Αξίζει η χημεία;

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 951 μηνύματα.
Αγαπούσα πάντοτε τη χημεία. Ακόμα και στο δημοτικό είχα ένα βιβλίο χημείας 3ης Γυμνασιόυ που μου έδινε ο ξάδελφος μου και γενικά μου άρεσε και το θεωρητικό κομμάτι και το φυσικό (κάθε δεύτερα γενέθλια ένα kit χημείας απο σκλαβενίτη) και απο τότε που είχα πάρει κινητό εώς και τώρα έχω λιώσει σε Styropyro, Nilered, κλπ. Πρόσφατα, στο τραπέζι το πρωτοχρονιάτικο προέκυψε η συζήτηση για το τι σκοπεύω να κάνω, μιάς και σε κανα τετράμηνο επιλέγουμε κατεύθυνση. Είπα λοιπόν και εγώ οτι σκέφτομαι χημεία και έπεσε σιωπή. Ρωτάω και γω τι έγινε και μου λένε οτι είναι πολύ δύσκολη και δεν θα βγάζω λεφτά. Τους λέω πως σκέφτομαι να μετακομίσω στο εξωτερικό ούτως η άλλως αλλα απλώς μου λένε πως πουθενά δε βγάζει. Ισχύει; Να ψάξω για κάτι άλλο; Κρίμα είναι πιστεύω γιατί όντως το αγαπάω. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση. :hi:
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Απαντώ στο θέμα γιατί υπήρξα κάποτε στην θέση σου και είχα αποφασίσει ότι η χημεία θα είναι ο στόχος μου.
Αν αγαπάς όντως την χημεία και τις θετικές επιστήμες (το τονίζω αυτό γιατί οι επιστήμες δεν έχουν σύνορα και στο χημικό πχ θα συναντήσεις αρκετή φυσική και μαθηματικά) τότε κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μετανιώσεις την επιλογή σου. Επιπλέον, ως χημικός έχεις αξιοπρεπείς ευκαιρίες -ακόμα και στην Ελλάδα- αν το κυνηγήσεις όντως.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.
Αγαπούσα πάντοτε τη χημεία. Ακόμα και στο δημοτικό είχα ένα βιβλίο χημείας 3ης Γυμνασιόυ που μου έδινε ο ξάδελφος μου και γενικά μου άρεσε και το θεωρητικό κομμάτι και το φυσικό (κάθε δεύτερα γενέθλια ένα kit χημείας απο σκλαβενίτη) και απο τότε που είχα πάρει κινητό εώς και τώρα έχω λιώσει σε Styropyro, Nilered, κλπ. Πρόσφατα, στο τραπέζι το πρωτοχρονιάτικο προέκυψε η συζήτηση για το τι σκοπεύω να κάνω, μιάς και σε κανα τετράμηνο επιλέγουμε κατεύθυνση. Είπα λοιπόν και εγώ οτι σκέφτομαι χημεία και έπεσε σιωπή. Ρωτάω και γω τι έγινε και μου λένε οτι είναι πολύ δύσκολη και δεν θα βγάζω λεφτά. Τους λέω πως σκέφτομαι να μετακομίσω στο εξωτερικό ούτως η άλλως αλλα απλώς μου λένε πως πουθενά δε βγάζει. Ισχύει; Να ψάξω για κάτι άλλο; Κρίμα είναι πιστεύω γιατί όντως το αγαπάω. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση. :hi:
Πήγαινε χημικό μηχανικών, όχι θεωρητικό χημικό. Στην Ελλάδα υπάρχουν ελάχιστες θέσεις (όπως μας έλεγε ένα παιδί τις προάλλες που θα πάει εξωτερικό γιατί εδώ δεν υπάρχει καμία ευκαιρία) και στο εξωτερικό θα βρεθείς σε ένα τρομερά ανταγωνιστικό περιβάλλον που όλοι γύρω σου θα έχουν διδακτορικό (ναι στο εξωτερικό για τους χημικούς είναι πολύ της μόδας).

Μια άλλη καλή επιλογή για καθαρή ενασχόληση με την χημεία (γιατί οι χημικοί μηχανικοί έχουν και βαριά μαθηματικά και φυσική) είναι και η φαρμακευτική.
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 951 μηνύματα.
Sounds like a solid plan
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πήγαινε χημικό μηχανικών, όχι θεωρητικό χημικό. Στην Ελλάδα υπάρχουν ελάχιστες θέσεις (όπως μας έλεγε ένα παιδί τις προάλλες που θα πάει εξωτερικό γιατί εδώ δεν υπάρχει καμία ευκαιρία) και στο εξωτερικό θα βρεθείς σε ένα τρομερά ανταγωνιστικό περιβάλλον που όλοι γύρω σου θα έχουν διδακτορικό (ναι στο εξωτερικό για τους χημικούς είναι πολύ της μόδας).

Μια άλλη καλή επιλογή για καθαρή ενασχόληση με την χημεία (γιατί οι χημικοί μηχανικοί έχουν και βαριά μαθηματικά και φυσική) είναι και η φαρμακευτική.
Σκόπευα να περάσω Χημείας μέσω Υγείας, μιας και δεν τα παω τοσο καλα στα μαθηματικά. Ομώς χημικό μηχανικών έχω ακούσει οτι είναι 90% Μαθηματικά 10% Χημεία. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα πάω να συνεχίσω την έρευνα μου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Sounds like a solid plan
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σκόπευα να περάσω Χημείας μέσω Υγείας, μιας και δεν τα παω τοσο καλα στα μαθηματικά. Ομώς χημικό μηχανικών έχω ακούσει οτι είναι 90% Μαθηματικά 10% Χημεία. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα πάω να συνεχίσω την έρευνα μου.
Προφανώς στο χημικό κάνουν περισσότερη pure χημεία σε σχέση με τους χημικούς μηχανικούς. Οι δεύτεροι εστιάζουν σε άλλα πράγματα πιο εφαρμοσμένα που έχουν σκοπό να υλοποιήσουν συστήματα που θα αξιοποιούν τις γνώσεις που παρέχει η χημεία. Εαν π.χ. οι χημικοί έχουν μελετήσει μια αντίδραση, οι χημικοί μηχανικοί μπορεί να σχεδιάσουν τον αντιδραστήρα στον οποίο θα λαμβάνει χώρα αυτή ή τις γύρω εγκαταστάσεις που θα απαιτούνται(λειτουργικοί, ασφαλείας κτλπ.). Οπότε θεμελιωδώς τους απασχολούν διαφορετικά ζητήματα εαν και ο κορμός γνώσης έχει ομοιότητες προφανώς. Μπορεί για παράδειγμα να ενδιαφέρονται να κάνουν scale την παραγωγή ενός προϊόντος, και να θέλουν να το κάνουν όσο πιο αξιόπιστα και οικονομικά γίνεται. Μπορεί να θέλουν να μεγιστοποιήσουν την απόδωση μιας αντίδρασης κτλπ.

Για την ακρίβεια αυτό είναι που ξεχωρίζει έναν μηχανικό απο έναν επιστήμονα ή έναν ερασιτέχνη μηχανικό είναι πως : Σχεδιάζει συστήματα που μπορούν να αναπαραχθούν σε μεγάλο αριθμό, τα οποία έχουν χαρακτηριστικά που πληρούν αυστηρά συγκεκριμένες προδιαγραφές , είναι αξιόπιστα ,είναι οικονομικά , και συμορφώνονται με την εκάστοτε νομοθεσία.

Σαν επιστήμη είναι notorious για τα πολύ προχωρημένα μαθηματικά που χρησιμοποιεί. Όλες οι θετικές επιστήμες σε προχωρημένο επίπεδο έχουν βαριά μαθηματικά, αλλά οι χημικοί μηχανικοί ήδη απο το προπτυχιακό δίνουν αρκετό πόνο, και εννοώ σε επίπεδο υποχρεωτικών μαθημάτων, όχι μόνο επιλογής, παίζει ρόλο αυτό. Στα πρακτικά τώρα, ναι είναι αλήθεια πως οι σπουδές του χημικού μηχανικού είναι πολύ broader απο του χημικού. Στην ουσία μπορείς να μεταπηδήσεις σε οποιονδήποτε άλλο κλάδο με πολύ λίγη εκπαίδευση όπως μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι κτλπ. , οπότε οι επαγγελματικές ευκαιρίες είναι πάρα πολλές εφόσον έχεις όρεξη και είσαι καλός. Επίσης είναι αλήθεια πως οι χημικοί παίρνουν ψίχουλα σε σχέση με έναν χημικό μηχανικό εαν αυτός είναι σε καλή εταιρία και έχει υψηλή θέση. Με λίγα λόγια η εξέλιξη του χημικού μηχανικού δεν έχει ταβάνι, δεν θα δεις πολλές δουλειές ακόμα και έξω με πάνω απο 130Κ-150Κ, και αυτό μόνο με master & PhD πιθανότατα. Αντίθετα του χημικού μηχανικού μπορείς να δεις και 320Κ μόνο με το βασικό πτυχίο(που αντιστοιχεί σε Master in engineering) μετά απο 8-10 χρόνια εμπειρίας σε έναν συγκεκριμένο τομέα.

Όλα αυτά λοιπόν είναι καλά και εαν σου αρέσει το επάγγελμα του χημικού μηχανικού go for it. Απλά όπως είπα καλό θα είναι να σιγουρευτείς ο,τι το αγαπάς πριν το βάλεις στο μηχανογραφικό σου όταν έρθει η ώρα διότι οι σπουδές αυτές είναι εξαιρετικά αγχωτκές πέρα απο rewarding, ειδικά εαν πέσεις σε βλαμμένους καθηγητές. Ετοιμάσου για τρελά βράδια απόγνωσης γιατί όπως κατάλαβες δεν είναι καθόλου εύκολο πτυχίο, μιλάμε για 55 με 60 μαθήματα + διπλωματική εργασία ενός εξαμήνου , πολύ δύσκολου περιεχομένου έντονα βασιζόμενα σε απαιτητικά φυσικομαθηματικά. Τα καλά νέα, εαν επιβιώσεις εφόσον σκοπεύεις να φύγεις έξω είναι ο,τι θα βγάζεις serious $$$ εφόσον έχεις επενδύσει σοβαρά στο πτυχίο σου διαβάζοντας και φροντίζοντας να χτίσεις ένα καλό network επαγγελματικών επαφών. Το τελευταίο δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται, τα προβλήματα στον κόσμο της μηχανικής είναι τόσα πολλά και τόσο δύσκολα που εαν κάποιος έχει μεράκι, όρεξη και είναι λαμπρός, πολύ σύντομα ανέρχεται ακόμα και εαν αρχικά δεν έχει καμία επαφή σε αυτό τον κόσμο. Οι περισσότεροι φυσικά έχουν κανέναν θείο ή πατέρα που είναι χωμένος στα πράγματα, but honestly δεν είναι τόσο απαραίτητο αυτό έξω. Ωστόσο θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου πως ακριβώς για αυτό τον λόγο ο ανταγωνισμός είναι τρομερός. Οπότε μην νομίζεις ο,τι θα πας έξω και εαν δεν είσαι λαμπρός θα πέσουν όλοι στα πόδια σου.

Αυτά εγκυκλοπαιδικά για να αρχίσεις να ψάχνεσαι και να σκεφτείς τι σε συμφέρει και τι σου αρέσει, ώστε όταν έρθει η ώρα να κάνεις την καλύτερη επιλογή για εσένα. Απο εκεί και πέρα αυτό που εσύ οφείλεις να ξεκινήσεις να κάνεις απο τώρα, ανεξάρτητα εαν θα επιλέξεις χημικό ή χημικούς μηχανικούς, ή οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα του 2ου πεδίου, είναι να ενισχύσεις τα μαθηματικά σου. Και αυτό πρέπει να ξεκινήσεις να το κάνεις απο τώρα, όχι το καλοκαίρι ή του χρόνου ή δεν ξέρω και εγώ πότε. Επιστήμονας που δεν ξέρει τα βασικά μαθηματικά εργαλεία που χρησιμοποιούνται στις θετικές επιστήμες και προγραμματισμό(αυτό θα το μάθεις αργότερα μην σε απασχολεί) θεωρείται την σήμερον ημέρα επιστημονικά αναλφάβητος. Είναι περιορισμένος στο τι μπορεί να διαβάσει ως προς την διαθέσιμη βιβλιογραφία, στο τι μεταπτυχιακά/διδακτορικό μπορεί να κάνει, αλλά και στο τι δουλειές μπορεί να αναλάβει ως επαγγελματίας. Και ναι αυτές οι δουλειές που σου είπα ο,τι μπορείς να βγάλεις $$$ , μάντεψε...ζητάνε όλες στοιβαρό υπόβαθρο σε θεμελιώδεις γνώσεις. Οπότε πρέπει να επενδύσεις σε αυτές τόσο για να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου αλλά και για να θεωρείσαι επιστημονικά άρτιος και ολοκληρωμένος. Δεν αρκεί να μπορείς να πεις κάτι με λόγια. Θα πρέπει να μπορείς να το πεις με λόγια αλλά και να το εκφράσεις με εξισώσεις, και μετά ακόμα και να το προγραμματίσεις σε έναν υπολογιστή. Και τέλος να μπορείς να δουλέψεις στο εργαστήριο και να καταλαβαίνεις πως αυτά που παρατηρείς συνδέονται με την θεωρία, πόσο και γιατί αποκλίνουν, και εαν περίμενες αυτές τις αποκλίσεις αλλά και να μπορείς να σκεφτείς λύσεις. Τότε και μόνο τότε μπορεί να θεωρηθεί πως έχει όντως μια καλή γνώση του αντικειμένου σου.

Οπότε ναι, δούλεψε τα βασικά σου γιατί θα έχεις πρόβλημα οτιδήποτε και εαν επιλέξεις στο τέλος. Δεν τα λέω για να σε αποθαρρύνω , αλλά για να σε βοηθήσω να καταλάβεις πως έχεις πολύ δουλειά μπροστά σου και η στάση δεν τα πάω καλά με το τάδε άρα επιλέγω κάτι άλλο θα σε βλάψει. Με πολλά πράγματα δεν τα πάμε καλά. Για αυτό εξασκούμαστε και βελτιωνόμαστε.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Σκόπευα να περάσω Χημείας μέσω Υγείας, μιας και δεν τα παω τοσο καλα στα μαθηματικά. Ομώς χημικό μηχανικών έχω ακούσει οτι είναι 90% Μαθηματικά 10% Χημεία. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα πάω να συνεχίσω την έρευνα μου.
κατά τη γνώμη μου, είναι καλύτερο να πας μέσω θετικής με μαθηματικά. Πρώτον, γιατί εκτός του χημικού, έχεις επιπλέον και την επιλογή του χημικού μηχανικού (με ό,τι αυτή συνεπάγεται, όπως ειπώθηκε προηγουμένως) και δεύτερον, γιατί θα σε βοηθήσει πολύ το να έχεις μια βάση στα μαθηματικά. Μην αφήνεις το "δεν τα πάω καλά στα μαθηματικά" να σε παίρνει από κάτω. Αν στρωθείς στο διάβασμα ξέροντας ότι έχεις έναν πολύ συγκεκριμένο στόχο στο μυαλό σου, μπορείς να τα καταφέρεις. Ξέρω αρκετά παιδιά που πήγαν υγείας έχοντας εξαρχής στόχο το χημικό είτε επειδή δεν την πάλευαν με τα μαθηματικά είτε επειδή θεωρούσαν την βιολογία ευκολότερα μάθημα και όταν μπήκαν στην σχολή μετάνιωσαν. Ήδη από το 1ο εξάμηνο υπάρχουν μαθήματα μαθηματικών (λογισμού αν δεν κάνω λάθος) που είναι πράγματα που μπορείς να κάνεις στην γ λυκείου αν πας θετική και να είσαι πιο άνετος στη σχολή. Οπότε, η γνώμη μου είναι ότι είναι καλύτερο να πας θετική για χημικό, για να έχεις από πριν κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις μαθηματικών και να μην μπεις στην σχολή και τρέχεις και δεν φτάνεις.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι η χημεία είναι πολύ καλή επένδυση σε σπουδές αρκεί να έχεις μεράκι να το εξελίξεις. Η χημική μηχανική κατά τη γνώμη μου ξεφεύγει αρκετά από τη χημεία στο πρόγραμμα σπουδών.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι η χημεία είναι πολύ καλή επένδυση σε σπουδές αρκεί να έχεις μεράκι να το εξελίξεις. Η χημική μηχανική κατά τη γνώμη μου ξεφεύγει αρκετά από τη χημεία στο πρόγραμμα σπουδών.
Not really.
Έχω φίλη στο χημικό μηχανικών και έχουν φουλ χημεία και εκεί. Συν ότι συγκριτικά με το χημικό έχει πολλές περισσότερες προοπτικές εργασίας. Μια απλή έρευνα στις αγγελίες το αποδεικνύει ταχύτατα. Την δουλειά του χημικού μηχανικού δεν μπορεί να την κάνει κανείς, εν αντιθέσει, οι χημικοί ανταγωνίζονται με τους χμηχ, τους βιοχημικούς, τους φαρμακοποιούς, ακόμη και τους ιατρικών εργαστηρίων (κυρίως στο εξωτερικό).
Καλό είναι OP να μην αφήνεις τα μαθηματικά στην μοίρα τους γιατί θα κλάψεις στην σχολή (ακόμη και στο θεωρητικό χημικό).

P.S επειδή είσαι ακόμη πολύ μικρός σε ηλικία, κάτσε πρώτα να δεις την χημεία στην τρίτη λυκείου να δεις αν σου αρέσει, γιατί μπορει να αλλάξεις τελείως γνώμη. Από τα λεγόμενά σου φαίνεται ότι σε ενθουσιάζει μια εργαστηριακής φύσεως δουλειά, που μπορείς να την βρεις απο πολλές σχολές της θετικής κατεύθυνσης. Να διαβάζεις , να μην αφήνεις κενά, και θα τα δεις όλα πιο καθαρά σε 2 χρονια
 
Τελευταία επεξεργασία:

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 951 μηνύματα.
P.S επειδή είσαι ακόμη πολύ μικρός σε ηλικία, κάτσε πρώτα να δεις την χημεία στην τρίτη λυκείου να δεις αν σου αρέσει, γιατί μπορει να αλλάξεις τελείως γνώμη. Από τα λεγόμενά σου φαίνεται ότι σε ενθουσιάζει μια εργαστηριακής φύσεως δουλειά, που μπορείς να την βρεις απο πολλές σχολές της θετικής κατεύθυνσης. Να διαβάζεις , να μην αφήνεις κενά, και θα τα δεις όλα πιο καθαρά σε 2 χρονια
Eυχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Πράγματι πάντοτε μου άρεσαν τα εργαστηριακά πράγματα. Θα προσπαθήσω να καλύψω όσα κενά έχω στα μαθηματικά ωστε να έχω πιο πολλές επιλογές.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Έχω φίλη στο χημικό μηχανικών και έχουν φουλ χημεία και εκεί
νομίζω ότι ισχύει αυτό ως έναν βαθμό, αλλά δική μου φίλη από χημ μηχ μου έχει πει ότι καθηγητής τους τους είπε χαρακτηριστικά ότι ο τίτλος χημικός μηχανικός είναι παραπλανητικός.

δεν ξέρω πάντως, το καλύτερο που έχει να κάνει ο θεματοθέτης είναι να κοιτάξει τους οδηγούς σπουδών όταν θα φτάσει στιγμή να επιλέξει.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Not really.
Έχω φίλη στο χημικό μηχανικών και έχουν φουλ χημεία και εκεί. Συν ότι συγκριτικά με το χημικό έχει πολλές περισσότερες προοπτικές εργασίας. Μια απλή έρευνα στις αγγελίες το αποδεικνύει ταχύτατα. Την δουλειά του χημικού μηχανικού δεν μπορεί να την κάνει κανείς, εν αντιθέσει, οι χημικοί ανταγωνίζονται με τους χμηχ, τους βιοχημικούς, τους φαρμακοποιούς, ακόμη και τους ιατρικών εργαστηρίων (κυρίως στο εξωτερικό).
Καλό είναι OP να μην αφήνεις τα μαθηματικά στην μοίρα τους γιατί θα κλάψεις στην σχολή (ακόμη και στο θεωρητικό χημικό).

P.S επειδή είσαι ακόμη πολύ μικρός σε ηλικία, κάτσε πρώτα να δεις την χημεία στην τρίτη λυκείου να δεις αν σου αρέσει, γιατί μπορει να αλλάξεις τελείως γνώμη. Από τα λεγόμενά σου φαίνεται ότι σε ενθουσιάζει μια εργαστηριακής φύσεως δουλειά, που μπορείς να την βρεις απο πολλές σχολές της θετικής κατεύθυνσης. Να διαβάζεις , να μην αφήνεις κενά, και θα τα δεις όλα πιο καθαρά σε 2 χρονια
Έχεις δίκιο αλλά και πάλι τρως στη μάπα πολλά άσχετα μαθήματα μέχρι να φτάσεις στο χημικό κομμάτι και στη χημική πρακτική. Αν θέλει καθαρά χημεία, καλύτερα να διαλέξει ένα χημικό τμήμα και μετά να εξειδικευτεί όπου θέλει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Έχεις δίκιο αλλά και πάλι τρως στη μάπα πολλά άσχετα μαθήματα μέχρι να φτάσεις στο χημικό κομμάτι και στη χημική πρακτική. Αν θέλει καθαρά χημεία, καλύτερα να διαλέξει ένα χημικό τμήμα και μετά να εξειδικευτεί όπου θέλει.
Γιατί άσχετα όμως ; Πιο λίγα καθαρά μαθήματα χημείας ίσως απο ο,τι σε ένα αντίστοιχο τμήμα χημείας, αλλά εγώ με μια γρήγορη ματιά στο πρόγραμμα σπουδών των χημικών μηχανικών του ΕΜΠ δεν βλέπω και τόσα άσχετα μαθήματα. Είναι εμπλουτισμένο με αρκετά μαθήματα χημείας παράλληλα με άλλα μαθήματα που έχουν άμεση σχέση και μπορούν να είναι εξαιρετικά χρήσιμα για όποιον πορευτεί αργότερα σε αυτή την επιστήμη.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Γιατί άσχετα όμως ; Πιο λίγα καθαρά μαθήματα χημείας ίσως απο ο,τι σε ένα αντίστοιχο τμήμα χημείας, αλλά εγώ με μια γρήγορη ματιά στο πρόγραμμα σπουδών των χημικών μηχανικών του ΕΜΠ δεν βλέπω και τόσα άσχετα μαθήματα. Είναι εμπλουτισμένο με αρκετά μαθήματα χημείας παράλληλα με άλλα μαθήματα που έχουν άμεση σχέση και μπορούν να είναι εξαιρετικά χρήσιμα για όποιον πορευτεί αργότερα σε αυτή την επιστήμη.
Κοίτα απλά πολλοί θέλουν σύνθεση χημικών ή ποιοτικές και ποιοτικές αναλύσεις. Δηλαδή θέλουν καθαρή εργαστηριακή χημεία. Ενώ στη χημικών μηχανικών μαθαίνεις ξέρω γω πως πρέπει να είναι τα πατώματα πως λειτουργούν μηχανήματα..... θεωρώ ότι αφού θέλει να πάει και υγείας δεν την ενδιαφέρουν αυτά τα τεχνολογικά
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Αρκετοί που μπήκαν στην σχολή των χημικών μηχανικών λόγω του ονόματος (νομίζοντας πως η σχολή θα έχει να κάνει αποκλειστικά με χημεία) το μετανιώνουν γιατί το αντικείμενο της σχολής είναι περισσότερο μηχανικό - το βλέπει κανείς με μία ματία στα προγράμματα σπουδών.
Βέβαια μπορείς μετά το προπτυχιακό να ασχοληθείς με οποιονδήποτε κλάδο της χημείας θες οπότε δεν είναι κακή επιλογή.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Κοίτα απλά πολλοί θέλουν σύνθεση χημικών ή ποιοτικές και ποιοτικές αναλύσεις. Δηλαδή θέλουν καθαρή εργαστηριακή χημεία. Ενώ στη χημικών μηχανικών μαθαίνεις ξέρω γω πως πρέπει να είναι τα πατώματα πως λειτουργούν μηχανήματα.....
Δεν είναι ακριβώς έτσι, νομίζω πως αφήνεται λίγο η εντύπωση με αυτή την πρόταση πως ο χημικός μηχανικός είναι ένα είδος μάστορα το οποίο δεν ισχύει καθόλου. Ίσα ίσα δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση εαν ο μέσος χημικός μηχανικός έχει αρκετές φορές καλύτερο γνωστικό υπόβαθρο απο έναν χημικό.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Έτσι έχω ακούσει από φίλη παιδιά. Δεν την έχω σπουδάσει την επιστήμη αυτή. Μου είπε ότι μελετάνε τα πάντα σε μια μονάδα βιομηχανική. Όχι μόνο το χημικό κομμάτι. Εγώ μόνο για τη φαρμακευτική μπορώ να μιλήσω με σιγουριά
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Έτσι έχω ακούσει από φίλη παιδιά. Δεν την έχω σπουδάσει την επιστήμη αυτή. Μου είπε ότι μελετάνε τα πάντα σε μια μονάδα βιομηχανική. Όχι μόνο το χημικό κομμάτι. Εγώ μόνο για τη φαρμακευτική μπορώ να μιλήσω με σιγουριά
Φυσικά και μελετάνε τα πάντα σε μια βιομηχανική μονάδα αλλά δεν είναι δεσμευτικό πως κάποιος θα ασχοληθεί με βιομηχανικές μονάδες και θα κάνει την δουλειά του μελετητή. Οι χημικοί μηχανικοί μπορούν να ασχοληθούν πάνω κάτω με οτιδήποτε θέλουν λόγω της τεράστιας ευρύτητας του αντικειμένου και των ικανοτήτων τους. Κάποιοι συνεχίζουν με διδακτορικά στην επιστήμη υλικών άλλοι σε φαρμακευτική, οπουδήποτε. Και επιπλέον έχουν το πλεονέκτημα ως διπλωματούχοι μηχανικοί πως είναι οι μόνοι από τις συναφείς ειδικότητες με δικαίωμα υπογραφής εάν επιθυμήσουν να στραφούν προς αυτό το είδος δουλειάς το οποίο δίνει πολλές καλές ευκαιρίες σε περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί να απασχοληθεί στοκ βασικό κορμού της επιστήμης.

Σε κάθε περίπτωση είναι αστείο να πει κάποιος πως θέλει να ασχοληθεί με ποιοτική και ποσοτική ανάλυση και δεν γνωρίζει εις βάθος τα θεμέλια της νευρολογικής επιστήμης καθώς και επιστημονική μετρολογία. Το να διαβάζεις τιμές από μια οθόνη που το κάνουν πάρα πολλοί "επιστήμονες" την σήμερον ημέρα είναι εκπαίδευση όχι γνώση. Δεν σε καθιστά το να έχεις εκπαιδευτεί πάνω από συγκεκριμένα μηχανήματα ειδικό επί του τομέα των αναλύσεων . Χρειάζεται εύρος γνώσεων και ικανοτήτων και στιβαρό θεωρητικό υπόβαθρο σε μαθηματικά και φυσική και η σχολή χημικών μηχανικών το παρέχει αυτό σε τεράστιο βαθμό καθώς παντρεύει την επιστήμη της χημείας με αυτή της μηχανικής .

Είναι θα τολμούσα να πω από τα ποιο τοπ πτυχία που θα μπορούσε κάποιος να έχει.Ταυτόχρονα όμως και από τα πιο απαιτητικά ακριβώς λόγω του γεγονότος ο,τι έχουν εύρος αλλά ταυτόχρονα και βάθος στις σπουδές τους. Οπότε όποιος το επιλέξει θα πρέπει να είναι αρκετά σίγουρος πως τα ενδιαφέροντα του θα είναι ποικίλα και θα έχει πολύ όρεξη να σπάσει το κεφάλι του ειδάλλως θα υποφέρει απίστευτα και θα είναι πάρα πολύ κρίμα. Γιατί δεν αρκεί μόνο μια επιστήμη να είναι καλή και να έχει κάποια επαγγελματικά πλεονεκτήματα, αλλά θα πρέπει να είναι και στα μέτρα μας και στο τι θέλουμε να κάνουμε. Και το επάγγελμα του χημικού μηχανικού έχει πολλά δικαιώματα, ακριβώς επειδή έχει πολλές υποχρεώσεις. Η λέξη υποχρεώσεις εδώ είναι κλειδί. Εάν κάποιος θέλει πιο "ελεύθερες" σπουδές τότε πάλι θα υποφέρει σε μια τέτοια σχολή.

Αυτό δεν το λέω για να την "διαφημίσω" ως μια σούπερ ουαου επιστήμη. Απλά για να τονίσω πως καμία από τις γνώσεις που παίρνει κάποιος δεν είναι άχρηστη. Όλα έχουν εφαρμογές. Τώρα εάν κάποιος αποφασίσει πως θέλει κάτι πιο θεωρητικό ή εστιασμένο στην βασική επιστήμη , καλά θα κάνει να ακολουθήσει το κατάλληλο τμήμα. Αλλά δεν πρέπει να έχει αυταπάτες κάνεις ο,τι δεν θα βρεθούν μπροστά του πράγματα του τεχνικού κόσμου ειδάλλως πέρα από την εκπαίδευση δεν μπορεί να εργαστεί οπουδήποτε αλλού πέρα από εντελώς τυποποιημενες δουλειές με εκπαίδευση όπου θα είναι σε ένα εργαστήριο νυχθημερόν και θα παίρνει 700€ - 800€ με ελάχιστη δυνατότητα εξέλιξης τόσο επαγγελματικά όσο και γνωσιακά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Not really.
Έχω φίλη στο χημικό μηχανικών και έχουν φουλ χημεία και εκεί.

Η χημική μηχανική είναι μια επιστήμη με έμφαση στη μηχανολογία των βιομηχανικών διεργασιών οπότε θέλει πρωτίστως άριστη γνώση σε μαθηματικά, φυσική και προγραμματισμό. Θα την αποκαλούσα Χημική Δυναμική. Η Χημική Μηχανική ως προς την απλή Χημεία σαν Τμήμα σπουδών είναι η Μαθηματική Ερμηνεία των Χημικών Φαινομένων και της μηχανικής συμπεριφοράς των χημικών αντιδράσεων. Χρησιμοποιώ τις λέξεις με μεγάλη προσοχή.

Η δυναμική των βιομηχανικών διεργασιών μελετώνται σε φυσικοχημική βάση οπότε με βάση τους Χημικούς, η φυσικοχημεία είναι αρκετά μαθηματικοποιημένη χημεία και από τα πιο αντιπαθητικά μαθήματα για την μάζα των φοιτητών Χημείας που πάσχουν από αντιμαθηματισμό.

Για την ενημέρωση, η δυναμική ενός φυσικοχημικού φαινομένου διατυπώνεται σε διαφορικές εξισώσεις με ή χωρίς πιθανότητες και στατιστικές κατανομές μαζών από τα μαθηματικά και επειδή παίζουν μη γραμμικότητες και διάφορα παράξενα μαθηματικά φαινόμενα λόγω των εργαστηριακών προσομοιώσεων, η επίλυση του προβλήματος για να μελετηθεί η δυναμική του στη συνέχεια, απαιτεί καλό προγραμματισμό. Με αυτή την ανάλυση απλά θέλω να τονίσω την ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης επιστήμης που κατά τη γνώμη μου είναι η πλέον μαθηματική επιστήμη του Πολυτεχνείου μετά τους Μηχανολόγους Μηχανικούς, δηλαδή, αρκετά κοντά στον επιστημονικό κλάδο των εφαρμοσμένων μαθηματικών για τις μοντελοποιήσεις ή αλλιώς αρκετά κοντά στο Τμήμα Μαθηματικών ως προς τα ανώτερα μαθηματικά για την φυσική μοντελοποίηση. Ως προς τη Φυσική επίσης απαιτεί καλή κατανόηση της μαθηματικής διατύπωσης της Φυσικής Συνεχούς ώστε να μπορούν να κατανοηθούν τα περίπλοκα μαθηματικά των πειραματικών φαινομένων της Χημικής Δυναμικής και επιστήμης Ρεολογίας, Πολυμερών, κτλ που μπλέκουν παράξενους ταλαντωτές, ηλεκτρικά κυκλώματα μπλα μπλα που περιγράφονται από παράξενες μαθηματικές έννοιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top