Αξίζει να φοιτήσεις στην Ιατρική μετά το καινούριο νομοσχέδιο στην υγεία;

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
========================================================================================
Ωραία θα συμφωνήσω με την άποψη μας (με συμφέρει κι ολας). Εμείς που περνάμει ιατρική βλέπουμε την ιατρική ως λειτούργημα. Δεν θέλουμε χρήματα ως αμοιβή ένα ευχαριστώ μας αρκεί (η χαρά το να προσφέρεις). Η σχολή έχει πάρα πολύ διάβασμα και τρέξιμο όλη μέρα (αρκετές φορές και σαββατοκύριακα). Για να βγάλεις ιατρική πρέπει να στρώσεις κώλο. Το διάβασμα των πανελλαδικών μπροστά στο διάβασμα που χρειάζεται δεν είναι τίποτα. Όποιος θέλει να περάσει ιατρική πρέπει να είναι συνειδητοποιείμενο ότι θα αφιερώσει όλη τη ζωή στο να βοηθά. Δεν πρέπει να δεχόμαστε φακελάκια και αν τυχός κάποιος ασθενή μας αφησει το φακελάκι αυτό πρέπει να το δώσουμε σε αυτό που πραγματικά έχει ανάγκη. Στην δουλειά δεν έχουμε ωράριο είμαστε 24 ώρες το 24ωρο και 7 μέρες την εβδομάδα διαθέσιμοι δίπλά στο άρρωστο που αγκομαχά. Απαγορεύεται να έχουμε μουράτα αυτοκίνητα όπως bmw, porche, lexus πρέπει να είμαστε ταπεινοι σαν την Πάττυ.

Γι αυτό σας λέω όποιος θέλει να πάει ιατρική να το σκεφτεί 2 φορές γιατί η ιατρική δεν ειναι ένα επάγγελμα σαν τα άλλα, είναι στάση ζωής και λειτουργημα.
Όσοι θέλουν όνομα, χρημα, και δόξα δεν θα ειναι ποτέ καλοι σε αυτό που κανουν.
Προχθές πηγα και εγώ σαν καλος φοιτητής να βγάλω σημειώσεις σε κατι μαθήματα (που αποκλειεται να περάσω, τεσπα) και ελεγε η γυναίκα που ηταν εκεί ότι παραλίγο να πεθάνει, πηγε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο και ο γιατρός (καθηγητής μην πω τίποτα) δεν είχε παει ακόμη στην βαρδιά του.
7.30 αρχιζε η βαρδια του και αυτός πήγε, όπως είπε η γυναίκα, 9 παρά.....!!!
Ευτυχώς ήταν καποιος άλλος γιατρός εκεί και οχι ο καθηγητής που ήταν να της κανει την επεμβαση και εγινε δουλειά....Και ελεγαν τώρα προχθες ότι δεν το βλέπουν σαν λειτουργημα αλλα το πως θα παρουν το φακελάκι.....
Ειναι πραγματικά οδυνηρό να υπάρχουν τέτοια άτομα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Όσοι θέλουν όνομα, χρημα, και δόξα δεν θα ειναι ποτέ καλοι σε αυτό που κανουν.
Προχθές πηγα και εγώ σαν καλος φοιτητής να βγάλω σημειώσεις σε κατι μαθήματα (που αποκλειεται να περάσω, τεσπα) και ελεγε η γυναίκα που ηταν εκεί ότι παραλίγο να πεθάνει, πηγε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο και ο γιατρός (καθηγητής μην πω τίποτα) δεν είχε παει ακόμη στην βαρδιά του.
7.30 αρχιζε η βαρδια του και αυτός πήγε, όπως είπε η γυναίκα, 9 παρά.....!!!
Ευτυχώς ήταν καποιος άλλος γιατρός εκεί και οχι ο καθηγητής που ήταν να της κανει την επεμβαση και εγινε δουλειά....Και ελεγαν τώρα προχθες ότι δεν το βλέπουν σαν λειτουργημα αλλα το πως θα παρουν το φακελάκι.....
Ειναι πραγματικά οδυνηρό να υπάρχουν τέτοια άτομα....

δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν τέτοια άτομα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Όσοι θέλουν όνομα, χρημα, και δόξα δεν θα ειναι ποτέ καλοι σε αυτό που κανουν.

logical fallacy. Εντελώς.
Γιατί αποκλείονται και τα δύο μαζί;

Και αντίστροφα, ένας ιδώτης γιατρός που θέλει όνομα, χρήμα και δόξα, πως θα τα αποκτήσει αν δεν είναι καλός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
logical fallacy. Εντελώς.
Γιατί αποκλείονται και τα δύο μαζί;
Και αντίστροφα, ένας ιδώτης γιατρός που θέλει όνομα, χρήμα και δόξα, πως θα τα αποκτήσει αν δεν είναι καλός;

Δεν αποκλειονται και τα δυο...
Σαφως υπάρχουν και οι εξεραίσεις στον κανόνα.
Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.
Εγω μιλαω για την πλειοψηφία......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Δεν αποκλειονται και τα δυο...
Σαφως υπάρχουν και οι εξεραίσεις στον κανόνα.
Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.
Εγω μιλαω για την πλειοψηφία......

Ναι ρε Κωστή, κι αυτό που σου είπα είναι πως ο κανόνας σου είναι αυθέραιτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ναι ρε Κωστή, κι αυτό που σου είπα είναι πως ο κανόνας σου είναι αυθέραιτος!



όχι απαραίτητα.
χαχαχαχαχα
Ισως εχεις δίκιο, απλα εγώ εχω καποια στάνταρντς τα οποία τα θεωρώ ότι πρέπει να είναι δεδομένα και δεν είναι ετσι.......
Αυτο ισχύει με εμένα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
για να επιλεξει καποιος μια σχολη δεν ειναι το βασικοτερο το εισοδημα!!!!! σημασια εχει να σου αρεσει αυτο που κανεις,γιατι τι νοημα εχει να κανεις μια δουλεια η οποια μπορει να σου προσφερει κερδη αλλα ειναι βασανιστηριο για σενα???? Εξαλλου το μεγαλυτερο μερος της ζωης μας το περναμε στην δουλεια,δεν πρεπει να μας ευχαριστει και λιγο????:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
επειδή ξέρω τι λέει το νέο νομοσχέδιο για την υγεία σας λέω μακριά από ιατρικη. Πέρασα ιατρικη αν γινοταν αυτό πέρσι δε θα έμπαινα καν στον κόπο να δωσω κατακτήριες. Δυστυχώς το πάρτυ των ιατρών τελείωσε... Στην ουσία με 700 ευρω εφάπαξ θα πρέπει να βλέπουν όλους τους ασθενεις με ασφάλεια οπαδ. ογα. ικα. Στην ουσία δε θα πληώνονται με τον ασθενή αλλά με ένα μισθό. Δυστυχώς το μαγαζάκι των ιατρών έκλεισε βρείτε καινούριο.
Eπειδή αυτά τα έλεγα από τον Φεβρουάριο χαίρομαι που για μια ακόμη φορά που επαληθεύτηκα. Ο νέος νόμος εφαρμόστεί στις 10 του μηνός. Επειδή δεν έχω βρει πουθενά το νόμο για τους ιδιώτες και λογικά δε θα το ξέρετε θα σας το πω με λίγα λόγια και μετά θα μου πείτε αν συμφωνείτε. Τα περισσότερα ταμεία συγχωνεύονται ο κάθε ιατρός έχει ένα μπλαφόν στους μισθό που προσωπικά το βρίσκω απαράδεχτώ. Π.χ. αν ενας παθολόγος βλέπει 2000+ ασφαλιζόμενους το μήνα θα παίρνει μόλις 1500 ευρώ. Ένας ιατρός πληρώνει ενοίκιο ίσως μία γραμματέα πως λοιπόν ένας ιατρός θα μπορέσει να αντεξεπέλθει στο κόσμος. Πως ένας και μόνο ιδιώτης ιατρός για να πάρει έναν μικρό μισθό θα πρέπει να εξετάζει 2000 ασθενείς (πρακτικά αδύνατο) :hmm: .


Πρακτικά ένας ψυχολόγος, ένας λογοθεραπαυτής και ένας φυσικοθεραπευτής που έχουν σαφώς λιγότερο έργο από τους ιατρούς, οπως και λιγότερες σπουδές θα πληρώνονται κατά περίπτωση συνεπώς θα μπορούν να βγάλουν αν είναι καλά πιο εύκολα κέρδος. https://www.efie.gr/cms/images/stories/news/nomosxedio gia thn ygeia.pdf
(το νόμο για τα ιδιωτικά ιατρεία δε το έχω βρει δυστυχώς) πάντως αυτά που λέω πάνω ισχύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά άκυρο τα πράγματα για τους ιατρούς θα είναι καλύτερα τώρα. Αφού θα συντογραφούνε όλοι οι ιατροί ανεξάρτητα αν μπουν ή όχι στα ταμεία . Αυτοί που χάνουν είναι οι ασθενείς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Για μένα πάντως το να μπαίνεις ιατρική για να πουλήσεις μουρη ή για να βγάλεις χρήματα είναι τραγικό.:/:
Στο κάτω κάτω αν θέλει κανείς να πουλήσει μούρη,ας μπει ΗΜΜΥ ΕΜΠ.Δεν είναι παιχνίδι οι ανθρωπινες ζωες.

Η ιατρική είναι πιο μουράτη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charm_quark

Νεοφερμένος

Η charm_quark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η άποψη μου στηρίζεται στην παρατήρηση της πορείς φίλων, συμμαθητών, συγγενών που τελειώσαν την ιατρική...

1. Η ιατρική ναι είναι δύσκολη σχολή. Δεν είναι παίξε γέλασε. Εκεί έχεις να κάνεις με ζωές και δεν πας να περάσεις τα μαθήματα με SOS θέματα ίσα για να πάρεις πτυχίο.
2. Αν περιμένεις ότι τελειώνοντας τη σχολή, τελείωσαν και τα βάσανα σου και πως θα βρεις έστω τη δουλειά των 700 euro είσαι γελασμένος. Εχεις σκεφτεί πόσο είναι η μέση αναμονή για παθολογία σε ένα αξιοπρεπές νοσοκομείο; Για χειρουργική δεν το συζητάμε!
3. Περιμένεις ότι με το αγροτικό θα σωθείς (οικονομικά πάντα), έστω και προσωρινά; Ξέρεις απο πότε έχει να βγει προκηρυξη για αγροτικούς γιατρούς;;; Ξέρεις τι αναμονές υπάρχουν πίσω;;;
Ο μόνος λόγος για να μπεις στον κόπο δεν είναι η μούρη... καθώς όλοι τους γιατρούς του βρίζουν.... ως φακελάκηδες κτλ κτλ. Και θα σου βγει η πίστη και θα τα ακούς απο πάνω.
Αξίζει αν σκοπεύεις να φύγεις απο εδώ. Και αποφάσισε το εγκαίρως για να μάθεις και τη γλώσσα. Μην την πατήσεις σαν τους φίλους μου που έφτασαν 30 για να το πάρουν αποφαση και τρέχουν και δεν φτάνουν μαθαίνοντας Γερμανικά, Σουηδικά και άλλες Σκανδιναβικές γλώσσες για να δουν στον ήλιο μοίρα γιατί η μόνη δουλειά που κάνουν είναι να φυλάνε κανα πιτσιρίκι. Εκεί έχουμε φτάσει. Να το ένα άκρο λοιπόν.
Ο απόφοιτος γιατρός που αποφασίζει να μείνει Ελλάδα, κάνει την παραδουλεύτρα φυλάσσοντας τα πιτσιρίκια της οικογένειας (και δεν υπερβάλλω... κυριολεκτώ!!!) με 200 euro το μήνα για να βγάλει ένα στοιχειώδες εισόδημα περιμένοντας τα δέκα χρόνια αναμονής για την ειδικοτητα του (αν θέλεις να κάνεις μία ειδικότητα που γουστάρεις και όχι να πας αναγκαστικά σε όποια έχει τη μικρότερη αναμονή (κάτι ιατροδικαστικές νομίζω)....
Ο γιατρός που έκανε την καρδιά του πέτρα και έφυγε για το εξωτερικό θα βγάζει απο 3.000 euro το μήνα ΚΑΘΑΡΑ και πάνω από τα 26 του!! Πιστεύεις ότι θα δει τέτοια λεφτά στην Ελλάδα ever?? Και όσο για τα λεφτά.. ναι είναι ένα θέμα. Ρώτα και τις οικογένειες που σπούδασαν γιατρούς και ξεπουλήσαν τα πάντα για να το πετύχουν.
Διαλέγεις και παίρνεις λοιπον. Η ιατρική στην Ελλάδα έχει πεθάνει σαν επιστήμη (όπως και τόσες άλλες). Την πέθανε η κρίση αλλά και οι μεγαλο-γιατροί φακελάκηδες καθώς και τα κόμματα που ανθούσαν στις ιατρικές σχολές και μοίραζαν τα θέματα στους κατα τα άλλα υπεύθυνους φοιτητές παραμονές των εξετάσεων.
Εγω δεν σου λέω ότι δεν αξίζει, απλά αν περιμένεις να ανταμειφτείς για τον όποιον κόπο σου, καλό είναι να το πάρεις απόφαση ότι θα μεταναστεύσεις....
Οσο για τους κατέχοντες θέματα παραμονες εξετάσεων να ξερουν ότι δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ μέλλον στο εξωτερικό. Εκεί ή ξέρεις και δουλεύεις σωστά ή παίρνεις πόδι απο την πρώτη κιόλας μέρα.... :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top