Αναμνήσεις από το σχολείο

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Η Κεραμέως ανακοίνωσε ότι «φεύγουν» θρήσκευμα και ιθαγένεια από τους τίτλους σπουδών

Καιρός ήτανε!

Αλήθεια, ακόμα στα δημόσια σχολεία έχουν την εικόνα του Χριστού πάνω από τον πίνακα να κοιτάει προς την τάξη; Εμείς πάντως εδώ στο Περιστέρι δεκαετία '90 και '00 είχαμε. :)




Σημείωση συντονιστή: τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα "Θρησκεία"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Μόλις τελειώσει με αυτά ας θυμηθεί να ανακοινώσει και τις εγγραφές.Σε 2 εβδομάδες ξεκινάμε και ακόμα δεν έχουν βγει οι εγγραφές μας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Κεραμέως ανακοίνωσε ότι «φεύγουν» θρήσκευμα και ιθαγένεια από τους τίτλους σπουδών

Καιρός ήτανε!

Αλήθεια, ακόμα στα δημόσια σχολεία έχουν την εικόνα του Χριστού πάνω από τον πίνακα να κοιτάει προς την τάξη; Εμείς πάντως εδώ στο Περιστέρι δεκαετία '90 και '00 είχαμε. :)



Φίλε δεν ξέρω για εσένα αλλά εμένα στο λύκειο όταν μου έστελνε μια συμμαθήτρια ραβασάκια με βρομόλογα το μόνο που με σταματούσε από το να τον παίξω μέσα στην τάξη ήταν το αυστηρό βλέμμα του Κυρίου.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Φίλε δεν ξέρω για εσένα αλλά εμένα στο λύκειο όταν μου έστελνε μια συμμαθήτρια ραβασάκια με βρομόλογα το μόνο που με σταματούσε από το να τον παίξω μέσα στην τάξη ήταν το αυστηρό βλέμμα του Κυρίου.
btw μια φίλη μου με την οποία συζητούσαμε περί σχολικών αναμνήσεων, μου έλεγε ότι είχε αντιληφθεί μέσα στην τάξη εν ώρα μαθήματος, ότι ένας συμμαθητής της τον έπαιζε.
Φαίνεται εκείνος δεν ήταν τόσο θεοφοβικός. :loltooth:
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Φίλε δεν ξέρω για εσένα αλλά εμένα στο λύκειο όταν μου έστελνε μια συμμαθήτρια ραβασάκια με βρομόλογα το μόνο που με σταματούσε από το να τον παίξω μέσα στην τάξη ήταν το αυστηρό βλέμμα του Κυρίου.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΜΕ ΕΠΝΙΞΕΣ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
btw μια φίλη μου με την οποία συζητούσαμε περί σχολικών αναμνήσεων, μου έλεγε ότι είχε αντιληφθεί μέσα στην τάξη εν ώρα μαθήματος, ότι ένας συμμαθητής της τον έπαιζε.
Φαίνεται εκείνος δεν ήταν τόσο θεοφοβικός. :loltooth:


What????Γιατι να το κάνει αυτό μέσα στην τάξη;;;;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Φίλε δεν ξέρω για εσένα αλλά εμένα στο λύκειο όταν μου έστελνε μια συμμαθήτρια ραβασάκια με βρομόλογα το μόνο που με σταματούσε από το να τον παίξω μέσα στην τάξη ήταν το αυστηρό βλέμμα του Κυρίου.

Η ερώτηση εδώ βέβαια είναι γιατί κοιτούσες το αυστηρό βλέμμα του Κυρίου μετἀ τα ραβασάκια :whistle:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Θα στο εξηγήσω μαθηματικά

17 χρονών + θηλυκός κώλος και βυζί σε απόσταση αναπνοής + ελεύθερο χέρι = ?


Ναι αλλά πάλι μέσα στο τμήμα;Ίσως έχω μείνει πίσω.:russian_roulette:

Δεν μας απασχολεί γιατί το έκανε. Μόνο ο Κύριος θα τον κρίνει. :playboy:

Και καμία 20αρια άτομα!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Η Κεραμέως ανακοίνωσε ότι «φεύγουν» θρήσκευμα και ιθαγένεια από τους τίτλους σπουδών

Καιρός ήτανε!

Αλήθεια, ακόμα στα δημόσια σχολεία έχουν την εικόνα του Χριστού πάνω από τον πίνακα να κοιτάει προς την τάξη; Εμείς πάντως εδώ στο Περιστέρι δεκαετία '90 και '00 είχαμε. :)




Σημείωση συντονιστή: τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα "Θρησκεία"


Θα σε στεναχωρήσω αλλά στο Περιστέρι είναι ακόμα η εικόνα του Χριστού στην τάξη. Τουλάχιστον στα σχολεία που πήγαινα εγώ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Πάντως μην το γελάτε καθόλου αυτό που λέει ο hack3r ότι τον εμπόδιζε ο Κύριος από το να κάνει την φτου κακά πράξη.
Πιστεύω ότι η αρχική ιδέα του να μπουν εικόνες σε τέτοια θέση, πέραν του "είμαστε τα παιδάκια - κλωσόπουλα - όλα εις αγκαλιά Κυρίου", είναι και στο να νιώθουν οι μαθητές τέτοια συναισθήματα εγκράτειας, να είναι σεβαστικοί, να μην κάνουν πονηρές σκέψεις κτλ. :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην Αυστρία είχαν πάντως το πορτραίτο της αυτοκράτειρας Θηρεσίας μέσα στην τάξη. Βέβαια σε κάποια σχολεία έχουν έναν απλό μικρό ξύλινο σταυρό ώστε να θυμίζει την πολιτισμική τους συνέχεια (και όχι τόσο την θρησκευτική τους πίστη). Προσωπικά θα ήθελα να υπήρχε μια αφίσα του Αντιγόνη για να θυμίζει την πορεία της χώρας σε νεότερες γενιές. Ο κάθε λαός πρέπει να έχει τις γελοιότητες που τον εκφράζουν.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εμείς είχαμε πάντως τη γνωστή «Παναγία την τριχερούσα», η οποία ήταν μία εικόνα της Παναγίας με τον μικρό Εμμανουήλ στα χέρια της και ένα τρίτο χέρι (της Παναγίας) να εμφανίζεται ξέμπαρκο. Ένας θεολόγος μας έλεγε ότι είναι το Άγιο Πνεύμα αυτό το τρίτο χέρι. Εγώ πάντα πίστευα πως ήταν του Κοσκωτά...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Εμείς είχαμε πάντως τη γνωστή «Παναγία την τριχερούσα», η οποία ήταν μία εικόνα της Παναγίας με τον μικρό Εμμανουήλ στα χέρια της και ένα τρίτο χέρι (της Παναγίας) να εμφανίζεται ξέμπαρκο. Ένας θεολόγος μας έλεγε ότι είναι το Άγιο Πνεύμα αυτό το τρίτο χέρι. Εγώ πάντα πίστευα πως ήταν του Κοσκωτά...


Καταλαβαίνω ότι δεν είσαι χριστιανός και καλά κανείς ο καθένας έχει δικαίωμα επιλογής.Με το να χλευάζεις τον χριστιανισμό σε κάνει ανώτερο άνθρωπο;

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από μια στοιχειώδη παιδεια ώστε να καταλάβουμε ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει και δεν έχουμε δικαίωμα να χλευάζουμε.Εκτος και αν η ελεύθερεια περιορίζεται μόνο στις ελευθερειες και στον σεβασμό προς τους μετανάστες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ευτυχώς που υπσρχουν εικόνες ακόμα στα σχολεία. Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και είμαι περιφανος για συτο.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Η Κεραμέως ανακοίνωσε ότι «φεύγουν» θρήσκευμα και ιθαγένεια από τους τίτλους σπουδών

Καιρός ήτανε!

Αλήθεια, ακόμα στα δημόσια σχολεία έχουν την εικόνα του Χριστού πάνω από τον πίνακα να κοιτάει προς την τάξη; Εμείς πάντως εδώ στο Περιστέρι δεκαετία '90 και '00 είχαμε. :)




Σημείωση συντονιστή: τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα "Θρησκεία"


και μεις είχαμε εικόνα του Χριστού και λογικά θα συνεχίσουν να την έχουν στην τάξη μας. :P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ότι δεν είσαι χριστιανός και καλά κανείς ο καθένας έχει δικαίωμα επιλογής.Με το να χλευάζεις τον χριστιανισμό σε κάνει ανώτερο άνθρωπο;

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από μια στοιχειώδη παιδεια ώστε να καταλάβουμε ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει και δεν έχουμε δικαίωμα να χλευάζουμε.Εκτος και αν η ελεύθερεια περιορίζεται μόνο στις ελευθερειες και στον σεβασμό προς τους μετανάστες.


Δεν είναι χλευασμός, απλά η εικόνα ήταν η παραδοσιακή Παναγία με τον Χριστό βρέφος στα χέρια της και εμφανιζόταν, με άλλο χρώμα και άλλες αποχρώσεις, από το πλάι της εικόνας, ένα χέρι που δεν ξεκινούσε από πουθενά και δεν κατέληγε πουθενά. Για την ακρίβεια, η οποιαδήποτε συσχέτιση με κωμικές καταστάσεις έχει να κάνει με την κακοτεχνία του αγιογράφου και όχι με την ίδια την Παναγία.

Υ.Γ.: Ουαί (δε) υμίν, Γραμματείς και Φαρισαίοι, υποκριταί! (Ματθ. 23, 13). Αν θεώρησες ότι η «Παναγία η Τριχερούσα» ήταν κάποιου είδους αστείο μου, να σε πληροφορήσω ότι αναφερόμουν όντως στη γνωστή «Παναγία την Τριχερούσα», κειμήλιο του Αγ. Ιωάννη του Δαμασκηνού, το οποίο στην εικόνα που μας είχαν στην τάξη το είχαν, όπως ανέφερα, αντιγράψει λες και η Παναγία ήταν εξωγήινος. Ο έτερος υποκριτής, ο θεολόγος μας, μάς έλεγε ότι ήταν το «Άγιο πνεύμα». Στην πραγματικότητα, στην πρωτότυπη εικόνα, ο Αγ.Ιωάννης ο Δαμασκηνός είχε βάλει μετά από ένα ατυχές περιστατικό (σύμφωνα με τις αναφορές, ο χαλίφης της Συρίας του έκοψε το δεξί χέρι αλλά το επόμενο πρωί, εκ θαύματος, ήταν αρτιμελής) ένα μεταλλικό ομοίωμα ενός χεριού μέσα σε μία εικόνα της Παναγίας με τον μικρό Χριστό ως ένδειξη ευγνωμοσύνης. Έτσι έμεινε ως «Παναγία η Τριχερούσα», από τα πολύ γνωστά κειμήλια της Ορθοδοξίας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταλαβαίνω ότι δεν είσαι χριστιανός και καλά κανείς ο καθένας έχει δικαίωμα επιλογής.Με το να χλευάζεις τον χριστιανισμό σε κάνει ανώτερο άνθρωπο;

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από μια στοιχειώδη παιδεια ώστε να καταλάβουμε ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει και δεν έχουμε δικαίωμα να χλευάζουμε.Εκτος και αν η ελεύθερεια περιορίζεται μόνο στις ελευθερειες και στον σεβασμό προς τους μετανάστες.


Ο καθένας έχει το δικαίωμα να χλευαζει ότι θέλει ειδικά φανταστικά πρόσωπα. Λέγεται ελευθερία του λόγου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top