Αναμνήσεις από το σχολείο

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να χλευαζει ότι θέλει ειδικά φανταστικά πρόσωπα. Λέγεται ελευθερία του λόγου.


Όχι δεν πάει έτσι φίλε.Ενα πολύ μεγάλο μέρος της κοινωνίας είναι άθεοι,σεβαστό.Δεν σημαίνει όμως ότι έχει το δικαίωμα να κοροειδευει κάτι μόνο και μόνο γιατί πιστεύει κάτι άλλο.Νομιζω ότι και με το να κοροειδευει δείχνει και χαμηλό μορφωτικό επίπεδο.Αλλο να λέει την άποψη του και άλλο να χλευάζει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι δεν πάει έτσι φίλε.Ενα πολύ μεγάλο μέρος της κοινωνίας είναι άθεοι,σεβαστό.Δεν σημαίνει όμως ότι έχει το δικαίωμα να κοροειδευει κάτι μόνο και μόνο γιατί πιστεύει κάτι άλλο.Νομιζω ότι και με το να κοροειδευει δείχνει και χαμηλό μορφωτικό επίπεδο.Αλλο να λέει την άποψη του και άλλο να χλευάζει.


Δηλαδή αν εγώ πιστεύω ότι αυτά που πιστεύεις εσύ είναι ασυναρτησίες δεν έχω το δικαίωμα να το πω; Από ποτέ; Δεν έχω καμία υποχρέωση να σέβομαι τις φαντασιώσεις σου, όπως δεν έχεις κι εσύ την υποχρέωση να σέβεσαι τις δικές μου. Αμα σεβομασταν και παιρναμε στα σοβαρά τις σαχλαμάρες του καθενός θα ήμασταν ακόμη στις σπιλιες γιατί ο καθε βλακας μπορεί να φανταστεί μια ιστορία και να την πει, δεν είναι κάτι δύσκολο.

Αν πρόσβαλεσαι και είσαι butthurt επειδή χλευασαμε στο Χριστό μάλλον είναι επειδή τα πιστεύω σου δεν είναι λογικά πράγματα και αντιδράς συναισθηματικά όταν στα καταριπτουμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Δηλαδή αν εγώ πιστεύω ότι αυτά που πιστεύεις εσύ είναι ασυναρτησίες δεν έχω το δικαίωμα να το πω; Από ποτέ; Δεν έχω καμία υποχρέωση να σέβομαι τις φαντασιώσεις σου, όπως δεν έχεις κι εσύ την υποχρέωση να σέβεσαι τις δικές μου. Αμα σεβομασταν και παιρναμε στα σοβαρά τις σαχλαμάρες του καθενός θα ήμασταν ακόμη στις σπιλιες γιατί ο καθε βλακας μπορεί να φανταστεί μια ιστορία και να την πει, δεν είναι κάτι δύσκολο.

Αν πρόσβαλεσαι και είσαι butthurt επειδή χλευασαμε στο Χριστό μάλλον είναι επειδή τα πιστεύω σου δεν είναι λογικά πράγματα και αντιδράς συναισθηματικά όταν στα καταριπτουμε.


Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράσει την άποψη του όμως με κόσμιο τρόπο ώστε να υπάρχει μια εποικοδομητική συζήτηση.Μπερδευεις την κριτική με τον χλευασμό.Αλλο πχ να πεις ότι δεν είμαι χριστιανός για τον α,β λόγο και άλλο να αρχίσεις να χλευάζεις μια ολόκληρη ομάδα.Δεν είναι ωραίο αυτό.Και δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό το θέμα,μιλάω γενικά.Και πίστεψε με μέχρι τώρα κανένας δεν έχει κατάριψει κανέναν από τα πιστεύω μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράσει την άποψη του όμως με κόσμιο τρόπο ώστε να υπάρχει μια εποικοδομητική συζήτηση.Μπερδευεις την κριτική με τον χλευασμό.Αλλο πχ να πεις ότι δεν είμαι χριστιανός για τον α,β λόγο και άλλο να αρχίσεις να χλευάζεις μια ολόκληρη ομάδα.Δεν είναι ωραίο αυτό.Και δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό το θέμα,μιλάω γενικά.Και πίστεψε με μέχρι τώρα κανένας δεν έχει κατάριψει κανέναν από τα πιστεύω μου.


Well. Δε σε χλευασα ακριβώς, την αλήθεια είπα, πως έχεις κάποιες φαντασιώσεις. Αν πρόσβαλεσαι που θεωρώ τις φαντασιώσεις σου φαντασιώσεις είναι δικό σου προβλημα.


Για να καταρρίψει κάποιος τα πιστεύω σου πρέπει να βασίζονται στην λογική ώστε να υπάρχει η δυνατότητα αντικρουσης.

Τα συγκεκριμένα σου πιστεύω είναι το ακριβώς το αντίθετο οπότε ναι έχεις δίκαιο δεν μπορούμε να τα καταρρίψουμε.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί μιλάμε για χλευασμό της πίστης ενώ κανείς δε χλεύασε την πίστη κανενός (τελικά)...

Η αλήθεια είναι ότι δε θα έβαζα τον Χριστό στα μη υπαρκτά πρόσωπα (γνωρίζω τον ανοικτό διάλογο που υπάρχει για το αν υπήρξε ή όχι), μιας και, επί της ουσίας, για όλους τους μη ζώντες κρίνουμε με βάση τις πράξεις και τα λόγια που αποδίδονται σε αυτούς, άρα τον Χριστό τον κρίνουμε με όσα τον βάζει Καινή Διαθήκη να λέει. Τώρα, αν ήταν ή όχι υπαρκτό πρόσωπο, ποσώς με ενδιαφέρει, προσωπικά (άσε που έχει πει και 5-10 πολύ σοσιαλιστικά και μαρξιστικά quotes).

Πίσω στις σχολικές μας αναμνήσεις, αλλά πάντα σε θρησκευτικό πνεύμα, ζήσαμε το - στερεοτυπικά κρίνοντας - οξύμωρο ο (θεολόγος) λυκειάρχης μας να καταργήσει την υποχρεωτική πρωινή προσευχή στο προαύλιο και να επιτρέψει, υπό συνθήκη και κατόπιν αιτήματος, την εντός τάξης προσευχή αν κάποιοι μαθητές το επιθυμούσαν (είχε βάλει, μάλιστα, σε κάθε βιβλίο ύλης και από ένα «Πάτερ ημών»). Βέβαια, ο μαθητικός σύλλογος αντέδρασε με κατάληψη με κεντρικό αίτημα «Επαναφορά της πρωινής προσευχής για να προασπιστεί το καθιερωμένο δικαίωμα του μαθητή να αργοπορεί 5-10 λεπτά κατά την πρώτη ώρα».

Γιατί κάποιοι ρίχνονται από μικροί στη μάχη για τα ανθρώπινα δικαιώματα :Ρ
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από μια στοιχειώδη παιδεια ώστε να καταλάβουμε ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει και δεν έχουμε δικαίωμα να χλευάζουμε.Εκτος και αν η ελεύθερεια περιορίζεται μόνο στις ελευθερειες και στον σεβασμό προς τους μετανάστες.
Σαν θυμάμαι τελευταία φορά που κοίταξα, τουλάχιστον στα χαρτιά, έχουμε ανεξιθρησκεία, και πραγματικά μόνο στις σχολικές τουαλέτες δεν έχουν βάλει ακόμα χριστιανικές εικόνες. Πού είναι η ελευθερία μου και το δικαίωμα της επιλογής; Γιατί να κάνω υποχρεωτικά προσευχή, γιατί να χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία για την απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών, γιατί πρέπει να ακολουθώ το σχολείο στους τακτικούς εκκλησιασμούς στις διάφορες γιορτές, γιατί να παρίσταμαι στον αγιασμό; Γιατί το default έχει καθιερωθεί να είναι ότι είμαστε όλοι χριστιανοί και όποιος θέλει να "ξεχωρίσει" ας βγει μπροστά, και πώς αυτό ΔΕΝ προάγει την μισαλλοδοξία και την μη αποδοχή της διαφορετικότητας;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Σαν θυμάμαι τελευταία φορά που κοίταξα, τουλάχιστον στα χαρτιά, έχουμε ανεξιθρησκεία, και πραγματικά μόνο στις σχολικές τουαλέτες δεν έχουν βάλει ακόμα χριστιανικές εικόνες. Πού είναι η ελευθερία μου και το δικαίωμα της επιλογής; Γιατί να κάνω υποχρεωτικά προσευχή, γιατί να χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία για την απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών, γιατί πρέπει να ακολουθώ το σχολείο στους τακτικούς εκκλησιασμούς στις διάφορες γιορτές, γιατί να παρίσταμαι στον αγιασμό; Γιατί το default έχει καθιερωθεί να είναι ότι είμαστε όλοι χριστιανοί και όποιος θέλει να "ξεχωρίσει" ας βγει μπροστά, και πώς αυτό ΔΕΝ προάγει την μισαλλοδοξία και την αποδοχή της διαφορετικότητας;


Συμφωνώ σε αυτά που λες,φυσικά και ο καθένας έχει δικαίωμα στο να μην πιστεύει και δεν είμαι αυτός που θα το κρίνει.Ομως όπως είδες δεν ειπα εγώ αυτό.Ειπα ότι δικαίωμα του καθενός να μην πιστεύει όμως δεν είναι ωραίο να χλευάζει την πίστη του άλλου.Απλα μην πιστεύεις,η αν θέλεις να κατακρίνεις την θρησκεία καντο με ευγενικο τρόπο.Ποιος ο λόγος ειρωνίας και χλευασμού;Και γενικά δεν βρίσκω το λόγο να κατακρινουμε έναν άτομο που είτε πιστεύει ειτε δεν πιστεύει.Και δεν μιλάω μόνο για εδώ,μιλάω γενικά.Βρισκω ανούσια την σύγκρουση μεταξύ χριστιανών και μη.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μ'αρεσει οτι οταν καποιος κρινει την θρησκεια ειναι "hate speech" και διχνει "χαμηλο μορφωτικο επιπεδο",ενω οταν καποιος πιστευει σε παραμυθια ειναι "δικαιωμα" και διχνει μαλλον "ανωτερο μορφωτικο επιπεδο".
Επισης,αν δεν πιστευεις πρεπει να το "κρατας για τον εαυτο σου" και να "μην πιστευεις στο σπιτι σου" οχι εδω.
Κατα τη γνωμη μου το 90% των πιστων ξερουν μονο δυο-τρεις αναφορες απο τα θρησκευτικα βιβλια,και τα υπολοιπα οτι ακουσαν μεγαλωνοντας.

Δεν υπαρχει κανενας απολυτος λογος να υπαρχει θρησκεια στα σχολεια,και προφανως βγαζει πολυ περισσοτερο νοημα οποιος θελει να προσευχηθεί να το κανει στο σπιτι του η στην εκκλησια.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
btw μια φίλη μου με την οποία συζητούσαμε περί σχολικών αναμνήσεων, μου έλεγε ότι είχε αντιληφθεί μέσα στην τάξη εν ώρα μαθήματος, ότι ένας συμμαθητής της τον έπαιζε.
Φαίνεται εκείνος δεν ήταν τόσο θεοφοβικός. :loltooth:
Ήταν λοιπόν ... αθεόφοβος!:girl_angel:

Η ερώτηση εδώ βέβαια είναι γιατί κοιτούσες το αυστηρό βλέμμα του Κυρίου μετἀ τα ραβασάκια :whistle:
Η ερώτηση είναι, γιατί όλοι αυτοί οι άνθρωποι βρίσκονταν στην τάξη αφού δε μάθαιναν τίποτα. :look:
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Στην Ελλάδα του 21ου αιώνα η εικονολατρία είναι υποχρεωτική. Σύμφωνα με το νόμο σε όλες τις σχολικές αίθουσες, δικαστήρια και όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, πρέπει να είναι αναρτημένη τουλάχιστον μία "χριστιανική ορθόδοξη" εικόνα. Τμηματάρχης υπουργείου που αποκαθήλωσε εικόνες, τιμωρήθηκε. Διευθυντής σχολείου που καθυστέρησε να αντικαταστήσει σπασμένη εικόνα, μηνύθηκε από κάποιους γονείς. Το καλό με τις πολλές εικόνες είναι ότι έχει το μάτι όλων συνηθίσει και δεν τις προσέχει καν.


Υ.Γ. Η Ν.Δ. καταργεί την αναγραφή του θρησκεύματος στα απολυτήρια και υπήρξαν μόνον ελάχιστες χλιαρές αντιδράσεις. Σκέφτομαι τι θα γινόταν αν ο ΣΥΡΙΖΑ αποφάσιζε το ίδιο. :popeanim:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Στην Ελλάδα του 21ου αιώνα η εικονολατρία είναι υποχρεωτική. Σύμφωνα με το νόμο σε όλες τις σχολικές αίθουσες, δικαστήρια και όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, πρέπει να είναι αναρτημένη τουλάχιστον μία "χριστιανική ορθόδοξη" εικόνα. Τμηματάρχης υπουργείου που αποκαθήλωσε εικόνες, τιμωρήθηκε. Διευθυντής σχολείου που καθυστέρησε να αντικαταστήσει σπασμένη εικόνα, μηνύθηκε από κάποιους γονείς. Το καλό με τις πολλές εικόνες είναι ότι έχει το μάτι όλων συνηθίσει και δεν τις προσέχει καν.


Υ.Γ. Η Ν.Δ. καταργεί την αναγραφή του θρησκεύματος στα απολυτήρια και υπήρξαν μόνον ελάχιστες χλιαρές αντιδράσεις. Σκέφτομαι τι θα γινόταν αν ο ΣΥΡΙΖΑ αποφάσιζε το ίδιο. :popeanim:


Καμία λύπηση στον ΣΥΡΙΖΑ.Αρκετο τσίρκο είδαμε και βλέπουμε από αυτόν στην Βουλή.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Υ.Γ. Η Ν.Δ. καταργεί την αναγραφή του θρησκεύματος στα απολυτήρια και υπήρξαν μόνον ελάχιστες χλιαρές αντιδράσεις. Σκέφτομαι τι θα γινόταν αν ο ΣΥΡΙΖΑ αποφάσιζε το ίδιο. :popeanim:
Από ότι διάβασα η κατάργηση της αναγραφής του θρησκεύματος στα απολυτήρια αφορά τη συμμόρφωση στους νόμους περί προσωπικών δεδομένων, λογικά της ΕΕ και όχι κάποια πατέντα ή ανοιχτόμυλιά από πλευράς της Υπουργού Παιδείας. Θα έπρεπε δηλαδή να γίνει έτσι κι αλλιώς όποια κυβέρνηση κι αν είχαμε. :)
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα έπρεπε δηλαδή να γίνει έτσι κι αλλιώς όποια κυβέρνηση κι αν είχαμε. :)

Αν θυμάμαι καλά, δεν έχω διαβάσει κάτι πιο σωστό στο φόρουμ ως τώρα.

Πρέπει κάποια στιγμή ο κόσμος να καταλάβει ότι ΚΑΜΊΑ διαφορά δεν υπάρχει μεταξύ των κυβερνήσεων. Καμία απολύτως. Ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει, άσχετα με το ποια κυβέρνηση επικρατεί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top