Αξίζει να πάω θετική του χρόνου/να σπουδάσω στο Πολυτεχνείο;

bill09876

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τελειώνω τη β λυκείου και όσον αφορά την κατεύθυνση που θα πάω του χρόνου ήμουν ανάμεσα σε θετική και υγείας επειδή είμαι πάρα πολύ καλός στη φυσική και στη χημεία, και τελικά αποφάσισα ότι θέλω να πάω θετική επειδή οι σχολές του Πολυτεχνείου(προτιμότερα το ΕΜΠ, συγκεκριμμένα χημικών μηχανικών ή ημμυ) με ενδιαφέρουν περισσότερο από την ιατρική, και για τα μαθήματα που έχουν αλλά και για τα πιθανά επαγγέλματα μετά. Ο πατέρας μου όμως ήθελε να σπουδάσω ιατρική και όταν του είπα την αποφασή μου μου είπε ότι "από πολυτεχνείο έχουμε γεμίσει, τώρα και τα ΤΕΙ πολυτεχνεία τα έχουν κάνει" και ότι από τις υπόλοιπες σχολές που έχει η θετική (μαθηματικά, φυσική, χημεία, κλπ) γίνεσαι μόνο καθηγητής. Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι απτη φετινή β' τάξη στο σχολείο μου περίπου μόνο 8/80 θα πάνε θετική και φοβάμαι μήπως έχει να κάνει με αυτά που είπε ο πατέρας μου
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον πατέρα σου, μόνο οι γιατροί βρίσκουν δουλειά με καλό μισθό στην Ελλάδα;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Τελειώνω τη β λυκείου και όσον αφορά την κατεύθυνση που θα πάω του χρόνου ήμουν ανάμεσα σε θετική και υγείας επειδή είμαι πάρα πολύ καλός στη φυσική και στη χημεία, και τελικά αποφάσισα ότι θέλω να πάω θετική επειδή οι σχολές του Πολυτεχνείου(προτιμότερα το ΕΜΠ, συγκεκριμμένα χημικών μηχανικών ή ημμυ) με ενδιαφέρουν περισσότερο από την ιατρική, και για τα μαθήματα που έχουν αλλά και για τα πιθανά επαγγέλματα μετά.
Εφόσον ξέρεις τι σου αρέσει , γιατί το συζητάμε ακόμα ; Η άποψη του πατέρα σου είναι λανθασμένη λίγο , και θα σου πω γιατί . Το κάθε τμήμα έχει την δική του φυσιογνωμία . Οπότε μην νομίζεις σε καμία περίπτωση οτι οι όλα σου ανοίγουν με την ίδια ευκολία ακριβώς τις ίδιες πόρτες . Για τους χημικούς μηχανικούς δεν θα σου πω παραπάνω , ας σε καλύψει κάποιος άλλος , αλλά ξέρεις πόσα περιοδικά και κοινότητες έχουν οι ημμυ ; Μπορεί ένας συνάδελφος να μην έχει καμία ιδέα για το τι κάνω εγώ όπως και εγώ μπορεί να μην έχω καμία ιδεά για το τι κάνει εκείνος .

Μην κοιτάς που τώρα όλοι πέφτουν με τα μούτρα στο machine learning . Αυτή είναι μόνο μια απο τις εκατοντάδες ειδικότητες που είναι διαθέσιμες . Και υπάρχουν αρκετές άλλες που και καλά πληρώνουν και έχουν έλλειψη λόγω άνισης κατανομής ταλέντου .
Ο πατέρας μου όμως ήθελε να σπουδάσω ιατρική
Πες του σεβαστή η άποψη του φυσικά , αλλά το θέμα είναι τι θες να σπουδάσεις εσύ . Εξάλλου πες του όλοι ιατρική σπουδάζουν τώρα , εκεί δεν έχει κορεσμό πλέον ;
και όταν του είπα την αποφασή μου μου είπε ότι "από πολυτεχνείο έχουμε γεμίσει, τώρα και τα ΤΕΙ πολυτεχνεία τα έχουν κάνει" και ότι από τις υπόλοιπες σχολές που έχει η θετική (μαθηματικά, φυσική, χημεία, κλπ) γίνεσαι μόνο καθηγητής.
Ξέρεις ποιος ακριβώς κλάδος σε ενδιαφέρει απο αυτές τις σχολές ; Το έχεις ψάξει ; Αναφέρεις κάποια επαγγέλματα για μετά . Σε ρωτάω λοιπόν για να σου πω ρεαλιστικά εαν έχει νόημα ή όχι .
 

bill09876

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον πατέρα σου, μόνο οι γιατροί βρίσκουν δουλειά με καλό μισθό στην Ελλάδα;
Κάπως έτσι
Εφόσον ξέρεις τι σου αρέσει , γιατί το συζητάμε ακόμα ; Η άποψη του πατέρα σου είναι λανθασμένη λίγο , και θα σου πω γιατί . Το κάθε τμήμα έχει την δική του φυσιογνωμία . Οπότε μην νομίζεις σε καμία περίπτωση οτι οι όλα σου ανοίγουν με την ίδια ευκολία ακριβώς τις ίδιες πόρτες . Για τους χημικούς μηχανικούς δεν θα σου πω παραπάνω , ας σε καλύψει κάποιος άλλος , αλλά ξέρεις πόσα περιοδικά και κοινότητες έχουν οι ημμυ ; Μπορεί ένας συνάδελφος να μην έχει καμία ιδέα για το τι κάνω εγώ όπως και εγώ μπορεί να μην έχω καμία ιδεά για το τι κάνει εκείνος .

Μην κοιτάς που τώρα όλοι πέφτουν με τα μούτρα στο machine learning . Αυτή είναι μόνο μια απο τις εκατοντάδες ειδικότητες που είναι διαθέσιμες . Και υπάρχουν αρκετές άλλες που και καλά πληρώνουν και έχουν έλλειψη λόγω άνισης κατανομής ταλέντου .
Ωραία
Ξέρεις ποιος ακριβώς κλάδος σε ενδιαφέρει απο αυτές τις σχολές ; Το έχεις ψάξει ; Αναφέρεις κάποια επαγγέλματα για μετά . Σε ρωτάω λοιπόν για να σου πω ρεαλιστικά εαν έχει νόημα ή όχι .
Αυτά για τα επαγγέλματα για μετά τα είπα για το Πολυτεχνείο, δεν νομίζω ότι θα σπουδάσω μαθηματικά φυσική ή χημεία, το ότι από αυτά "γίνεσαι μόνο καθηγητής" μου το είπε όταν με ρώτησε τι άλλες σχολές έχει η θετική
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Κάπως έτσι

Ωραία

Αυτά για τα επαγγέλματα για μετά τα είπα για το Πολυτεχνείο,
Σε αυτά τα επαγγέλματα αναφέρομαι και εγώ .
δεν νομίζω ότι θα σπουδάσω μαθηματικά φυσική ή χημεία, το ότι από αυτά "γίνεσαι μόνο καθηγητής" μου το είπε όταν με ρώτησε τι άλλες σχολές έχει η θετική
Δεν ισχύει ούτε αυτό . Αλλά δεν θα σου πω και ψέματα . Πράγματι είναι η κατάληξη για την πλειοψηφία των αποφοίτων αυτών των σχολών . Αλλά όχι για όλους . Εαν δεν είσαι σίγουρος με τι ακριβώς θες να ασχοληθείς , το να σπουδάσεις κάποια βασική θετική επιστήμη σου δίνει πολύ καλό background για να εξελιχθείς σε αρκετά άλλα επαγγέλματα .
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Τελειώνω τη β λυκείου και όσον αφορά την κατεύθυνση που θα πάω του χρόνου ήμουν ανάμεσα σε θετική και υγείας επειδή είμαι πάρα πολύ καλός στη φυσική και στη χημεία, και τελικά αποφάσισα ότι θέλω να πάω θετική επειδή οι σχολές του Πολυτεχνείου(προτιμότερα το ΕΜΠ, συγκεκριμμένα χημικών μηχανικών ή ημμυ) με ενδιαφέρουν περισσότερο από την ιατρική, και για τα μαθήματα που έχουν αλλά και για τα πιθανά επαγγέλματα μετά. Ο πατέρας μου όμως ήθελε να σπουδάσω ιατρική και όταν του είπα την αποφασή μου μου είπε ότι "από πολυτεχνείο έχουμε γεμίσει, τώρα και τα ΤΕΙ πολυτεχνεία τα έχουν κάνει" και ότι από τις υπόλοιπες σχολές που έχει η θετική (μαθηματικά, φυσική, χημεία, κλπ) γίνεσαι μόνο καθηγητής. Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι απτη φετινή β' τάξη στο σχολείο μου περίπου μόνο 8/80 θα πάνε θετική και φοβάμαι μήπως έχει να κάνει με αυτά που είπε ο πατέρας μου
Του κλάδου δεν είμαι για να εκφέρω εμπεριστατωμένη γνώμη, αλλά η λογική μου μου λεει ότι σχολες μηχανικών εν γένει έχουν περισσότερες πιθανότητες στην αποκατάσταση συγκριτικά με τους εκατοντάδες αποφοίτους Ιατρικής (βάση σχολών μιλαμε τωρα και όχι βάση του τι μπορεί να απορροφήσει η χώρα από τους πτυχιούχους που παράγει, γιατί με αυτη τη λογική, θα πεθάνουμε απο την πείνα ολοι :D )

Το άλλο που βλέπω εγώ, είναι ότι πιστεύεις ότι η αποψη του πατέρα σου είναι σωστή και σκέφτεσαι ότι για να πήγαν και λίγα παιδιά θετική στη τάξη σου ότι έχει δίκιο ο πατέρας σου, άρα να ακολουθήσεις και εσυ τον οχλο, με τη λογική κρατάμε να σε κρατώ, να ανέβουμε στο βουνό;

Οχι, να μην πάρεις.

Πάντα να σκέφτεσαι δυο πράγματα, αρχικα όταν καπου πανε παρα πολλοί κάποιον λάκκο εχει η φάβα και έπειτα όταν ξέρεις τι θέλεις, σου αρέσει, δεν πρόκειται να αρκείσαι στα μαθήματα της σχολής, αλλά θα κάνεις και δική σου έρευνα και θα εμβαθύνεις τις γνώσεις σου, οπότε σίγουρα θα βρεις τον δρόμο σου.

Αν πας εσύ ιατρική επειδή σου το προτείνει ο πατέρας σου (το καλο σου θέλει, απλώς το βλεπρι λιγο μεμονωμένα και παλαιομενα το θέμα, αλλά σε αγαπάει πολύ και ότι σου λέει, το λέει απο αγαπη και ενδιαφέρον), και παει και ένα παιδί που το γουστάρει πολυ, μάντεψε ποιος θα θέλει απλά να τελειώνει τα μαθήματα να πάρει το χαρτί να ξεμπερδεύει και ποιος θα αγαπάει την επιστήμη του και θα κάνει αυτό το βήμα το παραπάνω και σίγουρα θα ξεχωρίσει;

Και το βασικότερο, ποιος απο τους δυο θα είναι ευτυχισμένος και ποιος θα νιώθει πιεσμένος ή απογοητευμενος ή θα απορεί τι θα γινόταν αν ακολουθούσε αυτο που ήθελε, αντί να ακολουθεί συμβουλές;

Κανε αυτο που λέει η καρδιά σου, ακόμα και αν όλος ο κόσμος είναι εναντίον σου, και δεν θα χάσεις!<3
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,882 μηνύματα.
Τελειώνω τη β λυκείου και όσον αφορά την κατεύθυνση που θα πάω του χρόνου ήμουν ανάμεσα σε θετική και υγείας επειδή είμαι πάρα πολύ καλός στη φυσική και στη χημεία, και τελικά αποφάσισα ότι θέλω να πάω θετική επειδή οι σχολές του Πολυτεχνείου(προτιμότερα το ΕΜΠ, συγκεκριμμένα χημικών μηχανικών ή ημμυ) με ενδιαφέρουν περισσότερο από την ιατρική, και για τα μαθήματα που έχουν αλλά και για τα πιθανά επαγγέλματα μετά. Ο πατέρας μου όμως ήθελε να σπουδάσω ιατρική και όταν του είπα την αποφασή μου μου είπε ότι "από πολυτεχνείο έχουμε γεμίσει, τώρα και τα ΤΕΙ πολυτεχνεία τα έχουν κάνει" και ότι από τις υπόλοιπες σχολές που έχει η θετική (μαθηματικά, φυσική, χημεία, κλπ) γίνεσαι μόνο καθηγητής. Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι απτη φετινή β' τάξη στο σχολείο μου περίπου μόνο 8/80 θα πάνε θετική και φοβάμαι μήπως έχει να κάνει με αυτά που είπε ο πατέρας μου
Να πας Πολυτεχνείο αν σου αρέσει
ΗΜΜΥ ή μηχανολόγων.
Άπειρες επαγγελματικές εξόδους και από μισθό, ακόμη και στην Ελλάδα είσαι πολύ εντάξει.
Αν του αρέσει η ιατρική του πατέρα σου να πάει να σπουδάσει ο ίδιος.
Και όχι τα 4ετη προγράμματα μηχανικών δεν είναι ίσα με του Πολυτεχνείου.
Όσο για τις υπόλοιπες θετικές σχολες, αυτές έχουν λιγότερα μόρια. Από υγείας αν γράψεις αυτά τα λιγότερα μόρια (κάτω από 17 δλδ), πας νοσηλευτικη / εργοθεραπεία κτλ.

Εσύ τι θέλεις να κάνεις;
Διότι αν τρελαίνεσαι για χημεία και φυσική τότε η Ιατρική δεν είναι για εσένα.
Έχεις κάποιο τομέα που σε ενδιαφέρει να δουλέψεις στο μέλλον;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πάντως γνώμη μου η χημικών μηχανικών είναι σχολαρα αν θες να πας. Συνδυάζει τα πάντα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,882 μηνύματα.
Πάντως γνώμη μου η χημικών μηχανικών είναι σχολαρα αν θες να πας. Συνδυάζει τα πάντα.
Όντως, μπορεί να μην έχει όση χημεία όσο ακούγεται στον τίτλο, παρόλα αυτά αποκτούν σολιντ γνώσεις που τους ανοίγουν πολλούς δρόμους. Φοβερή σχολή.
 

bill09876

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ξέρεις ποιος ακριβώς κλάδος σε ενδιαφέρει απο αυτές τις σχολές ; Το έχεις ψάξει ; Αναφέρεις κάποια επαγγέλματα για μετά . Σε ρωτάω λοιπόν για να σου πω ρεαλιστικά εαν έχει νόημα ή όχι .
Εσύ τι θέλεις να κάνεις;
Διότι αν τρελαίνεσαι για χημεία και φυσική τότε η Ιατρική δεν είναι για εσένα.
Έχεις κάποιο τομέα που σε ενδιαφέρει να δουλέψεις στο μέλλον;
Για το σε τι ακριβώς να δουλέψω στο μέλλον δεν έχω σκεφτεί αρκετά ακόμα, και ούτε για το ποιος κλάδος με ενδιαφέρει από αυτές τις σχολές. To πολυτεχνείο το προτίμησα από την ιατρική κυρίως για τα μαθήματα που έχουν οι σπουδές, και λιγότερο από ότι λίγα έχω ακούσει για τα επαγγέλματα μετά. Όντως "τρελαίνομαι για χημεία και φυσική" και θα μου άρεσε να σπουδάσω κάτι σχετικό, αν και δεν θα με πήραζε να σπουδάσω κάτι που να έχει λίγη χημεία εφόσον έχει φυσική και μαθηματικά, και για αυτό σκέφτομαι ημμυ ή χημικών μηχανικών.
πας Πολυτεχνείο αν σου αρέσει
ΗΜΜΥ ή μηχανολόγων.
Άπειρες επαγγελματικές εξόδους και από μισθό, ακόμη και στην Ελλάδα είσαι πολύ εντάξει.
Αν του αρέσει η ιατρική του πατέρα σου να πάει να σπουδάσει ο ίδιος.
Και όχι τα 4ετη προγράμματα μηχανικών δεν είναι ίσα με του Πολυτεχνείου.
Ωραία, δηλαδή το πολυτεχνείο έχει περίπου την ίδια επαγγελματική αποκατάσταση που είχε και πριν καταργηθούν τα ΤΕΙ;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Ωραία, δηλαδή το πολυτεχνείο έχει περίπου την ίδια επαγγελματική αποκατάσταση που είχε και πριν καταργηθούν τα ΤΕΙ;

"Πριν καταργηθουν τα ΤΕΙ".

Εκεινη την περιοδο εβρισκες δουλεια με 300Ε ή και Τσαμπα και ελεγες και ευχαριστω. Ειτε ΑΕΙ ειτε Πανεπιστημιο.

Σε σχεση τωρα με Προ κρισης (2009 και πισω) οχι, δεν εχει καμια σχεση.

Τοτε ο 1ος μισθος καθοριζοταν απο Συλλογικη Συμβαση Εργασιας περιπου στα 1200Ε. Δεν υπαρχουν αυτα τωρα.

Τωρα κυμαινεται απο βασικο μεχρι χιλιαρικο. Αναλογα και τον κλαδο.

Η ανεργια εχει πεσει μεν, αλλα οι συνθηκες εργασιας ειναι οπως στην κριση.
Απειρες ωρες δουλειας (8+, δουλεια σπιτι, ΣΚ, χριστοπαναγια) για χρηματα εως 1500 (εαν εισαι εμπειρος αρκετα).

Αυτα για κλασσικες δουλειες μηχανικου (μελετη, εργοταξιο).

Εαν εισαι Ελ. Επαγγ. μπορεις να χωθεις να παιρνεις απευθειας αναθεσεις / ευρωπαικα προγραμματα.

Εκει ειναι τα χοντρα λεφτα. Δεν τα ξερω τα κολπα εκει, αλλα συντομα λογικα θα στερεψει το πηγαδι.

Ο πιο ασφαλης δρομος για μεσοπροθεσμα ειναι σε αντικειμενα περιξ του ΙΤ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Για το σε τι ακριβώς να δουλέψω στο μέλλον δεν έχω σκεφτεί αρκετά ακόμα, και ούτε για το ποιος κλάδος με ενδιαφέρει από αυτές τις σχολές. To πολυτεχνείο το προτίμησα από την ιατρική κυρίως για τα μαθήματα που έχουν οι σπουδές, και λιγότερο από ότι λίγα έχω ακούσει για τα επαγγέλματα μετά. Όντως "τρελαίνομαι για χημεία και φυσική" και θα μου άρεσε να σπουδάσω κάτι σχετικό, αν και δεν θα με πήραζε να σπουδάσω κάτι που να έχει λίγη χημεία εφόσον έχει φυσική και μαθηματικά, και για αυτό σκέφτομαι ημμυ ή χημικών μηχανικών.
You can have a little bit of all . Η χημεία είναι σημαντική για τους ενεργειακούς , αλλά επίσης και για τους ηλεκτρονικούς αν ασχοληθούν με το κατασκευαστικό σκέλος . Γενικά :

Σχεδιασμός : Γνώσεις ηλεκτρονικής/ηλεκτρολόγου μηχανικού
Κατανόηση και περιγραφή λειτουργίας διατάξεων : Φυσική
Κατασκευή αυτών των διατάξεων : Χημεία , και συγκεκριμένα φυσικοχημεία .

Οφείλω να σου πω όμως οτι ανάλογα το τμήμα μπορεί να κάνεις καθόλου εως ελάχιστη χημεία . Αλλά συνήθως μαθήματα φυσικής ημιαγωγών καλύπτουν αυτό το κενό .
Ωραία, δηλαδή το πολυτεχνείο έχει περίπου την ίδια επαγγελματική αποκατάσταση που είχε και πριν καταργηθούν τα ΤΕΙ;
Τα ΤΕΙ είχαν περισσότερη επαγγελματική αποκατάσταση . Αυτό στο λέω για να αναιρέσω τον μύθο οτι με την εξίσωση τώρα του πολυτεχνείου χάσανε δουλειές . Απο τι χάσανε , απο αυτές που ήδη δεν υπήρχαν για τους περισσότερους ;
 

bill09876

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τα ΤΕΙ είχαν περισσότερη επαγγελματική αποκατάσταση . Αυτό στο λέω για να αναιρέσω τον μύθο οτι με την εξίσωση τώρα του πολυτεχνείου χάσανε δουλειές . Απο τι χάσανε , απο αυτές που ήδη δεν υπήρχαν για τους περισσότερους
"Πριν καταργηθουν τα ΤΕΙ".
Εννούσα, κατά πόσο ισχύουν αυτά που είπε ο πατέρας μου("από πολυτεχνείο έχουμε γεμίσει, τώρα και τα ΤΕΙ πολυτεχνεία τα έχουν κάνει");
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Εννούσα, κατά πόσο ισχύουν αυτά που είπε ο πατέρας μου("από πολυτεχνείο έχουμε γεμίσει, τώρα και τα ΤΕΙ πολυτεχνεία τα έχουν κάνει");
Το ζητημα δεν ειναι τα ΤΕΙ αλλα οτι μεσα στην κριση (αλλα και πριν) γεμισαμε μηχανικους και η υπογραφη εχασε την αξια της.

Τωρα απλα θες καποιον σκλαβο στο γραφειο να σου βγαζει τη δουλεια, δεν ενδιαφερει τον εργοδοτη εαν εισαι Πολυτεχνειο ή (πρωην)ΤΕΙ.

Η μονη διαφορα ειναι στο Ελευθερο Επαγγελμα οπου παιζει ρολο η υπογραφη και τα δικαιωματα.

Αλλα εκει οπως σου ειπα για να βγαλεις αξιοπρεπη χρηματα, χρειαζεται να "χωθεις" και να παιρνεις ετοιμο χρημα / εργα.

Δεν θα βγαλεις λεφτα απο ΠΕΑ, μικρης κλιμακας, καθε λογης πιστοποιητικα, που σου δινει τη δυνατοτητα το ΤΕΕ να τα υπογραφεις.

Τα υπολοιπα εργα μεγαλης κλιμακας εκτος προγραμματων, πανε σε παλιους μηχανικους για τους οποιους εισαι υπαλληλος και δεν τους ενδιαφερει η υπογραφη σου.

Οποτε για τα αξιοπρεπη χρηματα δεν σε απασχολει εαν εισαι Πανεπ./ΤΕΙ, μονο οι ακρες που εχεις.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Εννούσα, κατά πόσο ισχύουν αυτά που είπε ο πατέρας μου("από πολυτεχνείο έχουμε γεμίσει, τώρα και τα ΤΕΙ πολυτεχνεία τα έχουν κάνει");
Εαν θέλουμε να είμαστε εντελώς αντικειμενικοί , δεν έχουν γίνει πολυτεχνεία τα τει ακόμα . Όχι όλα . Σίγουρα έχουν αλλάξει όμως το πρόγραμμα σπουδών τους και προς τα εκεί πηγαίνουν απο οτι φαίνεται . Αυτό σε αφορά κυρίως εαν θες να κάνεις την κλασσική δουλειά του μηχανικού μελετητή . Κατά τα άλλα η υπογραφή δεν είναι χρήσιμη . Επιπλέον το γεγονός οτι έχουμε γεμίσει με τέτοιες σχολές , αντανακλά το πόσο hot περιοχές έιναι . Αλλά θα προσθέσω οτι ένα 10% πάντα προχωράει , οι υπόλοιποι είτε τα παρατάνε , είτε αλλάζουν επάγγελμα είτε κάνουν οτι τους προσφερθεί . Οπότε ο αριθμός των αποφοίτων δεν είναι αξιόπιστο νούμερο για να κρίνει κανείς εαν υπάρχει κορεσμός ή όχι . Δεν είμαστε σαν τους φιλόλογους που όλοι έχουν το ίδιο body of knowledge πάνω κάτω και μπορούν να κάνουν τα ίδια πράγματα πάνω κάτω .

Κατά τα άλλα για οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα , και μιλάω για ημμυ , ούτως η άλλως είχες τον ανταγωνισμό των ΤΕΙ . Γενικώς εαν σε ενδιαφέρει το επάγγελμα θα πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός . Και δεν το εννοώ με την κακή χροιά , αλλά οτι πρέπει συνεχώς να είσαι σε εγρήργορση και να προσπαθείς να μένεις updated τόσο σε γνώσεις όσο και σε skills . Ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα μηχανικού αυτό αλλά ειδικά στους ημμυ ακόμα παραπάνω γιατί οι εξελίξεις είναι καθημερινές και τα στάνταρ της τεχνολογίας αλλάζουν ταχύτατα . Αυτό που πέρυσι ήταν αδύνατο , μπορεί φέτος να είναι το industry standard .
 

bill09876

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τελικά αξίζει; Δηλαδή, η σχολές του πολυτεχνείου έχουν σχετικά καλή επαγγελματική αποκατάσταση; Είναι ιδιαίτερα χειρότερη/καλύτερη από της ιατρικής;
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Άμα είσαι καλός θα πετύχεις ότι και να διαλέξεις. Δεν παίζει ρόλο η επαγγελματική αποκατάσταση. Ακόμα και ανειδίκευτος εργάτης να είσαι στην πιο πυκνοκατοικημένη περιοχή της Κίνας, πάλι και εκεί θα πας ψηλά άμα είσαι καλός και ικανός. Κάτι σαν μοίρα: Αυτός που είναι γραμμένο να πετύχει, αργά ή γρήγορα, με τον έναν ή αλλο τρόπο θα τα καταφέρει.

Όταν ο πατέρας σου λέει "Πολυτεχνεία", όπως και στην πιάτσα, εννοεί πολιτικούς μηχανικούς, όχι ημμυ ή χημικούς μηχανικούς. Το επάγγελμα του κλασσικού πολιτικού μηχανικού, όπως και του κλασσικού γιατρού και του κλασσικού δικηγόρου, έχουν κορεστεί καθαρά επειδή είναι κλειστά επαγγέλματα. Το επάγγελμα του προγραμματιστή δεν έχει κορεστεί γιατί είναι ανοιχτό.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Όταν ο πατέρας σου λέει "Πολυτεχνεία", όπως και στην πιάτσα, εννοεί πολιτικούς μηχανικούς, όχι ημμυ ή χημικούς μηχανικούς. Το επάγγελμα του κλασσικού πολιτικού μηχανικού, όπως και του κλασσικού γιατρού και του κλασσικού δικηγόρου, έχουν κορεστεί καθαρά επειδή είναι κλειστά επαγγέλματα. Το επάγγελμα του προγραμματιστή δεν έχει κορεστεί γιατί είναι ανοιχτό.
Ισχύει , εδώ δεν έχει να κάνει τόσο με τα επαγγελματικά δικαιώματα . Ο πιο ικανός σκαρφαλώνει στην κορυφή . Αυτό μπορεί να το κάνει δουλειά με υπερβολικό στρες , αλλά είναι το πιο δίκαιο τόσο για τον κάθε μηχανικό , αλλά και για την αγορά . Άμα οι υπηρεσίες σου είναι ακριβές ή δεν είναι καλές , θα ξεφουρνίσει άλλος την επόμενη μέρα που θα παρέχει καλύτερη ποιότητα σε πιο χαμηλή τιμή , απλά επειδή μπορεί .
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Αρχικά, από μαθηματικο κλπ δεν βγαίνεις μόνο καθηγητής. Μπορείς να βρεις δουλειά σε επιχειρήσεις, σε φάρμακο βιομηχανίες και άλλα.
Για ιατρική θα χρειαστεί να σπουδάζεις 10 χρόνια για να πάρεις 1.500 στην καλύτερη. Μάλλον είναι αποθυμενο του πατέρα σου και το προβάλλει σε εσένα.
 
Top