Αξίζει η Ευρωπαϊκών Σπουδών;

liaiscool

Νεοφερμένος

Η liaiscool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα, έρχεται σιγά σιγά η ώρα να αποφασίσω σχολές και έχω μια απορία: πιστεύετε ότι αξίζει η Ευρωπαϊκών Σπουδών; Δηλαδή με τα μόρια που απαιτεί, το πτυχίο με το οποίο καταλήγω τελικά με βγάζει κάπου ή είναι αδιέξοδο; Όντας μια σχετικά καλή μαθήτρια πιστεύω ότι με κόπο μπορεί να καταφέρω να πιάσω τα μόρια, όμως δεν ξέρω αν αυτός ο κόπος θα αναπληρωθεί με μια καλή δουλειά/επαγγελματική κατεύθυνση. Τα μαθήματα παρεμπιπτόντως με ενδιαφέρουν πολύ. Μια άλλη ανησυχία μου είναι το πόσο γενικό και αόριστο φαίνεται το πτυχίο. Τι νομίζετε; Ευχαριστώ πολύ!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναφέρεσαι στη σχολή στη Πάντειο που είναι σκέτο Διεθνών και Ευρωπαικών σπουδών ή στις άλλες τρεις σχολές που ανήκουν στο ΠΑΠΕΙ, ΑΣΟΕΕ, ΠΑΜΑΚ που ονομάζονται Διεθνών Ευρωπαικών και Οικονομικών σπουδών.

Για τη πρώτη κατηγορία δεν ξέρω να σε ενημερώσω αλλά από ότι έχω ακούσει σκούρα τα πράγματα όπως και στη δεύτερη κατηγορία σχολών.

Το πτυχίο όπως είπες είναι πολύ γενικό και αόριστο, και αξιοποιείται καλύτερα εννοείται σε χώρες του Εξωτερικού ( Βρυξέλες). Χρειάζεσαι μεταπτυχιακό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ , και το κυριότερο να είσαι τυχερή. Στο μεταπτυχιακό που ολοκλήρωσα στο μανατζμεντ, είχαμε 3 παιδιά απόφοιτους από το ΔΕΟΣ ( Τη 2η κατηγορία που σου έγραψα) και έκαναν δουλειές αλλά ντι αλλων. Σκέψου ούτε σε λογιστήρια δεν τους έκαναν πρόσληψη. Αντίθετα ένα παιδί που ήμασταν μαζί στο σχολείο, κατάφερε μέσω Αμερικής και βρήκε το δρόμο του, καθώς έκανε μεταπτυχιακό στο Hopkins, και τώρα δουλεύει σε μεγάλη εταιρεία όπου είναι Αναλυτής.

Με λίγα λόγια εδώ δεν υπάρχει μέλλον, ΕΞΩ με κλειστά τα μάτια
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Καλησπέρα, έρχεται σιγά σιγά η ώρα να αποφασίσω σχολές και έχω μια απορία: πιστεύετε ότι αξίζει η Ευρωπαϊκών Σπουδών; Δηλαδή με τα μόρια που απαιτεί, το πτυχίο με το οποίο καταλήγω τελικά με βγάζει κάπου ή είναι αδιέξοδο; Όντας μια σχετικά καλή μαθήτρια πιστεύω ότι με κόπο μπορεί να καταφέρω να πιάσω τα μόρια, όμως δεν ξέρω αν αυτός ο κόπος θα αναπληρωθεί με μια καλή δουλειά/επαγγελματική κατεύθυνση. Τα μαθήματα παρεμπιπτόντως με ενδιαφέρουν πολύ. Μια άλλη ανησυχία μου είναι το πόσο γενικό και αόριστο φαίνεται το πτυχίο. Τι νομίζετε; Ευχαριστώ πολύ!

To γεγονός ότι είσαι καλή μαθήτρια δεν οδηγεί στον συλλογισμό:

καλή μαθήτρια -> επιτυχία σε μια σχολή -> καλή δουλειά

Πρόκειται για διαφορετικές φάσεις στη ζωή και ο κάθε άνθρωπος καλείται να διαθέσει δεξιότητες που δεν σχετίζονται με τον ρομαντικό κόσμο της μάθησης. Επειδή είσαι καλή μαθήτρια δεν φτάνει. Χρειάζεται και η τύχη εφόσον μιλάμε για μια χρονική περίοδο που θα καθορίσει τη ζωή σου. Δεν θα είσαι πάντα 17 χρονών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top