Ανησυχια στη Φυσικη...

MrDragonboy

Νεοφερμένος

Ο MrDragonboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεος σε αυτο το site και εχω την εξης ανησυχια;
Ειμαι πολυ καλος μαθητης στη Φυσικη, και στις πανελληνιες παω για υψηλο βαθμο (γυρω στο 19)
Παρ' ολα αυτα, παρατηρω οτι αν και ειμαι παρα πολυ καλος στα Α,Β (και στις περισσοτερες περιπτωσεις και στα Γ θεματα),
δυσκολευομαι παρα πολυ σε Δ θεματα, και ΚΥΡΙΩΣ σε συνδυαστικα.
Δεν ξερω το λογο, ειλικρινα.. Εχω παρει βοηθηματα, εχω λυσει πολλες ασκησεις, αλλα και παλι σε πολλα διαγωνισματα φροντιστηριων και πανελλαδικων το μυαλο μου δεν καταφερνει να επεξεργαστει με ορθο τροπο την ασκηση.
Εσεις τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει? Τα φαινομενα τα εχω κατανοησει πολυ καλα. Το μονο που δεν εχω κανει ειναι πολλα διαγωνισματα.
Εως τωρα, εχω λυσει περιπου 3-4 διαγωνισματα ολη τη χρονια, γεγονος το οποιο με προβληματιζει.
Εσεις στη θεση μου τι θα κανατε για να πατε απο το 16 σε γραπτο στο 19 - εικοσι σε δυο μηνες γνωριζοντας οτι δεν τα πατε πολυ καλα σε θεματα Δ?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Εσεις στη θεση μου τι θα κανατε για να πατε απο το 16 σε γραπτο στο 19 - εικοσι σε δυο μηνες γνωριζοντας οτι δεν τα πατε πολυ καλα σε θεματα Δ?
Μα δεν είναι προφανές ; Πρέπει να ξεσκιστεις να λύνεις Δ θέματα. Δεν χρειάζεται να λύνεις κάθε φορά ξανά Α και Β και Γ εφόσον ξέρεις ότι είσαι ήδη καλός. Δεν είναι αποδοτικό από άποψη χρόνου.

Αλλά μην αφήσεις εννοείται τα skills σου σε αυτά να ατροφησουν τους επόμενους δύο μήνες.
 

Marianna.diamanti

Νεοφερμένος

Η Marianna.diamanti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεος σε αυτο το site και εχω την εξης ανησυχια;
Ειμαι πολυ καλος μαθητης στη Φυσικη, και στις πανελληνιες παω για υψηλο βαθμο (γυρω στο 19)
Παρ' ολα αυτα, παρατηρω οτι αν και ειμαι παρα πολυ καλος στα Α,Β (και στις περισσοτερες περιπτωσεις και στα Γ θεματα),
δυσκολευομαι παρα πολυ σε Δ θεματα, και ΚΥΡΙΩΣ σε συνδυαστικα.
Δεν ξερω το λογο, ειλικρινα.. Εχω παρει βοηθηματα, εχω λυσει πολλες ασκησεις, αλλα και παλι σε πολλα διαγωνισματα φροντιστηριων και πανελλαδικων το μυαλο μου δεν καταφερνει να επεξεργαστει με ορθο τροπο την ασκηση.
Εσεις τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει? Τα φαινομενα τα εχω κατανοησει πολυ καλα. Το μονο που δεν εχω κανει ειναι πολλα διαγωνισματα.
Εως τωρα, εχω λυσει περιπου 3-4 διαγωνισματα ολη τη χρονια, γεγονος το οποιο με προβληματιζει.
Εσεις στη θεση μου τι θα κανατε για να πατε απο το 16 σε γραπτο στο 19 - εικοσι σε δυο μηνες γνωριζοντας οτι δεν τα πατε πολυ καλα σε θεματα Δ?
Εξάσκηση. Ο μόνος ρεαλιστικός τρόπος να βελτιωθείς στα συνδυαστικά αυξημένης δυσκολίας Δ θέματα είναι η επίλυση όσων περισσότερων θεμάτων μπορείς. Το κλειδί αποτελεί η επιμονή πάνω στα θέματα που σε δυσκολεύουν και το συστηματικό διάβασμα. Δοκίμασε θέματα Δ από τα διαγωνίσματα εφ’ολης που υπάρχουν στο study4exams καθώς και θέματα φροντιστηρίων όπως το Εν Τάξη, το Μεθοδικό, Εν δυνάμει, το Νέο κ.α. που μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο.
Καλή επιτυχία!
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,750 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεος σε αυτο το site και εχω την εξης ανησυχια;
Ειμαι πολυ καλος μαθητης στη Φυσικη, και στις πανελληνιες παω για υψηλο βαθμο (γυρω στο 19)
Παρ' ολα αυτα, παρατηρω οτι αν και ειμαι παρα πολυ καλος στα Α,Β (και στις περισσοτερες περιπτωσεις και στα Γ θεματα),
δυσκολευομαι παρα πολυ σε Δ θεματα, και ΚΥΡΙΩΣ σε συνδυαστικα.
Δεν ξερω το λογο, ειλικρινα.. Εχω παρει βοηθηματα, εχω λυσει πολλες ασκησεις, αλλα και παλι σε πολλα διαγωνισματα φροντιστηριων και πανελλαδικων το μυαλο μου δεν καταφερνει να επεξεργαστει με ορθο τροπο την ασκηση.
Εσεις τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει? Τα φαινομενα τα εχω κατανοησει πολυ καλα. Το μονο που δεν εχω κανει ειναι πολλα διαγωνισματα.
Εως τωρα, εχω λυσει περιπου 3-4 διαγωνισματα ολη τη χρονια, γεγονος το οποιο με προβληματιζει.
Εσεις στη θεση μου τι θα κανατε για να πατε απο το 16 σε γραπτο στο 19 - εικοσι σε δυο μηνες γνωριζοντας οτι δεν τα πατε πολυ καλα σε θεματα Δ?
Χμμ. Τα θέματα Δ απ' όσο θυμάμαι δεν ήταν κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, απλά φαίνονται τρομακτικά λόγω των πολλών πληροφοριών που παρέχονται σε μόλις μία άσκηση. Όπως μας είχε πει ο καθηγητής που είχα, απλά πρέπει να "σπας" την άσκηση στα επιμέρους φαινόμενα, και να τα λύνεις ξεχωριστά. Τώρα αν σε βοηθήσει κάπως αυτό ως συμβουλή, δεν ξέρω.

Πάντως όπως σου είπαν και τα παιδιά, το μόνο που θα σε βοηθήσει είναι η εξάσκηση, τίποτε άλλο. Όσο πιο πολλές ασκήσεις λύσεις, τόσο πιο καλά θα εμβαθύνεις στη λογική των θεμάτων Δ και τόσο πιο εύκολα θα τα λύνεις.

Συνεπώς, εξάσκηση, εξάσκηση και πάλι εξάσκηση.
 

Mhtsaras76

Νεοφερμένος

Ο Mhtsaras76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γνωμη μου τελειοποιησε οσο μπορεις τα αβγ θεματα να τα εχεις σιγουρακια για το τελος. Τωρα εννοείται πρέπει να αρχισεις να λυνεις δ θεματα απο βοηθηματα και απο προηγουμες πανελλαδικές τσουκου τσουκου θα το βρεις. Καλη δυναμη βρο ✊
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Σίγουρα πάρε όλα τα θέματα των πανελλαδικών με τη σειρά και λύσε τα Δ (για να μην χάνεις χρόνο από τα υπόλοιπα, εφόσον τα ξέρεις). Μετά έχεις study4exams και ylikonet αν θες. Για κάθε κεφάλαιο ξεχωριστά αρχικά και μετά συνδυαστικά.
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεος σε αυτο το site και εχω την εξης ανησυχια;
Ειμαι πολυ καλος μαθητης στη Φυσικη, και στις πανελληνιες παω για υψηλο βαθμο (γυρω στο 19)
Παρ' ολα αυτα, παρατηρω οτι αν και ειμαι παρα πολυ καλος στα Α,Β (και στις περισσοτερες περιπτωσεις και στα Γ θεματα),
δυσκολευομαι παρα πολυ σε Δ θεματα, και ΚΥΡΙΩΣ σε συνδυαστικα.
Δεν ξερω το λογο, ειλικρινα.. Εχω παρει βοηθηματα, εχω λυσει πολλες ασκησεις, αλλα και παλι σε πολλα διαγωνισματα φροντιστηριων και πανελλαδικων το μυαλο μου δεν καταφερνει να επεξεργαστει με ορθο τροπο την ασκηση.
Εσεις τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει? Τα φαινομενα τα εχω κατανοησει πολυ καλα. Το μονο που δεν εχω κανει ειναι πολλα διαγωνισματα.
Εως τωρα, εχω λυσει περιπου 3-4 διαγωνισματα ολη τη χρονια, γεγονος το οποιο με προβληματιζει.
Εσεις στη θεση μου τι θα κανατε για να πατε απο το 16 σε γραπτο στο 19 - εικοσι σε δυο μηνες γνωριζοντας οτι δεν τα πατε πολυ καλα σε θεματα Δ?
Δεν ξερω αμα καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις. Γενικα οπως λες δεν ειναι θεμα οτι δεν ξερεις να λυνεις απλα οταν φτανεις στο θεμα Δ θα μετεφραζα οτι ειναι κουρασμενος ο εγκεφαλος να ειναι 100% αποδοτικος. Και εγω το παθαινα αυτο σε σημειο κιολας Ταλαντωσεις να ειναι κεκλιμενο επιπεδο και να το γραφω στο χαρτι ωσ οριζοντιο .... Οποτε θα σου πω πως το ελυσα εγω. Γενικα καταλαβα οτι δεν ηταν θεμα γνωσης ή εξασκησης. Ειχα λυσει ολο τον Παναγιωτακη α β γ δ οταν ελυνα μεμονωμενα ολα καλα οποτε το "μυστικο" ειναι ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ. κατσε για τον επομενο ενα μηνα που σου μενει καθε μερα 2 φορες τηβ εβδομαδα καθε κυριακη? Βαλε μια επαναλλαμβανομενη μερα και κατσε και λυνε απο τηβ αρχη ολο το διαγωνισμα 3 ωρες εκει. Στην αρχη θα εισαι στο ιδιο σημειο μετα απο τις 2-4 προσωμοιωσεις ο εγκεφαλος συνηθιζει και θα ρολλαεει καλυτερα. Αν με ρωτας που θα βρεις υλικο και ποιος θα στα διορθωνει; Study for Exams λυσε τα ολα εχει και λυσεις ελεγξετα χωρις να εχεις αναγκη κανενα αν κατι δεν καταλαβαινεθς τοτε πας καθηγητη
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Πιάσε το βοήθημα σου και ξεκίνα να λύνεις Δ
 
Top