Αξίζει να σπουδάσει κανείς Θεολογία;

Mariahj

Νεοφερμένος

Η Mariahj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι αξιζει να σπουδάσει κάποιος θεολογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης στην Ελλάδα, φυσικά και δεν αξίζει. Αν είναι κάτι όμως που σου αρέσει πραγματικά τότε να το ακολουθήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γιατι σε ποια χωρα εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση ενας θεολογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Για εμένα προσωπικά, ποτέ και για κανένα λόγο. ΕΑΝ όμως είναι κάτι που εσύ επιθυμείς, τότε να το κάνεις αφού σου αρέσει, αλλά δε νομίζω να υπάρξει δουλειά εκτός της εκπαίδευσης ή ενασχόλησης με την εκκλησία. Αν πέρασες φέτος/πέρυσι και είναι κάποια επιλογή στο πάτο του μηχανογραφικού σου και λόγω μορίων κατέληξες εκεί, δεν ξέρω αν είναι σωστή επιλογή. Έτσι όπως το βλέπω ασχολείσαι με κάτι που δεν έχει ούτε κάποιο σοβαρό αντίκρυσμα στη σύγχρονη εποχή, και ίσως τελικά να μην προσφέρει και κάτι ουσιαστικό κοινωνικα... Ναι οκ ακούγομαι μ@λ@κ@ς, αλλά αυτό είναι πάντα η άποψη μου.
Ότι και να επιλέξεις μπορείς πάντως να κάνεις παπάδες άμα το γουστάρεις οπότε πρέπει να το δείς και μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Θεολογια να σπουδασεις εαν:

1) Θες να γινεις παπας

2) Εισαι θρησκος/α και σε ενδιαφερει να μαθεις περισσοτερα πραγματα για τη θρησκεια σου και να αποκτησεις ενα πτυχιο πανεπιστημιου

3) Σε ενδιαφερει η φιλοσοφικη σκεψη της θρησκειας. Σπουδασε καλυτερα Φιλοσοφια σε προπτυχιακο και κανε μεταπτυχιακο στη θρησκειολογια. Ετσι μπορεις να εργαστεις και ως φιλολογος.

4) Σε ενδιαφερει η κοινωνικη οψη του θρησκευτικου φαινομενου. Σπουδασε καλυτερα Κοινωνιολογια ή Κοινωνικη Ανθρωπολογια και κανε ενα μεταπτυχιακο στη θρησκειολογια/κοινωνιολογια της θρησκεια. Ετσι θα μπορεις να εργαστεις ως κοινωνιολογος.

5) Δεν εχεις περασει πουθενα αλλου, δεν το αποφασιζεις να κατσεις να διαβασεις για να ξαναδωσεις και θες απλα να εχεις ενα πτυχιο πανεπιστημιου, οποιοδηποτε κι αν ειναι αυτο. Το οποιο βασει πιθανοτητων δε θα σε βοηθησει πουθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Για μένα δεν χρειάζεται καν να σπουδάσεις θεολογία.
Ακόμα και αν σου αρέσει τόσο πολύ, μπορείς να σπουδάσεις κάτι άλλο που μπορεί να σου φανεί πιο χρήσιμο στο μέλλον, και στον ελεύθερο χρόνο σου να διαβάζεις θέματα σχετικά με την θεολογία.
Εν ολίγοις, το πτυχίο θεολογίας είναι ένα κακο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η συντριπτική πλειοψηφία στην Ελλάδα χρησιμοποιεί το πτυχίο της Θεολογίας για να δώσει κατατακτήριες σε άλλο τμήμα.

Κατά την άποψή μου δεν αξίζει να σπουδάσεις θεολογία από καμιά άποψη εκτός αν θέλεις μετά να πας ερευνητής είτε εδώ είτε στο εξωτερικό. Πράγμα που σημαίνει φυσικά ότι πρέπει να έχεις και τα φράγκα για να κάνεις μεταπτυχιακά και διδακτορικά, κλπ.

Αν δεν στοχεύεις στα παραπάνω τότε καλύτερα ασχολείσου με τη Θεολογία σαν χόμπυ διαβάζοντας βιβλία , είτε ανατολικών είτε δυτικών θρησκειών και θα αποκτήσεις αρκετή επαφή με το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και αξίζει γιατί μόνο ένας Θεός ξέρει πως θα βρεις δουλειά, οπότε αν σπουδάσεις θεολογία ίσως σου πει κι εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Γιατι σε ποια χωρα εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση ενας θεολογος?

Στο παπα-κιστάν μόνο. Εκεί υπάρχουν παπάδες που πληρώνονται από τη φορολογία ανθρώπων με εμμονικά σύνδρομα "πληρώνω φόρους αρκεί να είναι αριστεροί", όπως η ερτ με την κομματική θρησκειολογία όλη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Άσχετο με όλους η απάντηση μου.

Φυσικά και αξίζει να σπουδάσεις θεολογία. Δεν το συζητάω, ξεκάθαρα μπορείς να κάνεις πάρα πολλά στο εξωτερικό, εκτός αυτού η θεολογία σαν κλάδος σχετίζεται με πάρα πολλά θέματα. Αυτά τα περί θεολογίας που ακούγονται είναι καπνοί... μακριά από την φωτιά. Δηλαδή ο καθένας λέει ότι έχει ακούσει από την ξαδέρφη της ανεψιάς της γιαγιάς του που η κόρη της σπουδάζει θεολογία. Είναι μια σχολή που αξίως υπάρχει στα πανεπιστήμια και έχει πάρα πολλά να προσφέρει και σε επιστημονικό επίπεδο και σε προσωπικό επίπεδο. Αν θες την άποψη μου, διάβασε τον οδηγό σπουδών και γενικά για την σχολή και άσε τους πάντες να λένε ότι θέλουν. Άλλωστε αμφιβάλλω αν πολλοί εδώ γνωρίζουν τι εστί θεολογία χωρίς να θέλω να προσβάλλω και να υποτιμήσω κανέναν απολύτως. Απλά γενικά ο κοσμός έχει σχηματίσει μία άποψη περί θεολογίας που απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Αν μπείς θα το διαπιστώσεις.

Φιλικά πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Άσχετο με όλους η απάντηση μου.

Φυσικά και αξίζει να σπουδάσεις θεολογία. Δεν το συζητάω, ξεκάθαρα μπορείς να κάνεις πάρα πολλά στο εξωτερικό, εκτός αυτού η θεολογία σαν κλάδος σχετίζεται με πάρα πολλά θέματα. Αυτά τα περί θεολογίας που ακούγονται είναι καπνοί... μακριά από την φωτιά. Δηλαδή ο καθένας λέει ότι έχει ακούσει από την ξαδέρφη της ανεψιάς της γιαγιάς του που η κόρη της σπουδάζει θεολογία. Είναι μια σχολή που αξίως υπάρχει στα πανεπιστήμια και έχει πάρα πολλά να προσφέρει και σε επιστημονικό επίπεδο και σε προσωπικό επίπεδο. Αν θες την άποψη μου, διάβασε τον οδηγό σπουδών και γενικά για την σχολή και άσε τους πάντες να λένε ότι θέλουν. Άλλωστε αμφιβάλλω αν πολλοί εδώ γνωρίζουν τι εστί θεολογία χωρίς να θέλω να προσβάλλω και να υποτιμήσω κανέναν απολύτως. Απλά γενικά ο κοσμός έχει σχηματίσει μία άποψη περί θεολογίας που απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Αν μπείς θα το διαπιστώσεις.

Φιλικά πάντα!


Κακά τα ψέματα, αν παρουσιάσεις ότι έχεις πτυχίο θεολογίας εδώ στην Ελλάδα, το πιο πιθανό είναι να υποστείς τον χλευασμό των υπολοίπων. Πόσο σοβαρά να πάρεις κάτι που διδάσκεται από παπάδες;


Και αλήθεια, τι παραπάνω έχει να δώσει επιστημονικά ένα πτυχίο θεολογίας απο ένα αντίστοιχο στην ιστορία ή φιλολογία ενδεχομένως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα, αν παρουσιάσεις ότι έχεις πτυχίο θεολογίας εδώ στην Ελλάδα, το πιο πιθανό είναι να υποστείς τον χλευασμό των υπολοίπων. Πόσο σοβαρά να πάρεις κάτι που διδάσκεται από παπάδες;


Και αλήθεια, τι παραπάνω έχει να δώσει επιστημονικά ένα πτυχίο θεολογίας απο ένα αντίστοιχο στην ιστορία ή φιλολογία ενδεχομένως;

Ποιός διδάσκεται από παπάδες; Που τους είδες τους παπάδες; Εγώ ξέρω ότι ναί μεν υπάρχουν και ιερείς εκεί μέσα αλλά η πλειοψηφία των καθηγητών είναι λαϊκοί και εκτός αυτού δεν έχουν άμεσα πάρε δώσε με την εκκλησία. (Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις). Δεν κάνεις τίποτα παραπάνω από το να με βγάζεις αληθινό. Γιατί αν δεν τον πάρεις σοβαρά πολύ απλά δείχνεις το πόσο μακριά βρίσκεσαι από το αντικείμενο.

Δεν είμαι εδώ για να συγκρίνω και να σου πώ τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένα πτυχίο θεολογίας σε σχέση με άλλα πτυχία, αλλά για να σου πώ ότι όπως και πολλοί άλλοι, έχεις παρεξηγήσει τι εστί θεολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Ποιός διδάσκεται από παπάδες; Που τους είδες τους παπάδες; Εγώ ξέρω ότι ναί μεν υπάρχουν και ιερείς εκεί μέσα αλλά η πλειοψηφία των καθηγητών είναι λαϊκοί και εκτός αυτού δεν έχουν άμεσα πάρε δώσε με την εκκλησία. (Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις). Δεν κάνεις τίποτα παραπάνω από το να με βγάζεις αληθινό. Γιατί αν δεν τον πάρεις σοβαρά πολύ απλά δείχνεις το πόσο μακριά βρίσκεσαι από το αντικείμενο.

Δεν είμαι εδώ για να συγκρίνω και να σου πώ τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένα πτυχίο θεολογίας σε σχέση με άλλα πτυχία, αλλά για να σου πώ ότι όπως και πολλοί άλλοι, έχεις παρεξηγήσει τι εστί θεολογία.

Όπως και να έχει— καλώς ή κακώς— πέρα της ακαδημαικής καριέρας και το να γίνεις παπάς, με ένα πτυχίο θεολογίας δεν έχεις και πολλές προοπτικές.

Και γενικά σε αυτό τον κόσμο ακόμα και τα "σκουπίδια" παίρνουν καμιά φορά αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Όπως και να έχει— καλώς ή κακώς— πέρα της ακαδημαικής καριέρας και το να γίνεις παπάς, με ένα πτυχίο θεολογίας δεν έχεις και πολλές προοπτικές.

Και γενικά σε αυτό τον κόσμο ακόμα και τα "σκουπίδια" παίρνουν καμιά φορά αξία.


Η αλήθεια είναι αυτή. Όντως με ένα πτυχίο Θεολογίας δεν έχεις πολλές προοπτικές στην Ελλάδα. Όχι ότι δεν υπάρχουν προοπτικές στο εξωτερικό. Ότι αν βγείς από κάποια άλλη σχολή έχεις προοπτικές ρε παιδί μου....; Π.χ. φιλόλογοι; ιστορικοί; φιλοσοφίας και παιδαγωγικής;


Παντού υπάρχει ανεργία ειδικά στις ανθρωπιστικές επιστήμες, σε τεράστιο βαθμό. Εδώ ήρθαμε να σχολιάσουμε αν αξίζει να σπουδάσει κανείς θεολογία, όχι αν θα βρεί δουλειά μέσα από αυτήν. Δουλειά δεν θα βρείς ούτε στα άλλα. Deal with it. Άλλα επιστημονικά πεδία έχουν περισσότερες προοπτικές.


Τα σκουπίδια παίρνουν αξία μόνο όταν υπάρχει συμφέρον από πίσω. Δεν διαφωνώ καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vlemma anoixto

Νεοφερμένος

Η Vlemma anoixto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σκεφτομαι να παω ως ακροατρια. Αν εισαι αθεος λεει τωρα που το σκεφτομαι.:air_kiss: Οχι δεν αξιζει. Αξιζουν πραγματα που θα σου ανοιξουν το μυαλο, θα σε κανουν να σκεφτεσαι και ν"αντιδρας. Οτιδηποτε εχει μια ξεκαθαρη πολιτικη η θρησκευτικη τοποθετηση χωρις ν" αποκλινει δεν αξιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Σκεφτομαι να παω ως ακροατρια. Αν εισαι αθεος λεει τωρα που το σκεφτομαι.:air_kiss: Οχι δεν αξιζει. Αξιζουν πραγματα που θα σου ανοιξουν το μυαλο, θα σε κανουν να σκεφτεσαι και ν"αντιδρας. Οτιδηποτε εχει μια ξεκαθαρη πολιτικη η θρησκευτικη τοποθετηση χωρις ν" αποκλινει δεν αξιζει.


Θα μπορούσες να πας στο Μέγαρο Μαξίμου ως ακροάτρια. Εκεί μέσα έχουν καλύτερη θεωρία περί θρησκείας. Προσφέρουν και δωρεάν κάνναβη ποιότητας Καρανίκα για μια καλύτερη αντίληψη των θείων, όπως η θεία Όλγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι κάθε σχολή αξίζει και έχει να σου προσφέρει κάποια γνώση.

Ίσως η Θεολογία να είναι ιδιαίτερη, αρκετά όμως παρεξηγημένη. Εγώ από γνωστούς μου, ξέρω κάποια πράγματα..

Για παράδειγμα, κάνεις αρκετή φιλοσοφία, φιλοσοφία της θρησκείας, ψυχολογία, ψυχολογία στο Χριστιανισμό κλπ. Δεν θα σχολιάσω καθόλου το αν υπάρχει Θεός ή όχι, γιατί αυτό αποτελεί θέμα προσωπικό. Παρόλα αυτά, δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί ότι βάσει στατιστικών η θρησκεία με τους περισσότερους πιστούς είναι η Χριστιανική, την οποία διδάσκονται στο θεολογικό.. και αυτό είναι αρκετά σημαντικό. Μπορείς να το πάρεις και απο την κοινωνική του μορφή, ότι διδάσκεσαι την πιο εδραιωμένη θρησκεία. Την ιστορία της, τη φιλοσοφία της, το κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο της.

Αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη επαγγελματική αποκατάσταση, εκτός αν ψαχτείς πολύ και κάνεις κάποιο μεταπτυχιακο και πας εξωτερικό κλπ.

Μία καλή διέξοδος, θα ήταν να ασχοληθείς με τη μετάφραση Εβραϊκών κειμένων, παπυρολογία κλπ.

Καλή τύχη σε ο,τι επιλέξεις... κάνε κάτι που σου αρέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
και ίσως τελικά να μην προσφέρει και κάτι ουσιαστικό κοινωνικα…

Αυτή τη φραση στη θεση σου γενικα θα απεφευγα να τη λεω δημοσια, ανεξάρτητα από το σε ποιο επαγγελμα η (ακομα χειροτερα) σε ποιον ανθρωπο αναφερεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία καλή διέξοδος, θα ήταν να ασχοληθείς με τη μετάφραση Εβραϊκών κειμένων, παπυρολογία κλπ.

Διάβασα λάθος μια λέξη σε αυτή τη πρόταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top