Αναπλήρωση κενών σε μαθήματα

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γεια σας. Πάω Τρίτη γυμνασίου και σμρ έμαθα ότι δεν θα δώσουμε εξετάσεις. Η αλήθεια είναι πως ανακουφιστηκα γιατί έχω πολλά κενά. Φέτος σε ολη την σχολική χρονιά δεν έχω διαβάσει καθόλου φυσική και ιστορία.(στα υπόλοιπα μαθήματα είμαι οκ, μια επανάληψη χρειάζομαι). Δεν διάβαζα γιατί οι καθηγήτριες γενικά δεν μας εξεταζαν και τα είχα φορτώσει λίγο στον κόκορα.... Το ξερω πως ήταν λάθος, γιατί πρέπει να διαβάζω πάνω από όλα για εμένα και όχι για τους άλλους. Έπρεπε παρόλο που δεν εξεταζαν να μελετω...... Τώρα που κλείνουμε για Πάσχα θέλω να αναπληρώσω τα κενά. Πιστεύετε πως προλαβαίνω σε 2 εβδομάδες; Σε όλη την διάρκεια της τηλεκπαιδευσης μας έδειχναν βίντεο τα οποία δεν πρόσεχα καθόλου. Οπότε δεν έχω τίποτα από σημειώσεις σε τετράδια.
 

Σωτηρία

Νεοφερμένος

Η Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας. Πάω Τρίτη γυμνασίου και σμρ έμαθα ότι δεν θα δώσουμε εξετάσεις. Η αλήθεια είναι πως ανακουφιστηκα γιατί έχω πολλά κενά. Φέτος σε ολη την σχολική χρονιά δεν έχω διαβάσει καθόλου φυσική και ιστορία.(στα υπόλοιπα μαθήματα είμαι οκ, μια επανάληψη χρειάζομαι). Δεν διάβαζα γιατί οι καθηγήτριες γενικά δεν μας εξεταζαν και τα είχα φορτώσει λίγο στον κόκορα.... Το ξερω πως ήταν λάθος, γιατί πρέπει να διαβάζω πάνω από όλα για εμένα και όχι για τους άλλους. Έπρεπε παρόλο που δεν εξεταζαν να μελετω...... Τώρα που κλείνουμε για Πάσχα θέλω να αναπληρώσω τα κενά. Πιστεύετε πως προλαβαίνω σε 2 εβδομάδες; Σε όλη την διάρκεια της τηλεκπαιδευσης μας έδειχναν βίντεο τα οποία δεν πρόσεχα καθόλου. Οπότε δεν έχω τίποτα από σημειώσεις σε τετράδια.
Η αληθεια ειναι πως αν δεν εχετε προγραμματισμενο καποιο διαγωνισμα ή τεστ και αν εχεις κατασταλαξει στη κατευθυνση που θα κλιθεις να επιλεξεις στη β λυκειου για μενα και να μη τα καλυψεις δεν θα σου κοστισει πολυ.. Αν πχ θα δωσεις φυσικη πανελληνιες καντα μια επαναληψη και μην ασχοληθείς με την ιστορια και το αντιστροφο αν εχεις επιλέξει την ιστορια. Αν δεν ξες τη κατεύθυνση σου τότε αν θες διαβασε λιγακι φυσικη να εχεις επαφη με το μαθημα να μη χασεις τη μπαλα του χρονου. ιστορια θα δεις τα ιδια πραγματα με πολλες περισσοτερες λεπτομερειες οποτε αμφιβαλλω και αν θα τα θυμάσαι σε 2 χρονια ακομα και αν τα διαβασεις τωρα. Τελος αν γραφεις διαγωνισματα διαβασε μονο την υλη αυτη και μην αγχωθεις τοσο να καλυψεις αλλα κενα. Τωρα όλα αυτα στα λέω για να δεις τι θα σου χρειαστεί στο λυκειο. Ειδαλλως αν σε ενδιαφερει να εχεις αυτες τις γενικες γνωσεις καλο ειναι να τα διαβασεις για να τα κατανοησεις να εχεις μια ιδεα τι γινεται αλλα σαυτη τη περιπτωση δυσκολο να καλύψεις ενα 5-6μηνες μαθηματων ετσι γρηγορα. Παρολα αυτα εισαι τριτη γυμνασιου μην καιγεσαι να διαβαζεις ολη μερα μεσα στις διακοπες. κανε τα μαθηματα που σας εβαλαν μονη σου και απο εκει θα δεις τι κενα εχεις αφησει και θα εντρυφησεις περισσοτερο σαυτα. Αυτα ελπιζω να σε βοήθησα. Καλες διακοπες!!
 

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολυ😊. Καλές διακοπές!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top