Αν όχι Αρχαία και Λατινικά τότε τι;

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
Αν καταργούσαμε την διδασκαλεία των Παλαιών Γλώσσων στην Ανθρωπιστικών τοτε τι μαθήματα θα μπορούσε να έχει στην 'Β και στην 'Γ;

Εγω προσωπικά είμαι υπέρ της διδασκαλείας των Αρχαίων και των Λατινικών απλά με άλλον τρόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
ισως κοινωνιολογία αντι των λατινικών που είχε εφαρμοστεί κιολας
τα αρχαία δεν νομίζω πως πρέπει να αντικατασταθούν
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τη @smarw . Τα λατινικά θα μπορούσαν να αντικατασταθούν με την κοινωνιολογία, τα αρχαία όμως να παρέμεναν.

Πάντως τα δύο μαθήματα κατ'εμε χρειάζονται ολική αναδιαμόρφωση του τρόπου διδασκαλίας τους.

Στα λατινικά θεωρώ τουλάχιστον ανούσιο να μαθαίνουμε σύνταξη, γραμματική κλπ. και ουσιαστικά να μην έχουμε έρθει σε ουσιώδη επαφή με κανένα κείμενο των μεγάλων Ρωμαίων λογοτεχνών.

Τα αρχαία, το γνωστό κυρίως, έχει γίνει ιστορία 2.0. Ατελείωτα ερμηνευτικά σχόλια, πολλά από αυτά κακογραμμένα, με αποτέλεσμα το μάθημα να χάνει την ουσία του.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ρε παιδιά να βγάλουμε εμείς τα λατινικά και τα αρχαία από τη θεωρητική και να βάλουμε κοινωνιολογιες και συναφή "μπούρδες" ενώ τα διδάσκονται από Α'Λυκειου πολλες φορές στο εξωτερικό;
Και τη κοινωνιολογια θα την κάνεις στις σχολές που χρειάζεται;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η θεωρητική κατεύθυνση (που τώρα τη λένε Ανθρωπιστική), ας τα χαίρεται τα Αρχαία της. Οι υπόλοιποι, τα παιδιά του Γυμνασίου και του Λυκείου στη Γενική Παιδεία δε φταίνε σε τίποτα να διδάσκονται νεκρές και άχρηστες γλώσσες.
Υ.Γ. Επειδή κάπου πήρε το μάτι μου κάτι για αρχαία ελληνικά στο εξωτερικό, ενημερωτικά, υπάρχουν σπάνια και μόνον σαν μάθημα επιλογής. Εδώ, οι ξένοι πουθενά δεν διδάσκουν τις δικές τους αρχαίες γλώσσες.


1686861723129.png
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Η θεωρητική κατεύθυνση (που τώρα τη λένε Ανθρωπιστική), ας τα χαίρεται τα Αρχαία της. Οι υπόλοιποι, τα παιδιά του Γυμνασίου και του Λυκείου στη Γενική Παιδεία δε φταίνε σε τίποτα να διδάσκονται νεκρές και άχρηστες γλώσσες.
Υ.Γ. Επειδή κάπου πήρε το μάτι μου κάτι για αρχαία ελληνικά στο εξωτερικό, ενημερωτικά, υπάρχουν σπάνια και μόνον σαν μάθημα επιλογής. Εδώ, οι ξένοι πουθενά δεν διδάσκουν τις δικές τους αρχαίες γλώσσες.


Δεν νοείται θεωρητική ή ανθρωπιστική εν πάση περιπτώσει, χωρίς αρχαια και λατινικινα.
Στην γενική παιδεία, ναι είναι άχρηστα, προφανώς.

Είχα διαβάσει ότι γενικά στα λύκεια του εξωτερικού (τόσο σε Ευρώπη όσο και σε ΗΠΑ) κάνουν λατινικά, τώρα για αρχαία δεν γνωρίζω.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αρχαία και λατινικά θεωρώ πως πρέπει να διατηρηθούν αλλά υπό διαφορετική μορφή. Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπε η @augustine. Τα αρχαία χάνουν τελείως το νόημά τους με τον εφιάλτη του γνωστού, γιατί έτσι έχει καταλήξει. Όσο ήμουν στη Γ' Λυκείου, αυτό έλεγα: αν διάβαζα εκτός πλαισίου πανελλαδικών, το γνωστό θα ήταν μακράν το αγαπημένο μου κομμάτι από όλα τα μαθήματα. Και πάλι μου άρεσε, και θεωρώ την επιλογή των κειμένων πολύ εύστοχη, αλλά δυστυχώς όταν έχεις να μάθεις 15 σελίδες ερμηνευτικά σχόλια για το καθένα δεν το χαίρεσαι και τόσο...
Τα λατινικά από την άλλη μου άρεσαν πάρα πολύ, αλλά δεν έγινα και σοφότερος από το μπιφ που είχαν ο Έννιος με τον Νασικά και την αγωνία αν θα του ανοίξει την πόρτα ή όχι. Είναι σαφές ότι πρέπει να υπάρξει άλλη θεματογραφία και νομίζω δρομολογείται για τα επόμενα χρόνια.

Σε κάθε περίπτωση όμως, θα ήταν καλό να ενταχθεί και ένα κοινωνιολογικό μάθημα για να υπάρχει μεγαλύτερη αντιστοιχία με τις σχολές του 1ου επιστημονικού πεδίου. Τώρα τα μαθήματα που διδασκόμαστε στο λύκειο συναντώνται κυρίως στη φιλολογία, ενώ η κοινωνιολογία θα κάλυπτε περισσότερες σχολές. Μην ξεχνάμε ότι το 1ο Ε.Π. ονομάζεται "ανθρωπιστικών, νομικών και κοινωνικών σπουδών".
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Τα αρχαία, αν και καταντούν κουραστικά ώρες ώρες, δεν πρέπει να αφαιρεθούν. Είμαι πάντως υπέρ της αλλαγής του τρόπου διδασκαλίας τους. Το ίδιο ισχύει και για τα λατινικά. Θεωρώ ότι η κοινωνιολογία θα ήταν κάτι σαν δεύτερη ιστορία και θα δυσκόλευε ακόμα περισσότερο τους μαθητές που παλεύουν για να μπορέσουν να αποστηθίζουν
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Η θεωρητική κατεύθυνση (που τώρα τη λένε Ανθρωπιστική), ας τα χαίρεται τα Αρχαία της. Οι υπόλοιποι, τα παιδιά του Γυμνασίου και του Λυκείου στη Γενική Παιδεία δε φταίνε σε τίποτα να διδάσκονται νεκρές και άχρηστες γλώσσες.
Υ.Γ. Επειδή κάπου πήρε το μάτι μου κάτι για αρχαία ελληνικά στο εξωτερικό, ενημερωτικά, υπάρχουν σπάνια και μόνον σαν μάθημα επιλογής. Εδώ, οι ξένοι πουθενά δεν διδάσκουν τις δικές τους αρχαίες γλώσσες.


Γιατί εμείς της θεωρητικής τι φταίμε να διδασκόμαστε φυσικη, χημεία κλπ ; 🧐
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ, ακυρο ενετλως βεβαια, ειμαι τοσο καμμενη που εχω κατσει οταν εχω ελευθερο χρονο και ειναι λιγο μουντη μερα, να ψηλοδιαβαζω λατινικα.

Εεεεε,πιο υπερμαχος απο μενα δεν παιζει να υπαρχει (χωρις να ειμαι σε φιλολογικη σχολη) αλλα, ανρικειμενικα για οποιον δεν ειναι φιλολογος, γλώσσολογος, κλπ ειναι οντως αχρηστα.

(Εκτος απο εμενα που πιανω κουβεντες με επισης καμμενους αγγλους και αμερικανους τουριστες, οποτε leave it, i will die alone)
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ, ακυρο ενετλως βεβαια, ειμαι τοσο καμμενη που εχω κατσει οταν εχω ελευθερο χρονο και ειναι λιγο μουντη μερα, να ψηλοδιαβαζω λατινικα.

Εεεεε,πιο υπερμαχος απο μενα δεν παιζει να υπαρχει (χωρις να ειμαι σε φιλολογικη σχολη) αλλα, ανρικειμενικα για οποιον δεν ειναι φιλολογος, γλώσσολογος, κλπ ειναι οντως αχρηστα.

(Εκτος απο εμενα που πιανω κουβεντες με επισης καμμενους αγγλους και αμερικανους τουριστες, οποτε leave it, i will die alone)
δεν έχω ξανακουσει για άνθρωπο που διαβάζει λατινικά από επιλογή του 😭 πάντως πως σου φαίνονται, εύκολα;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ, ακυρο ενετλως βεβαια, ειμαι τοσο καμμενη που εχω κατσει οταν εχω ελευθερο χρονο και ειναι λιγο μουντη μερα, να ψηλοδιαβαζω λατινικα.

Εεεεε,πιο υπερμαχος απο μενα δεν παιζει να υπαρχει (χωρις να ειμαι σε φιλολογικη σχολη) αλλα, ανρικειμενικα για οποιον δεν ειναι φιλολογος, γλώσσολογος, κλπ ειναι οντως αχρηστα.

(Εκτος απο εμενα που πιανω κουβεντες με επισης καμμενους αγγλους και αμερικανους τουριστες, οποτε leave it, i will die alone)
Είσαι καλά; 😦

Τα λατινικά ήταν το αγαπημένο μου μάθημα αλλά ποτέ δεν θα τα διάβαζα έτσι 😭
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
δεν έχω ξανακουσει για άνθρωπο που διαβάζει λατινικά από επιλογή του 😭 πάντως πως σου φαίνονται, εύκολα;
Είσαι καλά; 😦

Τα λατινικά ήταν το αγαπημένο μου μάθημα αλλά ποτέ δεν θα τα διάβαζα έτσι 😭
Τα γουσταρω πολυ, ουτε εγω ξερω το γιατι, ειμαι πολυ dark academia, τι να πω.

Πρωτοξεκινησε αυτη η ορεξη για τα λατινικα στην Γ Γυμνασιου, οπου η μουσικος στο σχολειο, μας μαθαινε τις πρωτοες νοτες που ειχαν ξεκινησει απο εναν καθολικο μοναχο στα λατινικα.

Οτι βλεπεις αυτο διαβαζεις, και μου ακουγονται πολυ ομορφα ακουστικα.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν καταργούσαμε την διδασκαλεία των Παλαιών Γλώσσων στην Ανθρωπιστικών τοτε τι μαθήματα θα μπορούσε να έχει στην 'Β και στην 'Γ;
Δυσκολεύομαι να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα.
Όμως, προσωπικά θα ήθελα Φιλοσοφία και Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία.
Υπάρχει κόσμος και πέρα από την Ελλάδα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top