Ανησυχία για το ειδικό μάθημα αγγλικών

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Στο Β3 εβαλα:
20:C
21:A
22:B
23:E
24:F
Οι απαντησεις που εχουν βγει εως τωρα λενε πως το 22 και το 23 τα εχω βαλει λαθος. Ομως πιστευω πως δεν ειναι...
Στο 22 παει να πει την αλλη πλευρα του ζητήματος. Ετσι, εβαλα το Β που μιλάει για την ερευνα που εχει γινει. Στο 23 λεει για το οτι πολυ αγνοούν αυτα που λεει η ερευνα, γιαυτο μετα εβαλα το Ε, που ουσιαστικα λεει πως υπάρχουν και benefits.
Τι λετε εσεις; ειναι οντως λαθος; η υπαρχει περιπτωση καποιοι να το βρουν σωστο;
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Το 22 το έβαλες λάθος γιατί το Β λέει για έρευνα για prosocial behavior ενώ το αμέσως επόμενο κομάτι το 23 λέει ότι δεν έχουν γίνει αρκετές ερευνες για αυτό, και το 23 με το Ε είναι αντίθετα νοηματικά νομίζω.
Εγώ αυτά σωστά τα βαλα, οι κατανόησης κειμένου μου φαίνονταν όλες οι επιλογές σωστές. Ειδηκά το 2ο, από που πρέπει να καταλάβουμε ότι digital nomads είναι αυτοί που ταξιδεύουν με λάπτοπ ήθελα να ξερα. Το κείμενο λέει μόνο κάτι για κάποιον που χρησιμοποιεί λάπτοπ στην παραλία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Εγώ αυτά σωστά τα βαλα, οι κατανόησης κειμένου μου φαίνονταν όλες οι απαντήσεις σωστές. Ειδηκά το 2ο, από που πρέπει να καταλάβουμε ότι digital nomads είναι αυτοί που ταξιδεύουν με λάπτοπ ήθελα να ξερα. Το κείμενο λέει μόνο κάτι για κάποιον που χρησιμοποιεί λάπτοπ στην παραλία.
Σε αυτο με τους nomads εβαλα το Β
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Το 22 το έβαλες λάθος γιατί το Β λέει για έρευνα για prosocial behavior ενώ το αμέσως επόμενο κομάτι το 23 λέει ότι δεν έχουν γίνει αρκετές ερευνες για αυτό, και το 23 με το Ε είναι αντίθετα νοηματικά νομίζω.
Εγώ αυτά σωστά τα βαλα, οι κατανόησης κειμένου μου φαίνονταν όλες οι επιλογές σωστές. Ειδηκά το 2ο, από που πρέπει να καταλάβουμε ότι digital nomads είναι αυτοί που ταξιδεύουν με λάπτοπ ήθελα να ξερα. Το κείμενο λέει μόνο κάτι για κάποιον που χρησιμοποιεί λάπτοπ στην παραλία.
Τωρα ειδα το edit
Ναι λογικα τα εχω λαθος αυτα τα δυο αλλα θα μείνω αισιόδοξη για τωρα
Επισης στο Β2 στο 16 εβαλα feel sorry και στο 17 unwilling to... Λετε και αυτα να ειναι λαθος;
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Για το Β3 το 22 διαφορετικά φροντιστήρια δίνουν διαφορετικές απαντήσεις.. άλλοι λένε E άλλοι D.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
τελικα δεν πηγα στις εξετασεις αλλα απαντησα τις ερωτησεις τωρα για πλακα και τσεκαρα τις απαντησεις μου συγκρινοντας τες με αυτες που εχει ποσταρει στν ιστοσελιδα του το alfavita. Βεβαια η απαντηση που εχουν δωσει εκει για σωστη ας πουμε στο 16 εμενα μου φαινεται λαθος αλλα και το "unfortunately" για το 10 επισης δεν μου φαινεται σωστο :/ εγω εβαλα "intimately" λολ

στο 22 εβαλα το D.. το Ε μου φαινεται τελειως ακυρο εκει :/ επισης, στο 19 εβαλα "am I" κι οχι "are you" και στο 18 εβαλα "got its" αντι "had the" οπως προτεινει το alfavita ασ πουμε... κατι τετοια τα πιανουν λαθος;

Τωρα ειδα το edit
Ναι λογικα τα εχω λαθος αυτα τα δυο αλλα θα μείνω αισιόδοξη για τωρα
Επισης στο Β2 στο 16 εβαλα feel sorry και στο 17 unwilling to... Λετε και αυτα να ειναι λαθος;
στο 17 εβαλα το ιδιο αλλα στο στο 16 εβαλα "apologize for".. το "feel sorry" νμζ χρειαζεται κι αυτο ενα "for" μετα για να ειναι σωστο ://
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγώ αντι για are you εβαλα should you.. το ίδιο δεν είναι;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι απαντήσεις που δίνονται είναι πολύ συγκεκριμένες, θα στο πάρει λάθος αν έχει το are you και ο διορθωτής...

Το should you δεν ταιριάζει, λόγω του to που ακολουθεί...
 
Τελευταία επεξεργασία:

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δυστυχώς η συγκεκριμένη πρόταση περιπλέκει το νόημα έτσι όπως είναι δομημένη, είναι παράξενη αλλά λόγω του to που έχει δεν μπορούσε το should you να μπει εκεί. Αν δεν υπήρχε το to προσωπικά θα το δεχόμουν.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Δυστυχώς η συγκεκριμένη πρόταση περιπλέκει το νόημα έτσι όπως είναι δομημένη, είναι παράξενη αλλά λόγω του to που έχει δεν μπορούσε το should you να μπει εκεί. Αν δεν υπήρχε το to προσωπικά θα το δεχόμουν.
ο ναι σ αυτο συμφωνω~ εγω αναφερομουν στν δικη μου απορια που ειχε να κανει με το am I/are you ^^
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το Am I θα μπορούσε να είναι, σε μπερδεύει αυτό με τα πρόσωπα, γιατί ταιριάζει πράγματι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top