ,το ψεγάδι της εγκυκλίου για εμένα βρίσκεται στο ότι λέει: "Απαγορεύεται κάθε ομιλία πολιτικού περιεχομένου[...]", ενώ θα έπρεπε να λέει κάθε κομματικού περιεχομένου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Όταν πρόκειται για θέματα όπως αυτά, που αφορούν στη σχολική κοινότητα, η αλλαγή πρέπει να ξεκινήσει πρώτα από αυτούς που την πλαισιώνουν, δηλαδή από τους μαθητές και τους καθηγητές. Σε πρώτη φάση, λοιπόν, από την πλευρά μας ως μαθητές θα πρέπει ν' αρχίσουμε να κρίνουμε με πιο αξιολογικά κριτήρια τόσο τους συμμαθητές μας που ψηφίζουμε όσο και τους καθηγητές μας που μας μιλούν για πολιτική. Σε καμία περίπτωση, πάντως, δε θεωρώ λύση την απαγόρευση των μαθητικών εκλογών όσον αφορά στο παράδειγμα που έδωσα, αλλά και των πολιτικών συζητήσεων στο χώρο του σχολείου.

(Σημείωση: Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου ,το ψεγάδι της εγκυκλίου για εμένα βρίσκεται στο ότι λέει: "Απαγορεύεται κάθε ομιλία πολιτικού περιεχομένου[...]", ενώ θα έπρεπε να λέει κάθε κομματικού περιεχομένου.)
Συμφωνώ απόλυτα!! Αυτό θα ήταν λύση. Και πράγματι είναι πολύ σωστά όλα αυτά, σε θεωρητικό επίπεδο όμως. Πόσοι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται για αυτές τις αλλαγές; Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα. Αλλά δεν είναι. Και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να αλλάξουν. Εκεί νομίζω είναι που χαλάει το όλο ζήτημα.
Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θεωρώ λύση την απαγόρευση τους, ούτε και την επικροτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
χρυσαυγητη συμμαθητη??:hmm: 17 χρονων?

παραξενο σου φαινεται???
εχει γεμισει ο τοπος απο δαυτους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Λοοοοολ...
Μόνο εμένα μου θύμισε Χάρι Πότερ 5 το σκηνικό, που το υπουργείο φοβάται μην επαναστατήσουν οι μαθητές υπό την αιγίδα του διευθυντή;;; :ropalo:











Μάλλον ναι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παραξενο σου φαινεται???
εχει γεμισει ο τοπος απο δαυτους....
ναι μου φαινεται αρκετα παραξενο σε τετοια ηλικια να εχουν τετοιες πεποιθησεις:hmm: ενταξει ειμαστε οφ τοπικ βεβαια
επισης ο νομος ειναι τραγικος...πρεπει να μαθαινουμε καποια πραγματα για τα πολιτικα δρωμενα απο μικροτερη ηλικια γιατι η αμαθεια παιζει μεγαλο ρολο στο τι συμβαινει στα πανεπιστημια νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Αλήθεια, τώρα που απαγορεύεται κάθε πολιτική συζήτηση πως θα διδάσκουν οι καθηγητές Σαχτούρη, Αναγνωστάκη, Ρίτσο, Σεφέρη; Το όνομα δε, Μίκης Θεοδωράκης θα είναι εξ ορισμού απαγορευμένο από 'δω και πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αρθρο 14 του Συνταγματος, Παραγραφος 1: "Καθενας μπορει να εκφραζει και να διαδιδει προφορικα, γραπτα και δια του τυπου τους στοχασμους του τηρωντας τους νομους του κρατους". Η εγκυκλιος δεν ειναι νομος και δεν δημοσιευεται στην εφημεριδα της κυβερνησεως σε αντιθεση με τους νομους, τα προεδρικα διαταγματα και τις υπουργικες αποφασεις. Δεν ειναι πρωτογνωρο το φαινομενο να εκδιδονται εγκυκλιοι που ερχονται σε αντιθεση με νομους και με αρθρα του συνταγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί ο νόμος,πάντως νομίζω μου φαίνεται απλά αδιάφορος.I mean,δεν το θεωρώ ό,τι καλύτερο να μιλήσει στα παιδιά ένας εργατοπατέρας ή ένας βουλευτής,αλλά με μια ομιλία έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι θα καταφέρει και να τα "διαφθείρει" or something.Δράττομαι όμως της ευκαιρίας να αναφερθώ σε κάτι παρεμφερές,που όμως κανένας νόμος δεν θα μπορούσε να "αγγίξει",πόσοι καθηγητές subconsciously κάνουν προπαγάνδα στους μαθητές τους?Και δεν αναφέρομαι σε κάποιο τυχαίο πολιτικό σχόλιο.Ανθρώπινο είναι να συμβεί κάτι τέτοιο σε ορισμένα μαθήματα,φαντάζομαι όλοι στο σχολείο μπορούσαμε να καταλάβουμε σε γενικές γραμμές αν ο καθηγητής που είχαμε σε μαθήματα όπως η έκθεση π.χ. ήταν liberal ή conservative κλπ.Αναφέρομαι σε στοχευμένη προπαγάνδα.Θυμάμαι είχαμε έναν καθηγητή που μας έκανε Δίκαιο,νεαρό και πολύ συμπαθή σε όλους τους μαθητές.Έκανε αστεία,ήταν σοβαρός όταν έπρεπε κλπ,με συνέπεια να τον πάνε όλοι.Στη συνέχεια κατάλαβα ότι μέσα απ'το μάθημά του όμως,μας πουλούσε κατάφωρα τις ιδέες του και με αυτό το "χαλαρό" και "άνετο" στυλάκι που είχε,τις περνούσε σε πολλά παιδιά.Πόσοι καθηγητές,κάνουν τέτοιο πράγμα στους μαθητές,χωρίς να λέει κανείς τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί ο νόμος,πάντως νομίζω μου φαίνεται απλά αδιάφορος.I mean,δεν το θεωρώ ό,τι καλύτερο να μιλήσει στα παιδιά ένας εργατοπατέρας ή ένας βουλευτής,αλλά με μια ομιλία έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι θα καταφέρει και να τα "διαφθείρει" or something.Δράττομαι όμως της ευκαιρίας να αναφερθώ σε κάτι παρεμφερές,που όμως κανένας νόμος δεν θα μπορούσε να "αγγίξει",πόσοι καθηγητές subconsciously κάνουν προπαγάνδα στους μαθητές τους?Και δεν αναφέρομαι σε κάποιο τυχαίο πολιτικό σχόλιο.Ανθρώπινο είναι να συμβεί κάτι τέτοιο σε ορισμένα μαθήματα,φαντάζομαι όλοι στο σχολείο μπορούσαμε να καταλάβουμε σε γενικές γραμμές αν ο καθηγητής που είχαμε σε μαθήματα όπως η έκθεση π.χ. ήταν liberal ή conservative κλπ.Αναφέρομαι σε στοχευμένη προπαγάνδα.Θυμάμαι είχαμε έναν καθηγητή που μας έκανε Δίκαιο,νεαρό και πολύ συμπαθή σε όλους τους μαθητές.Έκανε αστεία,ήταν σοβαρός όταν έπρεπε κλπ,με συνέπεια να τον πάνε όλοι.Στη συνέχεια κατάλαβα ότι μέσα απ'το μάθημά του όμως,μας πουλούσε κατάφωρα τις ιδέες του και με αυτό το "χαλαρό" και "άνετο" στυλάκι που είχε,τις περνούσε σε πολλά παιδιά.Πόσοι καθηγητές,κάνουν τέτοιο πράγμα στους μαθητές,χωρίς να λέει κανείς τίποτα?

Δηλαδή πχ ένας φιλόλογος, στην έκθεση, εκεί που γίνεται συζήτηση και πει για την οικονομική κρίση , κάτι του τύπου: "τα φάγανε και τώρα κόβουν από τις συντάξεις", θεωρείται προπαγάνδα; Eμείς δηλαδή, 18 χρονών γομάρια εν κατέουμε πράμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
είδαμε και στα Πανεπιστήμια τι ωραία πολιτική προπαγάνδα πωλείται ...φτιάχνοντας μελλοντικούς κομματικούς στρατούς! κάτι σαν τις χιτλεροσοβιετικές νεολαίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top